Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    αν διαβαζες καλυτερα τις ''διευκρινησεις'' του Γιωργου θα διαπιστωνες οτι εννοεί την ασφαλεια οσοων αφορά σε κρούση οπου το χρώμα ΔΕΝ κανει διαφορά!
    το ποσοστό (και το αποσπασμά ) που αναφέρεις, κανει λόγο για μικρότερη πιθανότητα εμπλοκής σε ατύχημα μιάς και τα κραχτα χρωματα ειναι πιο εμφανή...

    Το διάβασα το
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Γ.Σαββίδης "Το ίδιο κράνος είτε κόκκινο χρώμα έχει είτε μαύρο την ίδια ασφάλεια θα παρέχει στα χτυπήματα."
    Αλλά ασφάλεια είναι και η αποτροπή(μάλλον πιο σημαντικός παράγοντας)η οποία εξαρτάται και απ'το χρώμα του κράνους.Απλά αυτό το ξεκάρφωτο
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Γ.Σαββίδης "δεν διακρίνω που είναι η διαφωνία μας"
    δεν καταλαβαίνω που κολλάει,ο άνθρωπος δεν είχε ξαναποστάρει πριν,πως μπορεί να διαφωνώ μαζί του και σε τί;

  2. #32
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    "ενεργητικη" και "παθητικη" ασφαλεια, ας τα πουμε ετσι.. μη τα μπερδευουμε.
    Αλλο ασφαλεια σε περιπτωση κρουσης, εκει μιλαμε για αντοχη υλικον και το χρωμα δεν παιζει καποιο ρολο και αλλο ασφαλεια πριν την κρουση, εκει το χρωμα θα παιξει καποιο ρολο γιατι ισως θα τραβηξει την προσοχη καποιου οδηγου οτι κατι ειναι εκει...

    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  3. #33
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Κάποτε έγραψα ένα post σε μία συζήτηση στο bmwforum, αργότερα μεταφέρθηκε στο νέο bmwbikers, ίσως να φανεί χρήσιμο στους οδηγούς, που δεν ξέρουνε πολλά από ανατομία. Προσπάθησα λίγο να εκλαϊκεύσω όλη την περίπλοκη ενώτητα Κ.Ε.Κ. [κρανιοεγκεφαλική κάκωση] προς καλλίτερη κατανόηση.
    Εδώ είναι:



    Διαβάσατε όλα προσεκτικά όσον αφορά την δομή του κράνους, τεχνικές ΄καλίτερης απορρόφησης ενέργιας κτλ.
    Για σκεφτείτε όμως ότι ΔΕΝ μας ενδιαφέρει καθόλου το κεφάλι υπό την έννοια του οστικού κρανίου αλλά μας ενδιαφέρει ΝΑΙ το μαλακό παστόζο πράγμα μέσα, που λέμε εγκέφαλος. Αφού κατανοήσαμε κάπως την διατομή ενός κράνους, με στρώσεις και στρώσεις, έλα να δούμε το κεφάλι.

    Σκληρό κέλυφος οστικό = κρανίο. Μέσα μία μάζα με βάρος σχεδόν 1,5 κιλό [εξαρτάται, χιχιχ] υπό μορφή fruit gel. Και αυτό το ζελέ "πλέει" μέσα στο κρανίο. Έχει τρεις μεμβράνες σαν επικάλυψη και ελάχιστη ποσότητα υγρού γύρω γύρω. Σε κάθε πρόσκρουση σταμάτάει το κρανίο εύκολα ή δύσκολα, αλλά σταματάει. Το πολύ πολύ σπάει το κρανίο, αλλά όσο και να σας φαίνεται παράδοξο, λίγο μας ενδιαφέρει. Δεν θέλω να είμαι κυνικός, αλλά προς απλοποίηση και κατανόηση απλώς φανταστείτε ένα κόκκαλο που έσπασε....και? Και τι έγινε? Τίποτε. Το μέσα έχει σημασία. Αν αυτό το μέσα, ενώ το κρανίο σταμάτησε, ακόμα ταξιδεύει [αδράνεια] και τελικά προσκρούει εκ των έσω στο κρανίο τι γίνεται? ΖΗΜΙΑ! Άρα το ζητούμενο είναι πως να γίνει να μεταφέρουμε μία κούτα με εκκρηκτικά τα οποία έχουνε σαν προστασία γύρω γύρω λίγα πριονίδια.......και το ζητούμενο είναι άμα πέσουμε, πως να μην ακουμπήσουνε τα εκκρηκτικά την κούτα. .........Δύσκολο έέέ? Είναι. Παιδιά, όσο και να αντέχει το χρώμα, το κέλυφος του κράνους, του φελιζόλ μέσα, της φόδρας, της επένδυσης, του τριχωτού κεφαλής, του κρανίου, του υγρού......κάποτε φτάνει η ενέργεια στο ζελέ και προσκρούει. Σε μικρή πρόσκρουση παθαίνουμε ένα μικρό γενικό blackout, το λέμε διάσειση [λογικότατη ονομασία - σαν ταρακούνημα], από το οποίο ευτυχώς συνερχόμαστε σχετικά χωρίς απόλειες. Το επόμενο στάδιο είναι θλάση [contusion, compresion]. Εκεί η αναπτυσσόμενη δύναμη πια είναι μεγαλύτερη και το ζελέ ουσιαστικά συνθλίβεται. Αποκρουστικός όρος, αλλά δυστυχώς αληθινός. Εκεί υπάρχουνε διαβαθμίσεις ανάλογα με την βαρύτητα. Μιλάμε για εντατική μονάδα και αβέβαια εξέλιξη. Ο εγκέφαλος εκτώς από την τοπική ζημιά στο σημείο πρόσκρουσης ανατπύσσει οίδημα - δηλαδή συσσωρεύει υγρό - άρα μεγαλώνει και πιθανόν να μην χωρά στο δωσμένο του χώρο - κρανίο - και κινδυνεύουμε από επιπλοκή συμπίεσης αφού δεν χωράει και πιέζεται.........αυτό ευτυχώς είναι "σχετικά" εύκολο να αντιμετωπιστεί με φάρμακα ή και ανακουφιστική εγχείρηση - ουσιαστικά ανοίγουμε ένα παράθυρο για να μπορεί κάπου να εκτονωθεί η πίεση.....περίπου το ίδιο κάνουμε ξεκουμπώνοντας το παντελόνι μας μετά από γεύμα. Από αυτήν την δεύτερου βαθμού ζημιά η έξοδος μπορεί να είναι απόλυτη ιαση αλλά και πολύ σοβαρή αναπηρία. Όλοι έχετε ακούσει για κάποιον ο οποίος μετα το τροχαίο "ήταν στην εντατική, ήταν στο κώμα, δεν κουνιότανε, δεν μίλαγε, σταδιακά έγινε καλά, σήμερα ζει κανονικά, είναι σχεδόν καλά, είναι χαζούλης μετά το τροχαίο, έπαθε επιλειψία μετά το τροχαίο" κτλ. Όλα είναι πιθανά, ανάλογα με την βία με την οποία έγινε η πρόσκρουση και σύνθλιψη του ζελέ. Για τον τρίτο βαθμό δεν θα σας πώ, για να μην κατουριέστε τις νύχτες.

    Έλα Αλέκο τώρα και κατασκέυασε μου κράνος, που θα προστατέψει ικανά το ζελέ να μην πάθει μεγάλη πρόσκρουση! Δέστε οποιοδήποτε εικονικό τροχαίο από crash test και πέστε μου, όταν φεύγει μπροστά το ανθρωποομοίωμα πως να μην κροσκρούσει το ζελέ μέσα το κρανίο? Δύσκολο.

    Τέλος, αναφέρεται, ότι ο εγκέφαλος δεν μπορεί να αντέξει πάνω από 200G, όριο το οποίο όλα τα κράνη ουσιαστικά υπερκαλύπτουνε. Άρα κάπου εδώ ίσως να "τελειώνει" αυτό, που μπορεί να προσφέρει κράνος, γιατί ακόμα καλίτερο να το κάνεις, το αυγό μελάτο μέσα εκεί δεν αντέχει ούτως ή άλλως.

    Tώρα που τα συνειδητοποιούμε, και πολλά αντέχει το ζελέ έτσι δεν είναι? Boxing........δές πόσες γροθιές αντέχει μέχρι Κ.Ο.






    όλο το ενδιαφέρον thread http://forum.bmwbikers.gr/showthread...ighlight=sharp
    __________________


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  4. #34
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Κυκλοφόρησε βαθμολόγηση κρανών από την Βρετανική

    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #35
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835

    Re: Κυκλοφόρησε βαθμολόγηση κρανών από την Βρετανική

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=16236
    Υπάρχει εκτενέστατη συζήτηση εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=61124 από τον Ιούνιο.

  6. #36
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    μαγκες......... να'στε καλα :wacko:

    κατι τετοια Θρεντζ με κανουν να ντρεπομαι που ειμαι μελος του MOTO.GR τζαμπα και δωρεαν....
    (θα βρω τροπο να σας ξεπληρωσω)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #37
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Ενα βιντεακι απο την MSF για το κρανος

    http://www.youtube.com/watch?v=bHmRe...eature=channel


    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  8. #38
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Κυκλοφόρησε βαθμολόγηση κρανών από την Βρετανική

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=16236

    εχω παθει πλακα απο τα αποτελεσματα....

    σοκαριστικο! κρανη 600,700+ ευρω πατωσαν ή βγηκαν απλα μετρια


    τα κρανη της marushin εχουν καπαρωσει τις πρωτες θεσεις! χου δε φακ ιζ μαρουσιν?

    http://sharp.direct.gov.uk/search/re...size=0&price=0

  9. #39
    kane mou ligaki broooom..
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    63
    ta marusin einai kataskeuasmena stin iaponia o iaponas oti kai na ftiaksei einai eguisi.

  10. #40
    Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια πάνω στην "ημερομηνία λήξης" ενός κράνους.
    Ξέρω πως Arai και Shoei λένε 7 χρόνια στο ράφι ή 5 φορεμένο.
    Έχω ακούσει όμως και την άποψη που λέει ότι όταν το υλικό κατασκευής είναι fiberglass τότε δεν υπάρχει θέμα λήξης όσο είναι στο ράφι. Το θερμοπλαστικό ή το polycarbon (?) έχουν θέμα.

    Ο βασικός λόγος που ρωτάω, είναι γιατί έχω βρει κάτι suomy vandal στα 200 ευρώ και λέω να το πάρω. Μου αρέσουν πολύ τα γραφικά και κάθεται καλά στο κεφάλι μου. Αλλά λογικά είναι κράνος 6ετίας ίσως και περισσότερο.
    Οι επόμενές μου επιλογές είναι, σε suomy είναι το appex που είναι πιο καινούργιο και από AGV το Κ-4. Και τα δύο κάθονται καλά αλλά νομίζω ότι γενικά τοι suomy είναι καλύτερο.

    Τι λέτε για την "λήξη"; Δηλαδή αν φυλάσσεται σωστά και δεν έχει εκτεθεί σε υγρασία, υψηλή θερμοκρασία, ιδρώτα κλπ υπάρχει θέμα λήξης ή όχι. Σχεδόν όλα τα μαγαζιά λένε όχι, αλλά αυτοί θα θέλουν να διώξουν ό,τι έχουν στοκ...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2011, 13:40
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 02:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 17:07
  4. Τι πρεπει να κανω για.....
    από emankov στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 10:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF