Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Λάθη στην αγορά Προστατευτικού Εξοπλισμού

  1. #1
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504

    λαθη στην αγορα εξοπλισμου

    οταν αρχισα να ασχολουμε με τον εξοπλισμο του αναβατη πριν κανα 3χρονο 4χρον -μεχρι τοτε ημουν χωρις μπουφαν και χωρις κρανος και αν πηγαινα εκδρομη με καποιον αλλον φοραγα το κρανος του πατερα μου xxl -


    tote λοιπον ειπα οτι θα παρω δικο μου γιατι θατο φαω το κεφαλακι μου και δε λεει

    πηγα λοιπον εν αρχη μιας και ειχα μονο το σκουτερ να παρω ενα απλο κρανος

    πηγα στο motoricabi στο πειραια να δω για nolan

    μου ειχε αραδιασει εκει ολα τα μοντελα και λεω αυτο θελω N83

    μα οχι κοιτα και αυτο

    ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ


    με γνωμονα το οτι ηταν μαυρο ματ με δρακους (δεν ειχα ξεπερασει ακομα το μεταλλαδικο αιμα μου)


    ουτε που αναροτηθηκα αν ειναι βαρη αν εφαρμοζεισωστα

    εσκασα 230ευρω και το πηρα

    μετα απο λιγο τα μαξιλαρακια πεσαν και το κρανος που ηταν απο την αρχη μεγαλο αρχισε να πηγαινει προς τα πισω με τον αερα

    αρχισαν να κολλανε οι αεραγογοι

    το κουμπομα με ενοχλουσε στο λαιμο.....

    πηρα μηχανη και λεω θα παρω καλο κρανος

    βγαινει το διαβολικ της shoei και παθαινω πλακα λαλα πως το λενε

    αλλα τα 600ευρο που εκανε εν τα ειχα

    περιμενα

    μετα βγηκε το 2

    ερωτααας ερωωωταααας...δεν αντεξα χρεωθηκα το πηρα
    Λεω...γαμω ελαφρυ στο μεγεθος μου το o-ring το κουμπωμα δεν με ενοχλουσε αθορυβο με σωστους αεργογους

    οτι πλερωνεις παιρνεις

    και οτι παθαινεις μαθαινεις να μην το ξανακανεις /παρεις

    ειχα ενα κορντουρα εν το μεταξυ μπουφανακι μπερινγκ

    μια χαρα αλλα αλλη φαση το δερματινο

    πηγα λοιπον και πηρα ενα νταινεσε.....λεω ωραια η εμπειρια μου εδειξε οτι πρεπει να ειναι σε σωστη θεση τα προστατευτικα και να εφαρμοζει

    ολα καλα

    αλλα......εν ηξερα δεν καταλαβα δε σκευτικα οτι το σκρατς κουμπωμα στο λαιμου του μπουφαν θα κολλαγε στο υφασμα του κουμποματος του κρανους..........


    το εχει κανει χαλια......

    λεω εμπειρια νο2 ....ποτε πια μπουφαν με σκρατσ κουμπωμα στο λαιμο


    γιατι τα λεω ολα αυτα......................


    διοτι ολες οι αγορες που εκανα κατι ειχαν γιατι δεν ηξερα δεν ειχα ακουσει
    απο καποπιον αλλον

    γιατι λεμε για αμορτισερ και ψαλιδια και τι εκανε το ενα και τι προβληματα εβγαλε το αλλο αλλα δε λεμε για τον εξοπλισμο μας

    τι να προσεχουμε στην αγορα

    απο θεμα υλικων σχεδιασμου θεσης

    να σκεφτομαστε και να ξανασκεφτομαστε τι παιρνουμε γιατι το παιρνουμε και πως εφαρμοζουν ολα αυτα μαζι

    ετσι την πατησα και με το μπουφαν της φορμας


    το μονο που αγορασα και δεν εχω κανενα προβλημα ειναι οι μποτες ........ ευτηχως!!!!!!!!!!!!!!!

    καμια εμπειρια?

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  2. #2
    1ο μπουφάν: Μεγάλο

    1ες μπότες: Μικρές

    έκτοτε έμαθα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    3o κράνος (ένα agv) αν το φοράω πανω απο 3/4 δεν νοιωθω τα αυτια μου.

    1ες μπότες η δεξιά με χτυπάει. (και ΔΕΝ ειναι αδιαβροχες frank thomas)

    και εχω κάνει μπάκα και δεν κουμπώνει ο κροκόδειλας.

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Εδώ ρε συ ΕVI πάτε και φορτώνεστε καβασάκια Ζ - στον εξοπλισμό κόλλησες;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ευτυχως χαρη σε πολυ ψαξιμο και στα μαγαζια και μεσα στο φορουμ. ΟΤΙ εχω αγορασει μου εχει βγει καλο και στο μεγεθος και στην εφαρμογη και στην χρησιμοτητα.


    βασικα πρεπει να ασχοληθεις πολυ και να ακουσεις πολλες διαφορετικες γνωμες για να καταληξεις σε αυτο που πραγματικα εχεις αναγκη και χρειαζεσαι.

    στην αρχη δλδ πιστευα οτι με το δερματινο το racing Dainese θα προστατευομουν απο το κρυο του χειμωνα...:wacko:

    ε,μολις το δαγκωσα κανα δυο φορες, λεω "καιρος για cordura".

  6. #6
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Αν δεν πάθεις με τον εξοπλισμό δεν θα μάθεις!
    Πιστεύω ότι ακόμα και να μας τα πουνε στην αρχή μπορεί να πάρουμε και 2-3 όχι και τόσο εύστοχα πράγματα από άποψη εμφάνισης! Μετά καταλαβαίνουμε την αξία της χρηστικότητας!

    Το πρώτο cordura Μπουφανάκι που είχα πάρει ήταν μεγάλο... νόμιζα ότι με στένευε πολύ το large αλλά έτσι πρέπει να είναι ένα μπουφάν μοτοσικλέτας!

    Μετά από αυτό και με πολύ διάβασμα και ψάξιμο εδώ μέσα οι αγορές μου ήταν πετυχημένες!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Καλησπέρα...
    Ισως είναι λίγο "παλιά" η ενότητα, αλλά επειδή είμαι παθών, θα πώ την γνώμη μου.

    Τήν επόμενη φορά που θα αγοράσω εξοπλισμό, θα προτιμήσω να δώσω κάτι παραπάνω η κάτι λιγότερο............αρκεί να αγοράσω απο μαγαζί επώνυμο.

    Προσωπικά, αγορές από.......... "καταστήματα παρά-εισαγωγείς", που δεν υποστηρίζονται απο το επίσημο δίκτυο της εκάστοτε εταιρείας, (όποια και άν είναι αυτή), δεν ξανά-ασχολούμαι..

    Το πάθημα γίνεται μάθημα... Καλό και δελεαστικό το φθηνό - επώνυμο και γνήσιο κατά μία άποψη μπουφάν - παντελόνι - γάντι κ.λ.π, αλλά φρόνιμο είναι, να είμαστε επιφυλακτικοί για αγορές που θα μας συνοδεύουν 'ίσως" και για χρόνια...
    Και όμως............ έγινα αδιάβροχος....

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Δυστυχώς ακόμα και εδώ ισχύει το οτι πληρώσεις παίρνεις..

    Παλιότερα είχα μπουφάν δερμάτινο που την είχε κάνει την δουλειά του βέβαια και με είχε προστατεύσει και απο πτώση με μηδενικό χιλιομέτρων στο κοντέρ.

    Και μπότες που τις είχα πάρει κοψοχρονιά κοκ...

    Σήμερα έχοντας σκάσει στο σύνολο 1000 περίπου ευρώ για εξοπλισμό (Dainese δερμάτινο, Spidi μπότες & xpd μποτάκια, Κράνος UVEX - τότε κορυφαίο της συγκεκριμένης μάρκας - επιγονατίδες/επικαλαμίδες acerbis - γάντια dainese - δερμάτινο jean-like bering παντελόνι κτλ.. ) έχω καταλάβει πως πέρα απο μάρκα πολλές φορές πληρώνεις τεχνολογία και εφαρμογή στο δικό σου σώμα που δεν μπορείς να το καταλάβεις αν δεν το έχεις κάθε μέρα στην διαδρομή σου.

    Όσον αφορά νούμερα και σωματότυπο , αρκεί μια μεζούρα και μέτρημα για να ξέρεις ο ίδιος τι σόι βουβάλι είσαι ( ) και τι μπορείς να βάλεις και τι όχι.

    Προσωπικά σε θέματα εφαρμογής δεν είχα ποτέ λάθος , απο την στιγμή που έκανα το παραπάνω. Συν βέβαια οτι στο βιογραφικό μου έχω και 14 μήνες περίπου σε κατάστημα αξεσουάρ μοτοσυκλέτας την δεκαετία του 90 και είχα μάθει το πως και γιατί του κάθε πράγματος.

    Εκεί που υπολείπομαι και είμαι κουλός , είναι στο θέμα της οδήγησης.. κάποια στιγμή θα μάθω και εγώ που θα πάει..

    Υ.Γ. Ωραίο θέμα ξέθαψες φιλέ μου.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Δυστυχώς ακόμα και εδώ ισχύει το οτι πληρώσεις παίρνεις..
    Ισως και να ισχύει και το.............. "απο που θα το πάρεις".

    Ενα σοφό ρητό λέει....

    "Αν δεν έχεις χρόνο να ψάξεις σωστά, πρέπει να έχεις χρόνο να ψάξεις ξανά"....
    Και όμως............ έγινα αδιάβροχος....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Όσον αφορά νούμερα και σωματότυπο , αρκεί μια μεζούρα και μέτρημα για να ξέρεις ο ίδιος τι σόι βουβάλι είσαι ( ) και τι μπορείς να βάλεις και τι όχι.
    Δέν έχεις και άδικο.... Είμαι ήδη κάτοχος ενός νέου μπουφάν, αλλά δεν χρειάστηκα μεζούρα..
    Ομως για το θέμα "σωματότυπο", θα συμφωνήσω. Δοκίμασα και πήρα ένα μπουφανάκι, το οποίο κατά περίεργο τρόπο, λές και ράφτηκε για μένα...

    Αψογη εφαρμογή, και πανάλαφρο. Το μόνο που περιμένω, είναι να το δώ στην βροχή...

    Πιστεύω αυτή τη φορά να "ψώνισα" σωστά....
    Και όμως............ έγινα αδιάβροχος....

  11. #11
    που στε ρεεεεεεεεεεε! !!!! Το avatar του/της jpag
    Εγγραφή
    01/12/2007
    Μηνύματα
    258
    το τραβαει ο οργανισμος σου τελικα.....

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
    το τραβαει ο οργανισμος σου τελικα.....
    Το να καταθέτει κάποιος μια εμπειρία, δεν νομίζω ότι είναι μαζοχισμός....

    Είμαι απολύτως σίγουρος, ότι δεν θα ήθελες να είσαι μια 10ετία πίσω, (πρίν το διαδύκτιο), όπου σε αντίστοιχες περιπτώσεις, απλά την "έπινες"........... και ήσουν και ευχαριστημένος.:hypnotize
    Και όμως............ έγινα αδιάβροχος....

  13. #13
    Αγορές Alpinestars από net,δοκιμασμένα όλα στα δοκιμαστήρια Μοτοδυναμική...νόου πρόμπλεμ :rotflmao:

  14. #14
    Να πώ κι εγώ το πρόβλημά μου.
    Αγόρασα ένα ζευγάρι μποτάκια forma απο γνωστό κατάστημα της Αθήνας. Το αριστερό ήταν λίγο στενό αλλα σιγά σιγά το συνήθιζα (με χτύπαγε βέβαια όταν περπατούσα στο μπροστινό μέρος αλλά ελέγα ...δεν βαριέσαι). Στις πρώτες βροχές έβαλαν νερά απο μπροστά (στο πλάι).. τσαντίστικα και είπα να τις πάω πίσω στο μαγαζί μιάς και τις πουλάγανε για αδιάβροχες. Μου τις κρατήσανε 2 μέρες (τις δοκιμάσανε) και μου τις δώσανε πίσω λέγοντάς μου ότι είναι μια χαρά και δεν βάζουν νερά. Τις πέρνω... πάω σπίτι και τις αφήνω για κανένα 2 λεπτο κάτω απο την βρύση και εντοπίζω που ακριβώς βάζουν νερό.

    Τις ξαναπάω πίσω στο κατάστημα και ευτυχώς μου λέει ο πωλητής.. φέρτες και θα τις στείλουμε στο εργαστάσιο. Μετά απο 2 εβδομάδες με πέρνουν τηλέφωνο και μου λένε έλα να πάρει ότι άλλο θέλεις.

    Πάω με χαρά και φυσικά δεν ξαναπήρα τις ίδιες αλλά κάτι άλλες Diadora. Ακόμα δεν τις έχω φορέσει στον δρόμο, μόνο μέσα στο σπίτι. Διαπιστώνω ότι το νούμερο είναι οριακό και με χτυπάνε μπροστά στα δάκτυλα. Το 42 μικρό... το 43 οριακό... το 44 πολύ μεγάλο. Και τώρα λέω να τις ξαναπάω πίσω μιάς και δεν έχω βγάλει καν τα ταμπελάκια απο πάνω. Το πρόβλημα είναι ότι στο κατάστημα δεν υπάρχει κανένα άλλο μοντέλο που να μου αρέσει και σε 1 - 2 που μου έκαναν κλίκ ... δεν έχει νούμερα και δεν θα ξαναφέρει. Οπότε είμαι αναγκασμένος να πάρω κάτι άλλο το οποίο ΔΕΝ χρειάζομαι αυτή την στιγμή.

    Και φυσικά θα πρέπει να δώσω άλλα τόσα λεφτά και να ψάξω μπότες απο άλλο μαγαζί.
    Και αναρωτιέμαι.. εγώ έχω πρόβλημα ή έτσι είναι όλες οι μπότες? Είναι δυνατόν να με χτυπάνε μπροστά? Είναι δυνατόν να μήν βρίσκω το νούμερο μου? Εσείς έχετε ανάλογη εμπειρία?

    Δεν ξέρω τί να κάνω...

  15. #15
    μετα απο ενα ατυχημα που ειχα φορωντας ενα shoei xr1000 το οποιο εσπασε αλλα το κεφαλι μου εμεινε οκ.(λεμε τωρα εξωτερικα παντα )γαμω τα κρανη, αποφασιζω ο ηλιθιος να το αλλαξω με ενα καρμπον uvex.χαχαχαχαχαχαλιαααα.εφαρμογη μηδεν, μεσα εσωτερικη επενδυση kαι τα κρανη του LIDL ειναι καλυτερα .Το αλλαζω με ενα xlite801r ωραιο κρανος καλη, εφαρμογη αλλα shoeixr1000 δεν ειναι.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF