Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 135

Θέμα: 17-18 Μαϊου, Σέρρες - Ένα trackday ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!!

  1. #76
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    για κανονιστείτε λοιπόν να βρεθούμε στις Σέρρες
    για Οκτώβρη μήνα δυστυχώς....28η. byron, dimdoc, sniper ???.....


  2. #77
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Βλεπουμε...ακομα νωρις ειναι


    ...ex 88 SS 600 GR

  3. #78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
    για κανονιστείτε λοιπόν να βρεθούμε στις Σέρρες
    για Οκτώβρη μήνα δυστυχώς....28η. byron, dimdoc, sniper ???.....

    εμένα δε θα με καλέσεις ρε?
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  4. #79
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    εμένα δε θα με καλέσεις ρε?
    Ασε ρε φίλε.....

    Μετά θα θέλεις όλο το moto.gr ρεζερβέ για να πεις τον πόνο σου :rotflmao: :rotflmao:
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #80
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    εμένα δε θα με καλέσεις ρε?
    Για Οκτώβρη μιλαει ο άνθρωπος.... μέχρι τότε μπορεί να καβαλάς κανενα dominator
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #81
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    εμένα δε θα με καλέσεις ρε?

    είναι ποτέ δυναμόν να το ξέχασα ?????
    σορ ΜΑΣΤΕΡ

  7. #82
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    αντε να πω και εγω μια που το χω προσφατο το level 1

    ιδανικη γραμμη:οριζεται η γραμμη που επιτρεπει σε καθε οδηγο να εχει προοδευτικα ανοιγομενο το γκαζι καθ ολη τη διαρκεια της στροφης.ιδανικη γραμμη δεν υπαρχει μια μονο μιας και οι ικανοτητες των οδηγων αλλα και οι μοτοσυκλετες ποικιλουν.

    σημαδια:προσπαθουμε να βρουμε το σημαδι το οποιο οταν ο μπροστινος μας τροχος το ''χτυπησει'' εκτελουμε το quick turn και αφοτου κανουμε το γυροσκοπικο μας και τελειωσουμε με αυτο ασχολουμαστε μονο με το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου.πριν χτυπησει ο μπροστινος μας τροχος το σημειο που εχουμε βαλει,σταματαμε να κοιταμε το σημειο αυτο και γυρναμε το κεφαλι μας κοιτοντας την εξοδο.

    αρα λοιπον συνοψιζοντας,εχουμε και λεμε: με το βλεμα μας διαβαζουμε τη στροφη και βαζουμε ενα σημαδι στο οποιο θα κανουμε το quick turn και το οποιο θεωρουμε οτι θα μας επιτρεψει το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου μεχρι την εξοδο και αρα θα εχουμε ιδανικη γραμμη.και πριν να χτυπησουμε το σημαδι γυρναμε το κεφαλι και βλεπουμε την εξοδο.

    αυτα μας ειπανε αυτα λεω.προς αποφυγην παρεξηγησεων απλα λεω τι μας διδαξανε στο l 1 και αυτο που διδαχτηκα,αυτο προσπαθω να εφαρμοσω.δεν το παιζω ξυπνιος.

    σε ολους.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #83
    Πότε κλείνεις το γκάζι δλδ ρε trooper?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #84
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Πότε κλείνεις το γκάζι δλδ ρε trooper?
    φρεναροντας πριν να χτυπησω το σημαδι και εκτελεσω το quick turn.

    κατα τη διαρκεια εκτελεσης του quick turn ειμαι με κλειστο γκαζι.μαλιστα επειδη εκανα το λαθος να ανοιγω το γκαζι μου πριν τη κινηση ''σπρωχνω-αφηνω'' με διωρθωσανε κατα τη διαρκεια του μαθηματος οι εκπαιδευτες.δεν ξερω αν στο level 2 και 3 αναιρουνται αυτα που λεω και στοχος οσων μου ειπανε ηταν διαφορετικος(π.χ. η εκτελεση καποιας συγκεκριμενης ασκησης) αλλα αυτο μου ειπαν και αυτο εφαρμοζω.
    επισης να ξεκαθαρισω οτι το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου κατα τη διαρκεια της στροφης δεν σημαινει καρυδωμα αλλα συνεχης μεταφορα βαρους στον πισω τροχο,πραγμα που επιτυγχανεται με μια μικρη προοδευτικη και σταθερη κινηση του δεξιου καρπου.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #85
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    φρεναροντας πριν να χτυπησω το σημαδι και εκτελεσω το quick turn.

    κατα τη διαρκεια εκτελεσης του quick turn ειμαι με κλειστο γκαζι.μαλιστα επειδη εκανα το λαθος να ανοιγω το γκαζι μου πριν τη κινηση ''σπρωχνω-αφηνω'' με διωρθωσανε κατα τη διαρκεια του μαθηματος οι εκπαιδευτες.δεν ξερω αν στο level 2 και 3 αναιρουνται αυτα που λεω και στοχος οσων μου ειπανε ηταν διαφορετικος(π.χ. η εκτελεση καποιας συγκεκριμενης ασκησης) αλλα αυτο μου ειπαν και αυτο εφαρμοζω.
    επισης να ξεκαθαρισω οτι το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου κατα τη διαρκεια της στροφης δεν σημαινει καρυδωμα αλλα συνεχης μεταφορα βαρους στον πισω τροχο,πραγμα που επιτυγχανεται με μια μικρη προοδευτικη και σταθερη κινηση του δεξιου καρπου.
    ώπα, πέσαμε σε καλό μαθητή

  11. #86
    Καυλαντης ! Το avatar του/της R-1nas
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    450
    Διαφωνω στον ανοιγομενον καραουλον για ολη την στροφην.....


    Ανοιγουμε τον καραουλο μετα το apex.....

    Επισης το 2 step δεν σημαινει παντα οτι κοιταμε εξοδο, αλλα το επομενο σημαδι μας.

    Π.χ μια στροφη εχει 3 σημεια αναφορας, εισοδο,κορυφη,εξοδο.


    Και το καρυδωμα ειναι ενα ειδος μεταφορας βαρους. Δεν σημαινει οτι ειναι λαθος....

  12. #87
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
    Διαφωνω στον ανοιγομενον καραουλον για ολη την στροφην.....

    και ομως ετσι μας ειπανε.


    Ανοιγουμε τον καραουλο μετα το apex.....

    και μεχρι να φτασουμε στο apex τι γινεται???με τι ταχυτητα πας και το γκαζι σου τι το κανεις???σκεψου το λιγο...κανεις q.t. η μηχανη πλαγιαζει και το βαρος ειναι και στους 2 τροχους.κινδυνος να χαθει το μπροστινο λοιπον και μαλιστα πτωση πριν καν χτυπησεις το apex.1η ασκηση του λεβελ 1:ελεγχος του γκαζιου(throttle control).

    Επισης το 2 step δεν σημαινει παντα οτι κοιταμε εξοδο, αλλα το επομενο σημαδι μας.

    Π.χ μια στροφη εχει 3 σημεια αναφορας, εισοδο,κορυφη,εξοδο.
    εχεις δικιο.λαθος εκφρασης δικο μου.αλλο εννοουσα και αλλιως το εγραψα

    Και το καρυδωμα ειναι ενα ειδος μεταφορας βαρους. Δεν σημαινει οτι ειναι λαθος....
    να σου πω γιατι ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.εισαι πλαγιασμενος και καρυδωνεις το γκαζι...ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ!!!εστω οτι δεν καταφερνεις να πεσεις με το καρυδωμα.πραγματι μεταφερεις βαρος αρχικα.αρα βυθιζεις την πισω αναρτηση και αποφορτιζεις τη μπροστα.για ποσο ομως???αμεσα σχεδον το φορτιο επανερχεται.αρα και παλι εχουμε τον κινδυνο να χασουμε μπροστινο λογω του οτι δε μπορει ο μπροστινος τροχος υπο κλιση να διαχειριστει το φορτιο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #88
    τι γράφει ρε ο τρισμέγιστος.....

    μέχρι να κάνω το lvl 3, παίζει να τον έχω και καθηγητή αυτόν ...:wacko:
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  14. #89
    AOYYYY

  15. #90
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
    Διαφωνω στον ανοιγομενον καραουλον για ολη την στροφην.....


    Ανοιγουμε τον καραουλο μετα το apex.....

    Επισης το 2 step δεν σημαινει παντα οτι κοιταμε εξοδο, αλλα το επομενο σημαδι μας.

    Π.χ μια στροφη εχει 3 σημεια αναφορας, εισοδο,κορυφη,εξοδο.


    Και το καρυδωμα ειναι ενα ειδος μεταφορας βαρους. Δεν σημαινει οτι ειναι λαθος....
    Ανοιγουμε το γκαζι ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ και οχι μετα το απεξ απαραιτητα. Οσο γρηγοροτερα εχουμε τελειωσει με το φρεναρισμα-πλαγιασμα (κινησεις οπου το γκαζι ειναι αναγκαστικα κλειστο) και ανοιξουμε το γκαζι, τοσο καλυτερα

    Καρυδωμα σε καμια περιπτωση. Το ανοιγμα του γκαζιου στη φαση αυτη ειναι απλα για να διατηρησει συνεχως μια κατανομη βαρους γυρω στο 40/60 εμπρος πισω αντιστοιχα και οχι για πραγματικη επιταχυνση. Η πραγματικη επιταχυνση ξεκιναει προοδευτικα αυξανομενη απο τη στιγμη που θα αρχισουμε να "σηκωνουμε" τη μοτοσυκλετα προς την εξοδο (και επομενως μπορουμε να ζητησουμε απο το πισω λαστιχο να διαχειριστει και ιππους εκτος απο τη κλιση την οποια σταδιακα μειωνουμε).

    Το καρυδωμα θα διαταραξει επικινδυνα την ισορροπια του συστηματος και θα φερει το πισω λαστιχο, ακομα πλαγιασμενο, σε δυσκολη θεση-παραμονευει το high siding (εκτος αν καβαλαμε harley 883 φιμωμενη στα 30 αλογα και φορτωμενη με αξεσουαρ, εκει για να πετυχεις το 40/60 μπορει να θελει και καρυδωμα το γκαζι... )


    ...ex 88 SS 600 GR

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF