Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αντικατάσταση πινακίδας.

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40

    Αντικατάσταση πινακίδας.

    Καλησπέρα στο φόρουμ. Πριν λίγες μέρες η ήδη ταλαιπωρενη πινακίδα του παπιού μου, έσπασε στην μέση.
    Με ενα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι πρέπει να καταθέσω κάποια δικαιολογητικά και να πάρω νέα άδεια κυκλοφορίας με νέο αριθμό κυκλοφορίας.
    Επειδή δεν θέλω ούτε να μπαίνω σε αυτή την διαδικασία, ούτε να πληρώσω τα 30€ που πρέπει για τον νεο αριθμο, ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος χρησιμοποιεί πινακίδα φτιαχτή που κανουν διάφορα μαγαζιά με επιγραφές.
    Θα κοστίσει λίγο λιγότερο απο 30€ για μια ολόιδια, χωρις την σφραγιδα βέβαια, αλλα δεν θα χρειαστεί να αλλάξω αριθμο και θα την εχω πιο γρήγορα στα χέρια μου.
    Αξίζει αυτή η λύση ή θα εχω πρόβλημα με το ΚΤΕΟ που πλησιάζει;

  2. #2
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Βασικά θα έχεις πρόβλημα σε έναν οποιοδήποτε έλεγχο, από τη στιγμή που η πινακίδα θα έπρεπε να έχει σφραγίδα και δεν έχει.
    Θεωρείται παραποίηση δημόσιου "εγγράφου" και διώκεται ποινικά.
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billybob Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο φόρουμ. Πριν λίγες μέρες η ήδη ταλαιπωρενη πινακίδα του παπιού μου, έσπασε στην μέση.
    Με ενα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι πρέπει να καταθέσω κάποια δικαιολογητικά και να πάρω νέα άδεια κυκλοφορίας με νέο αριθμό κυκλοφορίας.
    Επειδή δεν θέλω ούτε να μπαίνω σε αυτή την διαδικασία, ούτε να πληρώσω τα 30€ που πρέπει για τον νεο αριθμο, ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος χρησιμοποιεί πινακίδα φτιαχτή που κανουν διάφορα μαγαζιά με επιγραφές.
    Θα κοστίσει λίγο λιγότερο απο 30€ για μια ολόιδια, χωρις την σφραγιδα βέβαια, αλλα δεν θα χρειαστεί να αλλάξω αριθμο και θα την εχω πιο γρήγορα στα χέρια μου.
    Αξίζει αυτή η λύση ή θα εχω πρόβλημα με το ΚΤΕΟ που πλησιάζει;
    Ούτε καν να το σκέφτεσαι.... το ΚΤΕΟ είναι το μικρότερο πρόβλημα σου. πλΕρώνεις τα 30 και τέλος.
    και για να μην ξανασπάσει, βάλε λαστιχένιους αποστάτες (ροδέλες, βασικά) πίσω από την πινακίδα θα τα βεις στα είδη υδραυλικών.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Όπως σου τα είπαν πιο πάνω. Ουσιαστικά είναι προτιμότερο να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα, παρά να βγάλεις πλαστή. Είναι πολύ πιο σοβαρό το δεύτερο.
    Στο Trident που είχα η πινακίδα έπιανε σε δύο σημεία όταν την πήρα και αντιμετώπισα το ίδιο σημείο.
    Η διαδικασία για να βγάλεις καινούργια πινακίδα/άδεια είναι πανεύκολη και αρκετά γρήγορη.
    Πληρώνεις το παράβολο (νομίζω το έκανα ηλεκτρονικά) πηγαίνεις πινακίδα και άδεια την μια ημέρα στο υπουργείο και πας μετά από 2 ημέρες και παίρνεις την νέα σου πινακίδα και άδεια.
    Το έκανα πριν περίπου δύο χρόνια στο υπουργείο που είναι στο Περιστέρι.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    ......
    Πληρώνεις το παράβολο (νομίζω το έκανα ηλεκτρονικά) πηγαίνεις πινακίδα και άδεια την μια ημέρα στο υπουργείο και πας μετά από 2 ημέρες και παίρνεις την νέα σου πινακίδα και άδεια.
    Το έκανα πριν περίπου δύο χρόνια στο υπουργείο που είναι στο Περιστέρι.
    καλημερα και χρονια πολλα..
    εγω πριν δυο χρονια που αλλαξα πινακιδα στη μηχανη, την πηρα επιτοπου μεσα σε 10 λεπτα...
    πηγα τραπεζα και πηρα το παραβολο, και μετα υπουργειο οπου παρεδωσα την παλια και πηρα την
    νεα επι τοπου.. αλλα εγω αυτη τη διαδικασια την εκανα στη Λευκαδα, αυγουστο μηνα..

    σημαντικο: μην ξεχασεις αμεσως μετα την εκδοση της νεας πινακιδας να ενημερωσεις την ασφαλιστικη
    σου για τροποποιηση του συμβολαιου..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Σημαντικό: Οταν πάρεις την νέα άδεια και πινακίδα, μην ξεχάσεις να ενημερώσεις την ασφαλιστική σου, ωστε να σου βγάλει διόρθωση στο ασφαλιστήριό σου.

    ΕΔΙΤ: Τώρα είδα το έχει γράψει κι άλλος, δεν πειράζει, η επανάληψη καλό κάνει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της gabri
    Εγγραφή
    09/10/2023
    Μηνύματα
    21
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
    Μα καλά... δεν γίνεται να ξανατυπωθεί η ίδια πινακίδα από το υπουργείο?
    Πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή?
    Πολύ περίεργο και περιττό μου ακούγεται.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gabri Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
    Μα καλά... δεν γίνεται να ξανατυπωθεί η ίδια πινακίδα από το υπουργείο?
    Πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή?
    Πολύ περίεργο και περιττό μου ακούγεται.
    Όχι βέβαια.... Λες να κάθονται να τυπώνουν την κάθε σπασμένη η χαμένη πινακίδα; το υπουργείο έχει σύμβαση με εργοστάσιο που τις τυπώνει κατά αριθμητική και αλφαβητική σειρά (ανά περιοχή, βεβαίως) δεν είναι μαγαζάκι στην Αγίου Κωνσταντίνου που φτιάχνει πινακίδες για 50αρια....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Χρόνια πολλά σε όλους!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εν τέλη καθήσα σήμερα το πρώι και ένωσα τα δύο κομμάτια με δύο λάμες απο την πίσω πλευρά και πριτσίνια. Άσχημο αλλά δέκα φορές πιο στιβαρό ακομα κ απο ολοκαίνουργια πινακίδα.
    Αν κάποια στιγμή ξανασπάσει, αναγκαστικά θα πάω να πάρω καινούργια.

    Υ.Γ. Αν και μένω σε μικρή πόλη, το υπουργείο συγκοινωνιών είναι οτι χειρότερο υπάρχει και μια απλή δουλεία μπορεί να χρειαστεί εβδομάδες, για αυτό δεν ήθελα εξαρχής να πάω να πάρω νέα πινακίδα. Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι έχετε κάνει αυτήν την δουλεία σε λίγες ώρες/μέρες...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billybob Προβολή μηνύματος
    Χρόνια πολλά σε όλους!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εν τέλη καθήσα σήμερα το πρώι και ένωσα τα δύο κομμάτια με δύο λάμες απο την πίσω πλευρά και πριτσίνια. Άσχημο αλλά δέκα φορές πιο στιβαρό ακομα κ απο ολοκαίνουργια πινακίδα.
    Αν κάποια στιγμή ξανασπάσει, αναγκαστικά θα πάω να πάρω καινούργια.

    Υ.Γ. Αν και μένω σε μικρή πόλη, το υπουργείο συγκοινωνιών είναι οτι χειρότερο υπάρχει και μια απλή δουλεία μπορεί να χρειαστεί εβδομάδες, για αυτό δεν ήθελα εξαρχής να πάω να πάρω νέα πινακίδα. Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι έχετε κάνει αυτήν την δουλεία σε λίγες ώρες/μέρες...
    Το κόλπο για να μην σπάνε οι πινακίδες, είναι να τις δένεις με τρείς βίδες και όχι με δύο.

    Οταν τις δένεις με δύο, τότε οι δύο βίδες ορίζουν μια ευθεία. Η πινακίδα, από τους κραδασμούς του οχήματος, κάμπτεται γύρω από την ευθεία αυτή. Κάποια στιγμή το μέταλλο κουράζεται και κόβεται.

    Αν όμως την δέσεις με τρείς βίδες, σε σχήμα τριγώνου, μην είναι δλδ στην ίδια ευθεία και οι τρείς βίδες, τότε οι τρεις βίδες, ορίζουν ένα επίπεδο. Η πινακίδα δεμένη πια στο επίπεδο, δεν καμπτεται σε κάποια διεύθυνση, και άρα δεν κουράζεται το μέταλλο να κοπεί κάποτε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Καλά καλά, να σας βάλω μια ενδεικτική από τον εργάτη μου που η πινακιδα του είναι από το '11, οχι δηλαδή προπολεμικη, να δείτε πως και 3 και 4 και παραπάνω βίδες δεν φτάνουν προκειμενου να αποτρέψουν την φθορά.
    Η παρτιδα τσιγκου που πηρανε για τις μικρές, ακριβώς μετά τα ταψιά που σερβιρανε, ήταν όχι αλουμινόχαρτο, αλλά κακής ποιοτητας ριζοχαρτο. Ψεύτικες τελείως.
    Μπιλυμπομπ αν έχεις γερό λασπωτηρα και όχι κανένα καμένο από ηλικία/ήλιο πλαστικο, βρες ένα πολυ λεπτό φίλο λαμαρινας, τρυπα το και εφάρμοσε την πινακίδα σου πανω με άφθονα περτσινια. Και κομμάτια που θα είναι, θα σιγουρςψεις τουλάχιστον ότι δεν θα σου σκορπισουν στο δρόμο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Οπωσδήποτε τρεις βίδες, με φαρδιές ροδέλες και παξιμάδια ασφαλείας.
    Με αυτόν τον τρόπο, δεν θα χρειαστεί να τα σφίξεις πολύ και να κόψεις το ευαίσθητο αλουμίνιο τηςπινακίδας.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Κάποιοι που έχουν πληρώσει σε αυτοκίνητα πινακίδες με ψηφία που ξεχωρίζουν ,άμα χαλάσει η πινακίδα τους δίνουν με αλλά νούμερα;

  14. #14
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Κάποιοι που έχουν πληρώσει σε αυτοκίνητα πινακίδες με ψηφία που ξεχωρίζουν ,άμα χαλάσει η πινακίδα τους δίνουν με αλλά νούμερα;
    Ναι, διαγράφεται το παλιό νούμερο ... αλλά μπορεί να ξαναπληρώσει και να πάρει πινακίδα με το νέο της αρεσκείας του νούμερο.

    Όσο για την αντοχή της πινακίδας; ... εγώ έχω βάλει γαλβαζιζε λαμαρίνα 3χιλ. απο πίσω και είναι 11+ χρόνια πάνω στην μηχανή χωρίς καμια φθορά
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    300
    Εγώ πάντως οριακά είμαι να την αλλάξω με άλλη πιο μικρή, γιατί αυτή είναι σαν να έχω πληροφοριακή πινακίδα του ε65 στην ουρά.

    Είναι και με την νέα μόδα που είναι κάτω στο ψαλίδι στερεωμένη, και ενώ με ψήνει απεριόριστα η εμφάνιση της μηχανής (το πωπουδακι ντε), κάθε φορά που κοιτάω από πίσω είναι λες και βλέπω vanακι της Αττικής οδού.
    Μόνο λαμπάκια μένει να βάλω.

    Βέβαια ξέρω ότι θα ανοίξω άλλες παρτίδες, αλλά επειδή κυκλοφορώ συχνά με back pack με ψήνει να έχω και την κανονική πίσω, σε περίπτωση που μου γίνει έλεγχος.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2007, 14:33
  2. Νόμιμη (??!) απόκρυψη πινακίδας
    από Wizard13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 15:32
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2005, 15:32
  4. Αντικατάσταση μοτό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 21:40
  5. Βάση πινακίδας που διπλώνει
    από zalaros στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF