Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ

  1. #1

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ

    Καλησπέρα παιδιά...εχω καιρο να γραψω μιας και την αδρικανα την χρησιμοπιω μονο το καλοκαιρι, και ιδιως μετα την γεννηση του μπεμπη, εχει βαρεθει να καθεται...
    Αυτες τις ημερες ειπα να την βαλω μπροστα να την τσεκαρω και να ξεκινησω τις βολτες...
    αφου αλλαξα μπαταρια(καθε χρονο τα ιδια) την εβαλα μπροστα, και ως συνηθως πηρε μπροστα με την μια...

    Διαπίστωσα ομως οτι εχω προβλημα με τον διακοπτη...συγκεκριμενα "αντιστεκεται" στο να κλειδωσω την μηχανη...Δεν πειραζει ειπα...φαινοταν το πραγμα απο πέρισυ που "εφυγε" η προστατευτικη πορτουλα που εχει μπροστα...ειπα οτι σκουριασε και απει

    ετσι πηγα στην αντιπροσωπεια να παρω καινουργιο διακοπτη...και τοτε εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου

    220 ευρω ο διακοπτης,300 ευρω ολοι οι διακοπτες της αφρικα μαζι..ντεποζιτο πλαινο

    ειναι δυνατον??

    εφυγα με ελαφρα πηδηματακια και αναζητω αλλους τροπους...

    προς το παρον το γρασαρα μεσα με σπρευ αλυσιδας και καπως διορθωθηκε η κατασταση...αλλα μεχρι ποτε??

    εχετε καμια ιδιεα που μπορω να ψαξω??


    ευχαριστω

  2. #2
    Μαλλον έπρεπε να ψεκάσεις με WD40, είναι πιο λεπτό από το σπρέυ αλυσίδας.
    Στο δικό μου κατα καιρούς αυτό ψεκάζω.
    Αν θες ανταλλακτικα κλειδαριές, δες το site
    http://www.davidsilverspares.co.uk/
    Εχω ψωνίσει πολλές φορές και από τον Σαρακάκη είναι αρκετα φθηνότερος
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  3. #3
    Εγώ έχω πρόβλημα στο κουμπί της μεγάλης σκάλας στα φώτα. Του έχω βάλει ήδη 2 φορές λάδι επαφών σε 1 μήνα μέσα, αλλά περιμένω να ξανακολλήσει ή να χρειαστεί να κάνω κανα ταξίδι για να τον ανοίξω και να το καθαρίσω όλο.

    Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς?

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
    Εγώ έχω πρόβλημα στο κουμπί της μεγάλης σκάλας στα φώτα. Του έχω βάλει ήδη 2 φορές λάδι επαφών σε 1 μήνα μέσα, αλλά περιμένω να ξανακολλήσει ή να χρειαστεί να κάνω κανα ταξίδι για να τον ανοίξω και να το καθαρίσω όλο.

    Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς?
    Το αριστερό διακόπτη τον άνοιξα πριν κανα 2 χρόνια για καθάρισμα... Έχει πολλά μικρά ματζαφλάρια, αλλά με λόγη προσοχή να μην χάσεις κανένα θα γίνει δουλειά.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  5. #5
    παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.....προς το παρον εχει ψιλοφτιαξει....παραλληλα κοιταω και καμια ευκαιρια....αλλα 300 ευρω???

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmak
    παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.....προς το παρον εχει ψιλοφτιαξει....παραλληλα κοιταω και καμια ευκαιρια....αλλα 300 ευρω???

    W40

    ke ebay germanias gia agora alou

  7. #7
    1 τον τον διακοπτη τησ μηχανησ απλο πετρελεο κανει φαυματα

    2 και εμενα μου κολαγε η μεγαλη σκλα τον ελεισα ολο τον ψεκασα με λαδακι επαφης και ολλα καλα μεχρη σημερα το εκανα πριν απο κανα χρονο

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2005
    Μηνύματα
    260
    WD 40 kanei pragmati txaymata se diakoptes alla OXI petrelaio. An kai einai kalo geia katxarisma, Katastrefei otidipote plastiko. Ta ksereni kai ta diayroni.
    Filage ta rouxa sou na exeis ta misa den legane...

    Filika
    Aikidimi
    If you are not part of the solution You are part of a problem...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostakisK
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    137
    Παιδιά καλησπέρα. Μου χάλασε ο διακόπτης των φώτων ( κολάει η μεγάλη σκάλα ). Είναι η δεύτερη φορά που μου το κάνει . Την πρώτη με άνοιγμα - καθάρισμα το πρόβλημα λύθηκε. Τώρα όμως νομίζω οτι κάτι έσπασε εκεί μέσα . Αν τελικά δεν καταφέρω να τον φτιάξω , μήπως ξέρει κάποιος την τιμή του ?

    Αν την ξέρετε σας παρακαλώ να μου το πείτε με το μαλακό.......

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostakisK
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    137
    Τελικα την βρήκα την άκρη . Ο διακοπτης κοστίζει περιπου 135 Ευρώ !! ( τιμή Γερμανίας ).

    Για όσους θέλουν να δούν τιμές ανταλλακτικών ( στη Γερμανία πάντα...) ας ρίξουν μια ματιά εδώ : http://zsf-motorrad.de/en?XTCsid=a1a...2d445b15f72b75

    Κάπου αριστερα της σελίδας , ζητάει το αριθμό πλαισίου ( VIN ) . Σου βγάζει τα microfiches του μοντέλου σου , μαζί με τις τιμές των γνήσιων ανταλλακτικών.......ΦΡΙΚΗ

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2005
    Μηνύματα
    260
    Ego pisteyo pos den exei xalasei alla kolaei.
    Den exo akousei pote, ta teleytaia 21 xroneia pou asxoloume me africa oti kapoios diakoptis xalaei.
    Rikse mploliko WD40 mesa apo oles tis esoxes kai litourgise ton.
    Antalaktika txa breis kai ston Anapolitaki stin atxina.

    Taireiazei kai apo varadero, transalp kai loipa Honda.
    Alli lisi sto www.ebay.de peripou 20 eyro.
    Min petas ta lefta sou pou bgainoun dyskola.

    Nase kala
    Aikidimi
    If you are not part of the solution You are part of a problem...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostakisK
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    137
    Aikidimi , ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς , νομίζω οτι ο διακόπτης έσπασε . Το καθάρισμα με WD40 το έκανα ήδη μία φορα πριν ένα χρόνο , αλλά τώρα δεν κάνει τίποτα . Είμαι σίγουρος οτι κάτι έσπασε στο κουμπάκι που αναλλάσει μικρή και μεγάλη σκάλα και είμαι συνεχώς με την μικρή σκάλα. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά .

    Πρέπει να ψάξω για διακόπτη ( καινούριο ή μεταχειρισμένο ). Τό γαμώτο της υπόθεσης είναι οτι βρήκα στό ebay.de και συγκεκριμένα εδώ : http://cgi.ebay.de/Honda-XRV-750-Afr...1%7C240%3A1318


    Όμως δεν ξέρω Γερμανικά , και δεν ξέρω να ψωνίζω απο το internet !!


    Καμμιά άλλη λύση ρε παιδιά ??? Βοήθεια....HELP...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2005
    Μηνύματα
    260
    Opos sou egrapsa, pare tilefono ton anapolitaki pou exei metaxeirismena antalaktika kapou stin txibon.
    Dietinsi tximame pos eixe sto periodiko Moto.
    Sigoura txa breis.

    Nase kala
    Aikidimi

    YG: yparxoun magazeia kai stin germaneia me antallaktika. pare ena: http://www.gebrauchtteile-rasch.de/default.htm
    Diakoptis aristera (Schalter) kanei 40 eyro.
    If you are not part of the solution You are part of a problem...

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα στον κιλυνδρο
    από Γιαννης κορο στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 12:06
  2. πρόβλημα με διακόπτη σταντ σε v strom
    από kordix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2012, 14:39
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2012, 10:15
  4. προβλημα στον η/υ με usb.
    από akis_trevor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 11:43
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛ.ΤΑΞ. ΤΗΣ Africa Twin
    από AFRICAG4 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2006, 11:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF