Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Service 1.000 χλμ Κοστος και εργασιες

  1. #1

    Service 1.000 χλμ Κοστος και εργασιες

    Προκειται να κανω το πρωτο service των 1.000 χλμ στην μοτοσυκλετα μου και αφου επικοινωνησα με τον Τρικαλιωτη μου ειπαν οτι ουτε λιγο ουτε πολυ θελουν συνολο 190? για να το κανουν, απο τα οποια τα 130? ειναι εργασια.Το service αυτο περιλαμβανει λαδια, φιλτρο λαδιου, ρυθμιση βαλβιδων, αλλαγη βαλβολινων διαφορικου, σφιξιμο κυλινδροκεφαλων και τους προβλεπομενους ελεγχους.Αν υποθεσουμε δηλαδη οτι η BMW εξακολουθει να ζητα χρεωση για 3 ωρες εργασια επανω στην μοτοσυκλετα,χρονος που ποτε δεν ειναι τοσο πολυς για εργασιες ρουτινας οπως οι παραπανω, ακομη και αν συμπεριλαβει κανεις το διαστημα που περιμενει ο πελατης να κρυωσει ο κινητηρας, το συμπερασμα ειναι οτι η εργασια κοστιζει πανω απο 40? η ωρα. Επισης το νωριτερο που μπορουσα να κανονισω το service ηταν την Μ.Τριτη!20 ημερες μετα.
    Μετα πηρα και στους υπολοιπους εξουσιοδοτημενους.
    Κατ'αρχην οι μισοι συμπεριλαμβανουν στις εργασιες του πρωτου service ενος '07 1200GS την αλλαγη στις βαλβολινες του διαφορικου και οι αλλοι μισοι ορκιζονται οτι δεν χρειαζεται.Συμπεριλαμβανεται στους τελευταιους και ο δημοφιλεστερος των εμπορων στην Αττικη, Παναγιωτοπουλος.Απο οσο γνωριζω εγω η BMW εχει δωσει οδηγια στους επισκευαστες της να αλλαζουν τα υγρα του διαφορικου στα 1.000 χλμ στα μοντελα του 2007.
    Δευτερο θεμα ειναι οι τιμες που πηρα αφου επικοινωνησα με 4 απο αυτους σε Θεσσαλονικη,Αττικη και οχι μονο.Αυτες κυμαινονται απο 85? μεχρι 200? με ακριβοτερο τον Τρικαλιωτη, ο οποιος χρεωνει την εργασια για το πρωτο service 130? περιπου, τη στιγμη που ο Παναγιωτοπουλος τη χρεωνει ?35.
    Ολη αυτη η ασυμφωνια που επικρατει στους εξουσιοδοτημενους της BMW δεν δειχνει ουτε κατα το ελαχιστο την τηρηση των υπαρχοντων προδιαγραφων της εταιριας, αφου δεν μπορουν να συνενοηθουν ουτε στις προβλεπομενες εργασιες των τακτικων service, ουτε στην τιμολογηση τους, παραγοντες οι οποιοι υποτιθεται οτι ειναι standar για ολους τους! Η BMW βεβαια, οριζει ποσες ωρες θα χρεωθουν για τις εργασιες συντηρησης.Την ωρα ομως, τη χρεωνει οσο θελει ο καθενας.Και απο εκει ξεκιναει το κακο του μονοπωλιου στη Θεσσαλονικη.
    Φυσικα ολο αυτο χαλαει την εικονα της BMW και οδηγει τους μεν κατοχους σε μια αναζητηση της πραγματικοτητας σε θεματα που δεν κατεχουν και που κανονικα δεν θα επρεπε να τους απασχολουν, και τους δε μη κατοχους στο να το ξανασκεφτουν αν θελουν να παρουν BMW για να μην μπλεξουν σε αυτη την ιστορια.
    Το μονο θετικο που προκυπτει ειναι οτι με αυτον τον τροπο προαγεται περισσοτερο η αναγκη να κανει κανεις μονος του τη συντηρηση στη moto του, μια και αυτη ειναι απλη και υπαρχουν σχετικα πολυ κατατοπιστικα βοηθηματα.Ελα ομως που πρεπει να περιμενει καποιος να ληξει η εγγυηση για να το κανει αυτο.Για να μην πουμε για την εξαρτηση της συντηρησης απο το συστημα αναγνωσης βλαβων που γινεται μονο στη BMW.Ευτυχως και αυτο ξεπερνιεται οταν ερθει η ωρα.Τωρα τι γινεται ομως?

    Θα ηθελα να ρωτησω οσους απο σας εκαναν προσφατα το συγκεκριμενο service, ποσο σας κοστισε, ποιες εργασιες εγιναν και ποιος επισκευαστης το εκανε.Επισης, δεν αναφερθηκε απο κανεναν ο ελεγχος για αντικατασταση των δυο δευτερευοντων μπουζι που αναγραφεται στο αγγλικο χροναδιαγραμμα συντηρησης της BMW, αλλα απουσιαζει απο το αντιστοιχο μεταφρασμενο που πηρα απο τον Τρικαλιωτη.Αλλαξε κανεις σας μπουζι στα 1.000 χλμ?

    Ευχαριστω.
    Growing old is compulsory..Growing up is optional

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Service 1.000 χλμ Κοστος και εργασιες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vagabond
    .Αλλαξε κανεις σας μπουζι στα 1.000 χλμ?


  3. #3
    Στο επισημο χρονοδιαγραμμα service της BMW λεει "check secondary spark plugs" και ορισμενοι τα αλλαζουν.Με την ιδια λογικη ρυθμιζουν και τις βαλβιδες στα 1000 παντα, ενω οι οδηγια λεει "check valve clearance".
    R1200GS maintenance schedule
    Growing old is compulsory..Growing up is optional

  4. #4
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vagabond
    Στο επισημο χρονοδιαγραμμα service της BMW λεει "check secondary spark plugs" και ορισμενοι τα αλλαζουν.Με την ιδια λογικη ρυθμιζουν και τις βαλβιδες στα 1000 παντα, ενω οι οδηγια λεει "check valve clearance".
    R1200GS maintenance schedule
    πρίν ένα χρόνο στην motion n style για το σέρβις των 1000km σε R1200GS πλήρωσα 140ευρώ εργασία και ανταλλακτικά.

    Στο 1ο σέρβις αλλάζεις λάδια και φίλτρο μόνο ενώ γίνεται ένας έλεγχος βαλβίδων και ρύθμιση εάν χρειάζεται.

    Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που πήγα σε συνεργείο της BMW και δεν ξαναπάω, όλα τα σέρβις τα κάνω σε έξω συνεργείο και όχι στους επιστήμονες της BMW που θέλουν να κάνουν 1 απο τα πανεύκολα σέρβις που έχει το GS 2 μέρες.

    Εγώ ακολουθώ το πρόγραμμα συντήρησης όπως έχετε βάλει παραπάνω.

    Από προβλήματα μέχρι στιγμής το μόνο που έχω αντιμετωπίσει ήταν η τσιμούχα της κάτω τρόμπας συμπλέκτη η οποία δάκρυζε και η αιτία ήταν ότι είχε σφηνωθεί γρέζι και άρχισε να γίνεται και αυτό στα 28.000km

    BOXER φίλε απλό λάδι κάθε 5000km και ρύθμιση βαλβίδες κάθε 10.000kmι και γράψτους στα φρύδια σου δεν παθαίνει τίποτα.

  5. #5
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Σημερα το πρωι, πρωτο σερβις! 113 ευρω, Αλλαγη Λαδια, φιλτρο, βαλβολινες και ρυθμιση βαλβιδες!

    Σε 3 ωρες ηταν ετοιμο, Μπραβο στο Νικο Λικετσο για ενα εντυπωσιακο συνεργειο!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  6. #6
    Κάπου τα έχω ξαναδεί αυτά :rotflmao:

  7. #7
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Σημερα το πρωι, πρωτο σερβις! 113 ευρω, Αλλαγη Λαδια, φιλτρο, βαλβολινες και ρυθμιση βαλβιδες!

    Σε 3 ωρες ηταν ετοιμο, Μπραβο στο Νικο Λικετσο για ενα εντυπωσιακο συνεργειο!
    Εγώ τις βαλβολίνες τις αλλάζω κάθε 10.000km και γρασάρω και τον άξονα, υπόθεση το πολύ 30 λεπτών πανεύκολα, σε εξουσιοδοτημένο το οποίο ρώτησα μου είπαν δεν τις αλλάζεις ποτέ
    τεσπά κάθε αλλαγή που κάνω φαίνεται εάν θέλουν ή όχι

  8. #8
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Τιγκα δεν εχω αντιρηση σε αυτο που λες, υπερβολικο ειναι να αλλαζεις τοσο γρηγορα, αλλα κακο δεν του κανει!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR

    πρίν ένα χρόνο στην motion n style για το σέρβις των 1000km σε R1200GS πλήρωσα 140ευρώ εργασία και ανταλλακτικά.

    Στο 1ο σέρβις αλλάζεις λάδια και φίλτρο μόνο ενώ γίνεται ένας έλεγχος βαλβίδων και ρύθμιση εάν χρειάζεται.

    Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που πήγα σε συνεργείο της BMW και δεν ξαναπάω, όλα τα σέρβις τα κάνω σε έξω συνεργείο και όχι στους επιστήμονες της BMW που θέλουν να κάνουν 1 απο τα πανεύκολα σέρβις που έχει το GS 2 μέρες.

    Και αν μεσα στην πρωτη διετια σου προκυψει μια βλαβη ,απο τις γνωστες πιθανες που βγαινουν στα 1200 στα πρωτα κυριως χρονια, οπως διαφορικο,EWS κλπ (μακρια απο'μας..), πού θα βρεις το δικιο σου οταν ο τυπος στη BMW αρχισει να σου λεει οτι η εγγυηση ισχυει μονο εφοσων γινεται η συντηρηση σε εξουσιοδοτημενους επισκευαστες?Στην Ελλαδα αυτο το καθεστως επικρατει ή προσπαθουν να το επιβαλλουν, σε αντιθεση με αλλες χωρες που η εγγυηση ισχυει ακομη και οταν το επισκευαζεις αλλου ή μονος σου.Υπο προυποθεσεις φυσικα.Αν λοιπον προκυψει μια παιδικη ασθενεια στο καινουριο αδρα πληρωμενο μηχανημα ,πού θα βρω την υπομονη να συγκρατησω τα νευρα μου, οταν οι τυποι της BMW, που εκτος απο επιστημονες ειναι και δικηγοροι, αρχισουν να μου πουλαν τρελα :a13: για εγγυησεις και τα τοιαυτα?

    Για αυτο το λογο λοιπον, σκεφτομαι μεχρι το τελος της εγγυησης να κανω υπομονη και απλως να αποφευγω τους ασχετους και τους κερδοσκοπους.Δυστυχως ,απο οτι φαινεται η BMW εχει κανει εξουσιοδοτημενους και μερικους τετοιους.Απο εκει και περα θα αναλαβω μονος τα της συντηρησης και στον "επισημο επισκευαστη" θα πηγαινω μονο για βλαβες και για το διαγνωστικο μηχανημα.Αλλωστε ετσι γνωριζεις καλυτερα τη μοτοσυκλετα που οδηγας και δενεσαι περισσοτερο μαζι της.Αυτος ειναι και ενας ακομη λογος που θελω να βλεπω τη δουλεια του μαστορα πανω στη μηχανη.Οχι μονο για να μην παραλειψει κατι, αλλα και γιατι την ιδια δουλεια προκειται να την κανω μονος αργοτερα.Φυσικα υπαρχουν ολοκληροι οδηγοι σε DVD για τη συντηρηση αλλα σιγουρα ενας μαστορας που θα σου δωσει και πεντε συμβουλες χρειαζεται.
    Growing old is compulsory..Growing up is optional

  10. #10
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vagabond
    Και αν μεσα στην πρωτη διετια σου προκυψει μια βλαβη ,απο τις γνωστες πιθανες που βγαινουν στα 1200 στα πρωτα κυριως χρονια, οπως διαφορικο,EWS κλπ (μακρια απο'μας..), πού θα βρεις το δικιο σου οταν ο τυπος στη BMW αρχισει να σου λεει οτι η εγγυηση ισχυει μονο εφοσων γινεται η συντηρηση σε εξουσιοδοτημενους επισκευαστες?Στην Ελλαδα αυτο το καθεστως επικρατει ή προσπαθουν να το επιβαλλουν, σε αντιθεση με αλλες χωρες που η εγγυηση ισχυει ακομη και οταν το επισκευαζεις αλλου ή μονος σου.Υπο προυποθεσεις φυσικα.Αν λοιπον προκυψει μια παιδικη ασθενεια στο καινουριο αδρα πληρωμενο μηχανημα ,πού θα βρω την υπομονη να συγκρατησω τα νευρα μου, οταν οι τυποι της BMW, που εκτος απο επιστημονες ειναι και δικηγοροι, αρχισουν να μου πουλαν τρελα :a13: για εγγυησεις και τα τοιαυτα?

    Για αυτο το λογο λοιπον, σκεφτομαι μεχρι το τελος της εγγυησης να κανω υπομονη και απλως να αποφευγω τους ασχετους και τους κερδοσκοπους.Δυστυχως ,απο οτι φαινεται η BMW εχει κανει εξουσιοδοτημενους και μερικους τετοιους.Απο εκει και περα θα αναλαβω μονος τα της συντηρησης και στον "επισημο επισκευαστη" θα πηγαινω μονο για βλαβες και για το διαγνωστικο μηχανημα.Αλλωστε ετσι γνωριζεις καλυτερα τη μοτοσυκλετα που οδηγας και δενεσαι περισσοτερο μαζι της.Αυτος ειναι και ενας ακομη λογος που θελω να βλεπω τη δουλεια του μαστορα πανω στη μηχανη.Οχι μονο για να μην παραλειψει κατι, αλλα και γιατι την ιδια δουλεια προκειται να την κανω μονος αργοτερα.Φυσικα υπαρχουν ολοκληροι οδηγοι σε DVD για τη συντηρηση αλλα σιγουρα ενας μαστορας που θα σου δωσει και πεντε συμβουλες χρειαζεται.
    εγώ κάνω πολλά χλμ με τη μπέμπα, εάν κάτι μου χαλάσει και δεν μπορεί να με καλύψει ο delaer που τα πήρα οκ

    προτιμώ να το διακινδυνεύσω παρά να παίζουν με τα νεύρα μου και να πηγαίνω στα συνεργεία τους ώς πρόβατο σε σφαγή.

Παρόμοια θέματα

  1. Service 12.000 χλμ (1250)
    από PortisHead στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2010, 22:29
  2. 950 Adv - Service 10.000 ΧΛΜ
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 16:59
  3. service 24.000 σε HORNET 600 ΟΚ!
    από alexnom στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 19:00
  4. service manuals fazer 600 2004 και hornet 600 2003
    από lousou76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF