Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: 1000ara Super Sport Gia Kathimerini Xrisi

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παιδιά διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το πόστ πράγμα που δεν συνηθίζω τώρα τελευταία. Με άλλα συμφωνώ με άλλα όχι.

    Ας αρχίσω από την διαμάχη του γιατί αλλάζουμε μηχανές.
    Η πικρή αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αλλάζουμε (και εγώ μέσα σε αυτούς...) γιατί είμαστε θύματα του marketing των εταιριών. Κακά τα ψέματα και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας... Τουλάχιστον να το κάνουμε συνειδητά και να το φχαριστιόμαστε, όχι να το αρνούμαστε...
    Δεν πιστεύω ότι οι κάτοχοι μηχανών χρονολογίας 03-04 (και με λίγα χιλιόμετρα στο κοντέρ οι περισσότεροι) εξελίχθηκαν οδηγικά τόσο πολύ και καταφεύγουν στο καινούργιο μοντέλο για να βρουν την μικρή παραπέρα βελτίωση στο κράτημα ή μερικά δέκατα λιγότερα στις επιταχύνσεις....Και είναι αξιοπερίεργο πόσα σχεδόν καινούργια μηχανάκια υπάρχουν στις αγγελίες. Στην πραγματικότητα δεν προλαβαίνει καλά-καλά να κυκλοφορήσει κάποιο μοντέλο και αμέσως εμφανίζονται στις αγγελίες μεταχειρισμένα...Αυτό μόνο στις μοτοσικλέτες παρουσιάζεται σε τέτοια έκταση.

    Τώρα για τον τίτλο του πόστ τι να πώ ?
    Ακου 1000άρα σούπερσπόρ για καθημερινή χρήση....Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουν μερικοί... Και τέλος πάντων επειδή εγώ σέβομαι τα θέλω και την κάβλα του καθενός, αν σου αρέσει τόσο πολύ και θες να πάρεις κάποιο κτήνος των 170 αλόγων για να πηγαίνεις στην δουλειά (συνήθως Φιλολάου-Αλεξάνδρας), κάντο. Σεβαστή η κάβλα σου. Μην βγαίνεις και ζητάς και γνώμες...Να ήσουν και κάποιος άσχετος να το καταλάβω… Αλλά έχεις μοτοσικλέτα, και μάλιστα καινούργιο 750…

    Α… μην το ξεχάσω γιατί ήθελα και άλλη φορά να το πώ.
    Ρε παιδιά ο διαχωρισμός μεταξύ ταξιδιού και βόλτας ΔΕΝ μπορεί να είναι μόνο με χιλιομετρικά κριτήρια... Έλεος, βαρέθηκα να ακούω αν η Ναύπακτος ή η Πρέβεζα είναι ταξίδι ή βόλτα. Αφού μπορεί να είναι ΚΑΙ τα δύο αναλόγως των συνθηκών και της διάθεσης. Εγώ προσωπικά έχω κάνει την ίδια διαδρομή άλλοτε θεωρώντας την ταξίδι και άλλοτε βόλτα. Δεν είναι το χιλιομετρικό όριο (μέσα σε λογικά πλαίσια) που κάνει την διαφορά.

  2. #32
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Γιωργο δεν ξερω γιατι δεν με καταλαβαινεις και γιατι δεν βλεπεις αυτο που γραφω!
    Αλλα θα μπω και στη διαδικασια να σου εξηγησω ακριβως τι εχω περασει και τι εχει περασει απο τα χερια μου.....
    Οταν ημουν 22 ειχα δικο μου ενα RD 50 το οποιο το ειχα παρει τριτο χερι.Εκανα αρκετα χιλιομετρα με το ερντακι το οποιο ομως με αφηνε στη βροχη απο κακη μπουζοπιπα ωσπου ανακαλυψα οτι το γρασσο στο μπουζι ειναι απιστευτο μονωτικο!Εμεινα απο πηνια καποια στιγμη αντε σπρωξιμο παλι και στο τελος εμεινα απο πιστονι εκανα μια τρυπα ναααα!Με τα πολλα το πουλησα ας παει στο καλο λεω να παρω κατι μεγαλυτερο και να δουλευει ρε παιδακι μου
    Παιρνω ενα VT250F πολυ ομορφο εισαγωγη απο Ιαπωνια μεταχειρισμενο ,αγνωστο ποσο αλλα μιαν ομορφια ενα πραγμα ασπρο-μπλε,πολλα και καλα χιλιομετρα και τα σερβις του κυρια,μιαν ωραια ημερα βροντηξε μεταλλα στροφαλου με 11500 στροφες (για να μην πεις κατι περι στροφων ειχε κοκκινο 14000)και το πηρα ολο το μοτερ στο χερι,αλλαξα μοτερ και μετα απο καποια χιλιομετρα αιντε παλι το μοτερ στο χερι (αυτο το γαμ#@$!νο λαμπακι της πιεσης του λαδιου μου ειχε γινει εφιαλτης το βλεπα στο υπνο μου να αναβει,οπως εκανε και στην πραγματικοτητα).
    Λεω νισαφι ας το καλο και συ.
    Παιρνω ενα καρχαρια παλιο με ουτε το ιδιο δεν ηξερε τι χιλιομετρα ειχε αλλα ηταν ομορφος καρχαριας παλιος =gpz550 kawasaki 83 μοντελο,τι ηταν αυτο απιστευτη ιστορια και ομορφο με το φαιρινκακι του αυτο το μηχανακι εφαγε ολο το βιασμο που ειχα φαει εγω απο τα υπολοιπα,μονο λαδια του αλλαζα ωσπου το τελος δεν επαιρνε μπροστα,τι σπρωξιμο εριχνα τα πρωινα,ξυπναγα και ελεγα ωχου θα παρει να παω στη δουλεια η θα λιωσω παλι (ειναι φοβερο να σπρωχνεις στην ανηφορα 230+ κιλα).Λεω αμαν και εσυ σε πουλαω δεν αντεχω αλλο θα παρω παπι!!!!!
    Παιρνω παπι καινουριο λεω δεν ξαναπαιρνω μεταχειρισμενο οτι και να γινει πλεον.Το παπι modenas 115 μια χαρα αλλα πηγαινα με πολλα συνεχεια και το παπι ηταν επιφοβο ετσι το πουλησα για να παρω κατι πιο ασφαλες το...
    CB400SF V-R Το περτικαλι ωρε γλεντια (κατα παραβαση το πηρα μεταχειρα τριτο χερι)τι ωραιο μηχανακι με το φαιρινκακι του τις κοκκινες αναρτησεις,αυτο δεν παρουσιασε τιποτα το τραγικο αλλα μου κανε κατι κολπακια το στροφομετρο και τεσπα μετα αρχισε να φαινεται λιγο αφου ειμαι και χιλιομετροφαγος στα ταξιδια ηταν λιγο.Το πουλαω και αυτο να παρω 600 να παω βολτες ανετα...λεω με φαιρινκ αλλα οχι φουλ γιατι το θελω και για τη πολη,βλεπω στο νετ το CB600SF version S,το hornet καινουριο
    Αυτο ηταν και ειναι αειθαλες ο μονος λογος που το πουλησα ηταν το στυλ οδηγησης μου ο τροπος που θελω πλεον τη μηχανη και ο μεγαλος μου καημος απο τα 25 μου χρονια να παρω επιτελους VFR...(δεν μπορουσα εως και περισυ να το παρω πολλα τα λεφτα ακομα και για μεταχειρισμενο ασε που το θελα καινουριο).
    Αμα θες σου εξηγω και τους λογους οι οποιοι οπως θα δεις δεν εχουν καμια σχεση με τους διαφορους ισχυρισμους σου οτι ειμαι εγω θυμα marketing...
    Ειμαι οδηγος χιλιομετροφαγος μπορω να κανω 700χλμ σε μια μερα αγραντσουνιστος-ακουραστα-αβιαστα το χω κανει πολλακις η μικρη αυτονομια του hornet μου εκνευριζε.
    Απο μικρος οταν ακουγα V μου εφευγαν τα μυαλα ποσο μαλλον ο V4 του vfr που ειναι ενα τεχνολογικο διαμαντι.
    Ηθελα το abs αφου εγιναν διαφορες μαχες με τους μηχανικους ακομα και ο κολλητος μου (ο εμπορος της honda) μου λεει ασε ρε μ#@!κα παρε non abs.Λεω οχι θα το παρω γιατι ειναι κοκκινο γιατι ειναι με την γκρι ζαντα και γιατι ειναι μαγκια το γ@!μημενο
    Βρισκω γνωστους μου δοκιμαστες περιοδικων και τους μιλαω....
    Σταθη μ@λ@κα παρτο ειναι ολα τα λεφτα εσενα σου κανει εμεις ειμαστε καυλογκαζοι και δεν μας παει εσυ θα το ευχαριστηθεις και θα το ευχαριστηθει και το μηχανακι.Ετσι φιλε γιωργο καβαλαω πλεον ενα VFR -ABS (Θα σου πω και τι σημαινει τα αρχικα)

    VFR=Very Fine Ride αμα θελω να πηγαινω ομορφα και ωραια
    VFR=Very Fucking Ride αμα θελω να του πιω το αιμα

    Και τελος λεω οτι οπου και αν θελησω να παω θα με παει χωρις να κανει κιχ...το trip master κατω απο το hornet δεν μου το κολλησαν για πλακα!
    Παρε και μια φωτο απο το μωρο μου ετσι για το γαμωτο μου γιατι καταφερα στα 37 μου να κανω ενα ονειρο πραγματικοτητα και κανενας εδω μεσα δεν εχει δικαιωμα να με θεωρησει θυμα του marketing η καυλογκαζακια που αλλαζει τα μοντελα σαν τα πουκαμισα ιδιως εαν ειναι ιδια!!!!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vfr.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	7185

  3. #33
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Και για να καταλαβετε εμενα αυτο μου αρεσει να κανω......!!!!!
    Ενα τσιγαρο σε ενα τετοιο τοπιο..ολα τα αλλα ωχριουν κυριοι!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sunset.jpg 
Προβολές:	301 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	7186

  4. #34
    Στάθη:

    Πρώτα πρώτα, δεν έγραψα ΠΟΤΕ ότι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος είναι θύμα του μάρκετινγκ, μη μου βάζεις λόγια στο στόμα, την έκφραση αυτή τη χρησιμοποίησε ο THEOD. Εγώ έγραψα για κ@ύλα μπροστά στην αίγλη του καινούριου μοντέλου. Επίσης δεν έγραψα για κ@υλόγκαζους, αυτούς τους γουστάρω αφού και γω κατά κει βαδίζω, θα αναβαθμίσω μέσα στο 2005 στα 600 κυβικά παρότι τα 400 καλύπτουν απόλυτα όλες τις ανάγκες μου.

    Μην εκπλήσσεσαι που δεν σε καταλαβαίνω, μόλις τώρα μου εξήγησες τι παίζει με τις μηχανές που έχεις περάσει, συνεπώς μόλις τώρα μπορούμε να μιλήσουμε σε κάποια βάση.

    Έχεις τραβήξει ζόρια με μηχανάκια, αλλά τα ζόρια τα τράβηξες με πολύ παλιά μοντέλα με πολύ λίγα κυβικά, δηλαδή με μοντέλα που δεν ήταν αξιόπιστα. Όσα εγώ έγραψα αφορούν στους σημερινούς μηχανόβιους και τα σημερινά μοντέλα. Έγραψα "καινούριες αγοράζετε", στον ενεστώτα χρόνο.

    Πιστεύω πως και με τον καρχαρία δεν έψαξες πολύ τα πράγματα, δεν μπορεί να μην υπήρχε τεχνική λύση στο πρόβλημα να μην παίρνει μπροστά. Μάλλον τον είχες βαρεθεί μετά από τόσα χιλιόμετρα.

    Το παπάκι δεν σου έβγαλε ζημιά. Η Super4 μεταχειρισμένη τρίτο χέρι, το ίδιο. Η Hornet βγήκε μια χαρά, και την άλλαξες πριν σου βγάλει προβλήματα. Και τη βέφα να έπαιρνες μεταχειρισμένη, σχεδόν σίγουρα επίσης δεν θα σου έβγαζε ζημιά. Επίσης, για να πάρεις τη βέφα καινούρια ζορίστηκες οικονομικά, όπως ακριβώς έγραψα και γώ, ότι δηλαδή οι έλληνες μηχανόβιοι κάνουν μεγάλες οικονομικές θυσίες για να πάρουν καινούρια μηχανή.

    Συμπέρασμα: τα τελευταία αρκετά χρόνια, τα μηχανάκια σου δεν σου βγάζουν ζημιές. Τα αλλάζεις λόγω αναβάθμισης και μόνο. Και το κυριώτερο: παράπονο από μεταχειρισμένο δεν έχεις στην περίοδο αυτή. Αν είχες πάρει και τη Hornet και τη βέφα μεταχειρισμένες, είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν θα το είχες μετανοιώσει, η Honda δεν έχει αντίπαλο σε αξιοπιστία. Αν ήσουν φανατικός της Aprilia, τότε ναι, βεβαίως, κατ' ανάγκη μόνο καινούρια μοντέλα.

    Άντε και Χρόνια μας Πολλά και ΄Ορθια!

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Σαφως,το ταξιδι ειναι μεγαλυτερη απολαυση απο την καθημερινη διαδρομη προς και απο την δουλεια.
    Ομως,καποιος που αγαπα την οδηγηση,βρισκει μεγαλη απολαυση και στην καθημερινη διαδρομη.Μπορει και αυτη η φαινομενικα αχαρη διαδρομη,να σε κανει να χαμογελας.
    Οποιος περιοριζει την απολαυση της οδηγησης σε μερικα ειδη μονο,δεν ειναι πραγματικος οδηγος.
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2005
    Μηνύματα
    1

    Cool

    apo to argos eisai????? DUKASII
    I.DOMENHS

  7. #37
    Για να πω κι εγω την ταπεινη μου γνωμη γιατι περιεργα μου φαινονται μερικα. Εχω μια hornet που την πηρα τον Ιουλιο και εχει ηδη 11000 χλμ ενω τη χρησιμοποιω μονο ΣΚ λογω δουλειας (δε μενω Αθηνα καθημερινες). Φιλτατε hornet η απορια που μου εμεινε ειναι τι εννοεις ταξιδι και τι βολτα? Γιατι η Ελλαδα ειναι μια μικρη χωρα αν κανεις 600χλμ (λιγοτερα απο τα 700 που λες οτι κανεις ανετα σε μια μερα) εχεις φτασει στα σεινορα, εκτος αν σου αρεσει να πηγαινεις Αλβανια για καφε. Εγω με τη δικια μου εχω παει Λευκαδα non stop και μετα για μπανιο στη θαλασσα ολη μερα αλλα ειμαι ακομα πυρικαβλος και σε λιγο η μαχη με τον αερα θα με κουρασει.
    Ασχετο σχολιο, ταξιδι κανεις με οτι μηχανη θες, αλλοι πανε Γερμανια με vespa οποτε το ζητημα ειναι τι συμβιβασμους ειναι διατεθημενος να κανει ο καθενας

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. gia katoxous kai latres super sport mixanon
    από andrew1989 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2011, 21:53
  2. Ψάχνω Super Sport 400cc ! :)
    από hereticous στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 12:44
  3. ΑΛΥΣΗΔΑ ΓΙΑ Super Sport
    από alexzxr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 22:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF