Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: after market fairing : πλαστικά vs πολυεστερ

  1. #1

    after market fairing : πλαστικά vs πολυεστερ

    έχω βρει το παρακάτω σετακι κουστουμιού για το CBR...

    υλικό: High grade ABS plastic

    έτοιμο, τρυπημένο και βαμμένο

    τιμή 380

    καλά δεν είναι ??


    ένα πλήρες σετ πολυστερικά στοιχίζει γύρω στα 350, άβαφο, και χωρίς τρύπες για βίδες, βάσεις κλπ
    επιπλέον, "θεωρητικά", το ABS είναι ελαφρύτερο και πιο εύκαμπτο που σημαίνει οτι αντέχει περισσότερο σε χτύπημα...

    μειονέκτημα του ότι δεν επισκευάζεται (νομίζω, δε παίρνω όρκο) όπως το πολυεστερικό το οποίο το πας στο μάστορα που στο έφτιαξε, ξαναπερνάς πολυεστέρα πάνω στο σπάσιμο και είσαι καπως έτοιμος...

    τεσπα...

    κατά 99% θα τα πάρω (ebay)

  2. #2

  3. #3
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Τα πάντα φτιάχνονται, τα πάντα επισκευάζονται αρκεί να θέλει και να μπορεί ο εκάστοτε μάστορας. Το μόνο πρόβλημα μετά με μια μαμά βαφή έιναι το χρώμα που είτε μπορεί να μην είναι ίδιο, είτε λόγο φθοράς ενός κομματιού (ήλιος-χρόνος) να υπάρχει διαφορά... Μόνη λύση η ολική βαφή όλων των κομματιών...
    Απο 'κεί και πέρα, στα πολυεστερικά υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες, όπως και σε πλαστικά, carbon κλπ... γι'αυτό και οι διαφορές τιμής για τα ίδια θεωρητικά πράγματα...

  4. #4

    Re: after market fairing : πλαστικά vs πολυεστερ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    έχω βρει το παρακάτω σετακι κουστουμιού για το CBR...

    υλικό: High grade ABS plastic

    έτοιμο, τρυπημένο και βαμμένο

    τιμή 380

    καλά δεν είναι ??


    ένα πλήρες σετ πολυστερικά στοιχίζει γύρω στα 350, άβαφο, και χωρίς τρύπες για βίδες, βάσεις κλπ
    επιπλέον, "θεωρητικά", το ABS είναι ελαφρύτερο και πιο εύκαμπτο που σημαίνει οτι αντέχει περισσότερο σε χτύπημα...

    μειονέκτημα του ότι δεν επισκευάζεται (νομίζω, δε παίρνω όρκο) όπως το πολυεστερικό το οποίο το πας στο μάστορα που στο έφτιαξε, ξαναπερνάς πολυεστέρα πάνω στο σπάσιμο και είσαι καπως έτοιμος...

    τεσπα...

    κατά 99% θα τα πάρω (ebay)
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΟΤΗΣΩ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ? ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ CBR 1100XX ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΤΟΥΜΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ (ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ) ΕΥΤΥΧΩΣ . ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΠΗΓΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΟΛΟ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 3500ΕΥΡΩΩΩΩ , ΠΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΗ . ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ . ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ . ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ..
    1.Gilera Runner 125cc 2002-2004 2.Yamaha Xt 500e 2004-2005 3.Honda Transalp 650cc 2005-2007 4.Honda Cbr 1100xx 2007-Today 5.Peugeot elyseo 150cc 2010-2012 6.Honda Xr 125 2012-2014 7.Βmw f 650 Funduro 2014-2015 8.Suzuki V Strom 650 2015 - Today

  5. #5
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    για πες...????

    380 με τα μεταφορικα...??...θα μας κουφανεις....

    για ξηγησου....
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  6. #6

    Re: Re: after market fairing : πλαστικά vs πολυεστερ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackroses
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΟΤΗΣΩ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ? ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ CBR 1100XX ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΤΟΥΜΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ (ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ) ΕΥΤΥΧΩΣ . ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΠΗΓΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΟΛΟ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 3500ΕΥΡΩΩΩΩ , ΠΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΗ . ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ . ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ . ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ..
    φίλε μου, τα πλαστικά που έβαλα παραπάνω ΔΕν είναι πολυεστερικά, άλλου τύπου πλαστικό είναι το ABS...
    τα βρήκα στο ebay: http://stores.ebay.com/motofansclub αλλά από οτι βλέπω δεν εχει για XX

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    για πες...????

    380 με τα μεταφορικα...??...θα μας κουφανεις....

    για ξηγησου....

    δες το λινκ που εγραψα στο παραπανω ποστ... για νιντζα έχει, τυχερε

    299 $ + 260 $ τα μεταφορικα για ελλάδα + 20 $ ασφάλιση για ζημιά/απώλεια = 383 ευρω (με 1,51 δολ/ευρω)

  8. #8
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    ευχαριστω αγορινα...

    τσαμπα μιλαμε....

    και μια απορια...εχω ακουσει οτι τα πλαστικα εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα απο τα πολυεστερικα...

    σωστο ή λαθος...για πειτε...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    ABS πλαστικά είναι και τα αυθεντικά.
    Σίγουρα είναι καλήτερα απο πολυεστερικά,πιο ευκαμπτα και καλήτερο φνίρισμα.
    Αυτα τα κινέζικα παλιά είχαν πρόβημα ποιότητας αλλα τον τελευτέο καιρό κάνουν πολυ καλή δουλειά.Για την τιμή τους είναι τσάμπα.
    Προσέχτε μόνο το τελωνείο αφού η κούτα τους ειναι τεράστια,έυχωμαι να μην έχετε δασμούς.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ξεχασα φωτό :
    βλέπω κ πλαστικό τεπόζιτο ή ξεγελιέμαι?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    ABS πλαστικά είναι και τα αυθεντικά.
    Σίγουρα είναι καλήτερα απο πολυεστερικά,πιο ευκαμπτα και καλήτερο φνίρισμα.
    Αυτα τα κινέζικα παλιά είχαν πρόβημα ποιότητας αλλα τον τελευτέο καιρό κάνουν πολυ καλή δουλειά.Για την τιμή τους είναι τσάμπα.
    Προσέχτε μόνο το τελωνείο αφού η κούτα τους ειναι τεράστια,έυχωμαι να μην έχετε δασμούς.
    Eγω πληρωσα αλλα ευτυχως οχι παρα πολλα,γυρω στα 40 ?...Tα πλαστικα καλα ειναι αν και σε μενα χρειαζονται λιγη ψιλοδουλεια για να μπουν ακριβως,οι βασεις δεν πεφτουν ακριβως...

    Γενικα μην περιμενεις να εχεις εφαρμογη γνησιων πλαστικων αλλα για λιγοτερα απο 400 ? μια χαρα ειναι... :wacko: :wacko: :wacko:

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Eγω πληρωσα αλλα ευτυχως οχι παρα πολλα,γυρω στα 40 ?...Tα πλαστικα καλα ειναι αν και σε μενα χρειαζονται λιγη ψιλοδουλεια για να μπουν ακριβως,οι βασεις δεν πεφτουν ακριβως...

    Γενικα μην περιμενεις να εχεις εφαρμογη γνησιων πλαστικων αλλα για λιγοτερα απο 400 ? μια χαρα ειναι... :wacko: :wacko: :wacko:
    κάτι τέτοιο περιμένω, σιγουρα ποιότητα κατώτερη απο γνήσια... αλλά όπως ακριβώς λές, για τη τιμή αυτή ειναι μια χαρα

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    βλέπω κ πλαστικό τεπόζιτο ή ξεγελιέμαι?
    είναι καπάκι, έτσι είναι και στο μαμα... από κάτω είναι το κανονικό μεταλικό

  14. #14
    Γιάννη ... εγώ 2 κοστούμια έχω φέρει από Κίνα για το RVF ... κανένα πρόβλημα δεν έχω (για τα χρήματα που κάνουν) ...

    πχ στο ένα κοστούμι είχε λίγα μπιμπίκια ένα σημείο στην ουρά αλλά ... σε μάστορα βαφέα επώνυμο που είχα πάει το μούτρο για βάψιμο ... και μπιμπίκια είχε και το χρώμα ήταν χάλια ... πρέπει κάποια στιγμή να το ξαναβάψω ...

    για πίστα αλλά και για να κρατήσεις σε κούτα το μαμά κοστούμι που είναι πανάκριβο μια χαρά είναι ...


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    για πίστα αλλά και για να κρατήσεις σε κούτα το μαμά κοστούμι που είναι πανάκριβο μια χαρά είναι ...


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. after market σελες
    από hornet στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2014, 06:27
  2. SV650S after-market φλας Lightworks/Lockhart-Phillips
    από Gaijin στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2006, 17:57
  3. acerbis-after market proionta-metatropes
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF