Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 73

Θέμα: Ρόλος των HP και της Ροπής?

  1. #16
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Μαστορα μας πας σε αλλα τωρα!
    Αλλο το ενα θεμα και αλλο το αλλο...

    Μην το καταληξουμε στο τι εξατμιση να παρω...κριμα ειναι ωραιο ποστακι!

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Επειδή το post ξεκίνησε από άλλο θέμα και καταλήγει @#$%^&*, συμφωνώ με τα περισσότερα (θεωρητικά) που αναπτύχθηκαν παραπάνω.

    Και επί του πρακτέου:

    Δεν αντιλαμβάνεσαι την πραγματική χρησιμότητα της ροπής, αν δεν πας ψιλοκοντρίτσα (100-200m) με Harley!!!

    Σοβαρολογώ!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Με συγχωρείτε ρε παιδιά που ρώτησα και κάτι που είπα οτι είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. Κυρίως συγνώμη OldMan για τις @#$%^&* που γράφω απλά όπως ανάφερα είμαι ένας απλός κοινός θνητός μηχανόβιος και καλό είναι να καταλάβετε οτι εδώ δεν γράφουμε βιβλίο απλά βοηθάμε τους μικρούς μας φίλους στις απορίες που έχουν σε κάποιο θέμα.

    Εγώ αν προσέξες OldMan άνοιξα το thread και το ενδιαφέρον μου ήταν σε αυτό που αρχικά ρώτησα. Απλά για να μην ανοίγω καινούργιο thread και επειδή πιστεύω οτι αυτό που αρχικά ρωτήθηκε έχει καλυφθεί αρχικά είπα να συνεχίσω με μια εύγλωτη ερώτηση που πιστεύω οτι οδηγεί τον καθένα μας που δεν είναι τόσο ψαγμένος και θέλει να αρχίσει να ψάχνεται. Όπως είδατε περίμενα να καλύψετε την κυρίως ερώτηση θεωρητικά και είπα να μπω και στην πρακτική της εφαρμογή.

    Αν πραγματικά σας χαλάω το όλο θέμα και θέλετε να πείτε κάτι ακόμα είστε ελεύθεροι να το συζητήσετε και πείτε το μου όμορφα και ωραία και εγώ θα ανοίξω νέο thread. Απλά και εύκολα.

    Φιλικά πάντα

  4. #19
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Μα εκει ειναι το θεμα ανοιξε ενα νεο thread!
    Ο καρκινος των ποστ ειναι οτι ξεκινανε απο καπου και καταληγουν αλλου,μια νεα συζητηση δεν κοστιζει....αν μπουμε σε αυτη τη διαδικασια θα αρχισουμε τα βαλε αυτο και βαλε εκεινο και δεν θα βγει πουθενα ισως...!!
    Βαλε μια συζητηση τι εξατμιση να βαλω και αστο θα απαντησει καποιος...
    Τωρα αλλαζοντας χοντρικα εξατμιση δεν χαλας κατι αν το κανεις σωστα.

  5. #20
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
    Με συγχωρείτε ρε παιδιά που ρώτησα και κάτι που είπα οτι είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. Κυρίως συγνώμη OldMan για τις @#$%^&* που γράφω απλά όπως ανάφερα είμαι ένας απλός κοινός θνητός μηχανόβιος και καλό είναι να καταλάβετε οτι εδώ δεν γράφουμε βιβλίο απλά βοηθάμε τους μικρούς μας φίλους στις απορίες που έχουν σε κάποιο θέμα.

    Εγώ αν προσέξες OldMan άνοιξα το thread και το ενδιαφέρον μου ήταν σε αυτό που αρχικά ρώτησα. Απλά για να μην ανοίγω καινούργιο thread και επειδή πιστεύω οτι αυτό που αρχικά ρωτήθηκε έχει καλυφθεί αρχικά είπα να συνεχίσω με μια εύγλωτη ερώτηση που πιστεύω οτι οδηγεί τον καθένα μας που δεν είναι τόσο ψαγμένος και θέλει να αρχίσει να ψάχνεται. Όπως είδατε περίμενα να καλύψετε την κυρίως ερώτηση θεωρητικά και είπα να μπω και στην πρακτική της εφαρμογή.

    Αν πραγματικά σας χαλάω το όλο θέμα και θέλετε να πείτε κάτι ακόμα είστε ελεύθεροι να το συζητήσετε και πείτε το μου όμορφα και ωραία και εγώ θα ανοίξω νέο thread. Απλά και εύκολα.

    Φιλικά πάντα
    Θέλει λίγο ψάξιμο η περίπτωσή σου γιατί έχεις δύο εξατμίσεις... αν αλλάξεις σε μια μπορεί να έχεις τρύπα στις μεσαίες.....

    Απ όλες τις μετατροπές η μόνη μη απαραίτητη είναι το φίλτρο αέρα.... με λίγα λόγια αν απλώς θέλεις μερικά άλογα παραπάνω εξάτμιση και power commander (ή Jet kit για καρμπυρατέρ)

    Εγώ έβαλα πού πρόσφατα εξάτμιση akrapovic από λαιμούς με dynojet πρώτο στάδιο χωρίς φίλτρο και με προσεκτική ρύθμιση έδειξε 143 η τετάρτη από χαμηλές με τέρμα γκάζι και 145 η all gear δυναμομέτρηση.....

    Θα μπορούσε να δείξει παραπάνω αν:

    - Άλλαζα φίλτρο. Μαλακία γιατί περνάνε σκουπίδια στα καρμπυρατέρ και ίσως και πιο μέσα.
    - Ρυθμίζαμε πιο φτωχό το μίγμα. Πάλι μαλακία γιατί υπερθερμαίνεται ο θάλαμος καύσης.
    - Δεν έδινα σημασία στην απόδοση σε όλο το φάσμα των στροφών...
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
    Κυρίως συγνώμη OldMan για τις @#$%^&* που γράφω
    Πλάκα κάνεις???
    Το @#$%^&* δεν είχε καμιά σχέση με αυτό που κατάλαβες!!!
    Προς θεού, όχι και να γίνονται παρεξηγήσεις...

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Για να δώσω μια καλή φλόγα για συνέχεια στην συζήτηση γιατί έχει γίνει ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και επειδή πιστεύω πολύ στην αξία της πρακτικής της εφαρμογής θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ψαχτεί ιδιαίτερα με το φαινόμενο ροπής και ιπποδύναμης να μας γράψουν τι αλλαγές έχουν κάνει στα δικά τους μωρά ή σε γνωστούς τους (και δεν μιλάω για μια αλλαγή εξάτμισης) και μάλιστα να μας πούνε γιατί πήγαν από αλλαγή εξάτμισης και σε αλλαγή φίλτρου, γιατί ασχολήθηκαν μετά και με το μίγμα, σε πια χρήση είναι καλύτερη αυτή η αλλαγή από την άλλη, γιατί να βάλω νίτρο και γιατί turbo και σε ποιο σημείο τοποθετείται και σε ποιές στροφές αποδίδει;

    Κάτι ακόμα που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Η τεχνολογία VTEC της αξιολάτρευτης Honda γιατί δεν έχει γίνει standard, αφού από θεωρητικής άποψης είχε ως σκοπό να βελτιώνει την απόδοση σε όλο τα φάσμα των στροφών;

    (το έσωσα έτσι; πάντα φιλικά )

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Τι ρώτησες????
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
    Κάτι ακόμα που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Η τεχνολογία VTEC της αξιολάτρευτης Honda γιατί δεν έχει γίνει standard, αφού από θεωρητικής άποψης είχε ως σκοπό να βελτιώνει την απόδοση σε όλο τα φάσμα των στροφών;
    Τι εννοείς να γίνει "στάνταρ";
    Στάνταρ γενικά στους βενζινοκινητήρες παγκοσμίως ή στα αμάξια της Honda μόνο;

    Το πρώτο είναι αδύνατο να γίνει γιατί είναι πατενταρισμένο, το δεύτερο ισχύει.

    Ούτως ή άλλως οι καλοί μας φίλοι οι μηχανολόγοι έχουν βρει και άλλες πατέντες για το ίδιο πρόβλημα όπως το VVTi και VVTLi της Toyota, άλλα κόλπα άλλων εταιριών ή λύσεις με αυλούς μεταβλητής διαμέτρου ή μήκους στην εισαγωγή ή την εξαγωγή (αυτό είναι και που βλέπουμε σε πολλά μηχανάκια).

    Επειδή όπως είπα οι μηχανές εσωτερικής καύσης δεν είναι όπως θα θέλαμε απλές αλλά εξαιρετικά περίπλοκες κάθε ένας δίνει λύση στο ίδιο πρόβλημα από διαφορετικό δρόμο.


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
    θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ψαχτεί ιδιαίτερα με το φαινόμενο ροπής και ιπποδύναμης να μας γράψουν τι αλλαγές έχουν κάνει στα δικά τους μωρά ή σε γνωστούς τους (και δεν μιλάω για μια αλλαγή εξάτμισης) και μάλιστα να μας πούνε γιατί πήγαν από αλλαγή εξάτμισης και σε αλλαγή φίλτρου, γιατί ασχολήθηκαν μετά και με το μίγμα, σε πια χρήση είναι καλύτερη αυτή η αλλαγή από την άλλη, γιατί να βάλω νίτρο και γιατί turbo και σε ποιο σημείο τοποθετείται και σε ποιές στροφές αποδίδει;
    Να στο πω απλά: είναι ηλίθιο να βοηθάς το μηχανάκι σου να βγάλει ότι έχει κάψει (αλλαγή εξάτμισης) αλλά να μην το βοηθάς να βάλει το ίδιο γρήγορα ξανά μείγμα για να κάψει (αλλαγή φίλτρου).
    Για αυτό συνήθως αυτά τα δύο πάνε πακέτο, εκτός αν είσαι κάγκουρας και θες απλά να ξεσηκώνεις την γειτονιά στο πόδι με την τρύπια εξάτμιση.

    Να βάλεις τούρμπο αν είσαι καμμένος μόνο.
    Το τούρμπο έχει δύο προπελάκια από τα οποία το ένα παίρνει κίνηση από τα αέρια της εξαγωγής και δίνει με έναν ιμάντα κίνηση στο άλλο που είναι στην εισαγωγή.
    Στέλνει έτσι περισσότερο αέρα μέσα στον κύλινδρο και αναγκάζει τον κινητήρα να κάψει περισσότερο και καλύτερα.
    Αλλάζει όλο το φάσμα των στροφών, ρίχνει την απόδοση στις χαμηλές και την τινάζει στις υψηλές.

    Να βάλεις νίτρο αν είσαι εντελώς καμμένος.
    Το νίτρο είναι απλά μια μπουκάλα με οξείδιο του αζώτου το οποίο από ένα σωληνάκι στην εισαγωγή ψεκάζεται μέσα στον κύλινδρο.
    Απελευθερώνει οξυγόνο μπόλικο και έτσι καίει πολύ καλύτερα το μείγμα.
    Το νίτρο δουλεύει μόνο όταν εσύ θέλεις, δηλαδή όταν πατήσεις το κουμπάκι για να αρχίσει να ψεκάζει, κρατάει λίγο και τινάζει την δύναμη ακόμα πιο πολύ.

    Αυτά τα λίγα.


  11. #26
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
    Να στο πω απλά: είναι ηλίθιο να βοηθάς το μηχανάκι σου να βγάλει ότι έχει κάψει (αλλαγή εξάτμισης) αλλά να μην το βοηθάς να βάλει το ίδιο γρήγορα ξανά μείγμα για να κάψει (αλλαγή φίλτρου).
    Για αυτό συνήθως αυτά τα δύο πάνε πακέτο....
    Αυτό με το φίλτρο δεν είναι απαραίτητο. Διάβασε πιο πάνω αυτό που γράφω για το δικό μου......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber

    Το τούρμπο έχει δύο προπελάκια από τα οποία το ένα παίρνει κίνηση από τα αέρια της εξαγωγής και δίνει με έναν ιμάντα κίνηση στο άλλο που είναι στην εισαγωγή.
    μέσα στον κύλινδρο.
    Το τούρμπο έχει δύο προπελάκια από τα οποία το ένα παίρνει κίνηση από τα καυσαέρια και μέσω ένος άξονα δίνει κίνηση στον συμπιεστή του αέρα στην εισαγωγή.....

    αν ήταν ημάντας θα κοβόταν με τη μια ρε
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  12. #27
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
    Τι εννοείς να γίνει "στάνταρ";
    Στάνταρ γενικά στους βενζινοκινητήρες παγκοσμίως ή στα αμάξια της Honda μόνο;

    Το πρώτο είναι αδύνατο να γίνει γιατί είναι πατενταρισμένο, το δεύτερο ισχύει.

    Για τα άλλα είδη τα γνωρίζω αλλά μίλαγα για τις μηχανές μόνο όπου VTEC έχουμε δει μόνο στο VFR. Αν και έχω ακούσει οτι και το XX 1200 προορίζεται με τέτοια τεχνολογία. Γιατί οι άλλες εταιρείες δεν ακολουθούν; Δεν γνωρίζουν ή δεν θέλουν γιατί δεν αξίζει;

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
    Για τα άλλα είδη τα γνωρίζω αλλά μίλαγα για τις μηχανές μόνο όπου VTEC έχουμε δει μόνο στο VFR. Αν και έχω ακούσει οτι και το XX 1200 προορίζεται με τέτοια τεχνολογία. Γιατί οι άλλες εταιρείες δεν ακολουθούν; Δεν γνωρίζουν ή δεν θέλουν γιατί δεν αξίζει;

    ΛΟΙΠΟΝ ...
    ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ HRC ΤΗΣ ΧΟΝΤΑ..
    ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ V-TEC ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΕΞΗΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣ...
    ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΤΥΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝΕ ΧΧ,ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΜΕΝΟΙ ΧΟΝΤΑΚΗΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ C-50 ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΠΕΣΤ-ΣΕΛΕΡ,ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΑΓΕΝΩΣ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ,ΣΥΓΧΕΟΥΝ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΙ ΑΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ,ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ..

    ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ'ΡΘΕΙ ΟΤΑΝ ΑΞΙΩΘΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΚΑΙ ΣΥ ΘΑ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ...

    ΞΑΝΑΠΑΡΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Το τούρμπο έχει δύο προπελάκια από τα οποία το ένα παίρνει κίνηση από τα καυσαέρια και μέσω ένος άξονα δίνει κίνηση στον συμπιεστή του αέρα στην εισαγωγή.....
    Αυτό ομολογώ πως δεν το ήξερα.

    Αλλά γιατί να κοπεί ρε;
    Ο ιμάντας χρονισμού κόβεται έυκολα;
    Ή σε μερικά τσοπέρια και μπέμπες οι ιμάντες που παίρνουν την θέση της αλυσίδας κόβονται;


  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
    Για τα άλλα είδη τα γνωρίζω αλλά μίλαγα για τις μηχανές μόνο όπου VTEC έχουμε δει μόνο στο VFR. Αν και έχω ακούσει οτι και το XX 1200 προορίζεται με τέτοια τεχνολογία. Γιατί οι άλλες εταιρείες δεν ακολουθούν; Δεν γνωρίζουν ή δεν θέλουν γιατί δεν αξίζει;
    Νομίζω και στο ΧΧ ήδη έχουν.
    Αλλά σου είπα ότι στις μηχανές έχουν και άλλους τρόπους να εξισορροπούν την απόδοση στις χαμηλές και στις ψηλές στροφές.

    Βλέπε τις εξαγωγές του R1 και του νέου GSX-R, τις εισαγωγές τις MV και λοιπά.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 21:46
  2. Οι ανακαλύψεις του άνδρα και της γυναίκας:
    από argpap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 12:05
  3. Οι ανακαλύψεις του άνδρα και της γυναίκας...
    από morpheus στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 12:54
  4. Η σχέση του σεξ και της μύτης
    από Timberg στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 05:00
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2005, 03:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF