Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.

  1. #1

    ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.

    Θα μου επιτρέψετε να έχω μια ένσταση στο θέμα της πίστας.
    Η ένσταση μου επικεντρώνετε στον αποκλεισμό των…
    Νεξους.
    Πήγασου.
    Lc ktm.
    Το σκεπτικό των αποκλεισμών είναι ένα και μόνο, και το θεωρώ απαράδεκτο.
    Ότι δεν έχουν ίδιες γραμμές με της άλλες μότο και θα δημιουργήσουν πρόβλημα.
    Και ερωτώ.
    Γιατί να αποκλειστούν αυτές οι μότο για αυτόν τον κατ εμένα αστείο λόγο?
    Κάποιοι από εμάς έχουν κάνει κάποια μαθήματα σε πίστα σε κάποιες σχολές οδήγησης και έχουμε μάθει να έχουμε διαφορετικές γραμμές. Θα πρέπει να αποκλεισθούμε μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε της ίδιες γραμμές με τους άλλους?
    Και Γιατί να μην αποκλειστούν οι άλλοι που δεν έχουν κάνει μαθήματα και πιθανών να μην είναι τόσο ασφαλείς όσο εμείς, αλλά να αποκλεισθούμε εμείς?
    Με πιο κριτήριο και με τι γνώσεις κάποιος αποκλείει κάποιους από την πίστα?
    Με πιο δικαίωμα δεν δίνει την δυνατότητα σε κάποιους να μπουν στην πίστα που για αυτούς μπορεί να είναι Όνειρο ζωής.
    Με πιο δικαίωμα τους αποκλείουμε από το να μπούνε στην πίστα και μαζί με τους εμπειρότερους οδηγούς να μάθουν να οδηγούν με ασφάλεια?
    Και δεν θεωρώ λόγο αυτόν που μου ανάφερε ο Γιάννης 888 σαν σοβαρό λόγο.
    Μέσα στην πίστα στα μαθήματα που έκανα είδα μότο διαφορετικών τύπων να είναι στην πίστα και να μην έχουν πρόβλημα.
    Εκτός αν την πίστα την κλείνεται με σκεπτικό να μπουν μόνο μότο με πολλά RR και δεν είναι δεκτά αλλά μοντέλα. Τότε θα πρέπει να το διευκρινίσετε και να το ανακοινώσετε.
    Αν και ο Γιάννης έχει το τηλέφωνο μου θα ήθελα να μου απαντήσει με ποστ εδώ για να υπάρχει διαφάνεια στην συζήτηση.
    Περιμένω την απαντήσει σου φίλε Γιάννη.
    Πάντα φίλος σου Γιώργος Ρούσσος.
    το ποστ αυτο μπηκε στο Μ/Β του μοτομακ στο λινκ εδω http://www.motomag.gr/forum/forumess...3853&vid=85565 και περιμενω απαντηση...

  2. #2
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..

    ΣΤΟΝ ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ!!

  3. #3
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    ΕΝΑ ΜΡΑΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΣΤΟΝ ΑΡΚΟΥΔΟNEXUS
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  4. #4
    Γιώργο καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε.

    Δε γράφω εκ μέρους κανενός άλλου πέρα από τον εαυτό μου. Δεν έχω το δικαίωμα εξάλλου, διότι παρόλο που το θέλω, δεν συμμετάσχω στην προσπάθεια των παιδιών.

    Επί του προκειμένου.

    Δε μιλάμε για Σέρρες. Τα Μέγαρα έχουν 2000 κάτι μέτρα μήκος και οκτώ μέτρα πλάτος. Δε μπορούν να "σηκώσουν" πολλά μηχανάκια ταυτόχρονα. Οπότε, περιορίζονται οι επιλογές. Αν έχεις τρία γρουπ, για να μπαίνουν κάθε φορά είκοσι μηχανάκια μέσα (που είναι πολλά για την Πάχη), αυτό σημαίνει ότι ο καθένας θα έχει ένα εικοσάλεπτο την ώρα στην διάθεσή του.

    Μηχανάκια που δεν προορίζονται για πίστα, όπως τα σκουτεροειδή, είναι άκρως επικίνδυνο να γυρνάνε με ss ταυτόχρονα! Έτσι είναι ρε φίλε. Θα πρέπει να κάνουν μια κατηγορία από μόνα τους, περιορίζοντας τον χρόνο των υπόλοιπων 57 αναβατών!

    Έπειτα, κανείς δεν στερεί το δικαίωμα κανενός να μπει με ό,τι γουστάρει. Το να μη μπορεί κάποιος να συμμετάσχει με συγκεκριμένο μηχανάκι σε συγκεκριμένο event, δεν τον αποκλείει από τις πίστες γενικότερα!. Αλοίμονο!

    ΥΓ. Ο Δημήτρης (falco), έγραψε ότι δεν έχουν αποκλείσει κανέναν!

    ΥΓ2. Πάρε ένα οποιοδήποτε scooter, ας είναι και 1000cc, και προσπάθησε να μπεις στις Σέρρες ταυτόχρονα με άλλα μηχανάκια. Δε θα στο επιτρέψουν. Λες να μη θέλουν τα ευρώ σου; Δε νομίζω.

  5. #5
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    δεν θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά και είμαι και άσχετος, απλά σκεφτόμουν ότι

    το nexus είναι το μόνο σπορ σκούτερ- με ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση καθ ύψος- που αν ρυθμιστεί να στρίβει στην πίστα, δεν οδηγιέται στον δρόμο
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  6. #6
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Στην μικρη πιστα των Μεγαρων δεν θα μπορουσα να κυκλοφορησω ευκολα με 3 μηχανακια τα οποια απο φυσης ειναι πολυ αργα.
    Ποσο μαλλον οταν στην πιστα αυτη η ιδανικη γραμμη +2m ειναι και το μονο σημειο με καλη ασφαλτο που σημαινει η επιλογη εναλλακτικης γραμμης = εκτος καλης ασφαλτου = σαμαρακια & χαλικια = σοβαρο προβλημα

    Πιθανον να υπαρχουν οδηγοι με SS μηχανακια που να μην μπορουν (η θελουν) να κινηθουν γρηγορα.
    Εαν μαζευτουν συνολικα > 10 μηχανακια μπορουν να κανουν αυτονομο group...


  7. #7
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    Γιώργο καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε.

    Μηχανάκια που δεν προορίζονται για πίστα, όπως τα σκουτεροειδή, είναι άκρως επικίνδυνο να γυρνάνε με ss ταυτόχρονα! Έτσι είναι ρε φίλε. Θα πρέπει να κάνουν μια κατηγορία από μόνα τους, περιορίζοντας τον χρόνο των υπόλοιπων 57 αναβατών!

    .
    ke ego ime asxetos me ta sistimata ton megaron
    ala prosopiki mou apopsi ine oti afto me ta scouteroidi ine poli sosto
    opos episis ke ta motard me ta ss 8a ine akros epikindino na trexoun mazi

    tora an kapios 8eli na treksi me scouter mazi me ss gia na apodiksi kati
    as to kani ipo proipo8esis na to grapsoun ke ta periodika na kanoume gousto
    ala na 8esi se kindino alous anavates!!!
    anikousto
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  8. #8
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΣΑΦΩΣ..ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ..

    ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ..ΞΕΡΕΤΕ ΜΩΡΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΜΑΣ..ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΑΣ...

    ΔΕ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΑΥΤΑ...

    ΤΙ ΛΕΣ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_7900.jpeg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	6923

  9. #9
    το θεμα ειναι οτι ολλοι λενε οτι στον δρομο ειναι επικηνδηνα να μαθενεις .. στην πιστα δεν σε βαζουνε... οποτε σου λενε αι κοψε τον λεμο σου και φαε το κεφαλι σου. και την στιγμη που υπαρχουν γκρουπ διαφορακαι μαλιστα γιατι να μην μπουν και αυτα τα μηχανακια στο γκτουπ των αργων?
    μαλιστα με τον πηγασο θα ειναι ο πατακιας που εχει εμπιρια απο αγωνες. οπως εγραψε καποιος στο αλλο φορουμ ειναι καλυτερα ενας κουλος ανεγκεφαλος με RR η ενας εμπιρος με πηγασο - νεξους - ΚΤΜ?

  10. #10
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    το θεμα ειναι οτι ολλοι λενε οτι στον δρομο ειναι επικηνδηνα να μαθενεις .. στην πιστα δεν σε βαζουνε... οποτε σου λενε αι κοψε τον λεμο σου και φαε το κεφαλι σου. και την στιγμη που υπαρχουν γκρουπ διαφορακαι μαλιστα γιατι να μην μπουν και αυτα τα μηχανακια στο γκτουπ των αργων?
    μαλιστα με τον πηγασο θα ειναι ο πατακιας που εχει εμπιρια απο αγωνες. οπως εγραψε καποιος στο αλλο φορουμ ειναι καλυτερα ενας κουλος ανεγκεφαλος με RR η ενας εμπιρος με πηγασο - νεξους - ΚΤΜ?
    dose mas kaliteri ikona na kseroume ti les
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    το θεμα ειναι οτι ολλοι λενε οτι στον δρομο ειναι επικηνδηνα να μαθενεις .. στην πιστα δεν σε βαζουνε... οποτε σου λενε αι κοψε τον λεμο σου και φαε το κεφαλι σου.
    Βρε Γιώργο, χαλάρωσε λίγο. Ποιός λέει κάτι τέτοιο;
    Αυτό που έγραψα δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με αυτά που λες!

    Πρόσεξες ότι δεν αναφέρθηκα σε motard μηχανάκια. Ειδικά στα Μέγαρα ένας έμπειρος και γρήγορος αναβάτης motard, μπορεί να κάνει άσχημες πλάκες σε έναν άπειρο και αργό "σουπερ σπορτάκια". Δεν είναι εκεί το θέμα όμως.

    Όπως και να το δεις ρε φίλε, ο χειρισμός ενός scooter, παπιού κτλ, δεν έχει καμμία σχεδόν σχέση με την τεχνική οδήγησης μιας μοτοσυκλέτας. Τι να μάθεις δηλαδή στην πίστα με το scooter; Ειλικρινά, δεν μπορώ να το καταλάβω. To παπί, το scooter και όλα τα συναφή, είναι σχεδιασμένα ως απλά οικονομικά μέσα μεταφοράς. Δεν έχουν προορισμό να ξύνουν ποδιές στις πίστες. Μπορούν να το κάνουν κι αυτό, αλλά δεν έχει νόημα!

    Όσο γρήγορος και έμπειρος να είσαι, σε κάθε στροφή θα χαροπαλεύει το κακόμοιρο το μηχανάκι. Κι όπως γράφτηκε πιο πάνω, τα Μέγαρα είναι στενά. Για να περάσεις πάνω σε στροφή θέλει ιδιαίτερη εμπειρία και ψυχραιμία για να γίνει με ασφάλεια. Τρία σημεία είναι όλα κι όλα που μπορεί κάποιος άπειρος αναβάτης να προσπεράσει με ασφάλεια ένα πιο αργό όχημα. Αν βαρεθεί ή κουραστεί να περιμένει την πλέον ασφαλή στιγμή, υπάρχει πρόβλημα. Και δε μιλάμε για δυο και τρία μηχανάκια που ίσως δεν βρεθούν καθόλου στο εικοσάλεπτο. Μιλάμε για είκοσι!

    Και στο κάτω-κάτω της γραφής, μπορεί κάλλιστα ο οποιοσδήποτε, να επισκεφτεί με ο,τιδήποτε, την πίστα κάποια στιγμή που δεν θα έχει κόσμο. Το ξέρω ότι τα Μέγαρα ανοίγουν σπάνια και οι Σέρρες είναι μακριά από την Αθήνα, αλλά όταν μιλάμε για παπιο-σκουτερ-οειδή, υπάρχουν και οι καρτόπιστες. Μπορεί κάποιος που μόλις έχει αγοράσει το scooterάκι του ή παπί του και θέλει να δει πέντε πράγματα σε κλειστή διαδρομή, να μη κόψει το λαιμό του, αλλά να μπει στις Αφίδνες, ή τα Σπάτα, ή και στη Λούτσα ακόμη! Εδικά καθημερινές δεν υπάρχει ψυχή. Και το κόστος δεν έχει καμμία σχέση με Μέγαρα ή Σέρρες.

  12. #12
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    ειναι καλυτερα ενας κουλος ανεγκεφαλος με RR η ενας εμπιρος με πηγασο - νεξους - ΚΤΜ?
    για να ρίξω λίγο λάδι στην φωτιά
    και ποιος λεει ότι με την γιαγιά που είχες (zzr1100), θα ήσουν πιο γρήγορος η λιγότερο επικίνδυνος στην κλειστή πιστα των μεγάρων, από ότι με το nexus

    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  13. #13
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    γεια σου γιωργο αρκουδονεξους


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	boca_03.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	87,6 KB 
ID:	6930
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2007, 13:23
  2. Για δειτε και πειτε την γνωμη σας
    από ktm640lc4 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 13:04
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 12:24
  4. προς διτροχους Πατρινους και ολους τους αχαιους
    από sotpag στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 16:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF