Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Θέμα με τα τακάκια ???

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Θέμα με τα τακάκια ???

    Να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει ξαναντιμετωπίσει το ίδιο...

    Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα στο FZ1 το σέρβις των 20.000 χλμ στα πλαίσια του οποίου αλλάχτηκαν και τα τακάκια μπροστά (λαμακία μια και βγάζαν πολύ ακόμα, αλλά τέσπα...). Φυσικά η αλλαγή έγινε με γνήσια YAMAHA....
    Όλα καλά και μαζί με μια αλλαγή σε ένα ρακόρ από τα σωληνάκια υψηλής, τα φρένα είναι θαυμάσια.

    Αλλά...παρατηρώ κάτι περίεργο...Αυξημένος θόρυβος από τα μπροστινά δισκόφρενα χωρίς να ακουμπάω το φρένο-σαν το γνωστό "γδάρσιμο" όταν τα τακάκια είναι πολύ φαγωμένα...και φυσικά είναι πολύ πιο ακουστός όταν ρολλάρω με νεκρά μιας και τότε μειώνεται ο θορυβος του μοτέρ.

    Στην αρχή δεν έδωσα σημασία και περίμενα να γράψω μερικά χιλιόμετρα φανταζόμενος ότι χρειάζονται κάμποσο για να πατήσουν σωστά στις δισκόπλακες, αλλά μέχρι στιγμής αρκετά χιλιόμετρα μετά ο θόρυβος παραμένει πολύ πιο έντονος από ότι πριν την αλλαγή.
    Σε έναν οπτικό έλεγχο δεν διαπίστωσα κάτι περίεργο, ενώ και τα φρένα σαν λειτουργία-αίσθηση-δύναμη είναι κανονικά και θαυμάσια...αλλά ο θόρυβος έντονος και στα δικά μου αφτιά μου φαίνεται υπερβολικός και ασυνήθιστος...

    Έχει κανείς ξαναντιμετωπίσει το ίδιο ή παίζει καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ???

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062

    Re: Θέμα με τα τακάκια ???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει ξαναντιμετωπίσει το ίδιο...

    Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα στο FZ1 το σέρβις των 20.000 χλμ στα πλαίσια του οποίου αλλάχτηκαν και τα τακάκια μπροστά (λαμακία μια και βγάζαν πολύ ακόμα, αλλά τέσπα...). Φυσικά η αλλαγή έγινε με γνήσια YAMAHA....
    Όλα καλά και μαζί με μια αλλαγή σε ένα ρακόρ από τα σωληνάκια υψηλής, τα φρένα είναι θαυμάσια.

    Αλλά...παρατηρώ κάτι περίεργο...Αυξημένος θόρυβος από τα μπροστινά δισκόφρενα χωρίς να ακουμπάω το φρένο-σαν το γνωστό "γδάρσιμο" όταν τα τακάκια είναι πολύ φαγωμένα...και φυσικά είναι πολύ πιο ακουστός όταν ρολλάρω με νεκρά μιας και τότε μειώνεται ο θορυβος του μοτέρ.

    Στην αρχή δεν έδωσα σημασία και περίμενα να γράψω μερικά χιλιόμετρα φανταζόμενος ότι χρειάζονται κάμποσο για να πατήσουν σωστά στις δισκόπλακες, αλλά μέχρι στιγμής αρκετά χιλιόμετρα μετά ο θόρυβος παραμένει πολύ πιο έντονος από ότι πριν την αλλαγή.
    Σε έναν οπτικό έλεγχο δεν διαπίστωσα κάτι περίεργο, ενώ και τα φρένα σαν λειτουργία-αίσθηση-δύναμη είναι κανονικά και θαυμάσια...αλλά ο θόρυβος έντονος και στα δικά μου αφτιά μου φαίνεται υπερβολικός και ασυνήθιστος...

    Έχει κανείς ξαναντιμετωπίσει το ίδιο ή παίζει καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ???


    Kαι εγω ακουω αυτο το γδαρσιμο καιρο τωρα,δεν προσεξα ποτε ξεκινησε αλλα αφου φρεναρει χωρις προβλημα δεν με πολυαπασχολει...

Παρόμοια θέματα

  1. Θέμα με τα φώτα (ανάβει μόνο ένα-διαφορετικό σε κάθε σκάλα)
    από Lioulios στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2012, 10:46
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 21:31
  3. Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 16:16
  4. Επειδη εγινε πανικος με τα πολλαπλα ποστ για το ιδιο...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 18:35
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF