Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Bridgestone Battlax BT-016 σε CBF-600;

  1. #1

    Question Bridgestone Battlax BT-016 σε CBF-600;

    Πείτε μια γνώμη ρε παιδιά, μήπως παραείναι sport το ελαστικό για ψιλοτουριστάδικο μηχανάκι ;

    Οποιαδήποτε άποψη σεβαστή


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bt-016-front-and-rear.jpg 
Προβολές:	2136 
Μέγεθος:	13,0 KB 
ID:	130356

  2. #2
    Pilot Road μη βάλεις μονο







    έχει λυσσαξει ο άλλος με αυτά τα λαστιχα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    έχει λυσσαξει ο άλλος με αυτά τα λαστιχα
    αυτό που φοβόμουνα έγινε ! δεν φταίω, φταίω ;;;;

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    βαλτα αμα δεν πηγαινεις σε χωματοδρομους ρε συ Μακη!Θα τα καταευχαριστηθεις!!Ειδικα αν μπεις και στο πιστακι σας...
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    βαλτα αμα δεν πηγαινεις σε χωματοδρομους ρε συ Μακη!Θα τα καταευχαριστηθεις!!Ειδικα απο μπεις και στο πιστακι σας...
    Το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως και τυχόν εμφανιστούν εκείνα τα κλασσικά τρεμουλάκια που παρουσιάζει το CBF (πιθανόν και όλα τα μηχανάκια της ίδιας κατηγορίας) στα 80-90χλμ/ώρα με τέτοιου είδους ελαστικά, σε SS δένουν κουτί αλλά σε sport-touring με φοβίζουν αυτά που ακούω τριγύρω.

    Απ'την άλλη πάλι το CB1000R αυτά φοράει απ'το εργοστάσιο..

    Δεν με νοιάζει πόσο θ'άντέξουν πάνω στο μηχανάκι, έτσι κι αλλιώς του χρόνου τέτοια εποχή θα μπουν καινούργια ανεξάρτητα απ'το πόσα χιλιόμετρα θα έχουν κάνει (αν έχω ακόμα το CBF τη γκάτσαμε)

    Χώμα δεν πατάει, πεζοδρόμια δεν ανεβαίνει, στα επαρχιακά δεν θα έχω πρόβλημα, σίγουρα θα κρατάνε πολύ καλά όλα καλά λοιπόν, αυτά τα τρέμουλα δεν τα θέλω γμτ όμως

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Bridgestone Battlax BT-016 σε CBF-600;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Πείτε μια γνώμη ρε παιδιά, μήπως παραείναι sport το ελαστικό για ψιλοτουριστάδικο μηχανάκι ;

    Οποιαδήποτε άποψη σεβαστή
    Τι να σου πως ρε συ makis... πριν μια εβδομαδα εβαλα τα BT-021 και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα μαζι τους...ειναι ακομα νωρις για συμπερασματα βεβαια, αλλα σε σχεση με τα Metzeler Roadtec Z6 εχουν πολυ πιο αργη κορωνα, μοιαζουν πολυ με τα πρωτης τοποθετησης που ειχε το CBF, τα Michelin Pilot.

    Τωρα τα BT-016 υποτιθεται οτι ειναι ελαστικα για SS μοτοσικλετες, για κινηση στον δρομο.

    Καλυτερα να μας πει την αποψη του καποιος που να τα εχει βαλει, αν και αποωη μου ειναι πως ενα πολυ "γρηγορο" η με μαλακη γομα ελαστικο δεν εχει νοημα σε μια μοτοσικλετα οπως το CBF, εκτος και αν εχεις βλεωεις για Track-days.

    Σε οσους δεν τα εχουν δοκιμασει παντως, προτεινω Metzeler Roadtec Z6 ανεπιφυλακτα. Εξαιρετικο sport touring λαστιχο.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Σε οσους δεν τα εχουν δοκιμασει παντως, προτεινω Metzeler Roadtec Z6 ανεπιφυλακτα. Εξαιρετικο sport touring λαστιχο.
    Αυτά έχω και τώρα Κωστή, έχουν κάνει 10000χλμ, τα τοποθέτησα πριν κανα χρόνο κι έχουν άλλη τόση ζωή ακόμα μπορεί και περισσότερο.

    Δεν με πρόδωσαν ποτέ εκτός από μία φορά σε σφικτό επαρχιακό που γλύστρησε το πίσω όμως το πίεσα παραπάνω απ'όσο έπρεπε, αυτό που μου έκανε εντύπωση τότε όμως ήταν το ότι μετά από 35 χιλιόμετρα συνεχόμενης και γρήγορης οδήγησης σε κλειστές στροφές το γμλάστιχο δεν είχε ζεσταθεί σχεδόν καθόλου, από τότε θυμάμαι την προδοσία όμως και γενικά σφίγγομαι περισσότερο γι'αυτό είπα να το ρίξω στο πιο σπορ..

  8. #8
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Αυτά έχω και τώρα Κωστή, έχουν κάνει 10000χλμ, τα τοποθέτησα πριν κανα χρόνο κι έχουν άλλη τόση ζωή ακόμα μπορεί και περισσότερο.

    Δεν με πρόδωσαν ποτέ εκτός από μία φορά σε σφικτό επαρχιακό που γλύστρησε το πίσω όμως το πίεσα παραπάνω απ'όσο έπρεπε, αυτό που μου έκανε εντύπωση τότε όμως ήταν το ότι μετά από 35 χιλιόμετρα συνεχόμενης και γρήγορης οδήγησης σε κλειστές στροφές το γμλάστιχο δεν είχε ζεσταθεί σχεδόν καθόλου, από τότε θυμάμαι την προδοσία όμως και γενικά σφίγγομαι περισσότερο γι'αυτό είπα να το ρίξω στο πιο σπορ..
    Κανε αυτο που κανουμε και μεις σε στροφιλικι βρε Μακη...βγαλε κανα psi να ζεσταθει το λαστιχακι (αφου καθα χρονο τα αλλαζεις)
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #9

    Re: Bridgestone Battlax BT-016 σε CBF-600;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Πείτε μια γνώμη ρε παιδιά, μήπως παραείναι sport το ελαστικό για ψιλοτουριστάδικο μηχανάκι ;

    Οποιαδήποτε άποψη σεβαστή
    δεν παραείναι.... μια χαρά θα σου κάτσει και θα μεταμορφώσει το μηχανάκι σου :

    βάλε τα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12 grafiek bt 016 paneel small.jpg 
Προβολές:	2118 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	130360

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    δεν παραείναι.... μια χαρά θα σου κάτσει και θα μεταμορφώσει το μηχανάκι σου :
    βάλε τα!
    Καλά Γιάννη τι να πω, αυτό ακριβώς που είχα στο μυαλό μου και που ουσιαστικά ζητούσα εσύ μου τό'δειξες μ'ένα γκριζωπό κυκλάκι !




    :a19: :a19:

  11. #11
    Kατόπιν συνομιλίας με τον jb21 (Γιάννης) έστειλα e-mail στην ιστοσελίδα της Bridgestone εδώ http://www.bridgestone.eu/bfe/index.jsp (επιλογή Contact us) και μέσα σε δύο μέρες έλαβα τις εξής απαντήσεις:



    "Dear Manolis,
    Thank you for your enquiry regarding tyre fitment for your Honda CBF600SA.

    We would recommend continuing to fit BT014 to your motorcycle. As yet, the BT016 has not been tested and approved for your bike.

    To obtain approval as a fitment to a model of motorcycle, rigorous testing is conducted to ensure the fitment will be suitable and perform well on that machine.

    Kind regards,
    Ian Holland
    Technical Services
    --------------------------------------------------------------------------------
    From: HARTSHORNE Gary
    Sent: 13 May 2008 09:00
    To: HOLLAND Ian
    Subject: FW: United Kingdom - Bridgestone Europe Contact Us Message
    "





    Την αμέσως επομένη ημέρα έλαβα αυτό:




    "Dear Manolis,
    Thank you for your mail.

    The BT-016 is not yet approved for this motorcycle, but probably will be shortly. Until it is approved I cannot say whether it will be ok, or not as I have not data to back it up. Having said that, there is no law in the UK as far as I am aware that states you have to use approved fitments. As long as the size, speed and load index matches that of the original tyres, then you can use them.

    CBF600N / NA (Unfaired) / CBF600S / SA (Faired) ('04-)
    120/70 ZR17 (58W)
    BT-014 SE
    2.5
    160/60 ZR17 (69W)
    BT-014
    2.9

    120/70 ZR17 (58W)
    BT-021
    2.5
    160/60 ZR17 (69W)
    BT-021
    2.9

    120/70 ZR17 (58W)
    BT57 U
    2.5
    160/60 ZR17 (69W)
    BT57 E
    2.9

    I trust this answers your question and thank you for choosing Bridgestone,

    Kind Regards,
    Gary Hartshorne
    Motorcycle Sales & Technical
    Bridgestone UK Ltd
    Athena Drive
    Tachbrook Park
    Warwick
    CV34 6UX

    Tel; 07989 359 075
    Tel; 01926 488 551
    Fax; 01926 310803

    gary.hartshorne@bridgestone.eu
    www.battlax.co.uk
    www.bridgestone.co.uk
    "




    Άμεσες και υπεύθυνες απαντήσεις από μια μεγάλη εταιρία, ελπίζω να φανούν χρήσιμες.

    Εγώ δεν κατέληξα ακόμα, βρίσκομαι σε σκέψεις και όταν με το καλό αποφασίσω θα ενημερώσω.



  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Kατόπιν συνομιλίας με τον jb21 (Γιάννης) έστειλα e-mail στην ιστοσελίδα της Bridgestone εδώ http://www.bridgestone.eu/bfe/index.jsp (επιλογή Contact us) και μέσα σε δύο μέρες έλαβα τις εξής απαντήσεις:



    "Dear Manolis,
    Thank you for your enquiry regarding tyre fitment for your Honda CBF600SA.

    We would recommend continuing to fit BT014 to your motorcycle. As yet, the BT016 has not been tested and approved for your bike.

    To obtain approval as a fitment to a model of motorcycle, rigorous testing is conducted to ensure the fitment will be suitable and perform well on that machine.

    Kind regards,
    Ian Holland
    Technical Services
    --------------------------------------------------------------------------------
    From: HARTSHORNE Gary
    Sent: 13 May 2008 09:00
    To: HOLLAND Ian
    Subject: FW: United Kingdom - Bridgestone Europe Contact Us Message
    "





    Την αμέσως επομένη ημέρα έλαβα αυτό:




    "Dear Manolis,
    Thank you for your mail.

    The BT-016 is not yet approved for this motorcycle, but probably will be shortly. Until it is approved I cannot say whether it will be ok, or not as I have not data to back it up. Having said that, there is no law in the UK as far as I am aware that states you have to use approved fitments. As long as the size, speed and load index matches that of the original tyres, then you can use them.

    CBF600N / NA (Unfaired) / CBF600S / SA (Faired) ('04-)
    120/70 ZR17 (58W)
    BT-014 SE
    2.5
    160/60 ZR17 (69W)
    BT-014
    2.9

    120/70 ZR17 (58W)
    BT-021
    2.5
    160/60 ZR17 (69W)
    BT-021
    2.9

    120/70 ZR17 (58W)
    BT57 U
    2.5
    160/60 ZR17 (69W)
    BT57 E
    2.9

    I trust this answers your question and thank you for choosing Bridgestone,

    Kind Regards,
    Gary Hartshorne
    Motorcycle Sales & Technical
    Bridgestone UK Ltd
    Athena Drive
    Tachbrook Park
    Warwick
    CV34 6UX

    Tel; 07989 359 075
    Tel; 01926 488 551
    Fax; 01926 310803

    gary.hartshorne@bridgestone.eu
    www.battlax.co.uk
    www.bridgestone.co.uk
    "




    Άμεσες και υπεύθυνες απαντήσεις από μια μεγάλη εταιρία, ελπίζω να φανούν χρήσιμες.

    Εγώ δεν κατέληξα ακόμα, βρίσκομαι σε σκέψεις και όταν με το καλό αποφασίσω θα ενημερώσω.



    Dear Manolis

    Wait ρε because as you Know i putt the BT-021 οn my cbf 600.

    As far the λαστιχα is not και οτι καλυτερο. When i στυβω the γκαζι, the μηχανακι starts dancing like Zorba the Greek. Im not saying that the λαστιχα is for the po*utso, but κατσε να figure out what the hell συμβαινει first.

    Επισης the λαστιχα αργουν to warm up και γλυστρουν in the μπ*υρδελο roads of Athens.
    Οκ, i have not make any serious χιλιομετρα yet, but its more θεμα αισθησης...you know.
    Its like having a τσαμπουνα (goats skin instrument like British γκαϊντα) in your ροδες, and they have a bumpy felling θα ελεγα.

    Wait λεμε ρε παιδακι μου, you eat your self to αλλαξεις λατσιχα!....ωχου....

    with respect να πουμε,

    el_hymador
    CBF 600 owner
    Christian Orthodox
    Athens, Greece




  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Dear καρσιλαμά dancer

    I think i'm going to κρατήσω τα Metzeller μέχρι να πετάξουν τα λινά and you are compilitely asshole because you made me χύσω τη φράπα απ'τα γέλια κ@ργιόλη (with the good meaning):rotflmao:

    Best regards
    makis-ready to go for CB1000R but can't wait 'til July-206.com :rotflmao:

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2010
    Μηνύματα
    2
    Παιδες καλησπέρα... αυτο ειναι το πρώτο μου ποστ και ελπίζω να ειναι το πρώτο απο πολλα αλλα.
    Τυγχάνει να είμαι ο ευτυχής κατοχος μιας CBF 600 SA...
    Εβαλα πρίν απο μια εβδομαδα τα ΒΤ-016 και...
    Θα ηταν κλισε να πω τα παρακατω???
    1)Αλλη μηχανή
    2)Εκπληκτικά ελαστικά
    3)Τρένο

    ΥΓ:Είναι η πρώτη αλλαγή ελαστικών που της κανω και τα προηγούμενα ηταν τα μαμισια σε άθλια κατασταση....
    Παρολα αυτα η διαφορα ειναι... τρομακτική!!!

  15. #15
    φιλε τα 016 ειναι πολυ σουπερ ... δεν ειναι γομες μην αγχωνεσαι...εγω ειναι το τριτο ζευγαρι που φοραω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 19:34
  2. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 22:34
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF