Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 154

Θέμα: Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152

    Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

    γεια χαρά!

    είμαι σε φάση που αφενός πουλάω τη μοτοσυκλέτα μου, αφετέρου ενεδεχομένως
    η "νέα" μου μοτοσυκλέτα να αγορασθεί μεταχειρισμένη...

    τα ερωτήματα (προς τους πιο παλιούς και έμπειρους) 3 :

    1. έρχεται ένας υποψήφιος αγοραστής και προφανώς (και δικαίως) θέλει να οδηγήσει τη
    μοτοσυκλέτα πρωτού μου δώσει τα ωραία του λεφτάκια... πως μπορώ να καλυφθώ εγώ
    οτι δεν την παίρνει και εξαφανίζεται ή οτι δε τη στουκάρει και μετά κάνει τον κινέζο; Προφανώς
    πρώτα ζητάω να δώ ταυτότητα και άδεια οδήγησης αλλά είναι θεμιτό να τα "κρατήσω" στην
    κατοχή μου όσο οδηγάει τη μοτοσυκλέτα;

    2. κλείνει η συφωνία με το καλό... υπογράφουμε-πληρώνουμε / πληρώνουμε-υπογράφουμε
    πως είναι ασφαλής η διαδικασία και για τις 2 πλευρές;

    3. τι ακριβώς προβλέπει η μεταβίβαση, τι έγγραφα χρειάζονται (πέραν προφανώς ταυτοτήτων
    και την άδεια κυκλοφορίας) και που μπορεί να γίνει;


    - όπως ίσως καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι και πολύ εύκολα... :rotflmao:
    NeLSoN

  2. #2
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317

    Re: Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
    γεια χαρά!

    είμαι σε φάση που αφενός πουλάω τη μοτοσυκλέτα μου, αφετέρου ενεδεχομένως
    η "νέα" μου μοτοσυκλέτα να αγορασθεί μεταχειρισμένη...

    τα ερωτήματα (προς τους πιο παλιούς και έμπειρους) 3 :

    1. έρχεται ένας υποψήφιος αγοραστής και προφανώς (και δικαίως) θέλει να οδηγήσει τη
    μοτοσυκλέτα πρωτού μου δώσει τα ωραία του λεφτάκια... πως μπορώ να καλυφθώ εγώ
    οτι δεν την παίρνει και εξαφανίζεται ή οτι δε τη στουκάρει και μετά κάνει τον κινέζο; Προφανώς
    πρώτα ζητάω να δώ ταυτότητα και άδεια οδήγησης αλλά είναι θεμιτό να τα "κρατήσω" στην
    κατοχή μου όσο οδηγάει τη μοτοσυκλέτα;

    2. κλείνει η συφωνία με το καλό... υπογράφουμε-πληρώνουμε / πληρώνουμε-υπογράφουμε
    πως είναι ασφαλής η διαδικασία και για τις 2 πλευρές;

    3. τι ακριβώς προβλέπει η μεταβίβαση, τι έγγραφα χρειάζονται (πέραν προφανώς ταυτοτήτων
    και την άδεια κυκλοφορίας) και που μπορεί να γίνει;


    - όπως ίσως καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι και πολύ εύκολα... :rotflmao:
    1. ειναι θεμιτοτατο!
    2. & 3. πατε παρεα σε ενα ΚΕΠ με τις ταυτοτητες, την αδεια κυκλοφοριας και ενα παραβολο (ειναι ειδικο για τη μεταβιβαση / δεν θυμαμαι των ποσο / το πληρωνει ο αγοραστης / το ειχαμε παρει απο την Αγροτικη τραπεζα) και η ολη διαδικασια διαρκει 5 λεπτα

    wasting space via Architecture

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152
    ευχαριστώ πολύ
    NeLSoN

  4. #4
    Ρώτα τον Pap για σιγουριά! Πλέον τα ξέρει καλύτερα και από τα ΚΕΠ
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    Ρώτα τον Pap για σιγουριά! Πλέον τα ξέρει καλύτερα και από τα ΚΕΠ
    +1

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Οπωσδηποτε αφου τσεκαρει την μηχανη και συμφωνησει να την παρει, να φτιαξεις ενα χαρτι που θα λεει οτι η μηχανη ελεχθηκε απ'τον μηχανικο του ή αυτον και για οτιδηπωτε παθει η μηχανη στα χερια του δεν φερνεις καμια ευθυνη εσυ.Υπογεγραμενο και απο τους 2.

    Ειναι καινουργια μοδα να το περνουν και μετα αν προκυψει κατι να σε τραβανε.


  7. #7
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    στην ίδια φάση είμαι από την πλευρά μόνο του αγοραστή. το να κρατήσεις μια ταυτότητα για 10-20 λεπτά όσο θα κάνεις αυτός την βόλτα του νομίζω είναι ότι καλύτερο. απλό και καθαρό. το δίπλωμα όχι γιατί μπορεί να τον σταματήσουν για έλεγχο στην επόμενη στροφή.

    όταν συμφωνηθεί η αγορά, πάτε στα κεπ, έπειτα σε μια τράπεζα και πληρώνετε το παράβολο που αντιστοιχεί στα κυβικά της μηχανής και ξαναπάτε στα κεπ για να πάρει ο αγοραστής την προσωρινή άδεια κυκλοφορίας. μόλις βάλετε τις υπογραφές την δεύτερη φορά στα κεπ, μπορείς και να πληρωθείς τότε. έτσι δεν θα υπάρχουν και περιθώρια να γίνει η στραβή από κανέναν.

    καλό είναι να πας με την μηχανή στα κεπ σαν πωλητής ώστε να γίνει και ο τελευταίος οπτικός έλεγχος απο τον αγοραστή πρίν πέσουν οι υπογραφές, για να είσαι και εσύ καλυμμένος.

    μετά από μερικές μέρες που θα βγει η κανονική άδεια, θα ειδοποιηθεί ο αγοραστής να την παραλάβει.

    μόνο την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητά σου χρειάζεσαι είτε σαν πωλητής είτε σαν αγοραστής.

    καλοπούλητη η παλιά/καλορίζικη η καινούρια

    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  8. #8
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Οπωσδηποτε αφου τσεκαρει την μηχανη και συμφωνησει να την παρει, να φτιαξεις ενα χαρτι που θα λεει οτι η μηχανη ελεχθηκε απ'τον μηχανικο του ή αυτον και για οτιδηπωτε παθει η μηχανη στα χερια του δεν φερνεις καμια ευθυνη εσυ.Υπογεγραμενο και απο τους 2.

    Ειναι καινουργια μοδα να το περνουν και μετα αν προκυψει κατι να σε τραβανε.

    αυτό που λες είναι πολύ σωστό. η παρακάτω υπόθεση αφορά κακοπροαίρετο πωλητή:

    αν πράγματι έχει κάτι η μηχανή που δεν μπορεί να διακρίνει ο μηχανικός, δεν το αναφέρει σκοπίμως ο πωλητής και βγεί μετά απο κάποια χιλιόμετρα, ο έρμος ο αγοραστής σε ποιόν θα πρέπει να αναζητήσει ευθύνες? στον μηχανικό ή στον πωλητή? επειδή και εγώ τώρα αγοράζω μηχανή με καίει λίγο το θεματάκι.
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  9. #9
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
    αυτό που λες είναι πολύ σωστό. η παρακάτω υπόθεση αφορά κακοπροαίρετο πωλητή:

    αν πράγματι έχει κάτι η μηχανή που δεν μπορεί να διακρίνει ο μηχανικός, δεν το αναφέρει σκοπίμως ο πωλητής και βγεί μετά απο κάποια χιλιόμετρα, ο έρμος ο αγοραστής σε ποιόν θα πρέπει να αναζητήσει ευθύνες? στον μηχανικό ή στον πωλητή? επειδή και εγώ τώρα αγοράζω μηχανή με καίει λίγο το θεματάκι.
    Το θεμα ειναι οτι κανενας δεν μπορει να κατοχυρωθει, γιατι ουτε και αυτος που πουλαει ειναι μεσα στο μηχανακι για να ξερει περα απ'της φυσικες φθορες(λαστιχα-τακακια-αλυσιδα-γραναζια) τι θα βγαλει το μηχανακι του, ειδικα αν δεν σου εχει βγαλει τιποτα ποτε.

    Ο ερμος ο αγοραστης να παει να παρει καινουργιο.

    Ετσι και αλλιως ο ιδιωτης πωλητης σε μεταχειρισμενο δεν παρεχει καμια εγγυηση.

    Εγω προσωπικα εφαγα στραβα- πεσμενα- χτυπημενα μηχανακια μεχρι να μαθω να ξεχωριζω το ''καλο'' απο το ''κακο'' ,οχι και λιγες φορες, ηταν ομως εξ ολοκληρου δικια μου ευθηνη ,δεν ζητησα ποτε απ τον αλλο ευθηνη γιατι με επιασε μαλ@κα.

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ρε παιδιά υπάρχει πιθανότητα να σε στείλει το ΚΕΠ στο μηχανολογικό?
    Να σου πει δε μπορεί & άλλες συνεφής μπούρδες?

  11. #11
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ρε παιδιά υπάρχει πιθανότητα να σε στείλει το ΚΕΠ στο μηχανολογικό?
    Να σου πει δε μπορεί & άλλες συνεφής μπούρδες?
    όχι, δε νομίζω. το κεπ τα αναλαμβάνει όλα αν είναι καθαρή η άδεια και δεν έχει τίποτα παρακρατήσεις. δοκίμασε σε κάποιο άλλο κεπ μήπως έπεσες σε βαριεστημένο υπάλληλο.
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  12. #12
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Το θεμα ειναι οτι κανενας δεν μπορει να κατοχυρωθει, γιατι ουτε και αυτος που πουλαει ειναι μεσα στο μηχανακι για να ξερει περα απ'της φυσικες φθορες(λαστιχα-τακακια-αλυσιδα-γραναζια) τι θα βγαλει το μηχανακι του, ειδικα αν δεν σου εχει βγαλει τιποτα ποτε.

    Ο ερμος ο αγοραστης να παει να παρει καινουργιο.

    Ετσι και αλλιως ο ιδιωτης πωλητης σε μεταχειρισμενο δεν παρεχει καμια εγγυηση.

    Εγω προσωπικα εφαγα στραβα- πεσμενα- χτυπημενα μηχανακια μεχρι να μαθω να ξεχωριζω το ''καλο'' απο το ''κακο'' ,οχι και λιγες φορες, ηταν ομως εξ ολοκληρου δικια μου ευθηνη ,δεν ζητησα ποτε απ τον αλλο ευθηνη γιατι με επιασε μαλ@κα.
    εντάξει τώρα απάντηση δεν είναι να πάει να πάρει καινούριο. χαίρω πολύ.

    ναι, από ιδιώτη δεν έχεις καμία εγγύηση οπότε τα σπασμένα σου τα βγάζεις στο μηχανικό. ούτε και αυτός βέβαια σου δίνει πιστοποιητικό καλής λειτουργίας στον έλεγχο αλλά τουλάχιστον ξεσπάς.

    μακριά απ' όλες τις αναποδιές...
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  13. #13
    Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και γενικοτερα στα θεματα περι δικυκλων και θα ηθελα την βοηθεια σας.Αρχικα ειμαι φοιτητης (20 ετων ) και θελω να αγορασω μια μηχανη 400cc μεταχηρισμενη αν ειναι δυνατο και εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας κατ αρχην δεν εχω εισοδημα αλλα εχω Α.Φ.Μ. και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να την αγορασω κατ αρχην, (οι δικοι μου ειναι κατα της μηχανης) οποτε δεν μπορω να υπολογιζω να μπει στο ονομα των γονεων μου και να την χρησιμοποιω εγω και επισης δεν μπορω να υπολογιζω να την παρουν στο ονομα τους και να μου την μεταβιβασουν ή να μου την κανουν δωρεα οποτε αν καταφερω κατι θα το καταφερω μονος μου.Και θα ηθελα να μαθω αν χωρις να δηλωσω εισοδημα μπορω να κανω την αγορα ή θα εχω μπλεξιματα με εφοριες και τα σχετικα.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Η κατοχή μοτοσυκλέτας δεν αποτελεί τεκμήριο. Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Δεν έχω δηλώσει ποτέ μηχανάκι μου και έχω αγοράσει 5 τα τελευταία 4 χρόνια (από 600 μέχρι 1000 cc).
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Καταρχην φιλε μου να δεις ποσα αλογα βγαζει η μηχανη που θα παρεις για να σε καλυπτει το διπλωμα

    Νομιζω οτι στον τομεα της φορολογιας παιζει ρολο η αξια της μηχανης.
    Αν δεν ειναι μεγαλης αξιας δεν πιστευω να εχει προβλημα!
    Rock hard ride free

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μεταχειρισμενης μοτο-συγκριτικα???
    από redman88 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2012, 20:44
  2. fc moto. διαδικασία αγοράς?
    από S705 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2011, 15:09
  3. Αγορά-πώληση μεταχειρισμένης μοτό
    από george 1981 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 14:49
  4. Ερωτηση σχετικα με αγορα μεταχειρισμενης Μοτο.
    από donstefano στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2009, 00:02
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF