Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: αποριες για το fazer1000-THANO για σενα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    23

    αποριες για το fazer1000-THANO για σενα

    Φιλε θανο καλοταξιδο.Ειμαι και 'γω κατοχος tdm900 που μολις το αφησα στην αντιπροσωπια για πουλημα.Εχει 23000χλμ και το δινω 8500ευρα.Τωρα σκεφτομαι για το fazer1000.Ειναι καλο σε συγκρυση με το tdm?εγω κανω πολλα ταξιδια,πως το βλεπεις?αξιζει?γνωριζεις οτι θα ερθει το νεο fazer αρχες του 2005?ποσο το πηρες αν επιτρεπεται?οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με το tdm αλλα λεω να προχωρησω προς τα 1000 και μετα απο μερικα χρονια σε κανα 1300cc και να σταματησω.Πες μου σε παρακαλω τα σχολια σου για το fazer.Ενδιαφερομαι και 'γω αλλα και ο αδερφος μου.Αυτη την εβδομαδα μαλλον θα παραγγειλω.Μ'αρεσει πολυ αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Γεια σου Λάζαρε και ευχαριστώ για τις ευχές!

    sorry αλλά έπεσε λίγη δουλειά και είδα μόλις τώρα το μήνυμα! Λοιπόν.. σχετικά με το Fazer στα λίγα χιλιόμετρα που έχω κάνει...

    Δεν ξέρω τι ακριβώς ζητάς...

    Αν ζητάς γκάζι, έχει σπάταλο! Δεν θα σου λείψει νομίζω πουθενά και μάλλον θα μπορεί πάντα να σου δώσει αρκετά περισσότερα απ'όσα θα του ζητήσεις σε επιδόσεις! τουλάχιστον στους ελληνικούς δρόμους...

    Έχει πολύ γκάζι ακόμα και με συνεπιβάτη... η ροπή υπάρχει παντού και αν δεν θες να κινηθείς γρήγορα δεν χρειάζεται ούτε ταχύτητες να αλλάζεις αφού επιταχύνει πολύ ικανοποιητικά ακόμα και με 6η από παντού. Τα φρένα είναι πολύ δυνατά, η λειτουργία του κινητήρα είναι βελούδινη και ο ήχος... διακριτικά ζόρικος αλλά όλα αυτά σε ένα αρκετά φιλικό σύνολο.

    Έχει ξεκούραστη θέση οδήγησης αλλά παρότι το τιμόνι είναι όρθιο και σε παραπέμπει σε κάτι παραπλήσιο του TDM, όταν είσαι πάνω του αισθάνεσαι πως οδηγείς sport μοτοσυκλέτα. Είναι χαμηλά το κέντρο βάρους και σου δημιουργεί μεγάλη αίσθηση ασφάλειας και μια ακατανίκητη διάθεση να το βάλεις στις στροφές, όπου βέβαια καμία σχέση με το TDM...

    Αν τώρα ζητάς να κάνεις ταξίδια, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι ακριβώς αυτός ο χαρακτήρας του... τουλάχιστον κατά τη δική μου εκτίμηση, έστω κι αν λένε ότι είναι κατάλληλη και για τουρισμό. Στο θέμα αυτό θα πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς σε σχέση με το TDM που έχεις τώρα υπέρ όμως της οδηγικής απόλαυσης!

    Με την ψηλότερη ζελατίνα της ΥΑΜΑΗΑ η καθαρά άνετη παντός καιρού ταχύτητα ταξιδιού είναι τα 140 χλμ/ώρα. Μπορείς όμως να πας και με 160 τις περισσότερες φορές σχεδόν με την ίδια άνεση αλλά εκεί αρχίζει να κάνει την εμφάνιση του ο αέρας. Στα 180 ήδη έχεις σκύψει σχετικά μπροστά αλλά ο αέρας είναι αρκετά αισθητός στους ώμους. Πάνω από τα 180 είσαι πλέον τελείως σκυφτός και κρυμένος πίσω από τη ζελατίνα. Έτσι έχεις μεν κάλυψη αλλά επειδή το τιμόνι είναι ψηλό, δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα μπορεί κανείς να κάνει συνεχόμενα σε αυτή τη θέση. Από την άλλη όμως πάλι, μήπως ταξίδευες και με το TDM σε τέτοιες ταχύτητες; Ο συνεπιβάτης είναι σε καλύτερη μοίρα γιατί του κόβεις τον αέρα εσύ.

    Παρόλα αυτά όμως, γυρνώντας από βόλτα στο Ναύπλιο με την κοπέλα μου, από το γνωστό δρόμο της Επιδαύρου που τα συνδιάζει όλα και εθνική με ψηλές ταχύτητες και στροφιλίκι, ήμουνα εντελώς ξεκούραστος και με ένα χαμόγελο στο πρόσωπο κολλημένο που αν με έπαιρνε η ώρα θα έκανα πολλά ακόμα χιλιόμετρα!

    Βαλίτσες δεν παίρνει κατά τη γνώμη μου γιατί δεν του πάνε καθόλου και κάποιες after market που έχω δει ήταν άθλιες.. Σαμάρια για κομψές κυριλέ διακοπές με λίγα πράγματα...

    Α! η αυτονομία του θέλει λίγη προσοχή... καίει αρκετά! Ίσως 200-250 χλμ αν δεν το ζορίσεις χωρίς να το έχω μετρήσει όμως ακόμα με βεβαιότητα.

    Οι αναρτήσεις του είναι λίγο σκληρές αν και πλήρως όμως ρυθμιζόμενες εγώ πάλι έτσι θα τις άφηνα. Μάλλον με κουράζουν λίγο περισσότερο μέσα στην πόλη συγκριτικά με τις WP που είχα βάλει στο TDM αλλά στις ψηλές ταχύτητες του ταξιδιού και σε στροφιλίκι είναι ό,τι πρέπει.

    Η αισθητική του είναι υποκειμενική... εγώ εννοείται το βρίσκω πανέμορφο!!

    Δεν σου κρύβω ότι την ένοιωσα τη στεναχώρια μου δίνοντας το TDM, αλλά να πω την αμαρτία μου... ήταν τόσο πληθωρικό το FAZER που το ξέχασα αμέσως! Μέχρι στιγμής όχι μόνο δεν έχω μετανοιώσει για την επιλογή μου αλλά αν το άλλαζα πάλι αυτό θα έπαιρνα. Όχι δεν ήξερα ότι θα αλλάξει το 2005 αλλά και να το ήξερα πάλι αυτό θα έπαιρνα!!! ’λλωστε συνέχεια τα αλλάζουνε τι να έκανα να περίμενα μέχρι το 2005;;; Το πήρα στην τιμή της αντιπροσωπείας εκεί γύρω στα 11.700 αν δεν κάνω λάθος.

    Δύο χρόνια μου είχε καρφωθεί το FJR.. σνιφ ας ήταν λίγο πιο φθηνό... αυτό ναι τα κάνει όλα! αλλά δεν ήμουνα ακόμη έτοιμος για γάμο... μάλλον όμως κι εγώ εκεί με βλέπω να καταλήγω!

    Αυτά φίλε Λάζαρε... δεν ξέρω αν έχω και την απαραίτητη εμπειρία ώστε να σου δώσω τις σωστές πληροφορίες και με τον κατάλληλο τρόπο, αλλά ελπίζω να βοήθησα λίγο...

    τα λέμε..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    23

    Wink Θανο σ'ευχαριτστώ...............

    και μενα μ'αρεσει παρα πολυ το fazer1000 και προσπαθώ να το βρω στην καλυτερη τιμη.Ναι ειμαι πολυ του τουρισμου και με το tdm900 δεν μπορω να πω οτι πανω απο 150-160χλμ ειμαι καλα!Αλλα και τοσο να πηγαινω εχω αυτονομια περιπου στα 180χλμ(διπλος και με μπαγαζια).Καινε πολυ αυτα μετα τα 140χλμ(ταχυτητα).Μπορει να λενε αυτονομια 280-320χλμ αλλα μαλλον με ταχυτητες 130-140χλμ/h η στις 4500-5500 στροφες..Τωρα με τον αερα,δεν νομιζω οτι καποιος κανει ταξιδι με το γκαζι κολημενο στα 180-200χλμ/h.Δεν μπορω να το πιστεψω για καμια μηχανη.Δεν εννοω τ'ανοιγματα για καποια χιλιομετρα στην εθνικη,γιατι δεν κανεις τουρισμο στην εθνικη!!!!Θα προσπαθησω και αυτες τις μερες μηπως βρω καλες τιμες και αν ναι,θα το παραγγειλω.Γιατι τα 11.700 ειναι λιγο πολλα.Εγω το ψαχνω στα 9000 το πολυ 9500 ευρω και ας ειναι παραεισαγωγης!!!!Οταν καταληξω θα σ'ενημερωσω.Σ' ευχαριστω παρα πολυ που με κατατοπισες σε πολλα που ειχα αποριες!!Εισαι και παλιος tdmakias.Στο tdmclub εχουνε και fazerakies.Αν θελεις πληροφοριες σου δινω γιατι εχω παει μαζι τους 3-4 εκδρομες και μου μεινανε αξεχαστες,φοβερα παιδια ολοι τους!!

Παρόμοια θέματα

  1. Led για το πίσω φανάρι για Vtec
    από ermisVFR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 00:16
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 22:44
  3. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  4. Ανακοινωση για το Γιωργο
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 14:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF