Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Cbr400

  1. #16
    Ναι με τα 98 δουλεύει χαρτί...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    και γιατι τα αλλαξες;
    μονο να χασεις εχεις
    ακομα κι αν το κανεις να δουλεψει σωστα (δυσκολο) διαφορα προς το καλυτερο δεν θα δεις

  3. #18
    Έβαλα μεγαλύτερα ζιγκλερ... Περισσότερη βενζίνη περισσότερη δύναμη... Έτσι νομίζω...

  4. #19
    Υπάρχει και κάτι άλλο όμως ακόμα πιο περίεργο... Το μηχανάκι μου ειναι του 1986...το οποίο το έβγαζε μέχρι το 1989...πριν από δύο χρόνια λόγω ζημιάς του κινητήρα αγόρασα έναν κινητήρα μεταχειρισμένο... Είχε πάνω και την τετράδα καρμπυρατέρ.... Τα καρμπυρατέρ είναι ακριβώς ίδια με τα δικά μου... Η διαφορά είναι πως αυτά που πήρα έχουν πιο κοντή βελονα.... Ποια η εξήγηση??

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    περισσοτερη βενζινη δεν ειναι περισσοτερη δυναμη
    μην κοιτας τι ειχε πανω ενα μεταχειρισμενο μοτερ 30 ετων αγνωστου παρελθοντος

  6. #21
    Έχω ρωτήσει και σε άλλα Forum... Ισχύει αυτή η διαφορά αλλα δεν βρήκα κάποιον να μου πει την διαφορά κοντής και μακρυας βελόνας.. Η διαφορά από το εργοστάσιο είναι αυτή πάντως.... Με όλα τα υπόλοιπα ίδια

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Τώρα γύρισα σπίτι να σου απαντήσω.

    Μεγαλύτερο ζιγκλέρ, σημαίνει ότι θα δώσει παραπάνω βενζίνη στο μίγμα. Για να γίνει και μεγαλύτερη δύναμη όπως λες, πρέπει να μπει και περισσότερος αέρας, αλλοιώς αν μόνο η βενζίνη αυξάνει, δεν κερδίζεις κάτι, απλά μπερδεύεις παραπάνω το μοτέρ σου, πετάς άκαυτη βενζίνη στο περιβάλλον, βρέχεις τα μπουζί σου και γενικά το κάνεις χειρότερο.

    Για να αυξηθεί η ποσότητα του αέρα, χρειάζονται μετατροπές στα συστήματα εισαγωγής και εξαγωγής. Πιο μεγάλο φιλτρόκουτο, πέταμα το σνόρκελ, πλαστικά σκούπα να απομονώνει τελείως τον αέρα που έρχεται από το ψυγείο από τον αέρα που έρχεται για να μπει στο φιλτρόκουτο, πέταμα τα ψευτοραμαίρ, πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα, ρύθμιση βαλβίδων στα πιο μικρά όρια διάκενου, πιο ελεύθερο τελικό και χταπόδι εξαγωγής, άλλη ηλεκτρονική με πιο racing αβάνς κ.ο.κ. ΤΟΤΕ βάζουμε πιο μεγάλα ζιγκλέρ. Δεν πετάμε μεγάλα ζιγκλέρ όπου βρούμε και νομίζουμε ότι έτσι θα πάει.

    Στο RVF μου, έχω δει από 110 μαμά ζιγκλέρ, να χρειάζεται 132-135 για να δουλέψει και ίσως να ήθελε και παραπάνω. Αλλά δεν είχε μείνει σχεδόν τίποτα από τους μαμά περιορισμούς, σε εισαγωγή και εξαγωγή.

    Σε παρόμοια σεταρισμένα μοτέρ, μπαίνουν και οι πιο κοντέρ βελόνες, που βοηθάνε το μοτέρ να ανοίγει πιο γρήγορα από τις μεσσαίες. Στο πολιτικό μοτέρ όμως, δεν εγγυάται κανείς ότι θα δουλέψουν.

    Ένας τρόπος να σηκώσεις τις βελόνες είναι να βάλεις μια μικρή ροδέλα πάχος 0.5mm ή 1mm στο κεφάλι της βελόνας, μέσα στο δέσιμο του slide. Σε πολλά 90s 400ρια, αυτό ψιλοκλείνει την τρύπα που έχουν από φυσικού τους στις μεσσαίες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    περισσοτερη βενζινη=λιγοτερη δυναμη. σε ορισμενες περιπτωσεις πολυ πλουσιο μιγμα μπορει να σου κοψει αρκετες στροφες στα ψηλα.(δηλαδη αν πριν πηγαινε 14.000 με μεγαλητερα ζιγκλερ να πηγαινει μεχρι 12.000)
    αν ηταν ετσι οπως τα λες θα εριχναν μονο βενζινη μεσα στο μοτερ και οχι αερα..
    για μεγιστη δυναμη,καταναλωση και αξιοπιστία πρεπει να εχεις την ιδανικη αναλογια αερα-βενζινης.

    πολλες φορες οι κατασκευαστες βαζουν περισσοτερη βενζινη για ασφαλεια(θερμοκρασιες,ακραια περιβαλοντα και χρηση) οποτε αυτο που θα επρεπε να κανεις αν ολα ηταν μαμα για περισσοτερη δυναμη θα ηταν να βαλεις μικροτερα ζιγκλερ

  9. #24
    Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Το μηχανάκι είναι μαμά από θέμα κινητήρα...οποτε η κατάληξη ειναι πως γυρνάω στα μαμά ζιγκλερ... Κάτι τελευταίο είναι αυτό που είπα παραπάνω... Στο ίδιο μηχανάκι της επόμενης χρόνιας (τα πάντα ειναι ίδια) με τα ίδια καρμπυρατέρ έχουν λίγο κόντιτερες βελόνες... Να τις βάλω στο δικο μου... Θα βοηθήσουν?? Επαναλαμβάνω οι τετράδες ειναι καρμπόν ίδιες... Αν μπορείτε πείτε μου τον τρόπο να βάλω φωτο να δείτε το μηχανάκι

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Είσαι σίγουρος ότι όλα τ΄άλλα είναι τα ίδια στα καρμπυρατερ??Δεν τα βλέπω τα ίδια.

    1986: https://www.cmsnl.com/honda-cbr400r-...1.html#results
    1987: https://www.cmsnl.com/honda-cbr400r-...1.html#results

  11. #26
    Τα καρμπυρατέρ ειναι ακριβώς τα ίδια... Να φανταστείτε ότι τα πήρα μαζί με το μοτέρ τους γιατί το μοτέρ ήθελα γιατί το δικό μου κάρφωσε και έτσι έβαλα το νέο μοτέρ με τα δικά μου καρμπυρατέρ βέβαια γιατί αυτά ήθελαν αρκετό καθαρισμα... Η μόνη διαφορά είναι αυτή... Και άλλη μια διαφορά τους που νομίζω είναι μιδαμινη για αυτο δεν το ανέφερα είναι πως η βίδα που έχουν μέσα τα καρμπυρατέρ στην οποία μπαίνει μέσα η βαλβιδουλα των φλοτερ που κόβουν την είσοδο της βενζίνης.... Στο δικό μου με τις μακρύτερες βελόνες είναι 2.4mm ενώ στα άλλα με τις πιο κοντές βελόνες είναι 2.0mm..εχω ρωτήσει και μάστορα για αυτές τις διαφορές και δεν ήξερε να απαντήσει για πιο λόγο δύο ίδια μηχανάκια τα έκαναν έτσι οι σχιστοματιδες..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Cbr400
    από pipis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 17:43
  2. Cbr400 Vs Zxr400
    από catmaster στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 18:14
  3. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF