Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Φθορά ελαστικών σε Trackdays και αγώνες.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789

    Φθορά ελαστικών σε Trackdays και αγώνες.

    Βρήκα αυτή τη χρήσιμη σελίδα
    http://www.feelthetrack.com/tire-wear.html
    Μιλάει για τα προβλήματα φθοράς ελαστικών και τις πιθανές αιτίες τους.Εγώ πχ ανήκω στην 2η κατηγορία όπου θέλει λίγο ψάξιμο το εμπρός σύστημα.

  2. #2
    Στην επισκεψη μου τον περασμενο Νοεμβριο στας Σερρας, το ελαστικο απο το Μονστερακι ειχε γινει ιδιο με την φωτο που ανηκει στον τιτλο:

    SHOCK REBOUND TEAR
    When the shock rebound adjustment is incorrectly set on D.O.T. tires, the tread pattern will show cupping on the leading portion of the pattern with a raised edge followed by a low spot immediately behind it.




    κατι τετοιο μπορει να παιζει(?)..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Μία λύση υπάρχει testing.Θα το δοκιμάσω αύριο και θα δω αν υπάρχει βελτίωση.Είναι πάντως ένας αρχικός μπούσουλας για να ξεκινήσεις να ψάχνεσαι με τα λάστιχα τις πιέσεις και τις θερμοκρασίες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Φωτογραφία εμπρός


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rear.jpg 
Προβολές:	407 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	129961

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    πίσω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fr.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	129962

  6. #6

    Re: Φθορά ελαστικών σε Trackdays και αγώνες.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Εγώ πχ ανήκω στην 2η κατηγορία όπου θέλει λίγο ψάξιμο το εμπρός σύστημα.
    Που αναφέρει μπροστινό ως αιτία ρε doctor?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Δεν μιλάει συγκεκριμένα για το μπροστινό.Αναφέρεται για την φθορά ελαστικών ανεξαρτήτως άξονα.Αυτήν την φθορά μπορεί να την δεις εμπρός ή πίσω και να χρειαστεί να κάνεις ανάλογες ρυθμίσεις εμπρός ή πίσω.

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Δεν μιλάει συγκεκριμένα για το μπροστινό.Αναφέρεται για την φθορά ελαστικών ανεξαρτήτως άξονα.Αυτήν την φθορά μπορεί να την δεις εμπρός ή πίσω και να χρειαστεί να κάνεις ανάλογες ρυθμίσεις εμπρός ή πίσω.

    κι από πότε το μπροστά και το πίσω ελαστικό έχουν ίδιες φθορές για τις ίδιες ρυθμίσεις της ανάρτησης; (ξέρω ότι δεν βγαίνει πολύ άκρη από την ερώτησή μου αλλά το πληκτρολόγιο δεν επιτρέπει και πολλά)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Έχει βελτιωθεί λίγο η κατάσταση με κάποιες ρυθμίσεις που έκανα.Απλά περιμένω και ένα θερμόμετρο με υπέρυθρες να βλέπω και θερμοκρασία λάστιχου.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    κι από πότε το μπροστά και το πίσω ελαστικό έχουν ίδιες φθορές για τις ίδιες ρυθμίσεις της ανάρτησης; (ξέρω ότι δεν βγαίνει πολύ άκρη από την ερώτησή μου αλλά το πληκτρολόγιο δεν επιτρέπει και πολλά)
    Μιλάει για τις εμφανείς φθορές και τις πιθανές ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις ώστε να έχεις πιο ομαλή φθορά και φυσικά μεγαλύτερη μακροζωία του ελαστικού.
    Προσπαθώ να το ψάξω παραπάνω το θέμα.Είναι ακόμη νωρίς και οι παράγοντες διάφοροι.Ειδικά στην πίστα αυτή οι συνθήκες αλλάζουν πολύ γρήγορα.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Εγώ πχ ανήκω στην 2η κατηγορία όπου θέλει λίγο ψάξιμο το εμπρός σύστημα.
    Δεν εννοώ το μπροστινό ελαστικό αλλά την μπροστινή ανάρτηση. Εννοείς κάτι άλλο ως εμπρός σύστημα;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Απλά περιμένω και ένα θερμόμετρο με υπέρυθρες να βλέπω και θερμοκρασία λάστιχου.
    Μήπως υπερβάλεις λιγουλάκι;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Εννοώ ότι αποτελεί το εμπρός σύστημα.Από το λάστιχο (με πιέσεις και σκληρότητα) μέχρι και την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της(ύψος,συμπίεση,επαναφορά,απόσβαση).
    Για το θερμόμετρο τώρα,αφού ασχολούμαι αποκλειστικά με την πίστα πιστεύω είναι αναγκαίο.Η θερμοκρασία της πίστας και των ελαστικών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την καλή ή όχι λειτουργία των ελαστικών.Αν ένα ελαστικό δεν ζεσταίνετε τότε δεν κρατάει και η φθορά δεν είναι φυσιολογική.Αντίστοιχα και αν υπερθερμαίνεται.
    Edit
    Πολλές φορές την ίδια ημέρα με διαφορά 30 λεπτών η πίστα να κρατάει απίστευτα και τα λάστιχα να δουλεύουν άριστα και ξαφνικά χωρίς να αλλάξει κάτι στην μηχανή η πίστα παρουσιάζει μειωμένη πρόσφυση και ανομοιογενής .

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Εννοώ ότι αποτελεί το εμπρός σύστημα.Από το λάστιχο (με πιέσεις και σκληρότητα) μέχρι και την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της(ύψος,συμπίεση,επαναφορά,απόσβαση).
    Για το θερμόμετρο τώρα,αφού ασχολούμαι αποκλειστικά με την πίστα πιστεύω είναι αναγκαίο.Η θερμοκρασία της πίστας και των ελαστικών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την καλή ή όχι λειτουργία των ελαστικών.Αν ένα ελαστικό δεν ζεσταίνετε τότε δεν κρατάει και η φθορά δεν είναι φυσιολογική.Αντίστοιχα και αν υπερθερμαίνεται.

    Αντιλαμβάνομαι ότι σαν χόμπυ είναι ενδιαφέρον αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορείς να γίνεις κάτι σαν μηχανικός των MotoGP;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Εννοώ ότι αποτελεί το εμπρός σύστημα.Από το λάστιχο (με πιέσεις και σκληρότητα) μέχρι και την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της(ύψος,συμπίεση,επαναφορά,απόσβαση).
    Για το θερμόμετρο τώρα,αφού ασχολούμαι αποκλειστικά με την πίστα πιστεύω είναι αναγκαίο.Η θερμοκρασία της πίστας και των ελαστικών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την καλή ή όχι λειτουργία των ελαστικών.Αν ένα ελαστικό δεν ζεσταίνετε τότε δεν κρατάει και η φθορά δεν είναι φυσιολογική.Αντίστοιχα και αν υπερθερμαίνεται.
    Ρε doctor ότι νομίζεις κάνε, απλά έχω 1-2 απορίες.
    Αφού μπάινεις μόνο πίστα γιατί και πως δεν θα ζεσταθεί το λάστιχο; Η θερμοκρασία του έχει να κάνει με πιέσεις μέσα σ΄αυτό οι οποίες δεν θα είναι ακραίες αν βάζεις ότι προτείνουν οι λαστιχάδες, ή οι αγωνιζόμενοι.
    Γιατί δεν βάζεις άζωτο που δεν θα μεταβάλλει την πίεση και θερμοκρασία στο εσωτερικό;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Δεν θέλω να γίνω μηχανικός MotoGP απλά μου αρέσει να ξέρω γιατί γίνονται κάποια πράγματα.Γενικά μου αρέσει να ψάχνω τις αιτίες και να βρίσκω λύσεις(είναι και το επάγγελμά μου άλλωστε).

    Οι standard πιέσεις δεν μου δουλεύουν πάντα και για αυτό το λόγο το ψάχνω.Μιλώντας με τον υπεύθυνο της Michelin Ελλάδος μου πρότεινε κάποιες πιέσεις οι οποίες δεν ήταν, μάλλον ιδανικές για την πίστα μας.Έτσι λοιπόν το ψάχνω αν είναι το λάστιχο ή η ανάρτηση.
    Το άζωτο το σκέφτηκα και μπορεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στυλ οδήγησης και φθορά ελαστικών.
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2015, 18:04
  2. Trackday σε Catalunya και Valencia !!!
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2007, 10:47
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 01:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 22:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF