Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Φθορά ελαστικών σε Trackdays και αγώνες.

  1. #16
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Δεν θέλω να γίνω μηχανικός MotoGP απλά μου αρέσει να ξέρω γιατί γίνονται κάποια πράγματα.Γενικά μου αρέσει να ψάχνω τις αιτίες και να βρίσκω λύσεις(είναι και το επάγγελμά μου άλλωστε).
    ΟΚ κατανοητό....


    Οι standard πιέσεις δεν μου δουλεύουν πάντα και για αυτό το λόγο το ψάχνω.Μιλώντας με τον υπεύθυνο της Michelin Ελλάδος μου πρότεινε κάποιες πιέσεις οι οποίες δεν ήταν, μάλλον ιδανικές για την πίστα μας.Έτσι λοιπόν το ψάχνω αν είναι το λάστιχο ή η ανάρτηση.
    Το άζωτο το σκέφτηκα και μπορεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.
    Αυτό που είδα σε βιντεάκι δεν λέγεται πίστα.... ειδικά για τα SS Που βάζετε εκεί μέσα
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Αυτό έχουμε και το θεωρώ απείρως καλύτερο από τον δρόμο.Στρίβεις,ανοίγεις το γκάζι και πατάς το φρένο όπως δεν το κάνεις στο δημόσιο δρόμο.Μπορεί να μην πιάνουμε 200άρες αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.Το σημαντικότερο ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ!Αυτά όμως εδώ
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=52375



    Προσπαθούμε να φτιάξουμε κάποια standard για αυτήν την πίστα και να ξέρουμε τι θα κάνουμε ανάλογα με τις συνθήκες.

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της starfiretdm
    Εγγραφή
    30/07/2006
    Μηνύματα
    16
    καλησπερα.
    δεν θελω να το παιξω ειδικος αλλα ο χουντρας στα μεγαρα μας ειχε πει οτι το αζωτο ειναι μια μπουρδα.βεβαια δεν ρωτησα γιατι.
    οσων αφορα τις πιεσεις με παραξενεψε το γεγονος οτι το μπροστινο εχει παραπανω πιεση απο το πισινο.παντος για την πιστα δουλευει ποως φαιμεται και απο τις φωτο στο topic για το RS της 5/4/08.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Σε συνθήκες πίστας συνήθως το πίσω έχει λιγότερο αέρα από το εμπρός.Για το άζωτο τι να σου πω,δεν το έχω δοκιμάσει.Κάποια στιγμή στο μέλλον.Πάντως αποτελεί το 78.1% του αέρα που αναπνέουμε.Τώρα κατά πόσο μπορούμε να βάλουμε 100% άζωτο στα λάστιχα μάλλον δύσκολο το βλέπω.Το μόνο που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να αυξήσουμε το ποσοστό.

  5. #20
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Πάντως αποτελεί το 78.1% του αέρα που αναπνέουμε.Τώρα κατά πόσο μπορούμε να βάλουμε 100% άζωτο στα λάστιχα μάλλον δύσκολο το βλέπω.Το μόνο που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να αυξήσουμε το ποσοστό.
    Aκριβώς έτσι.
    Ας υποθέσουμε ότι βάζουμε καθαρό άζωτο στα ελαστικά μας.Περιχαρείς θα λέμε "έχω άζωτο"...
    @@ έχω...κατά το μοντάρισμα του ελαστικού (το οποίο δεν γίνεται σε κενό αέρος ) θα παγιδευτεί άτμοσφαιρικός αέρας ανάμεσα στο ελαστικό και τη ζάντα ,ο οποίος δεν θα βγει από μέσα όσο άζωτο και να βάλουμε.Άρα θα έχουμε ένα ποσοστό (στο περίπου) 90% άζωτο και 9.5% οξυγόνο.Τώρα αν το ποσοστό 90%-78.1%=11.9% περισσότερο άζωτο από τον ατμοσφαιρικό αέρα ( aka αέρας κοπανιστός ) μπορεί να κάνει θαύματα....
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Στυλ οδήγησης και φθορά ελαστικών.
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2015, 17:04
  2. Trackday σε Catalunya και Valencia !!!
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2007, 09:47
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 00:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF