Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...

  1. #1
    Οχι και τόσο...νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2008
    Μηνύματα
    11

    ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...

    Καλημερα σε ολους. θα ηθελα την γνωμη οσων φιλων οδηγουν παπι, καθοτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε 2τροχα...
    εχω το suzuki address 125 και αν ακι ο λογος που το αγορασα ειναι οι κοντινες διαδρομες - βολτες, μου προεκυψε να παω σε νησακι, πραγμα που θα το ηθελα πολυ! επειδη ομως η κατοικια μου ειναι στην κορινθια, θα πρεπει να ερθω λιμανι (πειραια η ραφινα) με το παπι (εγω και ενας σακος για αποσκευες). ποια η γνωμη σας; το παπι εχει προβλημα για κορινθο - αθηνα; (η αποσταση απο σπιτι μου - λιμανι ειναι περιπου 100χλμ.) πρεπει να προσεξω κατι; μηπως τετοια αποσταση κουρασει και εμενα σαν αναβατη; ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Η διαφήμιση οταν το πηρες......τι ελεγε??

    Παπι σκυλι..δεν ελεγε εεεε τι μασας τωρα



    Δεν εχει αναγκη.....απλα προσπαθησε να μην το πας τερμα γκαζι ολη την ωρα.....


    ακομα καλυτερα κανε μια σταση στην μεση της διαδρομης...

    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  3. #3
    Κατ'αρχήν καλωσήρθες Κώστα !

    Το ταξιδάκι είναι εύκολο να γίνει και το παπί δεν θα μασήσει αν του φερθείς όμορφα, τσέκαρε τις σωστές πιέσεις στα ελαστικά έχοντας συμπεριλάβει και το βάρος που θα φορτώσεις πάνω του, κράτα μέσες ωριαίες ταχύτητες όχι πολύ κοντά στην τελική του, έχε μαζί σου κι ένα πακέτο Prince Lights για να σου κάνει παρέα σε καμμιά στάση πενταλέπτου που ίσως κάνεις για να ξεπιαστείς λιγάκι και τσουπ !

    Περαίας...



  4. #4
    σιγουρα δε θα ειναι κ το πιο ανετο ταξιδι σου,
    αλλα με λιγη τρελα δε θα εχεις προβλημα

    το παπι θα κολωσει μονον εαν ΔΕ παρεις καραβι κ του πεις να σε παει στο νησακι καρφι.....

    ειπαμε παπι ειναι, οχι δελφινι!


    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  5. #5
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    ρε εχθες ποσα χλμ εκανα ?

    θεσσαλονικη κατερινη και πισω , πιστευω καμια 210 χλμ εγραψε εχθες ο πυραυλος μου

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    ρε εχθες ποσα χλμ εκανα ?

    θεσσαλονικη κατερινη και πισω , πιστευω καμια 210 χλμ εγραψε εχθες ο πυραυλος μου

    221 εκανα με εκινηση απο βαρδαρη.

    εσυ βαλε κ +20 για θερμη

    κοντευεις τα 250.....

    ευκολα κ αβιαστα...
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  7. #7
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    221 εκανα με εκινηση απο βαρδαρη.

    εσυ βαλε κ +20 για θερμη

    κοντευεις τα 250.....

    ευκολα κ αβιαστα...
    βγαλε -20 απο μενα γιατι δεν εκανε γυρεσ στιν πιστα ,

  8. #8
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    μη μασας φιλε...

    το παπακι δεν θα σ αφησει με τη καμια πηγαινε οπου γουσταρεις!!


    +1 κι απο μενα λοιπον

  9. #9
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Θα σου απαντήσω πως έκανα διαδρομή Αθήνα (Α. Πατήσσια) - Αγ. Θεόδωροι (Κορινθίας) με ενα Τ80 ΥΑΜΑΗΑ με επιστροφή..... αυθημερόν!!!! (22 γαρ τότε και οχι κωλόγερος 35+ )

    Το μόνο που θέλει είναι λίγο προσοχή σε λάδι , αλυσίδα και πιέσεις ελαστικών. Μια χαρά θα πας και θα έρθεις, αρκεί...

    1) Θα πας απο Παλαιά Ε.Ο. γιατί απο πάνω πέρα απο το οτι κινδυνεύεις απο τα άλλα οχήματα που θα πάνε 120 και άνω την ώρα , δεν θά έχεις πρόβλημα απο αέρα και θα είναι και πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή με στροφές.

    2) Να σταματάς που και που , για να ξεκουράσεις το μοτεράκι απο το παπί , αλλά κυρίως για να ξεμουδιάσεις και εσύ.

    3) Στην επιστροφή που θα είσαι κουρασμένος απο το ταξίδι, να φροντίσεις να αράξεις 1-2 ώρες κάπου ήσυχα και να ξεκουραστείς απο το πλοίο πριν αρχίσεις να γυρνάς. Αν τα δείς σκούρα, φόρτωσε το στο τραίνο , στον σταθμό Λαρίσσης και γύρνα.. ντροπή δεν είναι... ίσα ίσα που θα δείξει οτι κουβαλάς και μια φαιά ουσία και δεν ρισκάρεις άδικα.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  10. #10
    Μην το κλεισεις ποτε το γκαζι....τελικη να πηγαινεισ απλα κανε μια σταση στην μεση...

    Ακου με .....

    ουτε καλα το στρωσα και σερβισ πρωτο του κανα στα 7-8000 χλμ.....και δευτερο ακομα και εχει τα διπλασια


    το παω τερμα και δεν το ξεκουραζω ποτε


    δεν παθαινει ττττιιιππποοοτττααα///////


    μα τιποτα


    εκτοσ αν εισαι ατυχοσ οπως ενασ φιλοσ μ που ενω το στρωνε με 40χλμ ανα ωρα του κολλησε για αγνωστουσ λογουσ
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  11. #11
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    να σου πω κι εγω τη γνωμη μου...

    μετά από το "πάτρα- πρεβεζα + επιστροφή"
    και το "αθηνα - πάτρα" το οποιο εγινε αυγουστο με υψηλη θερμοκρασία
    και ολη την ωρα σχεδον ημουν με 100-110, οσο πηγαινε

    σου λεω οτι δεν καταλαβαινουν χριστό...
    ουτε να το λυπασαι ουτε τιποτα... δωστου...

    κατι ακομα... μετα απο το "αθηνα - πατρα" ειχαν πιαστει τα ποδια μου για μια μερα απο τους κραδασμους... αν το ξαναεκανα τωρα θα κοιταγα να βαλω στα μαρσπιέ απο πανω μια στρωση απο καποιο μαλακοτερο υλικό. (πχ εκεινο το μαλακο... αφρολέξ να το πω, συνθετικό υλικο να το πω, που χρησιμοποιουν στις οικοδομες...)


    Κι απο βενζίνα, ΤΙΠΟΤΑ!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    astrea grand

    διαδρομη ρεθυμνο-πειραια(με καραβι)
    πειραια -πατρα χωρις σταση απο παλια εθνικη (για ευνοητους λογους)
    εχει γινει 7 φορες!!!
    κολλητος με 50 κ κ το εκανε με μια σταση κορινθο 7 ωρες μεση ταχυτητα 50-60 !!!
    εσυ αντεχεις? αυτο ΝΑΙ

  13. #13
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    1992... παπι 50cc, μοντελο 80κατι 3 ταχυτητων γνωστο (απο τους παλιους) και ως "ταυρακι", "φτιαγμενο" 72αρι με 14αρι καρμπυρατερ (για το19αρι δεν υπηρχαν φραγκα). Ηρακλειο - Χανια 140 χλμ. + επιστροφη. Δικαβαλος (το αμορε απο πισω) και τσιτα το γκαζι σκαστο το κακομοιρο 65χλμ στις ευθειες, 50 στις ανηφορες και 75 στις κατηφορες (με ολιγον ψαρωμα) Οχι μονο δεν καταλαβε την διαδρομη, αλλα επρεπε να ακουσεις πως κελαιδουσε ο κινητηρας μετα απο τετοιο ξεκαπνισμα. Καλο θα ειναι να κανεις και 1-2 στασεις π.χ. καθε 40χλμ. Εγω (και το αμορε) που καναμε σερι 140 χλμ. δεν νοιωθαμε τους πισινους μας για καμμια ωριτσα!!! Βουρ λοιπον και μην σε ανυσηχει τιποτα!! Καλη διαδρομη.

  14. #14
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    Re: ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
    Καλημερα σε ολους. θα ηθελα την γνωμη οσων φιλων οδηγουν παπι, καθοτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε 2τροχα...
    εχω το suzuki address 125 και αν ακι ο λογος που το αγορασα ειναι οι κοντινες διαδρομες - βολτες, μου προεκυψε να παω σε νησακι, πραγμα που θα το ηθελα πολυ! επειδη ομως η κατοικια μου ειναι στην κορινθια, θα πρεπει να ερθω λιμανι (πειραια η ραφινα) με το παπι (εγω και ενας σακος για αποσκευες). ποια η γνωμη σας; το παπι εχει προβλημα για κορινθο - αθηνα; (η αποσταση απο σπιτι μου - λιμανι ειναι περιπου 100χλμ.) πρεπει να προσεξω κατι; μηπως τετοια αποσταση κουρασει και εμενα σαν αναβατη; ευχαριστω εκ των προτερων!
    την διαδρομή Αθήνα-Ξυλόκαστρο την έχω κάνει με παπί αρκετές φορές, αλλά από τον παλιό μήν πάς από τον καινούργιο δέν έχεις πρόβλημα εκτός από πιθανούς πόνους στα κωλομ.... σου

  15. #15
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Σε πάει και σε φέρνει μια χαρά! Μόνο το δείκτη της βενζίνης να κοιτάς και να γεμίζεις τακτικά. Ακόμα κι' αν είναι μεσάτο το ντεπόζιτο εσύ γέμισέ το! Ποτέ δεν ξέρεις μετά απο πόσα χλμ. θα βρείς ανοικτό βενζινάδικο.

    Αγόρασε και σόλες σιλικόνης να βάλεις στα παππούτσια/μπότες σου. Είναι ακριβές αλλα αποσβαίνουν εξαιρετικά τους κραδασμούς.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδι με παπι(Διαβαστε για να τρελαθειτε)
    από greekgenius στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2009, 10:33
  2. ...ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 12:25
  3. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 07:55
  4. καζανοβας με παπι
    από apolon10 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 18:18
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF