Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 135

Θέμα: 17-18 Μαϊου, Σέρρες - Ένα trackday ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!!

  1. #1

    17-18 Μαϊου, Σέρρες - Ένα trackday ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!!

    Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ

    ένα σαββατοκύριακο αποκάλυψη!
    ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά που οργανώσανε ένα τέτοιο trackday! πολύ όρεξη, διάθεση, προθυμία για βοήθεια, άψογη διοργάνωση, κριτές που λιώσανε κάτω απο τον ήλιο και κανανε αψογη δουλειά, και οδηγοι-πλοηγοί με απίστευτο κουράγιο που προσφέρανε πολύτιμη βοήθεια εντός πίστας!

    μακράν το καλύτερο trackday που έχω συμμετάσχει!

    ο τίτλος όμως δεν αφορά την διοργάνωση ... η αποκάλυψη αφορά δύο πράγματα:

    1) ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΟΥΛΑΔΙΑ !
    2) ο κολλητός & αδερφικός μου φίλος Γιώργος, τον οποίο αρκετοί έχετε γνωρίσει, είναι ταλεντάρα!!!


    ας πάρουμε όμως τα πράγματα απο την αρχη...
    όσο πλησιαζε η μέρα που θα ξεκινούσαμε για την πίστα των σερρών, οι κουβέντες γύρω απο τη μοτοσυκλέτα και την οδήγηση της, γίνονταν το αποκλειστικό θέμα συζητησης στον καφέ, στο φαγητό, στο τηλεφωνο κλπ κλπ κλπ. Οι διαφωνίες, τα πειράγματα και οι προβλέψεις για τις ικανότητές μας, ατελείωτες!

    ..που να ΄ξερα ο άσχετος, ότι μερικά 24ωρα αργότερα θα μου αποδείκνυε με τον πιο πειστικό τρόπο, ότι ειχα τελείως μα ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ !!!


    (η συνέχεια σε λίγο....)
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  2. #2
    η σύνθεση της ομάδας:
    εγώ, ο γιώργος και ο πατέρας του γιώργου!

    οι μοτοσυκλετες της αποστολής:
    yamaha R1 '07, yamaha R6 '03, triumph 675 daytona!

    να σημειωθεί εδώ ότι ο γιώργος δεν οδηγει μοτοσυκλέτα!!! μια φορά στο δίμηνο, έρχεται παίρνει μια μηχανή απο μένα και κατεβαίνει στο κέντρο για κάποια δουλειά! δεν έχει πάει ούτε καν ένα ταξίδι....
    οι γνώσεις του όπως καταλαβαίνετε μηδενικές, και οι ικανότητές του περιορίζονται στο να κρατάει τη μηχανή σε ισορροπία ...

    φτάνουμε λοιπόν στην πίστα τελιώνουμε με τα διαδικαστικά, φοράμε φόρμες κλπ και ακούμε τον γιώργο να λέει: στο 1ο session θα κάνω λίγο κάτω απο 2 λεπτά, στο 2ο κάπου στο 1:52'' ... μετα απο 20 λεπτά, ανεβαίνω στη γραμματεία τσεκάρω το γυρολόγιο ..... 1:58''

    ...
    ...
    ...
    2ο 20λεπτο, ξανά γραμματεία, 1:52'' ρε μας δουλευει ο μαλακας, σκέφτομαι ....

    πιάνουμε κουβέντα και μας λεει τις πρώτες του εντυπώσεις, φτάνει η ώρα για το 3ο session, ''πάμε για 1:46'' δηλώνει με ύφος, βάζει 1η και φευγει ... ανεβαίνω ακόμη μια φορά στη γραμματεία και παρακολουθώ ...... επιτέλους έπεσε έξω....1:44''

    ρε πάμε καλά, αυτός δεν ξέρει να βάζει τη μηχανή στο στάντ, με ακούει ο υπεύθυνος χρονομέτρησης να παραμιλάω ...

    βγαίνει έξω, ρωτάει το χρόνο του...

    Παπ: ρε μαλάκα, θα μας τρελάνεις?
    - ρε άσχετε, όλα θέμα γραμμών είναι, δε χρειάζεται να παιδευεσαι
    Παπ: ρε τι γραμμές και αηδίες, δεν έχεις περάσει τις 9000 στροφές και κάθεσαι σαν να έχεις καταπιεί κολώνα της ΔΕΗ, πως γράφεις χρόνο?
    - δεν μπορώ να βγάλω το σώμα μου, φοβάμαι ακόμα, μόλις το καταφέρω θα πεσω στο 1:40, -λεει με σιγουριά το @ρχΙ(*&%ι...-, μου το λένε και τα παιδιά του staff που γυρίζουν στην πίστα ότι σφίγγομαι πολύ...εσύ πως τα πας?
    Παπ: δεν μπορώ να οδηγήσω -του λεω-, με κουράζει το R1, έχει και ανάποδο σασμάν κόντεψα να φάω τα μουτρα μου 3 φορές, δεν έχει λάστιχα, χάνω το μπροστινό, δεν είναι και δικό μου, όλα μου φταίνε!
    - αρχίσαμε τις δικαιολογίες????...δεν ακουω χρόνο ....συμπληρώνει ειρωνικά .....
    Παπ: 1:39'' , ρε συ την πρώτη φορά που ήρθα, γύρισα στο 1:33'' με το tuono, σπευδω να του υπενθυμίσω, μπας και σώσω λίγη απο την αξιοπρέπειά μου...
    - αφου είσαι άσχετος ρε Παπ, παιδευεσαι άδικα, βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και οδήγα χαλαρά....στρίβεις όπου να ναι, και κουράζεσαι τζαμπα ....
    Παπ: ρε μαλάκα, πας καλά? θα μας κάνεις και μαθήματα? μη με εκνευρίζεις
    - καλά, κάνε ότι νομίζεις -μου λέει-, είσαι αγύριστο κεφάλι ούτως η άλλως ...

    φοράω το κράνος, κοιτάζω το R1, το λυπάμαι προκαταβολικά για το σκίσιμο που το περιμένει και μπαίνω μέσα .....αμα δε γράψω 1:30'' σκέφτομαι, δεν βγαίνω απο δω....
    10 γύρους αργότερα, βγαίνω με ενα χαμόγελο μεχρι τα αυτια, φανερά ικανοποιημενος απο το αποτέλεσμα ...

    γιώργος: τι έγινε ρε, καλύτερα?
    Παπ: τωρα μαλάκα, κάτσε να πάρω χρόνους και τα λέμε

    τρέχω παίρνω χρόνους, και δεν ξλερω που να κρυφτώ

    γιωργος: για λέγε
    Παπ: 1:37''
    γιωργος: έλα ρε παγκόσμιε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Παπ: ρε κάτι γίνεται λάθος, δε μπορεί ..
    γιώργος: καλά, μη μ' ακους, εγω παω να κάνω 1:40''....

    15 λεπτα αργότερα, βγαίνει έξω, τρέχω γραμματεία.....1:39:700''


    ( η συνέχεια το απόγευμα ) ....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  3. #3
    να σημειωθεί σ' αυτό το σημείο, ότι οι προβλέψεις και τα σχόλιά του έχουν ιδιαίτερη βάση & βαρύτητα, παρόλο που πρόκειται για ουσιαστικά αρχάριο οδηγό μοτοσυκλέτας. Ο γιωργος ασχολειται απο όταν αρχισε να περπατάει με τους αγωνες καρτ & αργότερα αυτοκινήτου, και είναι πολύ εξοικειωμενος με το περιβάλλον της πίστας.

    ξέρει να δουλεύει μεθοδικά, μπορεί και διαβάζει τις σωστές γραμμές και γνωρίζει καλύτερα απ' όλους πως πρέπει να προπονηθεί κανείς για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

    πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι τους χρόνους μέχρι 1:40'' τους έκανε με αρχαία τετράγωνα ξεραμένα λάστιχα ... δεν τον απασχολούσε καθόλου η πρόσφυση, ούτε το στήσιμο της μοτοσυκλέτας, ούτε καν η ιπποδύναμη της ....ότι έκανε με το R6, ακριβώς τα ίδια έκανε με το R1...


    (to be continued) ....
    ξεκινάει ιπποδρομία
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  4. #4
    σκοπευω να καταληξω στο ότι είμαστε όλοι κουλοί τελικά .....

    εαν βλεπατε που ανοιγε γκαζι, πως καθοτανε πανω στη μηχανη και πως εσφιγγε το τιμονι, θα ορκιζοσασταν οτι δεν κανει κατω απο 1:50'' ...

    ο χρονος οφειλεται στη ροη που ειχε μεσα στην πιστα λογω πολυ καλων γραμμων ...
    σε όλους του γυρους πατουσε ακριβως στα ιδια σημεια, διόρθωνε ενα λαθος καθε φορα, και δεν προσπαθουσε να τα κανει ολα μαζι


    ...για να μην πολυλογουμε, όταν του δωσαμε το 675, το ατομο εγραψε 1:37'':700 , χωρις καθαρό γύρο!!!
    σταματησε εκει, όχι γιατι δε μπορουσε παρακατω, αλλα γιατι δεν ηθελε να μπερδευτει και με αλλα καινουργια γι' αυτον πραγματα, ούτε να ρισκάρει καταστάσεις, στις οποίες δεν θα ξέρει να αντιδράσει !!!!

    εγω πάντως, αυτή τη στιγμή πίνω ενα lipton ροδακινο στη υγειά του γιώργου!!!
    αδερφέ Gogonatie, :a19:
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    σκοπευω να καταληξω στο ότι είμαστε όλοι κουλοί τελικά .....
    re filaraki εσενα τσαγιασανε... εμας γιατι να μας πάρει η μπαλλα δηλαδης; :rotflmao: :rotflmao:




    θα διαφωνησω μαζι σου περι κουλαμαρας... θα επιστησω τη προσοχή σε συτο που επι της ουσίας τόνισες... οτι όπως και στο εντουρο, η ροή αποφέρει φοβερα αποτελέσματα!

    καθώς επίσης και η ωριμη εικονα που εχει στα ματια του ενας παλιός στις πίστες... με την οποια μπορεί αν καθορίσει τις βέλτιστες γραμμες!

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    καλή η ροή.... αλλά εκείνο με το σφιγμένο τιμόνι και ότι πρώτη φορά καβάλησε R1 σε πίστα ή και γενικότερα καβάλησε R1, δεν βλέπω να σχολιάζει κανένας....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    καλή η ροή.... αλλά εκείνο με το σφιγμένο τιμόνι και ότι πρώτη φορά καβάλησε R1 σε πίστα ή και γενικότερα καβάλησε R1, δεν βλέπω να σχολιάζει κανένας....
    Θα έλεγα να μην το σχολιάσεις ούτε και σύ....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    καλή η ροή.... αλλά εκείνο με το σφιγμένο τιμόνι και ότι πρώτη φορά καβάλησε R1 σε πίστα ή και γενικότερα καβάλησε R1, δεν βλέπω να σχολιάζει κανένας....
    μιλας για αγνοια κινδυνου; εξου και οι χρονοι;

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    Γιώργηηηηηηη φαε τιποτα ρε παιδάκι μου! κοντευεις να γινεις σαν τον ορίζοντα!

    τζαμπα το αδυνατισμα, και ελεγα οτι θα πεσω απο το 1:30''....

    δε με ενδιαφερει, σε ποια κατηγορια θα παει η συζητηση, με ενδιαφερει ομως να διαβαστει απο όλους τους γνωστους, για να κατανοησουν οτι η λυσσα και το γιουργια στην πιστα, μονο ιδρωτα, κουραση και τζαμπα τουμπες θα φερει .....

    όσον αφορα την αγνοια κινδυνου, ούτε καν να το σκεφτεστε .... ο ανθρωπος ξερει πολυ καλα τι κανει, και φαινεται αμεσως μολις κατσεις πισω του.... αποδειξη οτι ενω ειχε μπροστα του πολυ χρονο, σταματησε να αυξανει ρυθμο, και αρχισε να πηγαινει πολυ αργα, προσπαθωντας να εφαρμοσει τις συμβουλες που του δωσανε παλαιοτεροι και πιο εμπειροι, χωρις να το παιζει ξερολας και να κοκορευεται για το κατορθωμα του ...


    ηταν ενας χρονος που τον ειχε προβλεψει απο πριν, καθως τετοιο χρονο εκανε με το αγωνιστικο του yaris πριν καποια χρονια....

    το σχολιο του sniper δεν ειναι καθολου ειρωνικο, απλα προσπαθει να τονισει το πόσο αγνωστο ειναι το αντικειμενο για τον γιωργο
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Συνεχίστε παρακαλώ με χρήσιμα σχόλια

  11. #11
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Γιωργη καλα εισαι εκει,οι χρονοι ειναι κακοι....

    Δες και εμενα που πηγα πρωτη φορα σερρες και γυρισα 1.33-34,τι καταλαβα??Σαβουριαστηκα ο μλκς!

    Περιμενε μλκ να γινεις καλα τωρα..
    Keep spamming!!!:a13:

  12. #12
    Το θεμα δεν ειναι οι χρονοι. Το θεμα ειναι να απολαμβανουμε την σβελτη/γρηγορη οδηγηση σε ενα ασφαλες περιβαλλον!

    Μπραβο στο παλικαρι και το οτι οδηγησε πρωτη φορα R1 δεν μου λεει κατι. Ειναι απλα αποδειξη οτι γρηγορος γεννιεσαι, ΔΕΝ γινεσαι! (Τρανο παραδειγμα ο κ. Σουμαχεριδης προσφατα).
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #13
    πάλι χανετε το νοημα .....

    καταρχας την πρωτη φορα που πηγα εκανα και γω 1:34''
    τη δευτερη εφτασα το 1:30'' περίπου ...

    ουτως η αλλως αυτό το σ/κ δεν υπηρχε περιπτωση να γυρισω σ' αυτους τους χρόνους λογω αγνωστης σε μενα μοτοσυκλετας, λόγω του ότι δεν ήταν καν δική μου και δε μπορουσα να ρισκαρω , λόγω ανάποδου σασμαν που δε μπορω να συνηθισω με τιποτα κλπ κλπ κλπ.....δικαιολογίες μπορω να βρω όσες θέλω ....

    το θέμα είναι ότι ακομα και σε αυτους τους χρονους, που λογικα θα επρεπε να ειμαι ανετος, εγω εβγαινα μουσκιδι στον ιδρωτα και χρειαζομουν μιση ωρα να συνελθω....

    όταν εβαλα το κεφαλι κατω, ξεχασα το πεισμα μου και τον εγωισμο, και ακολουθησα τις γραμμες του γιωργου, ο χρονος ηρθε χωρις ρισκο και χωρις κοπο ...

    ο γιωργος δε γεννηθηκε γρηγορος, εχει μάθει να δουλευει συστηματικα και να φερνει αποτελεσμα.

    μη γελιομαστε, όταν μπαίνουμε στην πιστα, μπαινουμε για να γυρισουμε γρηγορα ....
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ! δοκιμαζεις πραγματα, βελτιωνεσαι, και οι χρονοι ειναι αυτοι που σου δειχνουν αν εισαι στο σωστο δρομο.



    το θεμα ειναι ότι αν το κάνουμε σωστα, ειτε θα γυρίσουμε σε καλυτερους χρόνους, επομένως θα το χαρούμε και περισσοτερο, είτε θα παραμεινουμε στα ιδια γυρολόγια (οποιος έχει τετοια αυτοσυγκρατηση) χωρις να κουραζόμαστε και χωρίς να ρισκαρουμε...

    δεν χρειαζεται να παλεψεις με το τιμονι για να πας γρηγορα....οποιοι εχουν παρακολουθησει CSS, ας θυμηθουν ποσο αρμονικα κινουνται οι εκπαιδευτες σε γρηγορους ρυθμους καθόλη τη διαρκεια της ημερας, χωρις να κουραζονται καθολου ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    οποιοι εχουν παρακολουθησει CSS, ας θυμηθουν ποσο αρμονικα κινουνται οι εκπαιδευτες σε γρηγορους ρυθμους καθόλη τη διαρκεια της ημερας, χωρις να κουραζονται καθολου ...
    Κινούνται αρμονικά γιατί ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και το κάνουν υποσυνείδητα χωρίς καμία πίεση και άγχος. Καμία σχέση δεν έχει με τις γραμμές.

    Ο φίλος σου μπορεί να έχει αίσθηση της ισορροπίας και του γκαζιού, αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα του πρότεινα να μπει ποτέ στα Μέγαρα γιατί εκεί δεν έχει την άσφαλτο και την άπλα των Σερρών και δεν συγχωρεί την άγνοια.
    Θάνος..

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Κινούνται αρμονικά γιατί ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και το κάνουν υποσυνείδητα χωρίς καμία πίεση και άγχος. Καμία σχέση δεν έχει με τις γραμμές.

    Ο φίλος σου μπορεί να έχει αίσθηση της ισορροπίας και του γκαζιού, αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα του πρότεινα να μπει ποτέ στα Μέγαρα γιατί εκεί δεν έχει την άσφαλτο και την άπλα των Σερρών και δεν συγχωρεί την άγνοια.
    θα διαφωνησω Θανο μου ... δεν εχουν πιεση και αγχος, γιατι ακριβως οδηγωντας σωστα και με γραμμες, δεν ρισκαρουν καθολου ...
    εξαλλου, ουτε εμεις οταν πηγαινουμε σε trackday εχουμε καμια πιεση ή αγχος για κάτι ...
    το μονο αγχος που εχουμε, ειναι η πτωση, και ο τροπος για να την αποφυγουμε ειναι μονο ενας ...

    όσον αφορά τα μεγαρα, πρεπει να καταλαβουμε ότι όσο πιο πολυ γλιστραει η πιστα, τοσο πιο πολυ βοηθανε οι γραμμες ... θα συμφωνησω στο οτι αν το ''χασει'' οντως δεν εχει την εμπειρια και τη γνωση για να το σωσει, κρατωντας ομως σωστες γραμμες, έχει λιγοτερες πιθανοτητες να το ''χασει'' ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF