Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: Απόλυτος έλεγχος γκαζιού.

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Να αποφεύγεις τις λακούβες ίσως?
    Μπορεί να πάρει και Τρανσάλπ, όσο και να τ'ανοίξει...σ'ότι λακούβα και να πέσει...

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2012
    Μηνύματα
    6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Να αποφεύγεις τις λακούβες ίσως?
    άλλη επιλογή έχω; Μην μου πεις :rotflmao:
    Δείτε πως έχασα 15 κιλά μέσα σε 3 εβδομαδες κάνοντας κλικ εδώ http://foreverhealth.gr

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από isxakis
    άλλη επιλογή έχω;
    Χαλάρωσε!

    Έχε τα χέρια σου χαλαρά στο τιμόνι, και αν δεν εξαφανιστεί το φαινόμενο, τουλάχιστον θα μετριαστεί.
    Think faster than you ride

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2012
    Μηνύματα
    2
    πολυ ενδιαφερον κειμενο!

    Ευχαριστω,

    Λ.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Καλα ολα αυτα....
    Αλλα μην ξεχνατε ΠΟΤΕ!!!.......Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ!!!!
    Για 1.000.000 λογους ανα τετραγωνικο μετρο ασφαλτου.......

    Οσοι δεν το εχετε δει....για δειτε το!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  6. #51
    Ηρθε το τέλος Το avatar του/της CBRIDHS
    Εγγραφή
    12/08/2009
    Μηνύματα
    208
    Ερώτηση σχετική με το θέμα(ελπίζω δλδ),έστω πως υπάρχει μία σταθερή στροφή(που την περνάμε συνέχεια) είτε σε πίστα είτε στο δρόμο.Οδηγώντας με σημάδια πάντα,και με το σκεπτικό πως θέλω να φρενάρω όσο πιο βαθειά γίνεται,το σημάδι της ''σφαλιάρας'' αλλάζει με βάσει τα χιλιόμετρα μας ή παραμένει σταθερό ασχέτως αν μπω με 80 ή 90 χλμ?
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!

  7. #52
    CBRIDHS, σκέψου τα εξής:

    Για να ολοκληρώσεις της αλλαγή κλίσης της μοτοσυκλέτας σου χρειάζεσαι κάποιο χρόνο, έτσι δεν είναι; Κατά τη διάρκεια αυτή το μηχανάκι τι κάνει; Διανύει μέτρα εκτός γραμμής.

    Το πόσα μέτρα θα διανύσει από τι εξαρτάται; Από την ταχύτητα που έχει η μηχανή και από την ικανότητά σου στο πλάγιασμα. Όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα ή όσο περισσότερη η διάρκεια αλλαγής κλίσης, τόσα περισσότερα μέτρα χρειάζεσαι. Για να μη βρεθείς λοιπόν εκτός γραμμής ή στο χωράφι, τι πρέπει να κάνεις; Να προσαρμόσεις το σημείο εισόδου ώστε να μπεις στην επιλεγμένη σου γραμμή όσο πιο γρήγορα γίνεται αλλά και να μη "ξεμείνεις" από μέτρα.

    Έχουμε κουβεντιάσει αρκετές φορές για τα σημεία εισόδου και την ταχύτητα στη στροφή. Αν ψάξεις θα βρεις θέματα σχετικά.
    Think faster than you ride

  8. #53
    Ηρθε το τέλος Το avatar του/της CBRIDHS
    Εγγραφή
    12/08/2009
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    CBRIDHS, σκέψου τα εξής:

    Για να ολοκληρώσεις της αλλαγή κλίσης της μοτοσυκλέτας σου χρειάζεσαι κάποιο χρόνο, έτσι δεν είναι; Κατά τη διάρκεια αυτή το μηχανάκι τι κάνει; Διανύει μέτρα εκτός γραμμής.

    Το πόσα μέτρα θα διανύσει από τι εξαρτάται; Από την ταχύτητα που έχει η μηχανή και από την ικανότητά σου στο πλάγιασμα. Όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα ή όσο περισσότερη η διάρκεια αλλαγής κλίσης, τόσα περισσότερα μέτρα χρειάζεσαι. Για να μη βρεθείς λοιπόν εκτός γραμμής ή στο χωράφι, τι πρέπει να κάνεις; Να προσαρμόσεις το σημείο εισόδου ώστε να μπεις στην επιλεγμένη σου γραμμή όσο πιο γρήγορα γίνεται αλλά και να μη "ξεμείνεις" από μέτρα.

    Έχουμε κουβεντιάσει αρκετές φορές για τα σημεία εισόδου και την ταχύτητα στη στροφή. Αν ψάξεις θα βρεις θέματα σχετικά.

    Ευχαριστώ πολύ!!!!!!Βασικά έψαξα,αλλά δε βρήκα κάτι που να μου απάντάει την ερώτηση...(πάντα κάνω έναν έλεγχο πριν ποστάρω) εκτός αν το είδα και δε το κατάλαβα !!!!!Πάντος η απάντησή σου με κάλυψε πλήρως!!!!
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!

  9. #54
    Ο χειρότερος έλεγχος γκαζιού που έχω παρατηρήσει ποτέ μου... ---> https://www.youtube.com/watch?v=K6YU...4Q-jC2Mbsk3OUA
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  10. #55
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos19 Προβολή μηνύματος
    Ο χειρότερος έλεγχος γκαζιού που έχω παρατηρήσει ποτέ μου... ---> https://www.youtube.com/watch?v=K6YU...4Q-jC2Mbsk3OUA
    εμ...ανοιξε-κλεισε/ανοιξε-κλεισε....το εφαγε το κεφαλι του.

    το εντυπωσιακο ειναι ενω δεν εχει πολλα χλμ η ζημια που παθαινει το μηχανακι......!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #56
    Το ποσο σφιχτά κρατάει το τιμόνι; εκεί δεν μιλάμε για έλεγχο, αυτό το άνοιξε κλείσε ηταν βίαιο, δες τα καλάμια πως σηκώνονται και βυθίζονται...

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    σε τι πρεπει να εξασκηθει πρώτα ενας αρχαριος αναβάτης?στον ελεγχο του γκαζιου? η στο πως πρεπει να συμπεριφέρεται μεσα στη στροφη?
    προσωπικά είμαι πολύ σφιγμένος κατα τη διάρκεια της στροφής και πολλές είναι οι φορές που με "πετάει" προς τα έξω.
    υπάρχουν πάλι άλλες φορές που η στροφή έρχεται πολύ φυσιολογικά ακόμα και με περισσότερα χιλιόμετρα(από αυτά που εγώ έθεσα σαν όριο,όχι η στροφή η το μηχανάκι)
    προσπαθώ να κρατά πάντα το γκάζι σταθερό κατα τη διάρκεια της στροφής,αλλά όταν βλέπω ότι το χάνω με πιάνει σφίξιμο και κάτι δε κάνω καλά και δεν στρίβω.
    όλα αυτά γίνονται βέβαια σε δρόμους φονιάδες με ταχύτητες πολυ χαλαρές,αλλα και ώρες δύσκολες,χωρίς δηλαδή διάθεσης προπόνησης-εξάσκησης,αλλά απλής μετακίνησης

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgezzr600 Προβολή μηνύματος
    σε τι πρεπει να εξασκηθει πρώτα ενας αρχαριος αναβάτης?στον ελεγχο του γκαζιου? η στο πως πρεπει να συμπεριφέρεται μεσα στη στροφη?
    προσωπικά είμαι πολύ σφιγμένος κατα τη διάρκεια της στροφής και πολλές είναι οι φορές που με "πετάει" προς τα έξω.
    υπάρχουν πάλι άλλες φορές που η στροφή έρχεται πολύ φυσιολογικά ακόμα και με περισσότερα χιλιόμετρα(από αυτά που εγώ έθεσα σαν όριο,όχι η στροφή η το μηχανάκι)
    προσπαθώ να κρατά πάντα το γκάζι σταθερό κατα τη διάρκεια της στροφής,αλλά όταν βλέπω ότι το χάνω με πιάνει σφίξιμο και κάτι δε κάνω καλά και δεν στρίβω.
    όλα αυτά γίνονται βέβαια σε δρόμους φονιάδες με ταχύτητες πολυ χαλαρές,αλλα και ώρες δύσκολες,χωρίς δηλαδή διάθεσης προπόνησης-εξάσκησης,αλλά απλής μετακίνησης

    Γιώργο κατά τη γνώμη μου 2 είναι τα πράγματα που πρέπει να έχει κάποιος στο νου του, τουλάχιστον αρχικά. Έλεγχο γκαζιού και βλέμματος!
    Έχω την αίσθηση πως το σφίξιμο σου δημιουργείται όταν τραβάς το βλέμμα σου από εκεί που θέλεις να πας και εστιάζεις σε αυτό που πιστεύεις ότι είναι ο κίνδυνος (μπάρα, αμάξι κλπ κλπ).
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  14. #59
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgezzr600 Προβολή μηνύματος
    σε τι πρεπει να εξασκηθει πρώτα ενας αρχαριος αναβάτης?στον ελεγχο του γκαζιου? η στο πως πρεπει να συμπεριφέρεται μεσα στη στροφη?
    προσωπικά είμαι πολύ σφιγμένος κατα τη διάρκεια της στροφής και πολλές είναι οι φορές που με "πετάει" προς τα έξω.
    υπάρχουν πάλι άλλες φορές που η στροφή έρχεται πολύ φυσιολογικά ακόμα και με περισσότερα χιλιόμετρα(από αυτά που εγώ έθεσα σαν όριο,όχι η στροφή η το μηχανάκι)
    προσπαθώ να κρατά πάντα το γκάζι σταθερό κατα τη διάρκεια της στροφής,αλλά όταν βλέπω ότι το χάνω με πιάνει σφίξιμο και κάτι δε κάνω καλά και δεν στρίβω.
    όλα αυτά γίνονται βέβαια σε δρόμους φονιάδες με ταχύτητες πολυ χαλαρές,αλλα και ώρες δύσκολες,χωρίς δηλαδή διάθεσης προπόνησης-εξάσκησης,αλλά απλής μετακίνησης
    Καταρχάς θα πρέπει να έχεις και καιρό το μηχανάκι που καβαλάς,να κατανοήσεις πότε ροπιάζει το γκάζι σε ποιες στροφές, να ξέρεις
    και τη στοφή που μπορεί να σε βγάλει και αμα κρύβει ''παγίδες''. Θα πρέπει να ξέρεις και με ποια ''σχέση'' θα έχεις κατα την είσοδο της
    στροφής και την κατάλληλη στιγμή στην έξοδο της ενώ έχεις ήδη σταθερό το γκάζι να το ανοίξει πάλι και να επιταγχύνει ομαλά. Το χειρότερο ειναι
    να είσαι σφιγμένος...τα πόδια πρέπει να σφίγγεις στο ντεπόζιτο και τα χέρια να ειναι χαλαρά στο τιμόνι. Να βρεις καποια κομάτια με ομαλές στροφές
    να τις μάθεις με αργό ρυθμό και σιγα σιγά να ανεβάζεις λίγο τα χιλιόμετρα για να δεις και εσύ τι πρέπει να διορθώσεις στις κινήσεις που κάνεις
    πριν-μέσα και μετα τη στροφή
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgezzr600 Προβολή μηνύματος
    σε τι πρεπει να εξασκηθει πρώτα ενας αρχαριος αναβάτης?
    Για να εξασκηθείς σε ο,τιδήποτε θα πρέπει πρώτα να το μάθεις σωστά. Αυτό θα το καταφέρεις είτε μέσω κάποιου σχολείου, είτε από κάποιον φίλο που γνωρίζει και μπορεί να το μεταδώσει, είτε διαβάζοντας από μόνος σου.
    Το να κάνεις πάνω-κάτω μια διαδρομή χωρίς να γνωρίζεις τι ακριβώς θες να κάνεις, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γίνεις άριστος στην επανάληψη των όποιων λαθών κάνεις.

    Αυτό που μπορώ να σου πω είναι να μειώσεις ταχύτητα. Το σφίξιμο, ο φόβος, είναι σημάδια ότι δεν μπορείς να τη διαχειριστείς.
    Think faster than you ride

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. έλεγχος MS Word
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 15:30
  2. Έλεγχος από Ζητά
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 10:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2004, 10:20
  4. Μικρη διαδρομη γκαζιου
    από ppaylos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 17:09
  5. άι άι άι - ο απόλυτος εφιάλτης
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 05:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF