Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Αποστολή μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα

  1. #1
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343

    Αποστολή μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα

    ...το έχει κάνει ποτέ κανείς; Πόσο θα κόστιζε η αποστολή (με το αργότερο, φθηνότερο δυνατό τρόπο) μιας μοτοσυκλέτας 250 κιλών από Ελλάδα στην Αμερική; Ποιος αναλαμβάνει το πακετάρισμα; Υπάρχει κανένα πρακτορείο που να έχει ξανακάνει αυτή τη δουλειά;

    Και για να μη νομίζετε ότι είμαι τρελλός που ρωτάω: Θα βρεθώ σε μια ωραία μεριά της Αμερικής αυτό το καλοκαίρι. Έχω περίπου ένα μήνα άδεια, και σκεφτόμουν να τριγυρίσω λίγο με μοτοσυκλέτα να δω τη χώρα. Κοιτάζοντας τις τιμές ενοικίασης όμως, συνειδητοποίησα πως για πολλές μέρες (έχω βγάλει πρόγραμμα για 27 μέρες) το κόστος γίνεται αστείο - γύρω στα $4000 (ευτυχώς λόγω κατρακύλας του δολαρίου αυτό επί του παρόντος μεταφράζεται σε "μόλις" ?2500).

    Οπότε αναρωτιέμαι: Υπάρχει περίπτωση το κόστος του να στείλω το δικό μου μηχανάκι εκεί και πίσω να είναι πχ λιγότερο από ?1500? Αν είναι περισσότερα δε πιστεύω ότι αξίζει, μόνο και μόνο για το ρίσκο, τη γραφειοκρατεία, την ασφάλεια, τη φθορά κτλ κτλ κτλ.

    Δύσκολο το βλέπω, αλλά αν ξέρει κανείς τίποτα, ας διαφωτίσει.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Με αυτα τα λεφτα μπορεις να αγορασεις κατι και να το δωσεις παλι

  3. #3
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Με αυτα τα λεφτα μπορεις να αγορασεις κατι και να το δωσεις παλι
    Ο χρόνος είναι ο περιοριστικός παράγοντας που απαγορεύει κάτι τέτοιο δυστυχώς... και φυσικά δε μιλάμε για οποιοδήποτε μηχανάκι - μιλάω για κάτι αρκετά ταξιδιάρικο ώστε να επιβιώσω πάνω του για 10.000+ χλμ σε 27 ημέρες. Άρα δε θα είναι ιδιαίτερα φθηνό! :-)

  4. #4
    Μπορεις να αγορασεις εκει ενα μηνακι και να κονονισεις κατευθειαν και την τιμη πωλησης του....

    Ετσι δεν θα χρειαστει να σπαταλισεις χρονο

  5. #5
    ΣΙΩΠΗΛΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της apaleftos
    Εγγραφή
    26/08/2006
    Μηνύματα
    28
    Φίλε μου η κοπελιά μου δουλεύει σε πρακτορείο που κάνει τέτοιου είδους μεταφορές. Από ότι ξέρω είναι αρκετά ακριβό. Όλα τα αναλαμβάνει το πρακτορείο. Εσύ απλά πας εκεί τη μηχανή και αδειάζεις λάδια, βενζίνες και τέτοια. Την βάζουν σε ξυλοκιβώτιο το όποιο όμως το χρεώνεσαι εσύ. Και επιπλέον θεωρείτε επικίνδυνο κάτι που ανεβάζει το κόστος. Αυτά για αεροπορικό που κάνει η κοπελιά μου. Αν θες για ναυτιλιακό (λογικά οικονομικότερο) μπορώ να ρωτήσω και να σου πω.
    Σκέψου όμως ότι λογικά για Αμερική εκτός από τα μεταφορικά θα θέλεις και τελωνείο.
    Και τα ίδια περίπου χρήματα για την στείλεις πάλι πίσω.
    Α-μήχανος καβαλάρης

  6. #6
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Σημειωτέο δε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην σου επιτραπεί να την κυκλοφορήσεις ΚΑΘΟΛΟΥ, λόγω διαφορετικών προδιαγραφών και εκπομπών ρύπων από Ευρώπη ..........

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2008
    Μηνύματα
    1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Σημειωτέο δε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην σου επιτραπεί να την κυκλοφορήσεις ΚΑΘΟΛΟΥ, λόγω διαφορετικών προδιαγραφών και εκπομπών ρύπων από Ευρώπη ..........
    +1
    Απ' οτι εχω διαβασει οταν φτασει εκει πρεπει να περασει απο τον ελεγχο για τους ρυπους, οπου ακομα και αν εισαι ενταξει, μπορει να σε κοψουν γιατι δεν καλοβλεπουν τετοιες εισαγωγες.

  8. #8
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    euro 4 τουλαχιστον στην αμερικη

    καμια χαρλευ νοικιαρικη βρες και εισαι οκ
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  9. #9
    ο φθηνοτερος τροπος αλλα κ αργοτερος ειναι το καραβι!

    το κοστος δε θα ξεπερασει τα 100? για τι χρεωνετε το κυβικο μετρο κ οχι τα κιλα....

    το θεμα ειναι ο χρονος,
    μπορει να κανει κανα μηνα μεχρι να φτασει κ κανα 2 βδομαδες μεχρι να μπαρκαρει κ να ξεφωρτωσει...


    ανοιξε ενα χρυσο οδηγο στη κατηγορια διεθνης μεταφορες κ ρωτα για λεπτομεριες


    καλες διακοπες!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  10. #10
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Η αεροπορική μεταφορά είναι όντως πανάκριβη (http://www.motorcycleexpress.com/ θέλει $3900 για Λονδίνο - San Francisco και πίσω) και η μεταφορά με πλοίο δεν είναι ιδιαίτερα πρακτική τώρα επειδή είμαι εκτός Ελλάδας και δεν αξίζει για τόσο μικρό ταξίδι τόση ταλαιπωρία, γραφειοκρατία, να μπλέξω άλλους ανθρώπους κτλ.

    Μου πετσοκόψανε και την άδεια, οπότε το ταξίδι μειώνεται στις 20 ημέρες και πλέον η ενοικίαση γίνεται πιο προσιτή.

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως!


  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2008
    Μηνύματα
    3
    η Καλιφορνια ειναι απο τις αυστηρες πολιτιες των ΥΠΑ στην νομοθεσια οποτε ξεχνας ταρζανιες κλπ.Ψαξε για ενοικιαση η αγορασε καρο με 1000-1500$ και καθαρισες, προφανως εχεις εξασφαλισει στεγη γιατι ειναι ιδιαιτερα ακριβα ο υπνος. Δωσε περισοτερα στοιχεια (τοποθεσια) καλα να περασεις, αν καπνιζεις μαλλον θα κοψεις το τσιγαρο (τυχερε)

  12. #12
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johny2
    η Καλιφορνια ειναι απο τις αυστηρες πολιτιες των ΥΠΑ στην νομοθεσια οποτε ξεχνας ταρζανιες κλπ.Ψαξε για ενοικιαση η αγορασε καρο με 1000-1500$ και καθαρισες, προφανως εχεις εξασφαλισει στεγη γιατι ειναι ιδιαιτερα ακριβα ο υπνος. Δωσε περισοτερα στοιχεια (τοποθεσια) καλα να περασεις, αν καπνιζεις μαλλον θα κοψεις το τσιγαρο (τυχερε)
    Ταρζανιές με το μηχανάκι γενικά δε κάνω (ευτυχώς ξεθύμανα από τέτοια στο βουνό πριν χρόνια), δε καπνίζω και όσο για τις διανυκτερεύσεις μου... σκέφτομαι couchsurfing για αυτές που μπορώ να προβλέψω και μετά camping για τις απρόβλεπτες.

    Τοποθεσίες που θα παίξουν: Black Rock Desert, NV (αν και δε θα προλάβω το Burning Man γμτ!), κάποια μεριά των Rockies (πιθανώς στον Καναδά), Yukon territory. Δεν έχω βγάλει πρόγραμμα ακόμα, ξέρω μόνο πότε πάω και πότε φεύγω! :-)

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Ταρζανιές με το μηχανάκι γενικά δε κάνω (ευτυχώς ξεθύμανα από τέτοια στο βουνό πριν χρόνια), δε καπνίζω και όσο για τις διανυκτερεύσεις μου... σκέφτομαι couchsurfing για αυτές που μπορώ να προβλέψω και μετά camping για τις απρόβλεπτες.

    Τοποθεσίες που θα παίξουν: Black Rock Desert, NV (αν και δε θα προλάβω το Burning Man γμτ!), κάποια μεριά των Rockies (πιθανώς στον Καναδά), Yukon territory. Δεν έχω βγάλει πρόγραμμα ακόμα, ξέρω μόνο πότε πάω και πότε φεύγω! :-)

    burning man !!!


    θελωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!

    μπορεις να μπεις σαν visitor ή θα συμμετασχεις??

    τεσπα οτι κ να κανεις να φερεις φωτο .....πολλες φωτο!!!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

Παρόμοια θέματα

  1. Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα
    από Meyaleleth στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2010, 13:51
  2. μηχανη σε ξενη χωρα
    από Akatanomastos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2009, 12:50
  3. Η κρεμάλα σε άλλη διάσταση...
    από gerodim στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2007, 16:44
  4. Σε ποιά χώρα να εισβάλλουμε τώρα;
    από Ghostwalker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 16:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF