Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Μετατροπή MX σε Enduro

  1. #1

    Μετατροπή MX σε Enduro

    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

    Έχω μια απορία, και θα ήθελα αν ξέρετε να με βοηθήσετε.
    Είναι δυνατή η μετατροπή mx μοτό σε enduro?.
    Όταν λέω μετατροπή δεν εννοώ μόνο να βάλω φώτα κ.τλ., αλλά είναι δυνατό να βγάλω άδεια και να το ασφαλίσω, ώστε να μπορώ να λάβω μέρος σε αγώνα enduro?




  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αν σε ενδιαφέρει να βγάλεις απλά άδεια, σίγουρα αν το ψάξεις καλά θα βρεις κάποιο (περίεργο) τρόπο.
    Αν θέλεις να κάνεις πραγματικά ένα μηχανάκι motocross, enduro τότε θα πρέπει να δαπανήσεις πολλά χρήματα, που στο τέλος & πάλι δε ξέρω αν το μηχανάκι θα έχει γίνει enduro. Πέρα από τις οπτικές διαφορές έχουν μεγάλες διαφορές & στις αναρτήσεις τους, πολύ πιθανόν & στα καλάμια & πάει λέγοντας ανάλογα με το μοντέλο & την εταιρία..


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ARISPEED1
    Εγγραφή
    10/02/2008
    Μηνύματα
    530

    KTM 400

    XPONIA ΠΟΛΛΑ !Δεν αξίζει τον κόπο να αγοράσεις μχ μοτό!Αγοράζεις εντούρο κατευθείαν με πιο ροπάτο κινητήρα ,φώτα .πινακίδα ,κόρνα,αυτονομία μεγαλύτερη με ρεζερβουάρ μεγαλύτερο.Αυτο που ρωτάς γινόταν πριν 20 χρόνια....Την ειχα πατήσει κ γώ με yz 125 ,αφου υπήρχε ιτ 200....

  4. #4
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100

    Re: Μετατροπή MX σε Enduro

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

    Έχω μια απορία, και θα ήθελα αν ξέρετε να με βοηθήσετε.
    Είναι δυνατή η μετατροπή mx μοτό σε enduro?.
    Όταν λέω μετατροπή δεν εννοώ μόνο να βάλω φώτα κ.τλ., αλλά είναι δυνατό να βγάλω άδεια και να το ασφαλίσω, ώστε να μπορώ να λάβω μέρος σε αγώνα enduro?



    Στο υπουργειο της περιοχης σου νομιζω εναι οι πιο αρμοδιοι να σου πουν αν βγαζει αδεια κυκλοφοριας το μηχανακι..!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ARISPEED1
    Εγγραφή
    10/02/2008
    Μηνύματα
    530
    500 ευρώ η πινακίδα....

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: 0

    1. Πάρε εντούρο μηχανάκι από την αρχή. Είναι η σωστή επιλογή.

    2. Αν όχι, ψάχνεις για έτοιμο μεταποιημένο σε εντούρο, ΜΧ μηχανάκι (με πινακίδα...)

    3. Αν έχεις ήδη κάποιο ΜΧ που θέλεις να το κάνεις εντούρο πρέπει να αχοληθείς με πολλά ζητήματα πέρα από τα χαρτιά - πινακίδα. Ότι και να κάνεις πάντως ποτέ ένα μηχανάκι ΜΧ δεν γίνεται απόλυτα εντούρο...

    1. Μακρυά 1η - κοντή 5η
    2. Δύναμη πολύ στις ψηλές στροφές, στις χαμηλές όχι, κουραστική και ανούσια για εντούρο
    3. Σκληρές - αργές στις αποσβέσεις αναρτήσεις
    4. Υστερική απόκριση στο γκάζι (κουραστικό σε αγώνα εντούρο)
    5. Σχεδίαση μοτέρ για ΜΧ (π.χ. ελαφρύ βολάν, ελαφρύς στρόφαλος κλπ κλπ)

  7. #7
    μμμμμ κατάλαβα..... μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ !!!!

    Το θέμα είναι ότι έχω ήδη mx και έλεγα αν μπορούσα να βγάλω καμία άδεια και να κάνω καμιά ψιλό μετατροπή .... για να πάρω μέρος σε κανένα attica.

  8. #8
    μαλλον δε θες να κανεις το ΜΧ εντουρο
    αλλα να βγαλεις πινακιδα....

    σωστα?
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
    μμμμμ κατάλαβα..... μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ !!!!

    Το θέμα είναι ότι έχω ήδη mx και έλεγα αν μπορούσα να βγάλω καμία άδεια και να κάνω καμιά ψιλό μετατροπή .... για να πάρω μέρος σε κανένα attica.



    Τι μηχανάκι ΜΧ έχεις; δίχρονο ή τετράχρονο; χρονολογία;


    Όλα γίνονται φυσικά με το αζημείωτο, ξέρεις τώρα...


    Αν το λέει η καρδιά σου και τα χέρια σου, και σου αρέσει το μηχανάκι που έχεις, ξέχνα τα παραπάνω και προχώρα. Μπορείς σιγά σιγά να το φέρεις.

    Το έχεις τεστάρει σε ρυθμό αγώνα, 4 - 5 ώρες χωμένος σε μονοπάτια; Το μοτεράκι του είναι ροπάτο; Δουλεύει χαμηλά ή σβήνει; Σε δύσκολα κομμάτια περνάει με ελάχιστο γκάζι; Έχει μεσαίες ροπάτες, Οι αναρτήσεις του δουλεύουν ή κόβουν χέρια; Αν σε αυτά τα ερωτήματα είσαι οκ σκέψου το αλλιώς...


    Πούλα το και πάρε εντούρο.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    Τι μηχανάκι ΜΧ έχεις; δίχρονο ή τετράχρονο; χρονολογία;


    Όλα γίνονται φυσικά με το αζημείωτο, ξέρεις τώρα...


    Αν το λέει η καρδιά σου και τα χέρια σου, και σου αρέσει το μηχανάκι που έχεις, ξέχνα τα παραπάνω και προχώρα. Μπορείς σιγά σιγά να το φέρεις.

    Το έχεις τεστάρει σε ρυθμό αγώνα, 4 - 5 ώρες χωμένος σε μονοπάτια; Το μοτεράκι του είναι ροπάτο; Δουλεύει χαμηλά ή σβήνει; Σε δύσκολα κομμάτια περνάει με ελάχιστο γκάζι; Έχει μεσαίες ροπάτες, Οι αναρτήσεις του δουλεύουν ή κόβουν χέρια; Αν σε αυτά τα ερωτήματα είσαι οκ σκέψου το αλλιώς...


    Πούλα το και πάρε εντούρο.
    Έχω δίχρονο 250 μοντέλο του 2004.
    όσον αφορά το εντούρο, το έχω τεστάρει μόνο σε βόλτες με φίλους και όχι σε αγώνα (γι αυτό δεν ξέρω ακριβώς ποιες είναι οι απαιτήσεις σε ένα αγώνα εντούρο).
    Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και το έχω βολευτεί αρκετά. Είναι πανάλαφρο (πράγμα που νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό), αλλά ένα θεματάκι παίζει με τις αναρτήσεις οι οποίες σε κουράζουν μετά από κάποια ώρα οδήγησης....

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
    Έχω δίχρονο 250 μοντέλο του 2004.
    όσον αφορά το εντούρο, το έχω τεστάρει μόνο σε βόλτες με φίλους και όχι σε αγώνα (γι αυτό δεν ξέρω ακριβώς ποιες είναι οι απαιτήσεις σε ένα αγώνα εντούρο).
    Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και το έχω βολευτεί αρκετά. Είναι πανάλαφρο (πράγμα που νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό), αλλά ένα θεματάκι παίζει με τις αναρτήσεις οι οποίες σε κουράζουν μετά από κάποια ώρα οδήγησης....

    Δεν γράφεις τι μάρκα είναι.

    Για να τρέξεις σε αγώνα εντούρο χρειάζεσαι να είναι οκ τα παρακάτω στον τεχνικό έλεγχο:

    1. Πινακίδα - ασφάλεια (ρώτα στα μαγαζάκια απέναντι από το υπουργείο αν γίνεται)

    2. Φώτα (τραβάς καλωδίωση από τα πηνία του μοτέρ - υποτυπώδες φως αλλά αρκεί)

    3. Εξάτμιση έως 96 db (υπάρχει γενικότερα ανοχή στο θέμα αυτό)
    Στο δικό μου μηχανάκι ΥΖ 250 02 έβαλα πρόσφατα την ήσυχη - μακρυα FMF των 96 db (σιγαστήρα μόνο). Πέρα από λιγότερο θόρυβο, δουλεύει καλύτερα το μοτέρ στις χαμηλομεσαίες.

    4. Σταντ. Βρίσκεις εύκολα στο e bay και σε άλλα e shop

    5. Μπαράκι τιμονιού (εύκολο)

    6. Προστατευτικό γραναζιού κίνησης (υπάρχει)


    Οι αναρτήσεις διορθώνονται σχετικά εύκολα.

    ΠΡΩΤΑ ρυθμίζεις το στατικό - δυναμικό sag για τα κιλά σου + τον εξοπλισμό.
    ΠΡΟΣΟΧΗ στο βιβλίο την μηχανής σου έχει σετάρισμα για ΜΧ.
    Ενημερώνεσαι για σετάρισμα αναρτήσεων για χρήση εντούρο.

    Στη συνέχεια ανάλογα με την συμπεριφορά των αναρτήσεων, ασχολείσαι ανάλογα.

    Μπροστά μπορείς να παίξεις σταδιακά με:

    1. περισσότερο αέρα στα καλάμια 14 cm περίπου (άρα λιγότερο λάδι)
    - έχω την εντύπωση ότι στα 04 γίνεται ενώ στις πιο πρόσφατες εκδόσεις όχι γιατί υπάρχει ξεχωριστός χώρος για το λάδι και τον αέρα -.

    2. λεπτόρευστο λάδι
    3. αν δεν έχεις λεφτά για πιο μαλακά ελατήρια τα αποφορτίζεις
    4. αλλάζεις ελατήρια (αυτό θα το καταλάβεις όταν θα ρυθμίζεις το sag)
    5. revalving (στην περίπτωση που δεν αρκούν τα κλικ για να ρυθμίσεις όπως θες τις αποσβέσεις)

    Αν είναι πολύ σκληρή - αργή η πίσω ανάρτηση:

    αλλάζεις ελατήριο (σωστό) ή το αποφορτίζεις (λύση ανάγκης) και αν χρειάζεται αλλάζεις το λάδι με πιο λεπτόρευστο ή κάνεις και εδώ revalving.

    Γράψε τι μηχανάκι έχεις. Ίσως είναι απλά θέμα σεταρίσματος.

    Στους αγώνες εντούρο πρέπει το μηχανάκι να σε κρατάει ξεκούραστο δηλαδή οι αναρτήσεις και η απόδοση του μοτέρ να έχουν γλυκιά λειτουργία, μην σου κόβουν τα χέρια δηλαδή. Αυτά για τις απλές διαδρομές του αγώνα. Στις ειδικές πας όσο πιο γρήγορα μπορείς οπότε θες πάλι καλή πληροφόρηση από τις αναρτήσεις, (δεν χρειάζεται να είναι σκληρές γιατί δεν υπάρχουν ΄μεγάλα άλματα) και χρειάζεσαι δύναμη στο μοτέρ από χαμηλά η οποία να βγαίνει ομαλά στο χώμα. Σπιναρίσματα και σούζες είναι ανεπιθύμητα.

    Γενικότερα ένα μηχανάκι εντούρο πρέπει να δουλεύει ακόμα και όταν δεν το κυνηγάς σε αντίθεση με ένα ΜΧ που είναι φτιαγμένο να πηγαίνει τέρμα γκάζι.

    Αυτά για την ώρα.

  12. #12
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    [B]Δεν γράφεις τι μάρκα είναι.

    Για να τρέξεις σε αγώνα εντούρο χρειάζεσαι να είναι οκ τα παρακάτω στον τεχνικό έλεγχο:

    1. Πινακίδα - ασφάλεια (ρώτα στα μαγαζάκια απέναντι από το υπουργείο αν γίνεται)

    2. Φώτα (τραβάς καλωδίωση από τα πηνία του μοτέρ - υποτυπώδες φως αλλά αρκεί)

    3. Εξάτμιση έως 96 db (υπάρχει γενικότερα ανοχή στο θέμα αυτό)
    Στο δικό μου μηχανάκι ΥΖ 250 02 έβαλα πρόσφατα την ήσυχη - μακρυα FMF των 96 db (σιγαστήρα μόνο). Πέρα από λιγότερο θόρυβο, δουλεύει καλύτερα το μοτέρ στις χαμηλομεσαίες.

    4. Σταντ. Βρίσκεις εύκολα στο e bay και σε άλλα e shop

    5. Μπαράκι τιμονιού (εύκολο)

    6. Προστατευτικό γραναζιού κίνησης (υπάρχει)





    Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είσαι αναλυτικότατος !!!!
    Sorry που δεν το ανέφερα, Το μηχανάκι μου είναι ΤΜ 250 του 2004.

    έχω μια απορία όσον αφορά τα φώτα, στον τεχνικό έλεγχο πρέπει να έχεις και stop, ή απλά .... φώτα?
    Τα υπόλοιπα που χρειάζονται νομίζω ότι βρίσκονται αρκετά εύκολα.

    Τώρα για τις αναρτήσεις, η πίσω μου είναι άψογη. Είναι της ohlins, και με τις ρυθμίσεις που δέχεται, σίγουρα βρίσκω την άκρη. Η μπροστά είναι λίγο (εώς πολύ) σκληρή, αν και πριν απο μερικές εβδομάδες της άλλαξα λάδι και έβαλα πιο λεπτό. Θα δοκιμάσω αυτά που προτείνεις και θα σου πώ νέα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είσαι αναλυτικότατος !!!!
    Sorry που δεν το ανέφερα, Το μηχανάκι μου είναι ΤΜ 250 του 2004.

    έχω μια απορία όσον αφορά τα φώτα, στον τεχνικό έλεγχο πρέπει να έχεις και stop, ή απλά .... φώτα?
    Τα υπόλοιπα που χρειάζονται νομίζω ότι βρίσκονται αρκετά εύκολα.

    Τώρα για τις αναρτήσεις, η πίσω μου είναι άψογη. Είναι της ohlins, και με τις ρυθμίσεις που δέχεται, σίγουρα βρίσκω την άκρη. Η μπροστά είναι λίγο (εώς πολύ) σκληρή, αν και πριν απο μερικές εβδομάδες της άλλαξα λάδι και έβαλα πιο λεπτό. Θα δοκιμάσω αυτά που προτείνεις και θα σου πώ νέα. [/B][/QUOTE]



    Λοιπόν έχεις ωραίο μηχανάκι αλλά το σημαντικό είναι ότι έχει εντούρο αδελφάκι...

    Μπορείς να βάλεις το βαρύτερο βολάν + τα πηνία του εντούρο και θα έχεις κανονικά φώτα.

    Στοπ δεν χρειάζεται στον τεχνικό έλεγχο αλλά αν θες εύκολα βάζεις από το αδελφάκι εντούρο.

    Μπροστά έχει Paioli;

    ότι και να έχει πάντως πας σε ένα ειδικό μαγαζί για αναρτήσεις τα καλάμια και ζητάς σετάρισμα για εντούρο ή αντιγράφεις το σετάρισμα του εντούρο μοντέλου και το κάνεις μόνος σου.

    Μπορείς να πάρεις πληροφορίες από τον αντιπρόσωπο της ΤΜ για τα παραπάνω.

    Αντε μακάρι σε δούμε στο επόμενο Αττικα.

  14. #14
    Λοιπόν έχεις ωραίο μηχανάκι αλλά το σημαντικό είναι ότι έχει εντούρο αδελφάκι...

    Μπορείς να βάλεις το βαρύτερο βολάν + τα πηνία του εντούρο και θα έχεις κανονικά φώτα.

    Στοπ δεν χρειάζεται στον τεχνικό έλεγχο αλλά αν θες εύκολα βάζεις από το αδελφάκι εντούρο.

    Μπροστά έχει Paioli;

    ότι και να έχει πάντως πας σε ένα ειδικό μαγαζί για αναρτήσεις τα καλάμια και ζητάς σετάρισμα για εντούρο ή αντιγράφεις το σετάρισμα του εντούρο μοντέλου και το κάνεις μόνος σου.

    Μπορείς να πάρεις πληροφορίες από τον αντιπρόσωπο της ΤΜ για τα παραπάνω.

    Αντε μακάρι σε δούμε στο επόμενο Αττικα. [/B][/QUOTE]


    Μπροστά όντως έχει Paioli.
    Να σου πω την αλήθεια μου έχει περάσει από το μυαλό να το δώσω και να πάω σε 4χρονο enduro. Το θέμα είναι ότι βολτάρισα κάποια, αλλά μου φάνηκαν όλα αρκετά βαριά. Δεν μπορώ να με φανταστώ να τα σπρώχνω σε ανηφόρα........
    Βέβαια δεν ξέρω αν το βάρος είναι κάτι που συνηθίζεται (αλλάζοντας τρόπο οδήγησης) !!!

    Τέλος πάντων, με το ένα ή με το άλλο μηχανάκι, στο επόμενο attica πιστεύω να είμαι.

    thanks

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Δοκίμασε κάποιο εντούρο δίχρονο 250 ή 300 σε χώμα και αν γίνεται σε μονοπάτι ή σε εντουράδικη διαδρομή. Στην επόμενη βόλτα με τα παιδιά από το moto.gr έλα να δοκιμάσεις κάποια μηχανάκια και να τα πούμε από κοντά.

    Εχουν πολύ ωραία αίσθηση, ειδικά τα πιο νέα μοντέλα και είναι ξεκούραστα σε σχέση με τα ΜΧ.

    Δίχρονο ή τετράχρονο είναι μια απόφαση που θα πάρεις μόνος σου, διαλέγεις και παίρνεις, είναι καθαρά θέμα επιλογής. Πριν πάρεις όμως κάτι δοκιμασέ το.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ WR250X(supermotard) ΣΕ ENDURO??
    από PhiL στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2018, 17:46
  2. Μετατροπή Multistrada σε HyperMotard
    από valam στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 13:17
  3. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50
  4. Μετατροπή Wga84 σε ΕΓΣΑ
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2005, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF