Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Crash test κρανων!!

  1. #1

    Crash test κρανων!!

    Λοιπον ηρθε η ωρα να αλλαξω κρανος και αφου πλεον ειμαι καλα διαβασμενος(αφου διαβασα ολα τηα ποστ για τα κρανη)θετω το εξης διλημμα


    1)Arai viper ή

    2)Shoei xr1000

    Στα υποψιν οτι εχω Vfr και θελω να δωσω βαση στην ησυχια και την καλη αεροδυναμικη!Με εχει μπερδεψει και το γεγονος οτι τα εχω φορεσει και τα 2 και ειναι μια χαρα στο κεφαλι.Επισης δεν θελω να παω στα αγωνιστικα των 2 εταιρειων γιατι το θεωρω υπερβολη!Επισης θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο τυχον κατοχους του καινουριου lazer d1 γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια και επειδη εχω lazer πιστευω οτι ειναι πολυ αξιολογα.
    Αντε να ακουω γνωμες σημερα που δεν εχει βενζινη και δεν μπορουμε να παμε πουθενα!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  2. #2

    Re: Crash test κρανων!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
    Λοιπον ηρθε η ωρα να αλλαξω κρανος και αφου πλεον ειμαι καλα διαβασμενος(αφου διαβασα ολα τηα ποστ για τα κρανη)θετω το εξης διλημμα


    1)Arai viper ή

    2)Shoei xr1000

    Στα υποψιν οτι εχω Vfr και θελω να δωσω βαση στην ησυχια και την καλη αεροδυναμικη!Με εχει μπερδεψει και το γεγονος οτι τα εχω φορεσει και τα 2 και ειναι μια χαρα στο κεφαλι.Επισης δεν θελω να παω στα αγωνιστικα των 2 εταιρειων γιατι το θεωρω υπερβολη!Επισης θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο τυχον κατοχους του καινουριου lazer d1 γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια και επειδη εχω lazer πιστευω οτι ειναι πολυ αξιολογα.
    Αντε να ακουω γνωμες σημερα που δεν εχει βενζινη και δεν μπορουμε να παμε πουθενα!
    klv δεν ειχες?

    ποτε το δωσες κ ποτε πηρες αλλο!?!?

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  3. #3
    To σοει ειναι το κρανος που χρειαζεσαι και σιγουρα θα το εχεις καταλαβει, απο ολα αυτα που διαβασες εδω μεσα. Εγω και η γυναικα μου, αυτο πηραμε και ειμαστε καταευχαριστημενοι, σε ολα τα επιπεδα.

  4. #4
    arai rulez τιποτα αλο

  5. #5
    Αρεσε και στον πατερα μου και αναγκαστικα να του το κανω δωρο
    power hornet μπορεις να το αιτιολογησεις?
    Παιδια το lazer d1 δεν το εχει κανεις?
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  6. #6
    ειπες για crash τεστ,ο αδερφος μου πριν 20 ημερες ειχε ενα πολυ σοβαρο ατυχημα με την μηχανη,απο 8αυμα ζει βεβαια ειναι ακομα νοσοκομειο αλα ολα πανε καλα.
    ο αδερφος μου φοραγε arai rx7 αμα δεις το κρανος εγινε κωλος,οι γιατροι οταν το ειδαν λενε δεν ειναι δυνατον,οατν βγηκε η αξονικη κεφαλιου δεν ειχε ουτε την παραμικρη αμυχη στον εγκεφαλο ουτε το παραμικρο στουμπωμα,οποτε ναι λεω arai και παλι arai ακριβο αλα μια φορα θα το χρειαστεις,α και που εισαι δεν χρειαζετε να το χιλιοπληρωσεις παρτο απο αμερικη.
    ναι τα arai ειναι θορυβοδη αλα εγω μπροστα στην ασφαλεια δεν ωαζω τιποτα αλο.
    αυτα αυτη ειναι η δικια μου ταπινη γνωμη το λεω για να μην παρεξηγηθουμε μερικοι και λενε ε τι ειναι αυτα που λες κιαλα ειναι καλα βεβαια και αλα ειναι καλα αλα σαν τα αραι δεν ειναι.αυτα πολλα εγραψα

  7. #7
    thanks hornet!Τα ειπες με τον πιο πειστικο τροπο!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  8. #8
    I ride my dreambike Το avatar του/της Locksmith
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    414
    Eντάξει αλλά επειδή το παλικάρι ήταν καλά με το ΑRΑΙ (δοξα τω Θεό), αυτό δεν σημαίνει ότι τα SHOEI και τα υπόλοιπα δεν είναι καλά, ή δεν είναι τόσο όσο τα ARAI.

    Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι πως σ αυτές τις μάρκες και τα μοντέλα τους τα οποία επιλέγεις, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις κράνος που να σε προδώσει όταν έρθει εκείνη η ώρα από θέμα υλικού κατασκευής. Όταν το κράνος είναι kevlar ή carbon fiber (που κι αυτά έχουν kevlar κλπ. από μέσα), θα αποδώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Κι αυτά που λένε -μια τα SHOEI είναι καλύτερα, και μια τα ARAI- και οι φανατισμοί στις διάφορες μάρκες, είναι 100% απόρροια των προσωπικών εμπειριών του καθενός και φυσικά του marketing team της εταιρίας.
    Εσύ κοίτα να έιναι καλό το after sales service, να χουν φθηνά ανταλλακτικά, να βρίσκονται σε διαθεσιμότητα, τι καλύπτει η εγγύηση, και φυσικά την ημερομηνία παραγωγής.

    Εγώ έχω το XR1000 λίγο καιρό αλλά μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος σε όλα τα παραπάνω. Γράφω και για ένα μαγαζί που τα δίνει και φθηνά, μιας και είσαι από Θεσ/νίκη.
    My SV1OOOS...

    SVοεκλογές 2009 - If you SVote for me, I will make your wildest dreams come true! Vote for Pedro

    >> Πωλείται άριστο YAMAHA Tenere XTZ 660 '91

  9. #9
    Εχω το Viper και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος....Ακομα και μετα απο 4 ωρες στο κεφαλι μου δεν ενιωσα καμμια δυσφορια....

    Παρα πολυ καλη αεροδυναμικη και εφαρμογη αφου στα 200+ μπορω και γυρναω να κοιταξω πισω

    Κανει θορυβο με ανοιχτη την ζελατινα ομως και αυτο ειναι για εμενα το μοναδικο μειονεκτημα...

  10. #10
    Παιδια πραγματικα ευχαριστω για τις απαντησεις!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

Παρόμοια θέματα

  1. 2 wheel Crash test
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2008, 06:39
  2. Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 18:57
  3. Crash test για κράνη...
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 20:55
  4. Δείτε αυτό το Crash Test Moto!
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 13:40
  5. smart crash-test
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF