Βασικα το ξεκινημα ειναι απο Πειραια με τελικο προορισμο την Μπρατισλαβα (Πρωτευουσα Σλοβακιας). Εχουμε και λεμε λοιπον. Ξεκινημα για την (πραγματι) πανεμορφη Θεσσαλονικη 550-560χιλ για να καταληξω σε καποιο παραλιακο ξενοδοχειο κοντα "στον λευκο τον πυργο, πηρα τα φιλια της, ειχε κι'ενα σπιτι στην καλαμαριααα" καπου λοιπον στην καλαμαρια... Το θυμηθηκα απο τους καδους σκουπιδιων "Δημος καλαμαριας" Δεν ανεφερα το βασικοτερο βεβαια... Η ολη διαδρομη εγινε με αυτοκινητο αλλα θα ηθελα να παραθεσω μερικες πληροφοριες γυρω απο τις 3 χωρες που επισκεφτηκα εντελως περαστικος, ετσι για να σας δωσω ιδεες Το λοιπον, Ξεκιναμε 6 π.μ απο Σαλονικα για Σερρες και απο Σερρες βουρ για βουλγαρια. Στα συνορα δεν μας εδωσαν και ιδιαιτερη σημασια, περασαμε αρκετα στο φλου με ενα σηματακι των 3-5 ευρω (κατι τετοιο) για τους υπεροχους δρομους που θα πατησουμε. Πραγματι, τα πρωτα 40-50 χιλ. ηταν υπεροχα. Μικρος δρομος με ανωτατη ταχυτητα τα 60... (νταξει πας και μεχρι 100 με 140 αν τα θελει ο κ@λ@ς σου) αλλα 70 ηταν η ταχυτητα που επελεξα προσωπικα. Ολη η διαδρομη μεχρι την πρωτευουσα ηταν παραπλευρα απο ποταμο.. Υπεροχο θεαμα. Μετα απο 20-30 χιλ. περασα τα πρωτα χωριουδακια της βουλγαριας. Ακομη και τωρα που το γραφω δεν το πιστευω, Ενα μεγαλο ποσοστο των ανθρωπων εκει κινουνται ακομη με κάρα Ναι,ναι... Με το γαιδουρακι τους, το μουλαρακι τους, και το αυτοσχεδιο κάρο τους απο 4 τροχους LADA και μαδερια απο καποια οικοδομη... "Ενταξει, σε χωριο ειμαι, γαιδουρια να τραβανε καρα δεν θα'βλεπα?"... κι'ομως.. οταν εφτασα στην πρωτευουσα το ιδιο ακριβως σκηνικο αριστερα μου YUGO ZASTAVA και δεξια μου γαιδουρακι να τραβαει ολη την οικογενεια στριμωγμενη στο αυτοσχεδιο κάρο.. Οι δρομοι της πρωτευουσας ωστοσο ειναι απο πετρα.. Οσοι λοιπον εχετε κατι R1 και CBR κ.ο.κ θα σας προτεινα να πηγαινετε ιδιαιτερα αργα, διοτι αν η σελα σας δεν σας σπασει τα @@ σιγουρα καποιο "αποθεμα" απο γαιδαρο θα σας βοηθησει να driftαρετε και με τους 2 τροχους θελοντας η μη. Ναι παιδια, η γειτονικη μας βουλγαρια δεν την παλευει οικονομικα, Το ευχαριστο βεβαια ειναι πως πολλοι απο τους βουλγαρους ομιλουν την Ελληνικην με ιδιαιτερη ευκολια. Αυτα τα ολιγα απο την ιδιαιτερα παραξενη και συγχρονως φιλοξενη Βουλγαρια. Επειδη εκανα συνολικα 1456 χιλ. σε 20 ωρες και 5 λεπτα καταλαβαινετε πως ολες οι πληροφοριες που δινω ειναι πολυ γενικες και γυρω απο προσωπικες μου εμπειριες και αποψεις.. Μερος 1ο τελειωσε... Στο 2ο μερος περναω απο Σερβια... Αναμεινατε περισσοτερα.