Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Μια μηχανή είναι μια παρέα

  1. #1
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328

    Μια μηχανή είναι μια παρέα

    μπορεί όμως να γίνει και μια παγίδα θανάτου…

    Όταν οδηγώ περνάνε πολλές σκέψεις από το μυαλό μου , σημαντικότερες όλων είναι να πλέκω το σενάριο που θα εξελιχθεί μπροστά μου στα επόμενα δευτερόλεπτα. Προσπαθώ να ενεργώ διμηουργώντας τον χαμηλότερο βαθμό κινδύνου και ίσως λειτουργώ υπερπροστατευτικά ως προς τον αναβάτη της. Όλοι όμως οι κίνδυνοι είναι υπαρκτά στοιχεία όταν κάποιος οδηγεί …άκουσα πρόσφατα για πολύ σκληρό ατύχημα που ο οδηγός έφερε ελάχιστη ευθύνη απλά ο οδηγός του κουτιού είχε πιει λίγο παραπάνω..
    Αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο σκέφτομαι είναι να μην έχω εξελιχθεί σαν οδηγός αλώστε θέλω να ομολογήσω ότι τα μεγάλα ταξίδια εσωτερικής αναζήτησης με την μηχανή δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα όχι όμως ότι τα αρνούμαι.
    Αν μπορώ να πω ότι με κάτι με ενθουσιάζει είναι όλο το μηχανολογικό φάσμα των μοτοσικλετών. Θυμάμαι από δεκαπέντε χρονών να σκαλίζω μηχανές…
    Αποτέλεσμα αυτού ήταν να έχω μια σοβαρή ψύχωση ως προς το λειτουργικό κομμάτι αυτών των σιδερένιων φίλων μας.. εντάξει δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μάτσο σίδερα αλλά είναι βασικό να τα φροντίζουμε και να τα περιποιούμαστε..
    Και φτάνω να περιγράψω το σοκ που ένιωσα όταν συνηδειτοποίησα πόσο μπορεί κάποιος μέσα στην άγνοια του να ρισκάρει και να προκαλεί την τύχη. Από μια άποψη ίσως ενεργώ μέσα σε κλίμα υπέρμετρης φόρτισης σκεπτόμενος ότι το πρόσωπο στο οποίο αναφέρομαι είναι γνωστός ….χωρίς να έχω την παραμικρή υπόνοια να θέλω να του διμηουργήσω κάποιο πρόβλημα με την δημοσίευση του θέματος αυτού προσπαθώ να τον ευαισθητοποιήσω…
    Θέλω να πω ξεκάθαρα ότι σαν οδηγός δεν αξίζω και πολλά …και από μια μεριά το χαίρομαι που οδηγώ αργά …απ την άλλη όμως πριν ανέβω καν στην μηχανή μου έχω φροντίσει να είναι άψογη…
    Κάποτε θυμάμαι μου μπλόκαρε το μπροστινό δισκόφρενο σε στρητάδικο της τότε εποχής με καμιά κατοσταριά χιλιόμετρα…ακόμη θυμάμαι την αγωνία μου μέχρι να πέσω ..το κρατούσα το πάλευα δεν το άφηνα ..τελικό αποτέλεσμα ήταν να ξηλώσω το δέρμα από το δεξί χέρι …
    Από τότε έχω το κόλλημα ότι δεν ανέχομαι να ξαναπέσω γιατί δεν έχω καλοσυντηρήσει αυτό πού οδηγώ…
    Θα έπρεπε λοιπόν να σκεφτόμαστε κάπως πιο προσεκτικά το θέμα της άψογης μηχανολογικής κατάστασης καθώς ρισκάρουμε το μοναδικό (δεν διαθέτουμε ανταλλακτικά γι αυτό ) κεφάλι που έχουμε …

    Προσωπικά τρόμαξα όταν κατά τύχη οδήγησα την μηχανή αυτή καθώς μετά τα 50 γινότανε τρομακτική με προβλήματα κατευθυντικότητας πέδησης και επιβίωσης σε συνθήκες εκτός ομαλής λειτουργίας…

    Με λίγα λόγια δεν τερματίζουμε το γκάζι σε μηχανή με ανύπαρκτο μπροστινό αναρτήσεις και άλλα που δεν χρειάζεται να τα αναφέρω…γιατί ξαναλέω ό λόγος δεν είναι να μειώσω κάποιον αλλά να ευαισθητοποιήσω…

    Τουλάχιστον μπορεί να είμαι άσχετος με οδήγηση αλλά ότι οδηγώ θέλω και επιδιώκω να είναι τεχνικά σε άρτια κατάσταση…

    Ας ελπίσουμε να καταλάβουμε τελικά τι λέμε και να μην επαφιόμαστε στην καλή θεά τύχη…
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #2
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328

    Re: Μια μηχανή είναι μια παρέα

    Θέλω να ξανατονίσω ότι σκοπός της δημοσίευσης είναι η ευαισθητοποίηση όχι μόνο του συγκεκριμένου φίλου μοτοσικλετιστή αλλά και όλων όσων οδηγούν μηχανές…
    Δεν είναι δικαιολογία το συνεργείο …αυτό και εκείνο …θα πρέπει να μας ενδιαφέρει προσωπικά που εμπιστευόμαστε την ζωή μας..


    Ας ευχηθούμε λιγότερα ατυχήματα …..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  3. #3
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Συμφωνώ με το Χρήστο και προσθέτω πως είναι εντελώς γελοίο να έχουμε ατυχήματα που οφείλονται σε έλλειψη συντήρησης ζωτικών τμημάτων που αφορούν την ασφάλεια....

    Φρένα, αναρτήσεις, λάστιχα πρέπει να απολαμβάνουν την πλήρη φροντίδα από τον κάτοχο και δεν χωράνε τσιγκουνιές....

    ....ούτε και χαζομάρες του στυλ: "Θα βάλω racing τακάκια γιατί είναι καλύτερα".....

    ναι είναι καλύτερα αν έχεις αγωνιστικές δισκόπλακες...... αν τα βάλεις στις στάνταρ δε θα 'χεις φρένα...... και το ανάποδο βέβαια....

    Βάζουμε τα σωστά τακάκια ελέγχουμε τη φθορά τους (να μην πιάνουν σίδερο για να τα αλλάξουμε, ελέγχουμε τις στάθμες στις τρόμπες, τα σωληνάκια για διαρροές, λαδώνουμε το σημείο επαφής της τρόμπας με τη μανέτα, τα συρματόσχοινα αν είναι ταμπούρα και το δείκτη φθοράς που υπάρχει πάνω στο ταμπούρο...

    Για τις αναρτήσεις είναι πιο δύσκολο καθώς χρειάζεται μεγαλύτερη εμπειρία από τον αναβάτη για να καταλάβει αν είναι τελειωμένες.... Μπορούμε όμως να ελέγχουμε και διαρροές λαδιού στα καλάμια και να βάζουμε λίγο γρασσάκι σε σπρέυ στο μοχλικό της πίσω.... Σε κάθε περίπτωση ζητάμε από το μηχανικό μας σε περιοδικά διαστήματα να κάνει το απαραίτητο σέρβις....

    Λάστιχα..... Βιβλία μπορεί να γράψει κανείς.... Έλεγχος της πίεσης κάθε βδομάδα αν είναι δυνατόν, και να μην περιμένουμε να φτάσει στα λινά για να το αλλάξουμε. Επίσης αν είναι πολύ καιρό πάνω και τα βλέπει ο ήλιος γίνονται ξύλα αρκετά γρήγορα.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Χρηστο εχεις δικιο.
    Η λεξη ασφαλεια αποτελει μια εννοια, την οποια ο καθενας μας ομως, αντιλαμβανεται με διαφορετικο τροπο.
    Βεβαια εννοειται υπαρχουν μετρα και σταθμα, και προσθετω επισης, οτι πολυ σημαντικο ειναι να γνωριζει ο καθενας απο μας τα ορια του καθως και τα ορια της μοτοσυκλετας που οδηγει.
    Παντως οσον αφορα το συγκεκριμενο παραδειγμα, ναι πρεπει να γινει κατι με το μπροστινο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Οταν οδηγας δεν θα πρεπει να σε αποσχολουν θεματα σχετικα με την αποδοση και την ενεργητικη ασφαλεια της moto σου γιατι ετσι δεν μπορεις να δωσεις το 100% στον δρομο....Οι 2 ροδες δεν συγχωρουν και αυτο μας κανει να θελουμε & προσπαθουμε να βελτιωθουμε αλοιμονο εαν σκεφτομαστε τα λιωμενα λαστιχα και οχι την γραμμη που πρεπει να παρουμε στην δεξια που ακολουθει....

  6. #6
    Όταν σε πάει η μηχανή κάπου σημαίνει και ότι την εμπιστεύεσαι να σε πάει!
    Όταν εμπιστεύεσαι τη ζωή σου σε κάτι -εκτός από τον εαυτό σου- πιστεύω πως θα πρέπει να το συντηρείς σαν τον εαυτό σου!

    Η μηχανή, για αρκετούς από εμάς, είναι τρόπος ζωής!

    Μή ξεχνάμε ..... ΖΩΗΣ !!!!

    Όσοι έχουν λιγότερο μυαλό και δέ καταλαβαίνουν από λόγια καλό θα ήταν να τα κλειδώσουν και να αρχίσουν να χρησιμοποιούν το ΜΕΤΡΟ. Γιατί μπορεί η ζωή τους να μήν απειλήται και η τύχη νάναι με το μέρος τους αλλά κάποια στιγμή μπορεί να απειλήσουν τη ζωή κάποιου σωστού ανθρώπου-οδηγού.

    Αυτά...



    Υ.Γ. free rider πολύ σωστό το σκεπτικό σου
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  7. #7
    xrhsto elaba to mhnyma, kai pros theou katalaba to logo pou jekinhses to post.

    ta oria ths motosykletas mou tha dieyrynthoun sto ameso mellon eite me antikatastash , eite me service.


    se ayth th katastash ematha na stribw kai exw synhthisei, giayto kai otan eida th symperifora ths dikhs sou tromaja , kathws tote mono katalaba to xasma pou yparxei.

    tespa parolo pou den exw mprostino den exw noiwsei na kindyneyw.

    akoma kai sth pista pou to eftasa sta oria tou den me tromaje. oxi pws me ikanoipoiei h pws de tha to beltiwsw, ma den enoiwsa kindyno.

    isws na eimai kai afelhs

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    isws na eimai kai afelhs
    Ελα μην ακουω τετοια

    Προς το παρον μποτες παρε, η ψηλοτερα μαρσπιε:rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  9. #9
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    xrhsto elaba to mhnyma, kai pros theou katalaba to logo pou jekinhses to post.

    ta oria ths motosykletas mou tha dieyrynthoun sto ameso mellon eite me antikatastash , eite me service.


    se ayth th katastash ematha na stribw kai exw synhthisei, giayto kai otan eida th symperifora ths dikhs sou tromaja , kathws tote mono katalaba to xasma pou yparxei.

    tespa parolo pou den exw mprostino den exw noiwsei na kindyneyw.

    akoma kai sth pista pou to eftasa sta oria tou den me tromaje. oxi pws me ikanoipoiei h pws de tha to beltiwsw, ma den enoiwsa kindyno.

    isws na eimai kai afelhs
    Αφελής δεν είσαι με τίποτα και ξέρεις ότι δεν υπονόησα κάτι κακό ....

    Είσαι ένα ταλέντο στην οδήγηση και είναι κάτι που σου πηγάζει από μέσα σου...η λογική είναι να μην χαθεί κατά λάθος τέτοιο ταλέντο ...
    Ρε χαμένε τουλάχιστον σου έχω πει πολλές φορές βοήθεια προσφέρεται όπότε μην κολάς...
    Δύο ωρίτσες δουλειά είναι

    και η ζωή συνεχίζεται...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
    η λογική είναι να μην χαθεί κατά λάθος

    h pio swsth koubenta gia olous mas!




    thnx re file pantws pou noiazesai.

    thnx eilikrina

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


    Προς το παρον μποτες παρε



    mpa giwrgo , jerw ti tha kanw, tha tis epinikelwsw kai aytes mazi me to mhxanaki!



    :rotflmao:

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    mpa giwrgo , jerw ti tha kanw, tha tis epinikelwsw kai aytes mazi me to mhxanaki!



    :rotflmao:
    pedia opios 8eli mpotes exo ego kati kritika stivania poli mpompa
    milame kanoun ke gia ktinovates
    vazis ta piso podia tis katsikas mesa stis mpotes ke den sou fevgi me tipota
    aristi doulia egkioimeni
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    pedia opios 8eli mpotes exo ego kati kritika stivania poli mpompa
    milame kanoun ke gia ktinovates
    vazis ta piso podia tis katsikas mesa stis mpotes ke den sou fevgi me tipota
    aristi doulia egkioimeni
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    na se pw!!! leykes einai?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    pedia opios 8eli mpotes exo ego kati kritika stivania poli mpompa
    milame kanoun ke gia ktinovates
    vazis ta piso podia tis katsikas mesa stis mpotes ke den sou fevgi me tipota
    aristi doulia egkioimeni
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ! :hypnotize :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #15
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Λοιπον παρτε και ενα λινκ με προβληματα αναρτησεων....και τι φταει ...

    http://www.sportrider.com/tech/146_0006_susp_trouble/


    Βασικα οταν δεν εχουμε λαδια στο μπροστινο δεν εχουμε ουτε αποσβεση επαναφορας αλλα ουτε και συμπιεσης επομενως..
    Το μπροστινο βυθιζεται στα φρενα ασυστολα με αποτελεσμα να σηκωνεται επικινδυνα και βιαια ο πισω το τροχος με τελικο αποτελεσμα την απωλεια ελεγχου(το πισω θελει να ερθει μπροστα!)

    Δεν δινει καμια πληροφορια για το δρομο το αισθανομαστε σαν τσιχλα και οταν ανεβει ο ρυθμος ταλαντωνεται βιαια μετα απο καποια ανωμαλια με τελικο αποτελεσμα παλι την απωλεια του ελεγχου.
    Σε στροφες οπου μπορει να βαλουμε πολυ αναποδο τιμονι το μπροστινο αρνειται μετα να σταθεροποιηθει με επικινδυνα αποτελεσματα.
    Ειναι υποθεση 50 ευρω το πολυ παιδια μην το αμελειτε!!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Μία μηχανή, ένας αναβάτης, μια παρέα....
    από Gandalf dr685sm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 22:02
  2. Γιατι Το Sex Ειναι Μια Αλλη Ιστορια...
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 10:00
  3. πως πρεπει να ειναι μια μηχανη τουρισμου
    από xifias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 12:14
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2005, 14:34
  5. Μια καλημέρα είναι αυτή ...
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF