Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: χοροπηδημα πισω τροχου

  1. #1

    χοροπηδημα πισω τροχου

    καλησπερα εχω μια απορια.οδηγω ενα r1. μεχρι που μπηκα πιστα στο δρομο δεν μου ειχε τυχει να μου χοροπηδαει ο πισω τροχος στα αποτομα φρενα φαινεται οτι στην πιστα εγιναν πολυ αποτομα.θελω να ρωτησω τι πρεπει να κανω για να βελτιωθει το φαινομενο αν βελτιωνεται.help
    ευχαριστω

  2. #2
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309
    Έλενξε (serves) και ρύθμισε σωστά (για μέσα στην πίστα) τα αμορτισέρ σου
    Αν έχει τρελές απαιτήσεις άλλαξε τα μαμά με κάτι καλύτερο
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=52794
    Shoei X-Spirit
    r1200gs@hotmail.gr

  3. #3
    Λογικά έχεις R1 2003 και κάτω τα οποία δεν είχα μονόδρομο συμπλέκτη.Το σώμα σου είσαι σίγουρος οτι το τοποθετείς σωστα(σφίγκεις πόδια και όχι βάρος στο μπροστινό)?!
    Εάν ναι,μια λύση είναι να πετάξεις πάνω ένα μονόδρομο συμπλέκτη αλλά επίσης να είσαι έτοιμος να απαλλαχτείς και απο αρκετά ευρώ!
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Μάλλον το παρακάνεις στα φρένα,δέν νομίζω να φταίει η μηχανή.Κόβε νωρίτερα ταχύτητα.
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  5. #5
    Βγάλε 1-2 κλικ απόσβεση συμπίεσης και πρόσθεσε 1-2 κλικ απόσβεση επαναφοράς (στο αμορτισέρ πάντα) και δες εάν βελτιώνεται. Παράλληλα προσπάθησε να βελτιώσεις την τεχνική σου στο συμπλέκτη. Ο μονόδρομος θα βοηθήσει αλλά προσωπικά πρώτα θα άλλαζα (ή έστω συντηρούσα-βελτίωνα το υπάρχον) αμορτισέρ.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Ego tha toy elega mias kai mpike proth fora pista prin psaxtei me anartiseis ktl poy lete apo pano na MHN pataei katholou piso freno kai tha einai ola OK.

    ps:O logos pou to leo einai oti den xriazete katholou to piso freno mesa sthn pista.Toulaxiston ego den to patao katholou.Milame gia track day panta kai oxi gia agona pou ekei exoume akraies katastaseis kai pieseh sta frena.
    Keep spamming!!!:a13:

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Είναι καθαρά θέμα ρύθμισης ανάρτησης.Ψάξου λίγο και θα βελτιωθεί η κατάσταση.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Ego tha toy elega mias kai mpike proth fora pista prin psaxtei me anartiseis ktl poy lete apo pano na MHN pataei katholou piso freno kai tha einai ola OK.
    Αυτό που λέει ο Γιάννης!!!
    Το πρόβλημα προέρχεται απο την μεγάλη πίεση που ασκείς στο πίσω φρένο. Μείωσε την πίεση αυτή και θα δείς οτι το 'παίξιμο' θα ελατωθεί αρκετά. Το ίδιο παθαίνω κι εγώ. Προερχόμενος απο παπί, έχω συνηθήσει και πατάω πολύ το πίσω φρένο και έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Νόμιζα κι εγώ οτι είναι θέμα ανάρτησης (ίσως να παίζει και κάποιο ρόλο) αλλά και στο συνεργείο που πήγα μου είπαν το ίδιο πράγμα
    ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ!!!
    http://i132.photobucket.com/albums/q...e-animated.gif
    http://homepages.pathfinder.gr/argi6argi/index.html
    http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/
    http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=27013

    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει.
    Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Γι' αυτά που διορθώνονται και γι' αυτά που δεν διορθώνονται.

  9. #9
    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. θα με ενδιαφερε να μου πειτε καποια ρυθμιση για την αναρτηση οπως ο dirtbird το μηχανακι ειναι 2004.dirtbird η μπροστα αναρτηση δεν επηρεαζει καθολου το χοροπηδημα ειναι μονο θεμα της πισω ?

  10. #10
    Ρίξε μια ματιά εδώ

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Athotyros
    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. θα με ενδιαφερε να μου πειτε καποια ρυθμιση για την αναρτηση οπως ο dirtbird το μηχανακι ειναι 2004.dirtbird η μπροστα αναρτηση δεν επηρεαζει καθολου το χοροπηδημα ειναι μονο θεμα της πισω ?
    Σκέψου ότι, πατώντας το μπροστά πολύ, το μηχανάκι βουτάει μπροστά και μη έχοντας σετάρει σωστά την πίσω ανάρτηση, αυτή, χοροπηδάει σαν το κατσίκι.... Διασκεδαστικό κάποιες φορές αλλά δεν είναι κι ότι καλύτερο.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Σκέψου ότι, πατώντας το μπροστά πολύ, το μηχανάκι βουτάει μπροστά και μη έχοντας σετάρει σωστά την πίσω ανάρτηση, αυτή, χοροπηδάει σαν το κατσίκι.... Διασκεδαστικό κάποιες φορές αλλά δεν είναι κι ότι καλύτερο.....
    Οπότε σε αυτή την περίπτωση, τί ρύθμισμα θέλει η ανάρτηση; Δεν μιλάω για τόσα κλικ έτσι, τόσα κλίκ αλλοιώς. Μιλάω για πιο σφιχτή, πιο χαλαρή κτλ. ?
    http://i132.photobucket.com/albums/q...e-animated.gif
    http://homepages.pathfinder.gr/argi6argi/index.html
    http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/
    http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=27013

    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει.
    Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Γι' αυτά που διορθώνονται και γι' αυτά που δεν διορθώνονται.

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
    Οπότε σε αυτή την περίπτωση, τί ρύθμισμα θέλει η ανάρτηση; Δεν μιλάω για τόσα κλικ έτσι, τόσα κλίκ αλλοιώς. Μιλάω για πιο σφιχτή, πιο χαλαρή κτλ. ?
    Σκέψου το λιγάκι..... βουλιάζει μπροστά.... και σηκώνεται πίσω και χοροπηδάει.... που σημαίνει ότι ο πίσω τροχός δεν μπορεί λόγω "σκληρότητας" της ανάρτησης να ρουφήξει και να εκτονώσει την δύναμη που δέχεται.... άρα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Εκτός απο την ρύθμιση της ανάρτησης που έχουν απόλυτο δίκο τα παιδιά οτι παίζει ρόλο...πρέπει να ρυθμίσεις και το αριστερό σου χέρι...

    Ο τροχός χοροπηδάει λόγω των γρήγορων κατεβάσματων ταχυτήτων.
    Αν αρχίσει να σου χοροπηδάει λοιπόν σημαίνει οτι άφησες τον συμπλέκτη πολύ απότομα και οτι ίσως κατέβασες περισσότερες σχέσεις απ'ότι έπρεπε... Αν αρχίζει να σου χοροπηδάει "χάιδεψε"λίγο τον συμπλέκτη μέχρι να ομαλοποιηθεί το weel hoping του πίσω τροχού και ταυτόχρονα ετοιμασε το σώμα σου για την στροφή...

    Θα ήταν ακόμα καλύτερο να κατεβάζεις μία λιγότερη ταχύτητα και να μπαίνεις στην στροφή με φόρα έχοντας ροή...

    Όλα αυτά θέλουν εξάσκηση και δεν ξέρω σε τί επίπεδο είσαι... μείωσε λίγο τα χιλιόμετρά σου και δοκίμαζε νέα πράγματα και προτάσεις συνετά...
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  15. #15
    Εκτός από τη ρύθμιση αναρτήσεων, θα πρότεινα αφού δεν υπάρχει μονόδρομος συμπλέκτης αρκετή εξάσκηση στο blipάρισμα.

    Επιγραμματικά, blip είναι όταν κατεβάζεις σχέσεις και 'ρίχνεις' μια γκαζιά για να έχει αρκετές στροφές ο κινητήρας -και λιγότερη αντίδραση το πίσω λάστιχο που στα ss λόγω κατανομής βάρους είναι πιο ελαφρύ.

    Έτσι δέν σπινάρει ο πίσω τροχός.


    Το να συνηθίσεις τις διαβαθμίσεις του γκαζιού στο δεξί σου χέρι -πχ για αρχή, κατεβάζοντας σχέση, μετά το blip, αν πηγαίνεις όχι με κλειστό γκάζι αλλά με μισό, είναι μια καλή συνέχεια αφού συνηθίσεις το blip.

    Το να καταλαβαίνεις ακριβώς πόσα χαω, τί σχέση, και με πόσες στροφές ανά λεπτό μεταξύ άλλων είσαι σε κάποιο σημείο στη πίστα είναι βασικότατο. Έτσι μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου να δεί ενδεχομένως αν ωφελεί και κάποια αλλαγή στο γρανάζωμα αργότερα -ανάλογα και με τη πίστα.


    Εγώ είμαι άσχετος από πίστες, ας απαντήσουν ειδικότεροι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2017, 12:18
  2. Ευθυγράμμιση πίσω τροχού
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2008, 20:49
  3. ΧΤ660Χ ΦΤΕΡΟ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ Mud Guard)
    από hotcarver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 23:18
  4. Γλύστριμα πίσω τροχού..
    από motaba στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 13:42
  5. Αξεσουάρ πίσω τροχού
    από webman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 18:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF