Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 118

Θέμα: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ Fzr 400 ΣΕ (string)fighter

  1. #46
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    ωραίος!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Η δουλειά που έκανες είναι εξαιρετική !! :a19:
    Μπράβο για την υπομονή και το μεράκι σου. Αν και τα νίκελ δεν τα πολυσυμπαθώ, το πως θα μεταμορφωθεί μια αδιάφορη μοτοσυκλέτα σε ¨προσωπικό όχημα ¨είναι υπόθεση μόνο του δημιουργού της.

    Για το νίκελ κράνος που ρώτησες, υπάρχει έτοιμο. Νομίζω το βγάζει η HJC, ή η Χ-lite. Aν όντως θέλεις πληροφορίες μπορώ να μάθω, μιας και το φόραγε κάποιος φίλος.

    Μόνη μου ένσταση είναι η τοποθέτηση του αμορτισσέρ από GSXR. Ασχετα με το αν ταιριάζει ή όχι, το πιθανότερο είναι πως θα είναι πεθαμένο και δεν αξίζει να το στείλεις για επισκευή (αν ανοίγει). Ψάξου λίγο στο e-bay. Θα βρείς αμορτισσέρ καλύτερης ποιότητας σε εξαιρετικές τιμές.

    Λες ε? Εννοώ για το αμορτισέρ. Βασικά, μου το δίνει τσάμπα ένας φίλος (όλο το μηχανάκι μαζί) είνια μοντέλο '91. Από 'κει θα πάρω και το upsidedown. Το μηχανάκι δεν περπατά τα τελευταία 7-8 χρόνια μετά από σαβούρδα. Το κράνος που λες , νομίζω ότι είναι της KBC. Το είχα δει και εγώ. Δεν μου άρεσε να σου πω την αλήθεια, γι'αυτό και θέλω να κάνω το δικό μου.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
    Λες ε? Εννοώ για το αμορτισέρ. Βασικά, μου το δίνει τσάμπα ένας φίλος (όλο το μηχανάκι μαζί) είνια μοντέλο '91. Από 'κει θα πάρω και το upsidedown. Το μηχανάκι δεν περπατά τα τελευταία 7-8 χρόνια μετά από σαβούρδα. Το κράνος που λες , νομίζω ότι είναι της KBC. Το είχα δει και εγώ. Δεν μου άρεσε να σου πω την αλήθεια, γι'αυτό και θέλω να κάνω το δικό μου.
    Ti να σου πώ.....
    Αν στα δίνει τσάμπα, τραβήξου. Θα δώσεις 60-80? για service και θα είναι ψιλο-οκ....

    Το κράνος έχεις δίκιο. Ηταν KBC. Να το φτιάξεις μόνος σου νίκελ χλωμό το βλέπω...(εκτός και δεν σε νοιάζει να βγεί άχρηστο μετά)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Ti να σου πώ.....
    Αν στα δίνει τσάμπα, τραβήξου. Θα δώσεις 60-80? για service και θα είναι ψιλο-οκ....

    Το κράνος έχεις δίκιο. Ηταν KBC. Να το φτιάξεις μόνος σου νίκελ χλωμό το βλέπω...(εκτός και δεν σε νοιάζει να βγεί άχρηστο μετά)
    Ναι ρε συ αλλά και με τις αερογραφίες που κάνουν πολλοί το ίδιο πρόβλημα δεν δημιουργείται??? Για service αμορτισέρ ξέρεις κανέναν???:smilea:
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
    Ναι ρε συ αλλά και με τις αερογραφίες που κάνουν πολλοί το ίδιο πρόβλημα δεν δημιουργείται??? Για service αμορτισέρ ξέρεις κανέναν???:smilea:
    Το k-shock και ο Τασούλης κάνουν επισκευές. Για τις βαφές καλύτερα να το πας σε κάποιον ειδικό όπως στο iridio.gr πχ.

    Δεν βάφονται όλα πάντως. Μόνο τα fiberglass αν δεν κάνω λάθος.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
    γίνεται με βούρτσες από πανιά και ειδικά λιπαντικά. είναι ειδικά για αυτή τη δουλειά. εγώ τις αγόρασα και τα έκανα μόνος. αλλά υπάρχουν μαγαζιά πυο κάνουν τέτοια δουλειά. αυτά τα μαγαζιά κάνουν και νικελώματα. είναι λίγο κουρασιτκό, αλλά αξίζει τον κόπο .
    θα χρειαστείς ένα σταθερο δράπανο για να αντέχει τη δουλειά. όταν τελειώσεις θα είσαι κατάμαυρος και τα καπάκια σου θ αστράφτουν

    Αν θελεις δωσε καμια πληροφορια πανω στο θεμα,με ενδιαφερει και μενα... Θελω δηλαδη λεπτομερειες για τα πανια και τις αλοιφες,που και ποσο... Με εντυπωσιασε το αποτελεσμα μπορω να πω,γυαλιζα και εγω παλια κατι αλουμινενια καπακια με SONAX αλλα δεν γυαλιζανε τοσο...

    Επισης πολυ ωραιο εγινε,και το πιο ωραιο οπως ειπανε και πανω ειναι η "μεταμορφωση"... Πραγματικα κουκλα...

    Θα συμφωνησω με τον Byron,επειδη εχω και εγω ενα GSX-R 400 90' μοντελο,ιδιο με του φιλου σου οτι το αμορτισερ δεν αξιζει να το βαλεις...Εχει σχεδον κοινες διαστασεις με πολλα πιο συγχρονα GSX-R 600,περιπου 30κατι ποντους μηκος απο τρυπα σε τρυπα,και τα στοκ αμορτισερ τα βρισκεις πολυ φθηνα...

    Επισης αν μπορεις κανε ενα κοπο και βαλε μια φωτο απο το 400αρακι του φιλου σου,ισως χρειαζομαι καποια πραγματα αν ειναι προθυμος να τα πουλησει...

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    πανεμορφο εγινε!!



    πολυ καλη δουλεια για ερασιτεχνη!!

    εχω και εγω μια ενσταση για το τεποζιτο αλλα το κανει μοναδικο και μαλλον η μοναδικοτητα αυτη ειναι που κανει και το μηχανακι ομορφο!!:hypnotize

    παντως σου για το χρονο και το χρημα που εριξες!
    ΑΞΙΖΑΝ και με το παραπανω!

    να την χαρεις οπως εσυ θελεις και αν ψηνεσαι ελα μια Δευτερα απο Δελεαρ να το δουμε και απο κοντα!

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    πανεμορφο εγινε!!



    πολυ καλη δουλεια για ερασιτεχνη!!

    εχω και εγω μια ενσταση για το τεποζιτο αλλα το κανει μοναδικο και μαλλον η μοναδικοτητα αυτη ειναι που κανει και το μηχανακι ομορφο!!:hypnotize

    παντως σου για το χρονο και το χρημα που εριξες!
    ΑΞΙΖΑΝ και με το παραπανω!

    να την χαρεις οπως εσυ θελεις και αν ψηνεσαι ελα μια Δευτερα απο Δελεαρ να το δουμε και απο κοντα!
    ευχαριστώ, νά'σαι καλά. πολύ θα ήθελα να την κάνω από εδώ που είμαι, αλλά είμαι λίγο μακριά. Διδυμότειχο. ευχαριστώ για την πρόσκληση πάντως
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Αν θελεις δωσε καμια πληροφορια πανω στο θεμα,με ενδιαφερει και μενα... Θελω δηλαδη λεπτομερειες για τα πανια και τις αλοιφες,που και ποσο... Με εντυπωσιασε το αποτελεσμα μπορω να πω,γυαλιζα και εγω παλια κατι αλουμινενια καπακια με SONAX αλλα δεν γυαλιζανε τοσο...

    Επισης πολυ ωραιο εγινε,και το πιο ωραιο οπως ειπανε και πανω ειναι η "μεταμορφωση"... Πραγματικα κουκλα...

    Θα συμφωνησω με τον Byron,επειδη εχω και εγω ενα GSX-R 400 90' μοντελο,ιδιο με του φιλου σου οτι το αμορτισερ δεν αξιζει να το βαλεις...Εχει σχεδον κοινες διαστασεις με πολλα πιο συγχρονα GSX-R 600,περιπου 30κατι ποντους μηκος απο τρυπα σε τρυπα,και τα στοκ αμορτισερ τα βρισκεις πολυ φθηνα...

    Επισης αν μπορεις κανε ενα κοπο και βαλε μια φωτο απο το 400αρακι του φιλου σου,ισως χρειαζομαι καποια πραγματα αν ειναι προθυμος να τα πουλησει...
    για να μη κάθομαι και σου λέω μισά πράγματα τα οποία έμαθα μόνος μου, μπες εδώ και μάθε τα πάντα (σχεδόν): http://www.caswellplating.com/buffs/buffman.htm
    και εγώ μετά έμαθα τι έπρεπε να κάνω για να μην ταλαιπορηθώ τόσο. σε αυτό το site λέει τα πάντα για το βούρτσισμα.
    όσο για τη συμβουλή με το αμορτισέρ θα την ακούσω. για να λέτε εσείς, κάτι θα ξέρετε
    όταν πάρω το gsxr σταχέρια μου θα βγάλω φώτο για να δείτε.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Το k-shock και ο Τασούλης κάνουν επισκευές. Για τις βαφές καλύτερα να το πας σε κάποιον ειδικό όπως στο iridio.gr πχ.

    Δεν βάφονται όλα πάντως. Μόνο τα fiberglass αν δεν κάνω λάθος.
    οκ byron σε ευχαριστώ θα το ψάξω
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
    για να μη κάθομαι και σου λέω μισά πράγματα τα οποία έμαθα μόνος μου, μπες εδώ και μάθε τα πάντα (σχεδόν): http://www.caswellplating.com/buffs/buffman.htm
    και εγώ μετά έμαθα τι έπρεπε να κάνω για να μην ταλαιπορηθώ τόσο. σε αυτό το site λέει τα πάντα για το βούρτσισμα.
    όσο για τη συμβουλή με το αμορτισέρ θα την ακούσω. για να λέτε εσείς, κάτι θα ξέρετε
    όταν πάρω το gsxr σταχέρια μου θα βγάλω φώτο για να δείτε.
    Ευχαριστω για το λινκ...

    Τετοιο δεν ειναι το 400αρι του φιλου σου?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	motogsxr400.jpg 
Προβολές:	822 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	130013

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Ευχαριστω για το λινκ...

    Τετοιο δεν ειναι το 400αρι του φιλου σου?
    ακριβώς αυτό φίλε μου. βέβαια το δικό σου είναι στην πένα!!!! πόσα χρόνια είχα να δω gsxr 400 στην πένα ρε συ!!!!!!!!!! μπράβο, πολύ καλή κατάσταση!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  13. #58
    Ωραια δουλεια, ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΔΕΝ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΓΕΡΑΣΟΥΝ. Τα κανουν να ξανανιωσουν και να εκσυγχρονιστουν! Νικελ ρεζερβουαρ με βουρτσισμενο σκελετο δεν μου παει πολυ στο ματι ισως κανα αυτοκολλητακι να "εσπαγε" λιγο την πολλη γυαλαδα. Παρ ολα αυτα καλυτερα που το φτιαξες παρα να το πεταγες. Ασε που το μοναδικο ειναι αναντικαταστατο.
    I warned you then and I'm warning you now
    If you mess with me you're playing with fire...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της orcinious
    Εγγραφή
    18/11/2007
    Μηνύματα
    322
    Απλά τέλειο έχω κάνει και εγώ πολύ γυάλισμα.
    Ο πήχης μου το ξέρει άσε που κόντεψα να πάθω τενοντίτιδα με το γυμναστήριο μαζί.
    Με την ρόδα πως τα κατάφερες εγώ έτριβα δυο μέρες το μέσα τμήμα που είναι πιο άγριο από τα χείλια και δεν κατάφερα να το κάνω τόσο τέλειο, το παράτησα, αλλά τώρα που βλέπω τα οδικό σου μάλλον (ξανά προς το τρίψιμο τραβά).
    Τη πρώτη μέρα χώρισε τους δίχρονους από του τετράχρονους
    Τη δεύτερη έφτιαξε τον βάνκελ.
    .
    .
    Ο Θεός ήταν μηχανολόγος

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
    Απλά τέλειο έχω κάνει και εγώ πολύ γυάλισμα.
    Ο πήχης μου το ξέρει άσε που κόντεψα να πάθω τενοντίτιδα με το γυμναστήριο μαζί.
    Με την ρόδα πως τα κατάφερες εγώ έτριβα δυο μέρες το μέσα τμήμα που είναι πιο άγριο από τα χείλια και δεν κατάφερα να το κάνω τόσο τέλειο, το παράτησα, αλλά τώρα που βλέπω τα οδικό σου μάλλον (ξανά προς το τρίψιμο τραβά).
    άστο μην το κάνεις καθόλου. οι ζάντες μου δεν είναι βουρτσισμένες. είναι νικελωμένες. τις είχα στείλει αθήνα να τις κάνουν. όταν προσπαθησα να βουρτσίσω και εγώ ενός παπιού, μου βγήκε ο κούκος αηδόνι. βέβαια, μετά βρήκα αυτό το site και είδα ότι γίνεται πολύ πιο εύκολα με την μαύρη πάστα. μπες και δες τι γίνεται
    http://www.caswellplating.com/buffs/buffman.htm
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετατροπη Drz 400 Sm σε χωματινο....
    από apenadi στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 01:14
  2. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF