Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 93

Θέμα: Απόλυτος έλεγχος γκαζιού.

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2008
    Μηνύματα
    14
    Φιλε AKIS BUSA το ξερω οτι ειναι σωστο αυτο που λεω και οταν ασχολεισαι με μοτοσυκλετισμο που ολα ειναι τοσο ακριβα απο σερβις μεχρι λαστιχα δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικο να μαζεψεις 300 για level 1 και καποια στιγμη αλλα 300 για level 2 που μαθενεις πραγματα καθαρα για δρομο.

    Σιγουρα με το πρωτο και το δευτερο μαθημα δε γινεσαι αγωνιζομενος αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι να οδηγας με ασφαλεια γνωριζοντας πως θα αντιδρασει η μηχανη σε καθε σου ενεργεια. Στο πρωτο και δευτερο level πρακτικη γινεται απο την καθημερινη σου μετακινηση μεχρι και την κυριακατικη βολτα δεν ειναι αναγκαιο να πας σε καθε track day απλα στην πιστα ειναι καλυτερα γιατι ειναι το περιβαλον ειναι ελεγχομενο.
    Δεν υπαρχουν 6 level τουλαχιστον στην ελλαδα, μεχρι 4 ξερω οτι υπαρχουν αν και στο εξωτερικο τοσα νομιζω οτι υπαρχουν. Οσο αφορα το κοστος για μενα αξιζει να τα δωσει καποιος για 1 και 2 level τουλαχιστον αν δεν ασχολειται με χρονους στην πιστα που τοτε καλο θα ηταν να παει και στα αλλα levels.
    300 ευρο να τα δωσεις 1 φορα το εξαμηνο και να βγαλεις τα 2 απαραιτητα level για δρομο σε ενα χρονο δε πιστευω οτι μονο ο γιος του κοκαλη μπορει να τα διαθεσει.

    Tο avatar ειναι δικο μου και το ξερω οτι ειναι λαθος η θεση οδηγησης αλλα οπως ο καθε αρχαριος το πρωτο που θελει να κανει στην πιστα ειναι να ξυσει ετσι και γω στο δευτερο μου track day προτημουσα να ξυνω παρα να στηνομαι σωστα στη μηχανη αργοτερα που ψαχτηκα βελτιωθηκα κατα πολυ και δεν εχω την αναγκη για επιβεβαιοση ωστε να ανεβασω φωτογραφια για να μου πεις τη γνωμη σου.

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    απλη "παρατιρισει" ειναι δες μια δικια μου και θα καυαλαβεις [/B]
    συγχωρεστε με τον αδαη που "πεταγομαι"

    επειδη τωρα ξεκινισα να οδηγαω μοτοσυκλετα τελικα να το κανω αυτο το CSS?
    ή να παω στο Assen που ειναι ο ΑKIS να γινω και εγω χερας?

    παντως Ακη μπραβο σου αν εμαθες να οδηγας ετσι απο φωτογραφιες.

    εχω και εγω μια καλη συλλογη και την μελεταω μολις τωρα

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike_k6
    Φιλε AKIS BUSA το ξερω οτι ειναι σωστο αυτο που λεω και οταν ασχολεισαι με μοτοσυκλετισμο που ολα ειναι τοσο ακριβα απο σερβις μεχρι λαστιχα δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικο να μαζεψεις 300 για level 1 και καποια στιγμη αλλα 300 για level 2 που μαθενεις πραγματα καθαρα για δρομο.

    Σιγουρα με το πρωτο και το δευτερο μαθημα δε γινεσαι αγωνιζομενος αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι να οδηγας με ασφαλεια γνωριζοντας πως θα αντιδρασει η μηχανη σε καθε σου ενεργεια. Στο πρωτο και δευτερο level πρακτικη γινεται απο την καθημερινη σου μετακινηση μεχρι και την κυριακατικη βολτα δεν ειναι αναγκαιο να πας σε καθε track day απλα στην πιστα ειναι καλυτερα γιατι ειναι το περιβαλον ειναι ελεγχομενο.
    Δεν υπαρχουν 6 level τουλαχιστον στην ελλαδα, μεχρι 4 ξερω οτι υπαρχουν αν και στο εξωτερικο τοσα νομιζω οτι υπαρχουν. Οσο αφορα το κοστος για μενα αξιζει να τα δωσει καποιος για 1 και 2 level τουλαχιστον αν δεν ασχολειται με χρονους στην πιστα που τοτε καλο θα ηταν να παει και στα αλλα levels.
    300 ευρο να τα δωσεις 1 φορα το εξαμηνο και να βγαλεις τα 2 απαραιτητα level για δρομο σε ενα χρονο δε πιστευω οτι μονο ο γιος του κοκαλη μπορει να τα διαθεσει.

    Tο avatar ειναι δικο μου και το ξερω οτι ειναι λαθος η θεση οδηγησης αλλα οπως ο καθε αρχαριος το πρωτο που θελει να κανει στην πιστα ειναι να ξυσει ετσι και γω στο δευτερο μου track day προτημουσα να ξυνω παρα να στηνομαι σωστα στη μηχανη αργοτερα που ψαχτηκα βελτιωθηκα κατα πολυ και δεν εχω την αναγκη για επιβεβαιοση ωστε να ανεβασω φωτογραφια για να μου πεις τη γνωμη σου.
    mike_k6 συγουρα το θεμα ειναι οπως το βλεπει ο καθενας,δεν λεω οτι εχεις αδικο
    εγω το λεω με την αποψη οτι για τα νορμαλ ελληνικα δεδομενα θα μπορουσαν να βοηθησουν
    παραπανω στον οικονομικο τομεα!!
    και βεβαια κανεις μας δεν χρειαζεται επιβεβαιωση!! για οτι κανει, απλες συζητησεις και μονο
    κανουμε

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dreamwalker
    συγχωρεστε με τον αδαη που "πεταγομαι"

    επειδη τωρα ξεκινισα να οδηγαω μοτοσυκλετα τελικα να το κανω αυτο το CSS?
    ή να παω στο Assen που ειναι ο ΑKIS να γινω και εγω χερας?

    παντως Ακη μπραβο σου αν εμαθες να οδηγας ετσι απο φωτογραφιες.

    εχω και εγω μια καλη συλλογη και την μελεταω μολις τωρα
    [/QUOTE
    αδελφε δεν εχω καταλαβει το "πνευμα"σου
    το "αδαης" δεν ξερω τι ενοεις!! κατα τα λοιπα δεν ειμαι στο assen παντως κοντα επεσες!!
    στην ολλανδια ειμαι!! τωρα αν απο φωτογραφιες μπορει να μαθει καποιος!!
    εγω δεν το ξερω αυτο αν το ξερεις εσυ ολα καλα δεν θα διαφωνησουμε

    και απο οτι βλεπω τελικα σε αυτα τα φορουμ υπαρχουν προβληματα επιδειξης (γνωσεων,μαγκιας,ξερολισμου,κλπ ,κλπ)

    αδλφε ισως καποτε συναντηθουμαι καπου!!! και θελω να μου πεις τοτε αν εμαθα απο
    φωτογραφιες!!! ενα μπλε ασημι busa εχω "μαμα" του 2004

    και κατι τελευταιο, δεν εχω αναγκη αδελφε να κανω επιδειξη εδω μεσα!! και σε κανεναν!!
    και συνηθως στην ζωη δεν μιλαμε αν δεν ξερουμε τον συνομιλητη μας η μαλλον να το πω πιο
    σωστα δεν τον προσβαλουμε!!
    οτιδηποτε αλλο πω μαλλον θα ειναι ματαιο!!
    και μην το ζοριζεις εγω ειμαι στην φωτογραφια και εχει καταχωρηθει και στον ξενο τυπο!!
    το που? οπως ειπες εχεις μεγαλο αρχειο θα το βρεις μονος σου

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dreamwalker
    συγχωρεστε με τον αδαη που "πεταγομαι"

    επειδη τωρα ξεκινισα να οδηγαω μοτοσυκλετα τελικα να το κανω αυτο το CSS?
    ή να παω στο Assen που ειναι ο ΑKIS να γινω και εγω χερας?

    παντως Ακη μπραβο σου αν εμαθες να οδηγας ετσι απο φωτογραφιες.

    εχω και εγω μια καλη συλλογη και την μελεταω μολις τωρα
    και που εισαι αδελφε δεν εχω μαθει μονο απο φωτογραφιες αλλα και απο βιντεο!!!
    για δες το αρχειο σου θα με βρεις?http://www.youtube.com/watch?v=nogC-lBHh_k

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    οπως ειπες εχεις μεγαλο αρχειο θα το βρεις μονος σου [/B]
    sorry αδερφε σε μπερδεψα με αυτο

    http://www.youtube.com/watch?v=W1Y4kcpm6nM

    μαλλον εσυ εχεις να αποδειξεις πραγματα

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dreamwalker
    sorry αδερφε σε μπερδεψα με αυτο

    http://www.youtube.com/watch?v=W1Y4kcpm6nM

    μαλλον εσυ εχεις να αποδειξεις πραγματα
    αντε γεια!! φιλαρακο!!

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2008
    Μηνύματα
    14
    ε τι αντε γεια ρε ακη μας λες δεν εχεις να αποδειξεις και ποσταρεις τι μια φωτογραφια απο την πιστα του στυλ ''κοιτα με πως στριβω'' και απο την αλλη το βιντεακι με μια καγκουροβολτα που στο κατω κατω και γω με τους φιλους ετσι παμε αλλα δε κοτσαρουμε την καμερα να αποδειξουμε δεξια και αριστερα πως παμε. Καλα στα λεει ο dreamwalker. και αν θες πραγματικα να βοηθησεις κοσμο καλο θα ηταν πεις μερικα πραγματα για το πως στριβεις, αν μπορεις να τα εφρασεις με λογια φυσικα και οχι φωτογραφιες μηπως και μας μεινει τιποτα γιατι στη φωτογραφια βλεπουμε αλλον ενα που μπαινει πιστα και τι βλεπει με την παρτυ του.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike_k6
    ε τι αντε γεια ρε ακη μας λες δεν εχεις να αποδειξεις και ποσταρεις τι μια φωτογραφια απο την πιστα του στυλ ''κοιτα με πως στριβω'' και απο την αλλη το βιντεακι με μια καγκουροβολτα που στο κατω κατω και γω με τους φιλους ετσι παμε αλλα δε κοτσαρουμε την καμερα να αποδειξουμε δεξια και αριστερα πως παμε. Καλα στα λεει ο dreamwalker. και αν θες πραγματικα να βοηθησεις κοσμο καλο θα ηταν πεις μερικα πραγματα για το πως στριβεις, αν μπορεις να τα εφρασεις με λογια φυσικα και οχι φωτογραφιες μηπως και μας μεινει τιποτα γιατι στη φωτογραφια βλεπουμε αλλον ενα που μπαινει πιστα και τι βλεπει με την παρτυ του.
    αδελφια δεν πειραζει και να ειχα μια διαθεση μετα απο αυτο το στυλακι
    των απαντησεων,οχι απο εσενα βεβαια,νομιζω ειναι ματαιο
    την φωτο,και το βιντεο δεν το εβαλα για να κανω καμια επιδηξει και σε κανεναν
    με προκαλεσε ο παραπανω κυριος με σχολια περιεργα!!!
    και τελικα το μετανιωνω κι'ολας που τα εβαλα!!!
    να ειστε ολοι παντα καλα!! και αγρατζουνιστοι!!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike_k6
    ε τι αντε γεια ρε ακη μας λες δεν εχεις να αποδειξεις και ποσταρεις τι μια φωτογραφια απο την πιστα του στυλ ''κοιτα με πως στριβω'' και απο την αλλη το βιντεακι με μια καγκουροβολτα που στο κατω κατω και γω με τους φιλους ετσι παμε αλλα δε κοτσαρουμε την καμερα να αποδειξουμε δεξια και αριστερα πως παμε. Καλα στα λεει ο dreamwalker. και αν θες πραγματικα να βοηθησεις κοσμο καλο θα ηταν πεις μερικα πραγματα για το πως στριβεις, αν μπορεις να τα εφρασεις με λογια φυσικα και οχι φωτογραφιες μηπως και μας μεινει τιποτα γιατι στη φωτογραφια βλεπουμε αλλον ενα που μπαινει πιστα και τι βλεπει με την παρτυ του.
    φιλε mike_k6 δες στο (οδηγηση-tips & tricks) η θεση του σωματος στην στροφη
    εξηγω καποια πραγματακια το εχω γραψει εδω και καποιο καιρο,και εκει βεβαια οπως θα δεις
    υπαρχουν οι "παγκοσμιοι" αλλα οκ ολα καλα

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    φιλε mike_k6 σωστο ειναι αυτο που λες για το css, βεβαια οι κυριοι εκει στο "σχολειο"
    θα πρεπει να σκεφτουν λιγο τα χρηματα του καθε level, καθ'οτι οι εποχες ειναι κοματακι
    δυσκολες!!!
    και το λεω αυτο διοτι με ενα μαθημα(των 300€) δεν εχεις μαθει κατι "σοβαρο"
    ενα απλο riding ειναι και τιποτα αλλο!! πολλοι ανθρωποι νομιζουν οτι με ενα μαθημα
    θα γινουν "αγωνιζωμενοι"
    πρεπει μοιραια να κανει οποιος παει εκει και τα 6 level
    και βεβαια πολυ πρακτικη μετα μονος του για να τα εφαρμωσει!!! διοτι οπως λεει
    και μια πολυ σοφη παριμια (το μεγαλυτερο λαθος το κανεις οταν νομιζεις οτι καταλαβες)

    πραγμα που σημαινει οτι για να δωσει ενας ανθρωπος τις μοτοσυκλετας 2000€ περιπου
    δεν ειναι και το πλεον ευκολο!!!
    και μην μου πει καποιος οτι αυτα τα πολυ "χρησημα" που μαθαινουν στον κοσμο εχουν
    αυτο το κοστος, διοτι ειναι λαθος!!!
    διοτι και εμπορικα καθαρα να το δουνε ειναι ευκολο να καταλαβει καποιος οτι πολλα χρονια
    τωρα στο εμπορειο η καταναλωση φερνει το κερδος!!

    θελω να πω πως αλλο 100 μαθητες με 300€ και αλλο 300 μαθητες με 180 η 200€!!
    ειναι ενα θεμα νομιζω,διοτι για καποιους που αγαπανε πολυ την μοτοσυκλετα και τα μυστικα τις
    πρεπει να δωσει ο ανθρωπος τον ΜΙΣΟ του μισθο σχεδον,διοτι καταλαβενεται οτι σε αυτα τα
    "σχολεια" δεν παει ο υιος του κοκαλη η του βαρδινογιαννη!!! αλλα εμεις!!!! οι γιοι του no name!
    πιθανον καλυτεροι βεβαια!!!!

    αδελφια μην μασατε!! αλλα μασιστε τους!!!

    και φιλε mike_k6 αν η photo στο avatar ειναι δικια σου βελτιωσε λιγο την θεση του κεφαλιου σου.εισαι σωστος απο την μεση και κατω αλλα οχι απο την μεση και πανω,
    δεν σου κανω τον πονηρο απλη "παρατιρισει" ειναι δες μια δικια μου και θα καυαλαβεις
    Έτρεχα σε δρόμους πριν το CSS.

    Νόμιζα ότι το "είχα", αλλά στη πραγματικότητα τέλειωνα τα λάστιχα και ήμουν κινητό ατύχημα που περίμενε λάδια σε στροφή για να συμβεί...

    Και συνέβει....

    Στο CSS με μάθανε να διαβάζω ΑΓΝΩΣΤΕΣ στροφές και να περισσεύει κλίση για ελιγμούς ΠΑΝΩ στη στροφή.

    ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ.


    Μή ξεχνάς ότι 300 ευρώ, είναι λιγότερα από όσα δίνεις στην Ελλάδα για κανονικό δίπλωμα και δεν σου μαθαίνουν τίποτα.
    Από την άλλη, ιδιωτικές σχολές σημαίνει κέρδος, άρα θα πληρώσεις.
    Και που να δείς άλλες σχολές αγωνιστικών προδιαγραφών πόσο χρεώνουν πχ 2-4 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρώ...


    Η εναλλακτική λύση για να "προλάβουμε" τους μελλοντικούς αναβάτες, είναι να έρθει το M.S.F. στην Ελλάδα από ότι μου έλεγε σε mail ο zireous, αλλά θέλει ΠΟΛΙΤΙΚΗ ρύθμιση το πράγμα και συνεργασία με ΟΛΟΥΣ όσους εμπλέκονται με το θέμα "Ασφαλής οδήγηση μοτοσυκλέτας" στην Ελλάδα.

    blacksteel

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    αδελφια μαλλον δεν εχεται καταλαβει τι εννοω!!

    συμφωνω με το css δεν διαφωνησα με το οτι δεν σου μαθαινει πολυ χρησιμα πραγματα αλοιμονο!! (και δεν ειναι ακριβα)
    εκτος ομως απο εσας και εμενα που τα βλεπουμε ετσι και πολυ σωστα τα βλεπουμε!!
    υπαρχουν παρα πολλα παιδια, ανθρωποι, γενικοτερα που δεν το βλεπουν ετσι!!

    και δεν το λεω για να το λεω, σε πολλες συζητησεις (μοτοσυκλετιστων) το εχουν αναφερει παρα πολλοι ανθρωποι οτι δεν πανε διοτι βρησκουν ακριβο το οικονομικο θεμα!!

    την συζητηση λοιπον την εκανα για μια απλη "αφυπνηση" των "σχολειων" αν μπορεσουν
    να κανουν κατι καλυτερο (οικονομικα) για να πανε οσο περισσοτεροι γινεται και μπορεσουν
    να μαθουν και να σωσουν περισσοτερους!!!

    αυτα αδελφια ευχαριστω πολυ!!

  13. #43
    μια παρατήρηση...
    μετα απο ενα τέτοιο σχολείο οδηγεί κανείς με εντελώς διαφορετικό τρόπο, με άλλα σημεία εισόδου, άλλο σημείο που ανοίγει γκάζι, άλλο τρόπο που δίνει κλίση στην μηχανή άλλο σημείο που κοιτάζει
    κλπ το αποτέλεσμα είναι τόση σταθερότητα και ασφάλεια (ακόμα και ξυνοντας επαναλαμβανόμενα τα μαρσπιέ μιας οχι <<στριφτερης>> μηχανης, όπως το tdm) που καμιά πανάκριβη ανάρτηση και κανένα ελαστικό δεν μπορεί να σου προσφέρει...
    με 300 ευρώ απλά παίρνεις άλλη μηχανή σπίτι σου...
    είναι η επένδυση που αποδιδει περισσότερο απο καθε άλλη και κοστίζει λιγότερο απο όλες...

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2012
    Μηνύματα
    6
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εδώ:
    Μου έιχε συμβεί αρκετές φορές, προς βόρεια εύβοια,
    να είμαι με σταθερό γκάζι πάνω στην στροφή αλλά πέφτοντας σε λακούβα,
    χωρίς να το καταλάβψ ανοιγόκλεινα το γκάζι... Η καρδιά στην κούλουρη και τα σχετικά.
    Ξέρεις πως μπορει να αντιμετωπιστεί αυτό;
    Δείτε πως έχασα 15 κιλά μέσα σε 3 εβδομαδες κάνοντας κλικ εδώ http://foreverhealth.gr

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από isxakis
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εδώ:
    Μου έιχε συμβεί αρκετές φορές, προς βόρεια εύβοια,
    να είμαι με σταθερό γκάζι πάνω στην στροφή αλλά πέφτοντας σε λακούβα,
    χωρίς να το καταλάβψ ανοιγόκλεινα το γκάζι... Η καρδιά στην κούλουρη και τα σχετικά.
    Ξέρεις πως μπορει να αντιμετωπιστεί αυτό;
    Να αποφεύγεις τις λακούβες ίσως?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. έλεγχος MS Word
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 15:30
  2. Έλεγχος από Ζητά
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 10:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2004, 10:20
  4. Μικρη διαδρομη γκαζιου
    από ppaylos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 17:09
  5. άι άι άι - ο απόλυτος εφιάλτης
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 05:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF