Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Διαδρομη Αθηνα - Σλοβακια (Μερος Β)

  1. #1
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Διαδρομη Αθηνα - Σλοβακια (Μερος Β)

    Οπως προανεφερα στο 1ο μερος, ξεκινησα απο Πειραια, εφτασα θεσσαλονικη, περασα απο βουλγαρια και τσουπ βρισκομαι στα συνορα Βουλγαριας - Σερβιας.. Ηταν τρομακτικο να διανυεις τα τελευταια 8-10 χιλιομετρα στην αριστερη λωριδα του δρομου επειδη η δεξια ηταν πνιγμενη απο φορτηγα (πρεπει να μετρησα τουλαχιστον 400) που περιμεναν με την σειρα τους να περασουν τα ιδιαιτερα αυστηρα συνορα της Σερβιας. Ευτυχως βεβαια που υπηρχε διαφορετικη εισοδος για αυτοκινητα και μηχανες και με κρατησαν στα συνορα ΜΟΝΟ μιση ωριτσα ενω τριπλοτσεκαρανε το διαβατηριο μου, την φατσα μου, το αυτοκινητο μου (εξονυχιστικα) μου' σκασαν και ενα χαμογελο και βουρ για τα διοδια που περιμεναν να παρεις ενα εισιτηριο που θα πληρωνες στο τελος της διαδρομης (βγαινοντας απο Σερβια). 700 χιλιομετρα η Σερβια... τα 600 χλμ. απεεεεεεραντες ευθειες να σε παρει πανευκολα ο υπνος. Απιθανοι δρομοι και τεραστιοι χωρις λακουβες και με ενα οδοστρωμα που θα πρεπει να πεσεις με το ζορι, με αλλα λογια... "πρεπει να εισαι πολυ @#$% για να πεσεις". Πηγαινοντας με 200 ιιισως αντιληφθεις οτι εχει και μεγααααλες στροφες. Ισως ακουγομαι υπερβολικος, πιστεψτε με, την επομενη φορα που θα θελησω να κολλησω τους δειχτες της μηχανης μου, αυτος θα ειναι ο δρομος που θα επιλεξω... Ασε βεβαια που η κινηση ειναι μηδαμινη... 80% φορτηγα. Αριστερη λωριδα εντελως ελευθερη. Η χωρα τωρα... Δεν μπορω ακομη να πιστεψω την φτωχεια αυτου του κρατους. Στα πρωτα χωρια που περασα ολα τα σπιτια ηταν με τα παραθυρα τους, την σκεπη τους και...... τα τουβλα τους.... Υπολογιστε οτι το 2-4% των σπιτιων ηταν σοβαδισμενα Απιστευτο μεν, αλλα ο σοβας στην Σερβια ειναι για τους πλουσιους. Πολυτελεια, οχι αστεια!! Περασα τουλαχιστον 5-6 χωρια πριν την πρωτευουσα της Σερβιας και παντου το ιδιο σκηνικο!!! Πως τα βγαζουν περα το χειμωνα??? Δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Φτανοντας στην πρωτευουσα το σκηνικο χειροτερευει, Περιοχες με σπιτια ετοιμοροπα που ακομη κατοικουνται και εργατικες εστιες (οπως και της Βουλγαριας) κατασκευασμενες τελη του 40, αρχες του 50 μεσα στην βρωμα και την δυσωδια. Με επιασε ενα βαρυ συναισθημα, ενα ψυχοπλακωμα, για την κατασταση ζωης αυτων των ανθρωπων.. Παρολη την φτωχεια τους ομως ειχαν ενα συστημα τα φαναρια τους που θα το ζηλευε πολυ η Ελλαδα μας. Φαναρια με αντιστροφη μετρηση Ναι,ναι... Οταν αναβει το κοκκινο, ακριβως διπλα του υπαρχει ψηφιακο χρονομετρο με αριθμους χρωματος κοκκινου που μετρουν αντιστροφα τον χρονο μεχρι να αναψει το πρασινο. Τωρα, μολις αναψει το πρασινο οι αριθμοι που βρισκονται στο ψηφιακο χρονομετρο, αλλαζουν σε πρασινο χρωμα και μετρουν παλι αντιστροφα για να γνωριζεις ποσο χρονο εχεις για να προλαβεις το φαναρι. Απλα ΤΕΛΕΙΟ. Τωρα ενα αστειο που συνεβει στην Σερβια. 70 χιλ. πριν τα συνορα Σερβιας - Ουγγαριας σταματησαμε σε ενα βενζιναδικο να φουλαρουμε το τεποζιτο και τα στομαχια μας. Παει η κοπελα μου λοιπον να παραγειλει 2 πιτσες (οικογενειακου μεγεθους), παω και εγω να παρω μια τηλεκαρτα γιατι το κινητο ειχε μεινει απο μοναδες... Μπαινοντας στο βενζιναδικο λοιπον ζηταω με τα ολιγα σλοβακικα που γνωριζω μια τηλεκαρτα. (30% της σερβικης γλωσσας "φερνει" απολυτα στα σλοβακικα). Παιρνω λοιπον την τηλεκαρτα.
    - Ποσο εχει?
    - 400 δηναρια
    - 400 τι?
    - Δηναρια ειπαμε...
    - Μα δεν εχω δηναρια, ευρω παιρνετε?
    - Οχι (ξερό)
    - Βιζα δεχεστε?
    - Φυσικα..
    Παιρνει την καρτα μου, την περναει απο το μηχανημα του πρατηριου... τιποτα, την ξαναπερναει, παλι τιποτα..
    - Ε, ξερετε, το παθαινει συχνα να χαλαει....
    - Και τωρα?
    - Ε, να, εχουμε συναλλαγμα μεσα στο πρατηριο!!!!!
    Δεξια μου ενας τυπακος σε ενα κλειστο δωματιακι με ολα τα νομισματα να αναβουν σε ενα πινακα αριστερα του, να με ρωταει ποσο θα ηθελα να συναλλαξω (λες και δεν ηξερε, 3 μετρα αποσταση απο το συμβαν του "χαλασμενου" μηχανηματος).
    - Το ευρω ποσα δηναρια ειναι?
    Δεν απανταει....
    - 10 ευρω φτανουν?
    - Φτανουν.. (με χαμογελο αυτη τη φορα).
    Εχουμε και λεμε λοιπον... 100 Δηναρια = 1,40 ευρω
    Αρα.... 10 ευρω = 700κατι Δηναρια
    Μειον...:hypnotize 100 Δηναρια η συναλλαγη = 600κατι Δηναρια..
    -Ας ειναι... την δουλεια μας να κανουμε.
    Τελειωνω με το τηλεφωνημα και παω να φαω στο εστιατοριο του πρατηριου την οικογενειακη πιτσα με την κοπελα μου.
    Η πιτσα ηταν φοβερη!!! Επρεπε ομως να μας την βγαλουν απο την μυτη...
    - Ποσο χρωσταμε?
    - 870 δηναρια.
    - Ευρω δεχεστε?
    - Οχι (ξερό)
    Καταλαβαινετε την συνεχεια....
    - Βιζα δεχεστε?
    - Φυσικα..
    Παιρνει την καρτα μου, την περναει απο το μηχανημα (του εστιατοριου αυτη τη φορα)... τιποτα, την ξαναπερναει, παλι τιποτα..
    - Ε, ξερετε, το παθαινει συχνα να χαλαει....
    - Ξερω , ξερω...
    - Υπαρχει στο πρατηριο μας συναλλαγμα (χαμογελακι).
    - Αφηστε ξερω...
    Ξαναπαω στον τυπακο....
    - Αλλαξε μου 10 ευρω..
    Εχουμε και λεμε λοιπον... 100 Δηναρια = 1,40 ευρω
    Αρα.... 10 ευρω = 700κατι Δηναρια
    Μειον..... 100 Δηναρια η συναλλαγη = 600κατι Δηναρια
    Πηγαινω πισω στο εστιατοριο του πρατηριου, η κοπελα μου με τα μουτρα εκει κατω..
    - Τι εγινε?
    - Εκαναν λαθος στον λογαριασμο....
    - Δηλαδη?
    - Ο λογαριασμος ειναι 1230 Δηναρια με τις κοκα-κολες....
    Πεταγεται η Ταμίας
    - Χρειαζομαστε ακομη 360 Δηναρια....
    - ΒΑΣΤΑΤΕ ΜΕ!!!!!
    Με ματια ολοκοκκινα απο θυμο και μια φωνη σε στυλ "THIS IS SPARTAAAAA"
    - ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΥΡΩ?
    - Μα ξερετε... εχουμε συναλλαγμα...
    - ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΥΡΩ ΛΕΩ? (Που'σαι μανα να δεις το γιοκα σου).
    - εχμ... 5 ευρω
    - ΠΑΡΤΑ!!!!
    - μα δεν μπορω να δεχτω ευρω...
    - ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΑΣ.... ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΣΕ ΕΥΡΩ, ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΚΑΙ DOVIDENIA (Αντιο).
    - Δεν εβγαλε κιχ... Πηρε τα ευρω και ζητησε και συγνωμη 2 φορες.
    Ειπαμε παιδια, να βοηθησουμε, μην μας παρετε ομως και τα σωβρακα!!!!
    Στην εξοδο μας απο Σερβια για να μπουμε Ουγγαρια πληρωσαμε 15 ευρω στα διοδια. Και αυτη τη φορα επαιρναν ευρω!!
    Τα συνορα ωστοσο στην εξοδο, το ιδιο αυστηρα.
    Αυτα τα παραξενα απο Σερβια.... Στο 3ο και τελευταιο μερος... Ουγγαρια.. Αναμεινατε

  2. #2
    παλι καλα την βγαλατε ..........αλλοι ψαχνουν ζαντολαστιχα νυχτιατικα .

  3. #3
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Ναι, πραγματι zolotas. Για το αστειο (φυσικα) της στιγμης οταν σταματουσα στα φαναρια της Σερβιας (και της Βουλγαριας) εβαζα "πρωτη" και στο καπακι οπισθεν, ξανα... πρωτη και μετα οπισθεν, ισα να ψιλοκουναω το αυτοκινητο μεχρι να αναψει πρασινο... Οταν με ρωτησε η κοπελα μου για το λογο που ταλαιπωρω το αυτοκινητο με αυτο το τροπο της απαντησα απλα... "Φαναρια ειναι αυτα, Απλα τσεκαρω να δω αν εχουμε ακομη τροχους".

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Ναι, πραγματι zolotas. Για το αστειο (φυσικα) της στιγμης οταν σταματουσα στα φαναρια της Σερβιας (και της Βουλγαριας) εβαζα "πρωτη" και στο καπακι οπισθεν, ξανα... πρωτη και μετα οπισθεν, ισα να ψιλοκουναω το αυτοκινητο μεχρι να αναψει πρασινο... Οταν με ρωτησε η κοπελα μου για το λογο που ταλαιπωρω το αυτοκινητο με αυτο το τροπο της απαντησα απλα... "Φαναρια ειναι αυτα, Απλα τσεκαρω να δω αν εχουμε ακομη τροχους".

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Ναι, πραγματι zolotas. Για το αστειο (φυσικα) της στιγμης οταν σταματουσα στα φαναρια της Σερβιας (και της Βουλγαριας) εβαζα "πρωτη" και στο καπακι οπισθεν, ξανα... πρωτη και μετα οπισθεν, ισα να ψιλοκουναω το αυτοκινητο μεχρι να αναψει πρασινο... Οταν με ρωτησε η κοπελα μου για το λογο που ταλαιπωρω το αυτοκινητο με αυτο το τροπο της απαντησα απλα... "Φαναρια ειναι αυτα, Απλα τσεκαρω να δω αν εχουμε ακομη τροχους".

    ελιωσα !!!!!!!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Γεια σου ρε Μένιο !:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2011, 10:20
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2008, 21:32
  3. Χωματινη διαδρομη Άθηνα-Ψαράδες.
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 436
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2006, 20:49
  4. ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΘΗΝΑ - ΠΑΤΡΑ 08/07/05
    από duck456 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 20:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF