Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2008
    Μηνύματα
    0

    Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα

    Καλησπέρα παιδιά , είμαι καινούριος στον χώρο της μοτοσυκλέτας και μόλις
    αγόρασα ένα Aprilia RS125 , το πρόβλημα μου είναι το εξής. Θα ήθελα να ξέρω
    αν μπορώ να κάνω ασφάλεια χώρις να έχω δίπλωμα για 125 c.c. Το μόνο δίπλωμα
    που διαθέτω αυτη τη στιγμή ειναι για 50 c.c. Επισκέφτηκα σήμερα μια ασφαλιστική
    αλλά η απάντηση ήταν αρνητική. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάποι ασφαλιστική ώστε
    να με καλύψει ? Αν με πιάσουν χωρις ασφάλεια τι κυρώσεις θα έχω ?

  2. #2
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260

    Re: Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GodLess
    θα βρεις καποια να στο κανει, τουλαχιστον για να μην σε γραφουν οι μπατσοι, αλλα αν συμβει κατι εχεις προβλημα..

    εγω το χα κανει στην commercial αυτο,
    αλλα νομιζω δεν εχει να κανει με την ασφαλιστικη και την πολιτικη της σαν εταιρια
    πρεπει να χει να κανει με τον ασφαλιστη και αν αυτος συμφωνησει για να πεσουν οι υπογραφες


    να το χαρεις το μηχανακι, πολυ ωραιο
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Και να σε ασφαλισουν (που δεν πιστευω)
    απλα οταν στραβωσει η δουλεια(φτου κακα) απλα δεν θα σε καλυψουν

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2008
    Μηνύματα
    0
    Δεν έχω προς το παρών πρόβλημα με το να μην με καλύψουν απλά θέλω να
    είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο νομοταγής μπορώ μέχρι να βγάλω το δίπλωμα..

  5. #5
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    εγω ειχα δωσει το διπλωμα μου σε ενα φιλο μου που δεν ειχε διπλωμα να βγαλει ασφαλεια στην μηχανη του, αλλα σιγουρα δεν θα τον καλυπτε αυτον αν γινοταν τιποτα. μονο αν οδηγουσε καποιος με διπλωμα ή και για τον ελεγχο της αστυνομιας για να μην σου κόψουν πρόστιμο.


    Υ.Γ. Τωρα δεν ξερω αν ηταν γνωστος ο οσφαλιστης η οχι. ρωτα να δεις αν γινετε.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Νομοταγής δεν θα είσαι ούτε ετσι ούτε αλλιώς μέχρι να βγάλεις δίπλωμα.

    Χωρίς δίπλωμα δεν βγάζεις ασφάλεια, εκτός κι αν ειναι τελέιως μαιμού η υπόθεση.

    Αν εμπλακείς σε ατύχημα χωρίς δίπλωμα, θα φταίς εσύ ακόμα κι αν περάσει ο άλλος με κόκκινο.
    Επίσης χωρίς ασφάλεια, σου παιρνουν τις πινακίδες, και εχει γερό πρόστιμο.

    Αν πάλι καταφέρεις και βγάλεις ασφάλεια, και εμπλακείς σε ατύχημα, θα είσαι ακάλυπτος.
    Θα φας πρόστιμο για δίπλωμα και για ασφάλεια και εννοείται οτι θα πληρώσεις απο την τ΄σεπη σου.
    Αν χτυπήσεις με κανα Μερσεντες 500 η στην χειρότερη χτυπήσεις πεζο (oχι Peugeot) θα δουλευεις μια ζωη για να πληρώνεις.

    Καταλαβαίνω οτι είσαι μες στη Κ#@λα αλλά ετσι είναι τα πράγματα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Φιλαρακι ασφαλεια θα σου βγαλουν....Και αμα γινει κατι και φταις θα πληρωσουν τον αλλον...

    Απλα μετα θα σου τραβηξουν μια αγωγη και θα στα παρουν πισω...Δεν ειναι να παιζεις με αυτα τα πραγματα...Βγαλτο το ρημαδι να εισαι κυριος...Αν δεν εισαι σε ηλικια να το βγαλεις απλα προσεχε ή ξανασκεψου το...

    Πριν τρια χρονια φιλος μου στην ηλικια μου ασφαλισε σε εμενα το Fazer...Τον ειχα ζαλισει βγαλε διπλωμα και βγαλε διπλωμα...Αυτος μου ελεγε δεν με σταματανε με το Fazer οποτε δεν βγαζω διπλωμα γιατι ειναι ακριβο...

    Πριν 1.5 χρονο ειχε ατυχημα με αλλη μηχανη....Εχασε το πρωτο δικαστηριο και πανε για εφεση....Το ποσο που επιδικαστηκε στον αλλο ειναι 11,000Ε...Ηθικες βλαβες και μερικες γρατζουνιες ειχε ο αλλος ενω το KLE250 του δεν επαθε και τιποτα τραγικο..Ενω το Fazer εσπασε ολα τα πλαστικα,οργανα και ο ιδιος ενα δαχτυλο και εκτεταμενους μωλωπες....Αν χασει και το δευτερο θα τα πληρωσει στο μελλον απο την τσεπη του...Πρωτα θα τα πληρωσει η ασφαλιστικη του και μετα αυτος σε αυτους...

    Νομικα εισαι καλυμενος εναντι των αστυνομικων σε ελεγχο αλλα περα τουτου ουδεν...


    ΥΓ Για οποιον δεν καταλαβε ασφαλιζεις την μηχανη απλα για ελεγχο απο αστυνομια και τιποτα αλλο...Με λιγα λογια θα εχεις ενα χαρτι για τον τυπικο ελεγχο απο αυτους αλλα ουσιαστικα εισαι στον αερα....Ειναι ενας ωραιος τροπος και νομιμος να περνουν τα λεφτα και να μην εχουν καμμια υποχρεωση στην ουσια

    ΥΓ2 Εισαι 21 απο οτι λεει το προφιλ σου οποτε μην καθυστερεις καθολου....Πηγαινε βγαλτο να εισαι κυριος και υπευθυνο ατομο προς τους αλλους που κυκλοφορουν στον ιδιο δρομο με εσενα...

  8. #8
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Ρε παιδιά,πώς είναι δυνατόν μια εταιρεία να σού κάνει συμβόλαιο για όχημα που ΔΕΝ είσαι ικανός να οδηγείς;Κι αν το κάνει,δεν παρανομεί;
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  9. #9
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Ρε παιδιά,πώς είναι δυνατόν μια εταιρεία να σού κάνει συμβόλαιο για όχημα που ΔΕΝ είσαι ικανός να οδηγείς;Κι αν το κάνει,δεν παρανομεί;
    παρανομει,
    απλα αν γινει κατι, κανει την παπια ως εταιρια, και ριχνει το φταιξιμο σε σενα και τον ασφαλιστη..

    δεν νομιζω πως αν πας στα κεντρικα της εταιριας θα σε ασφαλισουν, εγω το ειχα κανει απο ασφαλιστρια αλλης εταιριας που συνεργαζοταν και με την αλλη εταιρια..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  10. #10
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224

    Re: Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GodLess
    Καλησπέρα παιδιά , είμαι καινούριος στον χώρο της μοτοσυκλέτας και μόλις
    αγόρασα ένα Aprilia RS125 , το πρόβλημα μου είναι το εξής. Θα ήθελα να ξέρω
    αν μπορώ να κάνω ασφάλεια χώρις να έχω δίπλωμα για 125 c.c. Το μόνο δίπλωμα
    που διαθέτω αυτη τη στιγμή ειναι για 50 c.c. Επισκέφτηκα σήμερα μια ασφαλιστική
    αλλά η απάντηση ήταν αρνητική. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάποι ασφαλιστική ώστε
    να με καλύψει ? Αν με πιάσουν χωρις ασφάλεια τι κυρώσεις θα έχω ?

    Ότι και να κάνεις με την ασφάλεια , αν δεν έχεις δίπλωμα θα σε γράφουν και αυτό είναι το λιγότερο...
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  11. #11
    απλα πριν βγαλεις τιν ασφαλεια βαλε οδηγο καποιον φιλο σου που εχει διπλωμα
    Τα αλογα ποτε δεν ειναι αρκετα

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Ρε παιδιά,πώς είναι δυνατόν μια εταιρεία να σού κάνει συμβόλαιο για όχημα που ΔΕΝ είσαι ικανός να οδηγείς;Κι αν το κάνει,δεν παρανομεί;

    μαμησετα ειναι οι ασφαλειες ... η ιντερσαλονικα ειδικα βγαζει αβερτα ασφαλειες χωρις διπλωμα..

    σου λεει τοσα ατομα ειναι χωρις διπλωματα που θελουν ασφαλειες γιατι να χασω πελατες

    ολα για τα λεφτα γινονται

    το χειροτερο ειναι να πεσει πανω σου καποιος χωρις διπλωμα και να μην εχει και λεφτα να σε δωσει αντε να βγαλεις ακρη μετα :wacko:
    Τα αλογα ποτε δεν ειναι αρκετα

  13. #13
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Και παλι το αλλο με τις ασφαλειες ειναι οτι ειναι ΟΚ μονο ΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ εσυ εχοντας απλη ασφαλεια !

    Αν εχεις πληρη καλυψη η αν μπλεξεις σε ατυχημα που φταις οπως και ναχει στα παιρνουν χοντρα απο το χασιμο του μπονους και την αυξηση των ασφαλιστρων !!

    Οπως και ναχει αν δεν εχεις διπλωμα ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΣ !!!!

    Βγαλτο το ρημαδι σιγα τα λαχανα, ασε τη μηχανη μερικους μηνες σε γκαραζ και γυαλιζε την !!


  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    παρανομει,
    απλα αν γινει κατι, κανει την παπια ως εταιρια, και ριχνει το φταιξιμο σε σενα και τον ασφαλιστη..




    Καμμια εταιρεια απο αυτες που ξερω εγω,Εθνικη-Interamerican-Αγροτικη-G.U.-AXA-EOS κ.α., δεν ζηταει διπλωμα στην αιτηση ασφαλισης..Μονο στο ατυχημα..Και φυσικα ο ασφαλιστης δεν ειναι υποχρεωμενος απο κανενα νομο να ελεγχει την νομιμοτητα του υποψηφιου προς ασφαλιση....Εχει την ευθυνη μονος του...Εγω οσους εχω ασφαλισει χωρις διπλωμα,1 παπακι ειναι μονο τωρα,τους εξηγω πως εχει η κατασταση και οτι ειναι ενα χαρτι χωρις αξια στην ουσια οποτε εχουν την ευθυνη ολη πανω τους...Τα ξερουν και μονοι τους βεβαια μεγαλοι ανθρωποι ειναι...

    Ουτε ο ασφαλιστης ουτε η εταιρεια εχουν οποιαδηποτε νομικης φυσεως ευθυνη...Μονο την ηθικη ο ασφαλιστης να εξηγησει οτι τσαμπα πληρωνεις και ειναι καλο μονο για τους αστυνομικους σε ελεγχο....Η ευθυνη που εχει η ασφαλιστικη ειναι στην αποζημιωση....Την οποια θα καταβαλει στον παθοντα απο μη διπλωματουχο οδηγο αλλα μετα θα τον κυνηγησει στα δικαστηρια και θα παρει πισω ολα τα λεφτα που αποζημιωσε...

    Περαν τουτου ουδεν και μετα απο την απομακρυνση ουδεν λαθος αναγνωριζεται κτλ κτλ

    Δεν παει αμα δεν εχεις διπλωμα φταις....

    Θα φας την μυνηση/κληση για το διπλωμα απο αστυνομια εαν ερθει αλλα δεν εχει καμμια σχεση με το ατυχημα...Αμα για παραδειγμα περασει καποιος ΣΤΟΠ και χτυπησει καποιον που δεν εχει διπλωμα αποζημιωνεται κανονικα ο παθων....

    Το θεμα ειναι οτι εαν φταιει αυτος που δεν εχει διπλωμα τα πληρωνει η ασφαλιστικη στον παθοντα και μετα ζηταει με αγωγη ολο το ποσον και τυχον τοκους κτλ τα οποια και περνει 100%...Και ενταξει μια-δυο γρατζουνιες τα βαζεις απο την τσεπη σου....Αμα υπαρχει θανατος ή δεν ξερω εγω και επιδικαστει κανα 200,000-500,000 ευρω να δω τι θα κανει ο μη διπλωματουχος...

    Ανασφαλιστο οχημα ειναι καπου στα 600 ευρω προστιμο και 6 μηνες,αν θυμαμαι καλα,το διπλωμα καθως και πινακιδες του οχηματος....Δεν θυμαμαι ακριβως την διαρκεια για αδεια και διπλωμα αλλα καπου εκει ειναι...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Ναι ρε.. Άκου τι σου λένε! Μη σε ενδιαφέρει μόνο το αν θα σε γράψει η αστυνομία! Αυτή είναι η καλύτερη εκδοχή! Όλους εδώ μέσα, τους έχει γράψει η αστυνομία! Τον καθένα για διαφορετικό λόγο! Άλλον άδικα κι άλλο δικαιολογημένα! Η χειρότερη εκδοχή είναι να προκαλέσεις ατύχημα ή να εμπλακείς σε ατύχημα χωρίς να φταις! Και στις δυο περιπτώσεις θα το πληρώσεις πολύ ακριβά! Τόσο που θα αναθεματίσεις την ώρα που αποφάσισες να καβαλήσεις το μηχανάκι σου χωρίς δίπλωμα! Είναι πολύ πιο πιθανό από ότι φαντάζεσαι! Οι καιροί που κάποιος οδηγούσε για 20 χρόνια το αυτοκίνητό του αγρατζούνιστο, έχουν φύγει ανεπιστρεπτί! Μετά τι θα κάνεις; Ποιο είναι το σχέδιό σου; Αν σε σταματήσουν και δεν έχεις δίπλωμα, ενώ έχεις ασφάλεια τι νομίζεις πως θα γλιτώσεις; Προσωπικά, αν ήμουν αστυνομικός, θα ενημέρωνα το διοικητή, να κινηθεί αυτεπάγγελτα η αστυνομία κατά του ασφαλιστή σου! Βγάλε πρώτα το δίπλωμα και μετά, βγάλε και τα ευκόλως εννοούμενα στο μηχανάκι σου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 04:33
  2. Αστυνομικός χωρίς δίπλωμα
    από castoras στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2009, 08:41
  3. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 16:44
  4. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  5. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF