Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Pilot Power ή πάλι Pilot Road 2?

  1. #1
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Pilot Power ή πάλι Pilot Road 2?

    Ήρθε η ώρα για λάστιχα πάλι...

    Στην αρχή, απ τη μαμά, φορούσα τα Pilot Road που ήταν σκληρά σαν πέτρες και δεν τα γούσταρα καθόλου...

    Στην πρώτη αλλαγή έβαλα τα Pilot Road 2, από τα οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Δεν με πούλησαν ποτέ, ούτε στο στεγνό, ούτε στο βρεγμένο. Κράτησαν και καμιά εικοσαριά χιλιάδες χιλιόμετρα---ή λίγο λιγότερο---οριακά βέβαια.

    Τώρα ξανάρθε η ώρα να αλλάξω και σκέφτομαι είτε να ξαναβάλω τα Pilot Road 2 είτε να δοκιμάσω τα Pilot Power.

    Έχει κανείς εντυπώσεις να μοιραστεί για τα Pilot Power? Ειδικά, μάλιστα, αν έχει δοκιμάσει και τα δύο (Road-2 και Power) ώστε να είναι πιο άμεση η σύγκριση? Κράτημα (στεγνό και βρεγμένο)? Αίσθηση? Διάρκεια?

    Είδα στο σάιτ της Μισελέν ότι υπάρχουν και κάποια Power 2CT, αλλά, απ' ότι κατάλαβα, αυτά είναι πολύ αγωνιάρικα, για τους γΛήγορους μόνο... κάνω λάθος?

    Για πέτε...

    Εντιτ: Την μοτοσυκλέτα την χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην πόλη, αλλά κάνω και πολλά ταξίδια σε εθνικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο (στα ταξίδια προφανώς γίνονται και τα περισσότερα χιλιόμετρα). Γενικά γράφω αρκετά έως πολλά χιλιόμετρα.


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Με την μηχανή που είδα στο προφίλ σου τα Road2 είναι ότι πρέπει.Εάν θέλεις τώρα καλύτερο κράτημα αλλά σαφώς λιγότερα χλμ ανά λάστιχο τα Power είναι πολύ καλά.Τα 2CT είναι ίδια με τα POWER απλά στις άκρες είναι λίγο πιο μαλακά.Κατά την άποψή μου τα ROAD2 είναι κατάλληλα για την μηχανή σου.

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Pilot Power ή πάλι Pilot Road 2?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    ...

    Έχει κανείς εντυπώσεις να μοιραστεί για τα Pilot Power? Ειδικά, μάλιστα, αν έχει δοκιμάσει και τα δύο (Road-2 και Power) ώστε να είναι πιο άμεση η σύγκριση? Κράτημα (στεγνό και βρεγμένο)? Αίσθηση? Διάρκεια?

    Είδα στο σάιτ της Μισελέν ότι υπάρχουν και κάποια Power 2CT, αλλά, απ' ότι κατάλαβα, αυτά είναι πολύ αγωνιάρικα, για τους γΛήγορους μόνο... κάνω λάθος?

    Για πέτε...

    Εντιτ: Την μοτοσυκλέτα την χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην πόλη, αλλά κάνω και πολλά ταξίδια σε εθνικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο (στα ταξίδια προφανώς γίνονται και τα περισσότερα χιλιόμετρα). Γενικά γράφω αρκετά έως πολλά χιλιόμετρα.

    Λάθος κάνεις... δεν είναι αγωνιάρικα..... επίσης 2γομα όπως τα Power 2CT βγαίνουν πλέον και τα Road 2

    Το Power και τα 2CT τα έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλά λάστιχα.... τα 2CT τα λατρεύω ζεστένονται αμέσως κι αν δεν είσαι κάφρος θα σου κρατήσουν αρκετά χλμ...

    Αυτά που έχω τώρα έπάνω έχουν κάνει Αθήνα-Σερρες, 3 TD ολοήμερα στην πίστα Σερρών, 3 ΤD Μέγαρα, ένα ταξίδι 1500 χλμ και κανα 1000ρι ακόμα χλμ Αθήνα και στα πέριξ.... κι ακόμα έχουν λίγο.....

    Το γεγονός ότι στο κέντρο η γόμα είναι πιο σκληρή από αυτή των άκρων δεν αφήνει το λάστιχο να τετραγωνίσει εύκολα... (είπαμε ότι δεν είσαι κάφρος και τα σέβεσαι τα λάστιχά σου)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: Re: Pilot Power ή πάλι Pilot Road 2?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Λάθος κάνεις... δεν είναι αγωνιάρικα..... επίσης 2γομα όπως τα Power 2CT βγαίνουν πλέον και τα Road 2

    Το Power και τα 2CT τα έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλά λάστιχα.... τα 2CT τα λατρεύω ζεστένονται αμέσως κι αν δεν είσαι κάφρος θα σου κρατήσουν αρκετά χλμ...

    Αυτό το είπα επειδή η Michelin, στο site της, έχει τα Power 2CT στην κατηγορία Racing / Hypersport μαζί με τα Pilot Race---σε αντίθεση με τα "απλά" Power και τα Road-2 τα οποία τα έχει στην κατηγορία Sport και Road / Sport...

    http://two-wheels.michelin.com/2w/fr...103747&lang=EN

    http://two-wheels.michelin.com/2w/fr...103705&lang=EN

    Από τιμές? Ξέρουμε μήπως τι διαφορά έχουν τα Power και τα Power-2CT? (Για τα Road-2 ξέρω...)

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Ρώτησα τιμές... η διαφορά δεν είναι τεράστια (τιμές καταλόγου, χωρίς την όποια έκπτωση: 370 R2 / 390 P / 420 P2CT)

    Σκέφτομαι, όμως, να βάλω ξανά τα Pilot Road 2 για να μου βγάλουν την έξτρα ταλαιπωρία του καλοκαιριού και των παραπάνω χιλιομέτρων (και πολλές φορές και των "όχι και καλύτερων" χιλιομέτρων---όλο και λίγο χώμα θα πατήσουμε), και στην επόμενη αλλαγή, το φθινόπωρο / χειμώνα, αν είναι, δοκιμάζω και το Power / Power 2CT...

    Σκέφτομαι λογικά?

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Σκέφτομαι λογικά?
    Λογικά σκέφτεσαι Νίκο εκτός εάν νομίζεις ότι χρειάζεσαι να ευχαριστηθείς λίγο περισσότερο το μηχανάκι σου, προσωπικά έτσι την πάτησα εγώ με το να βάλω τα Roadtec Z6 της Metzeler. Καλό λάστιχο, δεν λέω, και δεν μ'έχει προδώσει μέχρι στιγμής κιόλας. Θά'θελα όμως να μπορώ να του δείξω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα πολλά χιλιόμετρα και στις μεγάλεις κλίσεις, βλέπω ότι αργεί να ζεσταθεί και δεν μου δείνει και την τέλεια πληροφόρηση για το δρόμο που πατάει, έχει μεγάλη διάρκεια στο χρόνο αλλά τι να το κάνω όταν δεν το ευχαριστιέμαι όσο θά'θελα εγώ;

    Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος κάνοντας ήπια/βολτάδικα χιλιόμετρα μια χαρά λάστιχο θα είναι το Pilot Road, αν όμως νιώθεις ότι χρειάζεται να πειραματιστείς λίγο περισσότερο με τις δυνατότητες που μπορεί να δώσει το CBFάκι σου κάνε την αλλαγή και δοκίμασε κάτι πιο μαλακό. Δεν έχεις να κερδίσεις μόνο στη στροφή αλλά και στην πληροφόρηση και το σημαντικότερο ; Στο φρενάρισμα.

    Σάμπως έχουμε δρόμους για τουριστάδικα λάστιχα ;

    Εμένα μέχρι το καλοκαίρι με βλέπω για τα Power, άμα καγκουρέψω λίγο ακόμα έφυγα για τα 2CT

  8. #8
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    αν όμως νιώθεις ότι χρειάζεται να πειραματιστείς λίγο περισσότερο με τις δυνατότητες που μπορεί να δώσει το CBFάκι σου κάνε την αλλαγή και δοκίμασε κάτι πιο μαλακό. Δεν έχεις να κερδίσεις μόνο στη στροφή αλλά και στην πληροφόρηση και το σημαντικότερο ; Στο φρενάρισμα.

    Σάμπως έχουμε δρόμους για τουριστάδικα λάστιχα ;
    Λες ε....

  9. #9
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Λες ε....
    Στην βολτα που πηγαμε καναμε μια μικρη συζητηση για τα λαστιχα , εχω δοκιμασει τα power - δεν κανουν

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Στην βολτα που πηγαμε καναμε μια μικρη συζητηση για τα λαστιχα , εχω δοκιμασει τα power - δεν κανουν
    λίγο πιο σαφής;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    λίγο πιο σαφής;
    Τι να πω τωρα? οτι ειπαμε στην βολτα?

    Ο Νικολας ειναι καθημερινος συμβιωτης με την μοτοσυκλετα του, οποταν τα λαστιχα που εχει του ταιριαζουν καλυτερα.


  12. #12
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι είναι αυτό της γενικότερης... "αντοχής στην κακομεταχείριση" του ελαστικού...

    Γιατί εντάξει... και στον κακό δρόμο με τις λακκούβες θα πάει, και πεζοδρόμια θα καβαλήσει που και που, και λίγο χωματάκι θα πατήσει για φτάσει σε καμιά παραλία, και απ' όλα.

    Μήπως ένα πιο σπορ λάστιχο σαν το Power και Power 2CT είναι πολύ πιο ευπαθές σε τέτοιες συνθήκες? Ή δεν έχει σχέση και, σε αυτό το θέμα, είναι το ίδιο?

    Δεν με πειράζει να κρατήσει, ας πούμε 14 χιλιάδες χλμ αντί για 20, αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι "από εδώ είναι κολόδρομος, θα γαμήσω τα λάστιχα"...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Δεν με πειράζει να κρατήσει, ας πούμε 14 χιλιάδες χλμ αντί για 20, αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι "από εδώ είναι κολόδρομος, θα γαμήσω τα λάστιχα"...
    Εδώ όντως υπάρχει ένα μικρό θέμα που κάποιοι του δίνουν μεγάλη σημασία, άλλοι πάλι καθόλου. Εννοώ ότι όντως το μαλακό λάστιχο είναι πιο ευαίσθητο στο κακό οδόστρωμα και ειδικά στο χώμα, προσωπικά πιστεύω ότι επιρρεάζεται για λίγο η γόμα του ελαστικού κάνοντάς το με τα "κακά" χιλιόμετρα λιγότερο αποτελεσματικό χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι αχρηστεύονται τελείως και γίνονται χειρότερα για το δρόμο απ'ότι ένα σετ τουριστάδικων ελαστικών. Παρόλα αυτά έχω δει πολλούς με μηχανάκια σαν τα δικά μας (CBF-Fazer κλπ) να μην τους απασχολεί και τόσο και να μην αλλάζουν την καθημερινή χρήση που κάνουν στα μηχανάκια τους επειδή άλλαξαν τύπο ελαστικών και πήγαν σε πιο σπορ. Στην επόμενη γρήγορη βόλτα την ίδια εμπιστοσύνη τους δείχνουν.
    Άλλοι πάλι (καλή ώρα σαν εμένα ) δεν το σκέφτονται καν να φερθούν με "σκληρό" τρόπο σε ένα μαλακό ελαστικό και φροντίζουν περισσότερο τα λάστιχά τους απ'ότι την ίδια τους τη γκόμενα :rotflmao:

    Βασιζόμενος σ'αυτά που είπε ο Παναγιώτης θα σου έλεγα να το σκεφτείς λίγο παραπάνω αν όμως τα περισσότερα χιλιόμετρα που κάνεις είναι της καθημερινής χρήσης στην πόλη και στα ταξιδάκια των Σαββατοκύριακων θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις , θα σε ευχαριστήσουν όσο δεν φαντάζεσαι απ'το πρώτο κιόλας φρενάρισμα !

    Σκέψου λίγο το CBFάκι με ένα ελαστικό που θα ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως και θα γαντζώνει στην άσφαλτο απ'τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα ; Με λίγο μετρίασμα στα δύσκολα δεν νομίζω να έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα.


  14. #14
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

    Βασιζόμενος σ'αυτά που είπε ο Παναγιώτης θα σου έλεγα να το σκεφτείς λίγο παραπάνω αν όμως τα περισσότερα χιλιόμετρα που κάνεις είναι της καθημερινής χρήσης στην πόλη και στα ταξιδάκια των Σαββατοκύριακων θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις , θα σε ευχαριστήσουν όσο δεν φαντάζεσαι απ'το πρώτο κιόλας φρενάρισμα !

    Σκέψου λίγο το CBFάκι με ένα ελαστικό που θα ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως και θα γαντζώνει στην άσφαλτο απ'τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα ; Με λίγο μετρίασμα στα δύσκολα δεν νομίζω να έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα.
    Μάκη με έψησες.

    Μόλις παρήγγειλα τα Pilot Power (τα "απλά" όχι τα 2CT). Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι ότι τα 2CT έχουν λίγο μαλακότερη γόμα στα πλάγια, αλλά έτσι κι αλλιώς και τα "απλά" είναι μαλακότερα από Road 2. Οπότε ας τα δοκιμάσουμε και βλέπουμε...


  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Μάκη με έψησες.

    Μόλις παρήγγειλα τα Pilot Power (τα "απλά" όχι τα 2CT). Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι ότι τα 2CT έχουν λίγο μαλακότερη γόμα στα πλάγια, αλλά έτσι κι αλλιώς και τα "απλά" είναι μαλακότερα από Road 2. Οπότε ας τα δοκιμάσουμε και βλέπουμε...

    Δεν σε προλαβα.
    Αφου εισαι ευχαριστημενος απο τα Road, θα σου προτεινα να τα ξαναδοκιμασεις, για να τα δεις αλλη μια φορα πως ειναι απο φρεσκα, (μιας και τα κυκλοφορεις φαγωμενα τα τελευταια χλμ) , και στην επομενη αλλαγη να πειραματιστεις με το Power αν θες.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιτέλους πάλι... (michelin pilot power, XX)
    από dirtbird στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2009, 13:38
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 13:37
  3. Pilot power 2ct vs metzeler M3
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF