Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: vfr 400 για νεο οδηγο?

  1. #1

    vfr 400 για νεο οδηγο?

    πως σας φαινεται η ιδεα νεος οδηγος (σε μηχανη) γιατι ειναι με παπια κανα δυο χρονακια να τσιμπισει vfr 400 του 93 με 1000Ε?

    αποψη μου ειναι οτι μπορει μια χαρα...

    η ερωτηση ειναι εκ μερους φιλου

    μηπως το vfr ειναι πολυ extreme για αυτον?

    ανταλλακτικα και πλαστικα θα βρει ευκολα?

    "Apolayste sti zwi,
    tin kathe gamimeni tis stigmi..."

    "Got a $5 head? Get a $5 helmet.''

  2. #2
    Για ανταλλακτικά και πλαστικά δεν έχω ιδέα. Μπορώ όμως να πω στο φίλο σου ότι ανέβηκα στο Super4 αμέσως μετά το δίπλωμα, με μηδενική εμπειρία σε μηχανοκίνητο δίκυκλο, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τα κυβικά είναι ίδια και ο τύπος μηχανής παρόμοιος, οπότε σίγουρα αυτή η μαρτυρία μετράει αρκετά.

    Με 1000Ε μόλις η ευκαιρία φαίνεται εξαιρετική!

  3. #3
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    koufaloni
    Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρετε τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία του ακατονόμαστου και να μάθετε τιμές και διαθεσιμότητα για πλαστικά και ανταλλακτικά και μετά να το γράψετε και εδώ για να γελάσουν και οι υπόλοιποι ?
    Μήπως πρέπει να ψάξετε να μάθετε, τι βλάβες παρουσίαζαν αυτές οι μηχανές και πόσο θα κοστίσει μια επισκευή κινητήρα ?
    Φιλικά

    Gdevelek Παλαιό Μέλος
    Μήπως πρέπει και εσύ να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και να μας πεις, σε περίπτωση που σπάσει ένα κομματάκι από τα όργανα της μηχανής σου, με πόσα πολλαπλασια (των χρηματων που θα δωσεις για τα οργανα) αγοράζεις το vfr των 1000 ευρο, που το βρίσκεις και εξαιρετική ευκαιρία ?

    Φιλικά πάντα
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    koufaloni

    Gdevelek Παλαιό Μέλος
    Μήπως πρέπει και εσύ να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και να μας πεις σε περίπτωση που σπάσει ένα κομματάκι από τα όργανα της μηχανής σου, με πόσες υποδιαιρέσεις αγοράζεις το vfr των 1000 ευρο, που το βρίσκεις και εξαιρετική ευκαιρία ?

    Φιλικά πάντα
    Τι πάει να πει "με πόσες υποδιαιρέσεις αγοράζεις..."; Προσπάθησε να πείς αυτό που θέλεις να πεις με πιο απλά λόγια και θα σου απαντήσω αν βέβαια μπορώ.

  5. #5
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Ξαναδιάβασε το μήνυμα μου, φαίνεται απάντησες την ώρα, που του έκανα διόρθωση

    Και όταν είμαστε τρεις και ο κούκος και απαντάς αμέσως μετά από εμένα, δεν χρειάζεται να κάνεις παράθεση
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  6. #6
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885

    Re: vfr 400 για νεο οδηγο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
    πως σας φαινεται η ιδεα νεος οδηγος (σε μηχανη) γιατι ειναι με παπια κανα δυο χρονακια
    μηπως το vfr ειναι πολυ extreme για αυτον?

    γράφεις νέος οδηγός σε μηχανή
    είναι νέος και σε ηλικία ?

    αλλά και μεγάλος να είναι, η κατηγορία των 35 ίππων που επιβάλει η νέα κατηγορία αναβατών είναι μια χαρά για να εισέρχεται κάποιος οδηγός στον κόσμο της μοτοσυκλέτας
    το vfr δεν θυμάμαι ποσα αλογα είχε -40 η 45 -αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα

    οδηγός που έχει σύνεση μπορεί να οδηγήσει και χιλιαρι κατευθείαν

    Αυτό Που Σκοτώνει Δεν Είναι Η Ταχύτητα, Αλλά Η Διαφορά Ταχύτητας
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    koufaloni

    Gdevelek Παλαιό Μέλος
    Μήπως πρέπει και εσύ να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και να μας πεις, σε περίπτωση που σπάσει ένα κομματάκι από τα όργανα της μηχανής σου, με πόσα πολλαπλασια (των χρηματων που θα δωσεις για τα οργανα) αγοράζεις το vfr των 1000 ευρο, που το βρίσκεις και εξαιρετική ευκαιρία ?

    Φιλικά πάντα
    Πάλι περίεργα μου τα γράφεις... Γράφεις (μετά από λίγη μετάφραση) ότι ένα VFR400 στοιχίζει πολύ περισσότερο από ένα ανταλλακτικό μιας Super4. Μα λογικό δεν είναι μια ολόκληρη μηχανή, έστω και μεταχειρισμένη και παλιά, να κοστίζει πολύ περισσότερο από ένα ανταλλακτικό;

    Μάλλον κάτι άλλο προσπαθείς να πεις.

    Όσο για την ανάγκη παράθεσης, αμέσως μετά το μήνυμά σου όπου μου συνέστησες να μην κάνω παραθέσεις στο συγκεκριμένο thread, έγραψες νέο όπου έκανες εσύ ο ίδιος παράθεση, οπότε και πάλι δυσκολεύομαι να σε καταλάβω.

  8. #8
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403

    Re: Re: vfr 400 για νεο οδηγο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ


    οδηγός που έχει σύνεση μπορεί να οδηγήσει και χιλιαρι κατευθείαν

    Αυτό Που Σκοτώνει Δεν Είναι Η Ταχύτητα, Αλλά Η Διαφορά Ταχύτητας
    Σωστό αυτό αν και δεν ισχύει τις περισσότερες φορές (για τη σύνεση λέω)

    Αν το μηχανάκι δεν είναι σε αποδεκτή κατάσταση θα ταλαιπωρηθείς.... και αυτό γιατί τα έχει τα χρονάκια του και ανταλλακτικά δε θα βρεις τόσο εύκολα.....

    Εδώ δε βρίσκεις για πιο σύγχρονα στο Σαρακαβλακάκη....

    Αν είναι σε καλή κατάσταση μηχανολογικά τότε νομίζω πως είναι ευκαιρία και καλή περίπτωση για πρώτο μηχανάκι.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  9. #9
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Περικλή αυτό ήθελα να γράψω για την σύνεση και ότι αργά η γρήγορα παει περίπατο, ότι και να οδηγάμε, όποτε καλύτερα να μην έχει πολλά άλογα
    Αλλά κόπηκε το ρεύμα και δεν πρόλαβα να το συμπληρώσω

    gdevelek

    Γράφω ότι τα ανταλλακτικά μηχανών που δεν εισήχθησαν όπως το δικό σου (αν δεν κάνω λάθος )αλλά και παλαιών μηχανών που πωλήθηκαν ελάχιστες, έχουν πανάκριβα ανταλλακτικά
    Και ότι αν πάθει κάτι (μικρό σε ζημιά )ένα ανταλλακτικό, όπως τα όργανα, θα αναγκαστείς να περιμένεις μήνες και να δώσεις (όπως έπαθε φίλος ) πάνω από 600 εύρο
    Αν διαιρέσουμε τα 1000 εύρο με τα 600 , βλέπουμε ότι το 600 είναι πολλαπλάσιο του 1000, με τιμή μεγέθους 1,666666
    Αν Δε διαιρέσουμε το 600 με το 1000, είναι υποδιαίρεση με τιμή μεγέθους 0.6 (το ανταλλακτικό εν σχέση την τιμή της μηχανής )
    Η τα έγραψα ανάποδα ?
    Τέλος πάντων, νομίζω ότι τώρα που το μπέρδεψα περισσότερο , έγινε πιο κατανοητό και με λίγα λόγια ναι αυτό θέλω να πω, ότι μια μηχανή σαν το vfr ενώ φαίνεται ευκαιρία στην πραγματικότητα είναι μεγάλη πατάτα για οικονομο-τεχνικούς λόγους
    Το ότι συνέκρινα ένα ανταλλακτικό από δυο διαφορετικές μηχανές ίδιας μάρκας, είναι μεν ατόπημα, αλλά επειδή δεν γνωρίζω τις τιμές από vfr, που ήταν πιο ακριβή μηχανή από το CB, το έβαλα σαν μέτρο σύγκρισης

    Τέλος η παράθεση που έκανα εγώ, αναφέρεται σε πολύ συγκεκριμένο σημείο εστίασης 5 μηνύματα μπροστά και όχι σε ένα μήνυμα από πάνω μου

    Απλά εγώ γράφω με ένα δάκτυλο είμαι αργός στις αριστερές στροφές και στο μυαλό, κάνω πολλά λάθη, που τα βλέπω μόνο όταν το κείμενο είναι τυπωμένο στην οθόνη, με αποτέλεσμα να κάνω πολλές διορθώσεις και φυσικά είναι λογικό, να μην με καταλαβαίνεις εσύ, αφού δεν με καταλαβαίνω εγώ
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  10. #10
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    gdevelek
    Και γενικότερα την παρατήρηση, ρίχτει στον καιρό (άκυρη δηλαδή)
    και εγω το ιδιο κανω πολλες φορες ,ανεξαρτητα των ωρων αιχμης
    Απλά τσαντίστηκα, που τσαντίστηκες που σας θίξαμε τα χοντα
    Και αν δεν είχες απαντήσει αμέσως, θα την είχα ήδη σβήσει,
    απλά την διάβασες, πριν από εμένα
    (οπως θα ειχα σβησει και το παλαιο μελος που αντιγραφηκε κατα λαθος)
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  11. #11
    Πρόσφατα χρειάστηκα ένα ανταλλακτικό, συγκεκριμένα ένα καπάκι από τα όργανα (ταχύμετρο/κοντέρ) και το βρήκα αμέσως στο Σαρακάκη. Γενικά το CB400 κυκλοφορεί πολύ και δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά, εξάλλου ο μηχανικός μου με έχει βεβαιώσει πως στη χειρότερη περίπτωση 8α παραγγείλει ό,τι χρειαστεί από Ευρώπη.

    Η περίπτωση του VFR δεν μπορεί να διαφέρει πολύ. Εξάλλου 1000Ε για μηχανάκι 61 ίππων και κουκλί - θα μου επιτρέψεις να επιμείνω - είναι εξαιρετική ευκαιρία, αν βέβαια βρίσκεται σε αξιοπρεπή κατάσταση. Και εκεί είναι και το μυστικό: αν βρεις μηχανικό που να ξέρει να κινηθεί με τα ανταλλακτικά, παίρνεις μηχανάκι που άλλοι φοβούνται να ακουμπήσουν λόγω έλλειψης ανταλλακτικών, και έτσι το παίρνεις σε σκοτωμένη τιμή.

    Α, το 600 είναι υπο-πολλαπλάσιο του 1000, όχι πολλαπλάσιο...

    Ίσως τα πούμε από κοντά αύριο...

  12. #12
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    σωστές οι παρατηρήσεις και τα άλογα είναι τα 61 που λες
    45 είχε το 250 νομιζω και τα κλειστά 400αρια

    to VFR όμως δεν ήταν σκυλί σαν το δικό σου
    είχε πολλά (μηχανικά) προβλήματα αξιοπιστίας και οσοι το πηραν το μετανοιωσαν (ηξερα δυο)
    μακάρι να τα πούμε από κοντά, άμα δεν μπλέξω απόψε
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  13. #13
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    το VFR ήταν ένα πολύ καλό μηχανάκι για την εποχή του με κύριο χαρακτηριστικό του τον απίστευτο V4 του Saitama. Εν έτη 2005, ο φίλος σου θα πρέπει να είναι πολύ μερακλής για να το συντηρεί και να είναι διατεθημένος να ψάχνει ατελειωτες ώρες σε καταστήματα μεταχειρησμένων ανταλλακτικών. Για τα προβλήματα που αναφέρθησαν θα διαφωνήσω, καθότι καλά μεταχειρησμένα και συντηριμένα τέτοια μονέλα κυκλοφορούν ακόμα, απλά ενίοτε γινόντουσαν αντικείμενα έκφρασης νεανική...λαλακίας και ενθουσιασμού, εξού και τα προβλήματα.
    Δίκοπο μαχαίρι, τύχη και υπομονή.

    ΥΓ: στρίβει καλά, καλύτερα απο όλα τα 400 (εκτός του αδελφού RVF), είναι καλη δασκάλα και πιστεύω μια καλή και φθηνή λύση (1000 Ε ??) για να μπείς στα κλιπ ονς. Το V μοτέρ βοηθάει και συγχωρεί. Με το ίδιο μπήκε και ο γραφών.

    καλορίζο

    s..
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  14. #14
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
    ΥΓ: στρίβει καλά, καλύτερα απο όλα τα 400 (εκτός του αδελφού RVF), είναι καλη δασκάλα και πιστεύω μια καλή και φθηνή λύση (1000 Ε ??) για να μπείς στα κλιπ ονς.
    ZXR400... for ever!!!

  15. #15
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ZXR400... for ever!!!
    θα συμφωνήσω! το μπροστινό του ΖΧ δεν το είχε κανένα 400αρι.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 15:12
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 22:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 22:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  5. Vfr 400 για πίστα
    από bookman στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 23:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF