Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: διαφορες ερωτησεις /μποτες mx /πλαστικο ντεποζιτο κλπ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724

    διαφορες ερωτησεις /μποτες mx /πλαστικο ντεποζιτο κλπ

    καλησπερα

    ερωτηση 1
    κοιταζω για μποτες enduro
    σε πολιτικο παπουτσι φοραω 46,5 και σε αθλητικο 47

    το ιδιο νουμερο κοιταζω και στις μποτες ?
    θελω κατι οικονομικο και κοιταζω και στα μεταχειρισμενα που δυσκολα βρισκω στο νουμερο μου
    αν καποιος εχει κατι κατα νου ευπροσδετκο

    ερωτηση 2
    ψαχνοντας για ντεποζιτο πλαστικο για το ttr μου εφυγε το κεφαλι απο τις τιμες(εχω διαβασει σχολαστικα το ποστ του jnp/ttr που εχει το τελειο αλλα κοστιζει)
    σε πρωτη φαση δεν θελω πολλα λιτρα και κοιταζα στο car και βρισκω πολυ οικονομικα απο ktm θα ταιριαζει ομως ? ξερει κανενας ?


    ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Για τις μπότες, λίγο πολύ ότι συμβαίνει και με τα παπουτσια, δηλαδή στην μια εταιρεία το καλούπι θα σου κάνει στο σωστό νούμερο, στην άλλη που έχει πχ στενοτερη γραμμή (κουτεπιε που λέμε) να θες μισό ή ένα νουμερο επάνω.
    Εγώ πχ με 44 νούμερο αθλητικό, χρειάζομαι 45 μπότα. Αλλά χρησιμοποιώ no name που λεμε, όχι πχ alpinestar, δεν ξέρω εαν θα χρειαζόμουν κι εκεί το μεγαλύτερο.

    Οι καλές, ακριβές, είτε καινούργιες είτε μεταχειρισμένες, έχουν το πλεονέκτημα της άρθρωσης στον αστράγαλο, οπότε είναι πιο ξεκούραστες στην πολύωρη χρήση και στο περπάτημα.
    Οι οικονομικές , ειδικά όταν είναι καινούργιες ακόμη, προσομοιάζουν πολύ σε νάρθηκα και μέχρι να στρώσουν, σε ταλαιπωρούν κάπως. Μετά όμως είναι κι αυτές πολύ άνετες, όταν έχουν πάρει το σχήμα του ποδιού.

    Εαν ψάχνεις απο Ελλάδα για κάτι οικονομικό, μπορείς να απευθυνθείς στον Ερρίκο Καρρερ που φέρνει τις SHOT και στο ΧΜΟΤΟ που έχει τις Forma. Kαι στο stelpet θα βρείς. Απλά όταν λέμε οικονομική εδώ, εννοούμε 170€ οι shot και κάνα 200άρι οι forma.

    Δυστυχώς για τα ελληνικά καταστήματα, ο ανταγωνισμός του εξωτερικού είναι πολύ δυνατός. Ειδικά για εσένα που φοράς μη εμπορικό νούμερο, με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρείς προσφορές σε τελευταία κομμάτια όπως πχ
    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...12-Youth-Boots
    Με τα μεταφορικά σου έρχεται σκάρτα 120€ και η παράδοση είναι περίπου στην εβδομάδα.

    Όσον αφορά το ρεζερβουαρ που ψάχνεις, γιατί θες πλαστικό? Για μείωση βάρους? Ή για αυξημένο όγκο?
    Γενικά τέτοιου είδους ρεζερβουαρ είναι πανάκριβα γιατί απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό.
    Το ttr που λες είναι το 250 ή το 600? Και τι εννοείς θέλεις να κάνεις εντούρο? Χωματόδρομους, ανοιχτωσίες και γκάζι ή μονοπάτι στραμπουληχτικό και τεχνική οδήγηση?
    Τα μεγάλα ρεζερβουαρ πάντως τα έχουνε αυτοί που κάνουν adventure enduro, δηλαδή ταξίδι. Για νορμαλ βόλτες μια χαρά είναι τα υπάρχοντα ρεζερβουαρ. Μη ξεχνάς ότι στο χώμα και δη σε μονοπάτι πολύ δύσκολα μαζευεις χλμ(απόσταση). Εγώ προσωπικά στα 30χλμ μονοπάτι έχω παραδώσει...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Για τις μπότες, λίγο πολύ ότι συμβαίνει και με τα παπουτσια, δηλαδή στην μια εταιρεία το καλούπι θα σου κάνει στο σωστό νούμερο, στην άλλη που έχει πχ στενοτερη γραμμή (κουτεπιε που λέμε) να θες μισό ή ένα νουμερο επάνω.
    Εγώ πχ με 44 νούμερο αθλητικό, χρειάζομαι 45 μπότα. Αλλά χρησιμοποιώ no name που λεμε, όχι πχ alpinestar, δεν ξέρω εαν θα χρειαζόμουν κι εκεί το μεγαλύτερο.

    Οι καλές, ακριβές, είτε καινούργιες είτε μεταχειρισμένες, έχουν το πλεονέκτημα της άρθρωσης στον αστράγαλο, οπότε είναι πιο ξεκούραστες στην πολύωρη χρήση και στο περπάτημα.
    Οι οικονομικές , ειδικά όταν είναι καινούργιες ακόμη, προσομοιάζουν πολύ σε νάρθηκα και μέχρι να στρώσουν, σε ταλαιπωρούν κάπως. Μετά όμως είναι κι αυτές πολύ άνετες, όταν έχουν πάρει το σχήμα του ποδιού.

    Εαν ψάχνεις απο Ελλάδα για κάτι οικονομικό, μπορείς να απευθυνθείς στον Ερρίκο Καρρερ που φέρνει τις SHOT και στο ΧΜΟΤΟ που έχει τις Forma. Kαι στο stelpet θα βρείς. Απλά όταν λέμε οικονομική εδώ, εννοούμε 170€ οι shot και κάνα 200άρι οι forma.

    Δυστυχώς για τα ελληνικά καταστήματα, ο ανταγωνισμός του εξωτερικού είναι πολύ δυνατός. Ειδικά για εσένα που φοράς μη εμπορικό νούμερο, με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρείς προσφορές σε τελευταία κομμάτια όπως πχ
    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...12-Youth-Boots
    Με τα μεταφορικά σου έρχεται σκάρτα 120€ και η παράδοση είναι περίπου στην εβδομάδα.
    ευχαριστώ πολύ



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το ρεζερβουαρ που ψάχνεις, γιατί θες πλαστικό? Για μείωση βάρους? Ή για αυξημένο όγκο?
    Γενικά τέτοιου είδους ρεζερβουαρ είναι πανάκριβα γιατί απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό.
    Το ttr που λες είναι το 250 ή το 600? Και τι εννοείς θέλεις να κάνεις εντούρο? Χωματόδρομους, ανοιχτωσίες και γκάζι ή μονοπάτι στραμπουληχτικό και τεχνική οδήγηση?
    Τα μεγάλα ρεζερβουαρ πάντως τα έχουνε αυτοί που κάνουν adventure enduro, δηλαδή ταξίδι. Για νορμαλ βόλτες μια χαρά είναι τα υπάρχοντα ρεζερβουαρ. Μη ξεχνάς ότι στο χώμα και δη σε μονοπάτι πολύ δύσκολα μαζευεις χλμ(απόσταση). Εγώ προσωπικά στα 30χλμ μονοπάτι έχω παραδώσει...
    αυτη την στιγμη φοραει του raid
    για την χρηση που το θελω ειναι μεγαλο και θα προτιμουσα το μαμα open enduro
    θα ηθελα ενα πιο μaζεμενο και επειδη θα ειναι μονο για βουνo καλυτερα ενα πλαστικο λεω και αυτο για το μελλον η αγορα του
    τωρα μενει να ερθει γιαφκα ,λαστιχα και αναρτησεις σερβις και ξεκιναει τις βολτες

    εμπειρια απο enduro δεν εχω καθολου παρα μονο εφηβος με το dt200 που μαλακιζομασταν στα νταμαρια .....δηλαδη καμια
    εμπειρια με μηχανες εχω αρκετη,εξερευνησεις off road σε νησια ψαχνοντας παραλιες κλπ κλπ

    μεχρι προτεινος καθε σκ πηγαινα για ψαροντουφεκο ,παλιοτερα jeep λασπες κλπ
    αποφασισα να στησω οικονομικα τον προηγουμενο υπηρετη ενα ttr 250 για χωμα
    θελω λασπη και εξερευνηση μπορει να καταληξει σε τραιλ καποιες στιγμες αλλα δεν εχω διαθεση για αλματα κλπ,τωρα σε καμια φλαταδουρα καμια παντα/σουζα εε ευπροσδεκτα
    πρωτος στοχος βολτες στην πεντελη που ειναι διπλα μου,στο χαλαρο(οσο μπορω) γιατι ενας τραυματισμος μπορει να μου στερησει μερες εργασιας που πλεον ειναι πολυτιμες

    φτιαχνω το ttr γιατι αυτο εχω αν και με τις προσδοκιες που εχω μου φτανει
    αγοραζω εξοπλισμο που δεν εχω

    αν κολλησω και πηγαινω συχνα αγοραζω τρειλερ που στο μελλον θα ειναι χρησιμο οπως και να εχει για μεγαλυτερες εξορμησεις
    αν συνεχιζει η σφυρια κανω αναβαθμιση σε μηχανη

    θελω να το δοκιμασω αλλα δεν εχω την δυνατοττηα να χρηματοδοτησω κατι που τελικα μπορει και να μην κολλησω και ας ειμαι κ@υλωμενος τωρα

    αυτη την στιγμη δεν εχω καν παρεα και ας λενε φιλοι οτι θα παρουν και αυτοι κλπ κλπ τα εχω ακουσει πολλακις αυτα

  4. #4
    Φιλε γιωργο εχω ενα τεποζιτο απο duke 640, δε ξερω αν ταιριαζει αλλα αν θες δοκιμασε το και αν σου κανει το κρατας.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όταν με το καλό οργανωθείς κ ξεκινήσεις, κανόνισε κάνα σουκου να ανέβεις Βαρυμπόμπη να κάνουμε μια βολτίτσα παρέα, να σε ξεναγήσω στις λασπουριες κ τα μονοπάτια

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ωραίο μηχανάκι το ttr και καλό σχολείο για αρχάριους.. Είχα το 250 το μπλε με το πλαστικό τεποζιτο μια χαρά εντουραδες έκανα και ήταν και σκυλί μαύρο.

    Για παρέα μην αγχώνεσαι εδώ είμαστε.. Φτιαξτο εσύ με το καλό και ρίξε σήμα.. Κι εγώ ψάχνω παρέα τελευταία που άρχισα να ξαναβγαινω δειλά δειλά (λόγω καραντινας απέφευγα για κάνα 1μιση μηνα) γιατί όλοι οι γνωστοί ή πιασαν κουριερ ντελιβερι δουλειά (λόγω κοβιντ πάλι) ή δεν έχουν μια για βόλτες στο βουνό.

    Για μπότες να κοιτάξεις και στο xlmoto.eu
    Πήρα το φθινωπορο αυτές εδώ https://www.xlmoto.eu/mc-gear/superm...pid-PM-0050782
    Μια χαρά μπότα είναι, στις πρώτες βόλτες θα δυσκολευτείς λίγο στην αίσθηση (προσωπικά έχω αρπάξει δύο καλές χυμες γιατί καρυδωνω το πισω φρένο χωρίς να το καταλαβαίνω) αλλά με τον καιρό στρώνουν και είναι άνετες..

    Πάντα στην εντουραδικη μπότα παίρνουμε ένα νούμερο μεγαλύτερο απ ότι φοράμε σε αθλητικό παπούτσι κατά την ταπεινή μου άποψη... Εγώ αυτό είναι το τρίτο ζευγάρι και με την παραπάνω μέθοδο είμαι κομπλέ.. Όλες τις έφερα απέξω.. Χωρίς να δοκιμάσω δλδ. Φοράω 45 σε αθλητικό και κάποτε στην colori πήγα να δοκιμάσω κάτι txc 45 νουμερο και δεν έμπαινε καν το πόδι μου μέσα.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Φρόντισε οι μπότεςνα είναι άνετες.
    Μην τις πάρεις στενές, δεν θα ανοίξουν ιδιαίτερα.
    Δεν είναι πολιτικό παπούτσι. Είναι σκληρές και δεν θα τις περπατήσεις πολύ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Υπάρχουν τακάκια φρένων για χώμα/λάσπη ή βάζω ότι βρω ?


    Ευχαριστώ πολύ

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2017, 12:48
  2. Gsxr streetfighter διαφορες ερωτησεις
    από mariokou στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2015, 20:55
  3. ΚΟΛΛΗΣΗ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ??????
    από chducos1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2009, 09:11
  4. Διαφορες ερωτησεις σε Z 750
    από andonis kol. στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF