Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: Μοιραίο Target Fixation - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Ευχαριστω Βυρωνα!

    Τα ειχα μπερδεψει αυτα τα δυο.
    Για να μην μπερδεύουμε τα 2 θέματα, ρίξε μια ματιά εδώ

    Κάτι που δεν ανέφερα, είναι ότι το pivot steering το κάνεις ΠΡΙΝ το γυροσκοπικό. Εχεις «κλειδώσει» ήδη και μετά στρίβεις. Αν το κάνεις ταυτόχρονα (όπως εγώ στην αρχή), το μηχανάκι γίνεται νευρικό και ασταθές, μιας και μεταφέρεις και το σώμα σου την ώρα που πέφτει.

    Είχα ένα πρόβλημα με τον εκπαιδευτή μου στο να του δώσω να καταλάβει τι δεν πήγαινε καλά, αλλά ευτυχώς με βοήθησε ο bladerunner στο να διορθώσω το λάθος.

    Εdit: Αν και θα δεις πως η άποψη 2 αγωνιζόμενων (dimdoc-GM) που έγραψαν στο παραπάνω thread, διαφέρει απ΄αυτά που διδάσκει το CSS....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    καλα sniper οτι να 'ναι!!
    ζησε εσυ με 500?/μηνα ξοδευε τα διπλα για εξοπλησμους και μετα ελα να μου πουλησεις το πνευμα σου!
    sorry που αρπαζομαι λιγο αλλα οταν σε βαζουν μαζι με τον υπολοιπο σωρο την στιγμη που προσπαθεις να κανεις κατι σωστα, τοτε γινεσαι λιγο... ευεξαπτος (ο αρχων της ορθογραφιας )
    Συγνώμη κιόλας που σε προσγειώνω στην σκληρή πραγματικότητα αλλά με 500Ε τον μήνα ούτε cbf250 δεν μπορείς να συντηρήσεις.....

    Οπότε, δεν σε έβαλα με τον σωρό αλλά απλά σου είπα οτι έχεις κάτι που δεν μπορείς να το υποστηρίξεις οικονομικά..... Σορρυ αλλά έτσι είναι... κι όποιος σου πει το αντίθετο, μαλακίες θα σου πει.

    Ξανασκέψου αυτό που σου είπα πάντως. Κάνε από αλλού οικονομία και κάνε τα μαθήματα.... ή στην τελική πήγαινε πίστα με κάποιον φίλο σου που τα έκανε τα μαθήματα να σου πει 2-3 πράγματα - γιατί αν δεν κάνεις τα μαθήματα θα ακούσεις ότι κατάλαβε ο φίλος σου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Νικολα εδω εισαι φαουλ!!Και γω δεν ηξερα τι ειναι το γυροσκοπικο οταν την αγορασα ρε συ.

    Στο θεμα μας τωρα...

    ...

    Ούτε κι εγώ.... και εν υπήρχαν και μαθήματα τότε.... και το Internet στα σπάργανα με κάτι μοντεμ που για να κατεβάζεις ebook ήθελες 2-3 μήνες....

    Αλλά σήμερα τα πράγματα είναι πιο απλά.... τι να το κάνω να δώσω 1000Ε για κράνος και μπουφάν ότνα δεν ξέρω να οδηγώ και μπορεί να χρειάζομαι 1-2 κράνη το χρόνο απο τα αποτελέσματα της αμάθειάς μου;

    Σε κανέναν δεν την λέω.... απλά είστε μικροί κι αρπάζεστε εύκολα
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Ξανασκέψου αυτό που σου είπα πάντως. Κάνε από αλλού οικονομία και κάνε τα μαθήματα.... ή στην τελική πήγαινε πίστα με κάποιον φίλο σου που τα έκανε τα μαθήματα να σου πει 2-3 πράγματα - γιατί αν δεν κάνεις τα μαθήματα θα ακούσεις ότι κατάλαβε ο φίλος σου.
    αυτο ακριβως κανω, εχω κοψει καθε τι περιτο και προσπαθω να μαθω οσα ποιο πολλα μπορω, γιαυτο και την προηγουμενη εβδομαδα παρακολουθησα το 0-300RS και γιαυτο προγραμματιζω να παρακολουθησω το CSS level1 όσο πιο συντομα μπορω (ο Θ.Χ. ειπε να το κανουμε σε κανατριμηνο).
    και προσπαθω να πιγαινω στην πιστα ωστε να εφαρμοζω αυτα που εμαθα!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    αυτο ακριβως κανω, εχω κοψει καθε τι περιτο και προσπαθω να μαθω οσα ποιο πολλα μπορω, γιαυτο και την προηγουμενη εβδομαδα παρακολουθησα το 0-300RS και γιαυτο προγραμματιζω να παρακολουθησω το CSS level1 όσο πιο συντομα μπορω (ο Θ.Χ. ειπε να το κανουμε σε κανατριμηνο).
    και προσπαθω να πιγαινω στην πιστα ωστε να εφαρμοζω αυτα που εμαθα!!

    Κάνε αυτό που κάνεις μέχρι στιγμής και μια χαρά θα πάνε όλα. Αγγλικά μιλάς;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Κάνε αυτό που κάνεις μέχρι στιγμής και μια χαρά θα πάνε όλα. Αγγλικά μιλάς;
    γες ει λιτλ...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Τώρα πλάκα κάνεις ή διαφωνείς για να διαφωνείς?

    Δεν είναι περιγραφή από στόμα σε στόμα να κάνουμε υποθέσεις. Εικόνα είναι που δείχνει απ΄την αρχή μεχρι το τέλος τι έγινε. Τι σε εμποδίζει να βγάλεις συμπέρασμα?

    Προφανώς ήταν άπειρος ή αφηρημένος. Προφανώς απ΄την απειρία του του άνοιξε η τροχιά χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Και δυστυχώς ήταν άτυχος που είδε το φορτηγό και κεντράρισε πάνω του.

    Τι σε ζορίζει τόσο και απορρίπτεις την εικόνα ονομάζοντας την περιορισμένη γνώση δεν καταλαβαίνω.

    Edit: Aποψη μου είναι ότι αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα target fixation. Ο οδηγός άνοιξε την τροχιά του μόλις είδε το φορτηγό και πήγε κατευθείαν πάνω του.
    Απλά εμείς βλέπουμε την εικόνα του πίσω και θεωρούμε ότι άνοιξε την τροχιά του χωρίς εμφανή (σε μας) λόγο. Δειτε το καλύτερα...

    Βύρωνα διάβασε σε παρακαλώ τι λες εσύ και μετά με κρίνεις. Λες προφανώς ήταν άπειρος ή αφηρημένος!!!! Από μόνη της η πρόταση εμπεριέχει την αμφιβολία.
    Η εικόνα Βύρωνα δείχνει το γεγονός. Το γιατί δεν το δείχνει!!!!!! Δεν ξέρουμε τι κρύβεται από πίσω.
    Η ένστασή μου εμένα και το ξαναλέω είναι αυτή ακριβώς!!!!! Βλέπουμε το γεγονός όχι την αιτία. Μαντεύουμε τις αιτίες.
    Αλλά αν διάβασες το πρώτο μου ποστάκι θα είδες πιθανότατα ότι το γενίκευσα το θέμα. Εκεί εστιάζεται η δεύτερη και βαθύτερη ένσταση μου. Με πειράζει προσωπικά που όταν ανοίγεται ένα τέτοιο θρεντάκι γράφουμε μέσα σαν να μην λαμβάνουμε υπόπση μας ότι οδηγούμε άνθρωποι και όχι μηχανήματα. Αυτό Βύρωνα με πειράζει περισσότερο. Ξεκινάμε από το να αυτή ήταν η αιτία και καταλήγουμε στην ουσία στο πως θα έπρεπε να φερθεί ο οδηγός. Ε δεν γίνεται έτσι ρε παίδες πάντα! Απλώς δεν γίνεται!!! Δεν λειτουργούμε πάντα κάτω από νόρμες ούτε οδηγούμε πάντα με το 100% των δυνατοτήτων και ικανοτήτων μας. Επομένως το να προσπαθούμε να εξηγήσουμε μόνο έτσι ένα δυστύχημα για μένα είναι λάθος και ουτοπικό.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  8. #53
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Βύρωνα διάβασε σε παρακαλώ τι λες εσύ και μετά με κρίνεις. Λες προφανώς ήταν άπειρος ή αφηρημένος!!!! Από μόνη της η πρόταση εμπεριέχει την αμφιβολία.
    Η εικόνα Βύρωνα δείχνει το γεγονός. Το γιατί δεν το δείχνει!!!!!! Δεν ξέρουμε τι κρύβεται από πίσω.
    Η ένστασή μου εμένα και το ξαναλέω είναι αυτή ακριβώς!!!!! Βλέπουμε το γεγονός όχι την αιτία. Μαντεύουμε τις αιτίες.
    Αλλά αν διάβασες το πρώτο μου ποστάκι θα είδες πιθανότατα ότι το γενίκευσα το θέμα. Εκεί εστιάζεται η δεύτερη και βαθύτερη ένσταση μου. Με πειράζει προσωπικά που όταν ανοίγεται ένα τέτοιο θρεντάκι γράφουμε μέσα σαν να μην λαμβάνουμε υπόπση μας ότι οδηγούμε άνθρωποι και όχι μηχανήματα. Αυτό Βύρωνα με πειράζει περισσότερο. Ξεκινάμε από το να αυτή ήταν η αιτία και καταλήγουμε στην ουσία στο πως θα έπρεπε να φερθεί ο οδηγός. Ε δεν γίνεται έτσι ρε παίδες πάντα! Απλώς δεν γίνεται!!! Δεν λειτουργούμε πάντα κάτω από νόρμες ούτε οδηγούμε πάντα με το 100% των δυνατοτήτων και ικανοτήτων μας. Επομένως το να προσπαθούμε να εξηγήσουμε μόνο έτσι ένα δυστύχημα για μένα είναι λάθος και ουτοπικό.
    Πριν πας για το μάθημα, διάβασε το Twist of the Wrist του Keith Code, και συγκεκριμένα το σημείο που μιλάει για το πόσο απο την προσοχή σου πρέπει να ξοδευεις στα σημεία αναφοράς και επίσης την περιφερειακή όραση.
    Μετα τα ξαναλέμε, τωρα απλα δεν μπορείς καν να καταλάβεις, εκτός κι αν δεν θέλεις...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #54
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Kαι να το παω λίγο πιο κάτω...

    Μιλας για ρομπότ κλπ

    Ανθρωποι είμαστε και με την εκπαίδευση γινόμαστε καλύτεροι! Ενας τελείως άπειρος οδηγός μπορεί να την πατήσει πολύ πιο ευκολα απο εναν έμπειρο.
    Αν δεν ξερει τι παιζει είναι ευκολο να στουκαρει καποιος στον βράχο στην ακρη του δρόμου, πανω σε στροφή, απλα και μόνο γιατί του εκανε εντύπωση, τον φοβήθηκε, καρφωσες το βλέμμα του επάνω του, και τελικά κατέληξε εκει...

    Αν δεν τo καταλαβαίνεις αυτό πες στους εκπαιδευτες να σου δείξουν ιδιαίτερη επιμονή στο θεμα της όρασης (2ο Level CSS)..
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Πριν πας για το μάθημα, διάβασε το Twist of the Wrist του Keith Code, και συγκεκριμένα το σημείο που μιλάει για το πόσο απο την προσοχή σου πρέπει να ξοδευεις στα σημεία αναφοράς και επίσης την περιφερειακή όραση.
    Μετα τα ξαναλέμε, τωρα απλα δεν μπορείς καν να καταλάβεις, εκτός κι αν δεν θέλεις...

    Δυστυχώς το μάθημα το χάσαμε η μοτοσικλέτα είναι συνεργείο.
    Όσο για το σχόλιο... δικαίωμα σου έτσι νομίζεις. Μάλλον εσύ δεν μπαίνεις καν στον κόπο να σκεφτείς αυτά που γράφω οπότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε. No hard feelings έτσι κι αλλιώς.


    ΥΓ Ισχύει η απάντηση και για το δεύτερο ποστάκι σου.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  11. #56
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Δυστυχώς το μάθημα το χάσαμε η μοτοσικλέτα είναι συνεργείο.
    Όσο για το σχόλιο... δικαίωμα σου έτσι νομίζεις. Μάλλον εσύ δεν μπαίνεις καν στον κόπο να σκεφτείς αυτά που γράφω οπότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε. No hard feelings έτσι κι αλλιώς.


    ΥΓ Ισχύει η απάντηση και για το δεύτερο ποστάκι σου.
    Τα σκέφτηκα αλλιως δεν θα απαντούσα καν.

    Κρίμα για το μάθημα. Το Twist of the Erist μπορείς να το βρεις τζαμπέ, εχουν βάλει αρκετες φορες κι εδω στο moto.gr λινκ. Διάβασε το!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Βύρωνα διάβασε σε παρακαλώ τι λες εσύ και μετά με κρίνεις. Λες προφανώς ήταν άπειρος ή αφηρημένος!!!! Από μόνη της η πρόταση εμπεριέχει την αμφιβολία.
    Η εικόνα Βύρωνα δείχνει το γεγονός. Το γιατί δεν το δείχνει!!!!!! Δεν ξέρουμε τι κρύβεται από πίσω.
    Η ένστασή μου εμένα και το ξαναλέω είναι αυτή ακριβώς!!!!! Βλέπουμε το γεγονός όχι την αιτία. Μαντεύουμε τις αιτίες.
    Φυσικά μαντεύουμε τις αιτίες που δεν απέχουν και πολύ απ΄αυτό που συνέβει. Διάβασε εσύ τι έχεις γράψει παρακάτω.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Για την ακρίβεια δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα γιατί έχουμε άγνοια για ΟΛΑ τα θέματα.
    Επειδή μηδενίζεις οποιαδήποτε εμπειρία και γνώση έχει αποκτηθεί, σου ξαναματαλέω ότι μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα και μάλιστα πολλά. Αρκεί να έχεις ανοιχτό μυαλό. Δεν κάνεις πραγματογνωμοσύνη του ατυχήματος για να ζητάς τέτοιες λεπτομέρειες. Είτε ήταν έμπειρος είτε ήταν άπειρος, είτε αφηρημένος είτε οτιδήποτε, αυτό που είδες δεν αλλάζει. Ο άνθρωπος έκανε ένα λάθος και είναι νεκρός.

    Δικαίωμα σου βέβαια να πιστεύεις ότι για το ατύχημα φταίει η κακιά η ώρα, αλλά δεν είναι έτσι.

    ΥΓ: Αφού δεν δέχεσαι την εξαγωγή κάποιων συμπερασμάτων από γεγονότα που μπορούν να εξηγηθούν, για ποιό λόγο πάς στο CSS; Τσάμπα χαλάς τα χρήματα σου κατά τη γνώμη μου.

    Φιλικά και χωρίς αντιπαράθεση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Target Fixation?
    από sapila racing στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2015, 09:39
  2. Target fixation... πως το νικάς;
    από Ichigo στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2010, 14:35
  3. Target fixation Video
    από byron στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2008, 23:12
  4. Target Fixation!!!!!
    από div400 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2007, 09:01
  5. Target fixation στα κουτιά
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2006, 22:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF