Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Tdm900 ή Versys?

  1. #1

    Tdm900 ή Versys?

    Kαλησπερα ειμαι αναμεσα στα δυο, εμφανησιακα μου αρεσει το TDM αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το versys, το υψος μου ειναι 1,75 και η χρηση θα ειναι πιο πολυ στην πολη με 2-3 ταξιδια το χρονο εντος Ελλαδος(700 χιλ). Ποιο ειναι καλυτερο? Thanks

  2. #2

    Re: Tdm900 ή Versys?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtx660
    Kαλησπερα ειμαι αναμεσα στα δυο, εμφανησιακα μου αρεσει το TDM αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το versys, το υψος μου ειναι 1,75 και η χρηση θα ειναι πιο πολυ στην πολη με 2-3 ταξιδια το χρονο εντος Ελλαδος(700 χιλ). Ποιο ειναι καλυτερο? Thanks
    και τα δυο ειναι καλα για την χρηση που τα θες, το versys ομως ειναι πιο συγχρονο μηχανακι...

    ωραιο γκαζακι, παιχνιδιαρικο μηχανακι...

    για μενα ειναι και πιο ομορφο, το tdm ειναι πολυ ξεπερασμενο...

    επισης κατι που εχει μαλλιασει η γλωσσα μας να το λεμε, οδηγησε τα...



  3. #3

    Re: Re: Tdm900 ή Versys?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
    και τα δυο ειναι καλα για την χρηση που τα θες, το versys ομως ειναι πιο συγχρονο μηχανακι...

    για μενα ειναι και πιο ομορφο, το tdm ειναι πολυ ξεπερασμενο...

    επισης κατι που εχει μαλλιασει η γλωσσα μας να το λεμε, οδηγησε τα...


    To Versys το οδηγησα και μου φανηκε καλο αλλα δεν πατουσα πολυ καλα κατω λογω υψους μου το tdm δεν βρηκα πουθενα για test ride αν ξερει κανεις.....

  4. #4

    Re: Re: Re: Tdm900 ή Versys?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtx660
    To Versys το οδηγησα και μου φανηκε καλο αλλα δεν πατουσα πολυ καλα κατω λογω υψους μου το tdm δεν βρηκα πουθενα για test ride αν ξερει κανεις.....
    δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ψηλο ειναι το tdm αλλα απο το versys ισως ειναι λιγο πιο χαμηλο...

    ολα τα μαγαζια σχεδον εχουν μεταχειρισμενα tdm, κανε καμια βολτα και ολο και καποιος θα δινει ενα για test ride...

  5. #5
    Από κιλά? Για δες και αυτόν τον παράγοντα... Το TDM μου φαίνετε θεόβαρο...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Από κιλά? Για δες και αυτόν τον παράγοντα... Το TDM μου φαίνετε θεόβαρο...
    απο κιλα το tdm ειναι 195 και το versys 181, τωρα κατα ποσο του φαινονται του tdm δεν ξερω αλλα το versys στο δρομο ειναι παναλαφρο και χωνεται ευκολα...

    και το tdm σχετικα ευκολο ειναι στη πολη αλλα οχι οσο το αλλο...

    επισης το versys εχει εναμιση ποντο ψηλοτερη σελα, οποτε φιλε εσυ που ρωτας δεν νομιζω να εχει και τοσο τρελη διαφορα, αν σου φανηκε ψηλο το versys τοτε μαλλον και το tdm θα σου φανει ετσι, αν και δεν νομιζω να εχεις προβλημα, συνηθιζονται τα υψη, εδω εχω δει νανους με πολυ ψηλοτερα μηχανακια...

  7. #7
    http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340445DF773&Sub=4

    http://www.yamaha-motor.co.uk/produc...view=techspecs

    ύψος σέλας: versys: 840mm TDM: 825mm

    επίσης 64 άλογα και 86 άλογα

  8. #8
    Πιστευω πως το versus θα σε βολεψει περισσοτερο για την δουλεια που το θες. Σιγουρα θα σου φανει και καλυτερο στην καταναλωση. Στο ταξιδι παλι, αν και καπως πιο αργο συγκριτικα, πιστευω πως θα ειναι πιο ανετο. Παντως για περισσοτερο πολη που το θες, το versus ειναι πιο βολικο ελαφρυ και οικονομικο. Οπως ειπαν και πιο πανω ειναι και πιο συγχρονο. Μετα απ ολα αυτα ειναι θεμα γουστου. Εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα κανενα απο τα δυο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    φιλε μ ειχα την ιδια απορια πριν ενα χρονο και..αν ψαχεις παλια 8ρεντ 8α το βρεις..πηρα το βερσισ και δεν εχω μετανιωσει ουτε προκειται
    παντως ειναι πιο ψηλο και γενικα δε χερω αν 8α σε βολεψει λογω υψους(εγω ειμαι 2 μετρα)..τελος και οι 2 ειναι τα ιδια κιλα πανω κατω-δε 8α δεις δλδ τοση διαφορα..

  10. #10
    Εγώ έχω versys και έχω κάνει και μια σύντομη βόλτα με tdm. Το TDM είναι όντως λίγο πιο χαμηλό και το εξτρα βάρος δεν του φαίνεται τόσο πολύ, ίσώς μόνο όταν θες να σπρώξεις τη μηχανή.

    Απο 'κει και πέρα αν είσαι κάγκουρας παίρνεις το TDM που είναι το ιδανικό εργαλείο και πουλάς μούρη στο Θησείο, ενώ αν θες να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να κάνεις τα ταξιδάκια σου παίρνεις το versys και είσαι ευχαριστημένος.

  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dhzou

    Απο 'κει και πέρα αν είσαι κάγκουρας παίρνεις το TDM που είναι το ιδανικό εργαλείο και πουλάς μούρη στο Θησείο, ενώ αν θες να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να κάνεις τα ταξιδάκια σου παίρνεις το versys και είσαι ευχαριστημένος.
    Δεν είναι δα και ΚΤΜ το ΤΔΜ
    :rotflmao:

    Πάντως και εγώ που από καιρό ειμαι στο ψάξιμο βλέπω πολλά καλά στο Βερσυς και ελάχιστα κακα ( φανάρι) . Το ΤΔΜ ούτε μ' αρέσει , ούτε μου χρειάζονται 900 κυβικά μέσα στην πόλη . Τα χλμ που λες εύκολα τα κάνει ένα 650 . Εγώ το καλοκαίρι έκανα κάπου 1200 σχεδόν όλα δικάβαλος με ένα 400αρι . Και τελευταίο , με το ΒΕρσύς θα πάρεις και καμπόσα ρέστα σε σχέση με το ΤΔΜ ....
    Modenas Kriss 125

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2003
    Μηνύματα
    144
    για χρηση κυρίως στην πολη όπως αναφέρεις, πάρε Versys.
    ειναι πιο μικρο - ευελικτο - μαζεμένο - οικονομικό στην πολη απο το tdm.

    το TDM θέλει εκτός πόλης διαδρομές

  13. #13
    Απο αυτονομια πως ειναι σε εθνικη με σταθερα 180χιλ βγαζουν 200 χιλιομετρα ή το tdm λογω 900 cc καταναλωνει περισσοτερο?

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtx660
    Απο αυτονομια πως ειναι σε εθνικη με σταθερα 180χιλ βγαζουν 200 χιλιομετρα ή το tdm λογω 900 cc καταναλωνει περισσοτερο?
    Η λογική λέει ότι το tdm λόγω μεγαλύτερης ιπποδυναμης και τελικής θα καταναλώνει λιγότερο σε αυτά τα χιλιόμετρα από το versys, αν δεν δούμε μετρήσεις όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε.
    Το versys πάντως σε συνθήκες ταξιδιού μισό εθνική μισο επαρχιακούς με μέση ταχύτητα 150 στην εθνική και σβέλτα στους επαρχιακούς, βγάζει πάνω από 300 χιλιόμετρα με ένα τεπόζιτο.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2010
    Μηνύματα
    1
    Τι λετε ρε παιδια??? Ακουστε λοιπον μια αποψη απο εναν οδηγο-αγοραστη που ειχε στην κατοχη του και τα δυο αυτα μηχανακια. Η πρωτη μου μηχανη ηταν το VERSYS '07. Παρα πολυ καλο μηχανακι, βολικο, παιχνιδιαρικο, ευκολοδηγητο, ελαφρυ, οικονομια καυσιμου....και τονιζω...παντα λαμβανοντας υποψιν την τιμη του!!!! Το μονο που διεκρινα στο VERSYS σαν υπερατου για τα λεφτα του ηταν οτι ειχε ΠΙΡΟΥΝΙ θεϊκο (ανεστραμενη μπανανα)!!!!! Τωρα για εναν οδηγο ο οποιος θελει κατι παραπανω αλλα χωρις να βαλει βαθεια το χερι στην τσεπη ειναι το TDM. Ενα εχω να πω και μονο ενα....ειναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ...!!! Εχει υπεραρκετο γκαζι, ειναι πολυ μα παρα πολυ πιο ανετο στην οδηγηση κυριως αν εισαι λιγο πιο ψηλος, ο συνοδηγος καθεται ανετα χωρις να τρωει ολον τον αερα στην μουρη (VERSYS), εχει απιστευτη αξιοπιστια ( δεν σπαει δεν χαλαει ), καλυτερο κεντρο βαρους, πιο σταθερο στα πολλα χλμ, απιστευτη μεταπωληση, τεραστια γκαμα ανταλλακτικων, φορτονεται οσο θες, και αλλα πολλα. Εγω βεβαια θα πω και τα μιον του... 1) Θα ηθελε λιγακι καλυτερο στησιμο (17 τροχο μπροστα αντι για 18 και αλλο πιρουνι ), 2) Θελει aftermarket ζελατινα, 3) Εξελιξη στο ντιζανι και στο μοτερ.

    Ενα πραγμα σκεφτητε...αν η YAMAHA βελτιωνε στο TDM το γκαζι του και το στησιμο του ΜΟΝΟ θα ητανε Νο 1 σε πωλησεις στην κατηγορια των MEGA ON-OFF...και δεν θα ειχε να ζηλεψει τιποτε απο τα Tiger και KTM...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tdm900 θερμοκρασιες
    από stavrogin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2005, 23:00
  2. Tdm900
    από xamilias στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 22:40
  3. tdm900
    από GAGARIN στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2005, 17:48
  4. Μεταχειρισμένα για tdm900
    από pk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2005, 21:54
  5. cbr600f vs tdm900
    από monstermind στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 09:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF