Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 49 από 49

Θέμα: Φρέσκο έμβολο-ελατήρια? Ε τότε κάνε τους θήτα κάπα σου....

  1. #46
    (και το συγκεκριμένο άρθρο έχει γίνει αφορμή αρκετών συζητήσεων στο παρελθόν..) [/B][/QUOTE]


    Δεν ξερω αν εχει συζητηθει το θεμα, εγω απλα προσθεσα τον τροπο που μου ειχε υποδειξει ο μηχανικος μου και ακολουθησα σε οσα μηχανακια ειχα(και πριν 3 μερες ετσι εστρωσα το καινουργιο πιστονι στο KXF).Μου ειχε εξηγησει τους λογους που προτεινει αυτον τον τροπο και μου φανηκαν λογικοι(αν και δεν ειμαι μηχανικος για να μπορω να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες).Μετα το εψαξα λιγο στο νετ και βρηκα και αυτο το αρθρο.

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Κατ΄αρχήν παραδέξου ότι είσαι κάγκουρας και δεν κρατιέσαι μέχρι να στρώσει το μηχανάκι ..


    Δεν θα το ελεγα!!Ισα ισα που εχω μεγαλη υπομονη!



    Από εκεί και πέρα νομίζω ότι υπάρχει θέμα στο να υποστηρίζουμε μια μέθοδο στρωσίματος βασιζόμενοι σε λάθος ή ανύπαρκτα επιχειρήματα/τεκμηριώσεις, ειδικά όταν αφορά κάτι "μη θέσφατο" που σηκώνει αρκετή συζήτηση...

    Ξαναλεω οτι δεν ειμαι μηχανικος!Αυτος ο τροπος μου ειχε υποδειχθει απο ανθρωπο ο οποιος πιστεψτε με γνωριζει και περνανε απο τα χερια του παρα πολλα μηχανακια και αποκλειστικα motocross και με αυτον τον τροπο στρωνει τα δικα του αλλα και μηχανακια απο τους αγωνιζομενους του.
    Εγω αυτον τον τροπο χρησιμοποιω αρκετα χρονια.Αν τα θεωρεις ανυπαρκτα επιχειρηματα δεν μπορω να πω κατι.Τωρα να εμβαθυνω σε λεπτομερειες δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις να το κανω.Προσπαθησα να το εξηγησω ετσι οπως το εχω καταλαβει εγω με τις οποιες μηχανολογικες μου γνωσεις.
    Αυτα τα λιγα.
    Εγω παντως το θεωρω στρωμενο το KXF και 8α παω για προπονηση αργα το απογευμα στο λεω να το ξερεις! χαχαχα...

  3. #48
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
    Ξαναλεω οτι δεν ειμαι μηχανικος!
    Για το "κάνγκουρας" όμως κουβέντα ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
    Αυτος ο τροπος μου ειχε υποδειχθει απο ανθρωπο ο οποιος πιστεψτε με γνωριζει και περνανε απο τα χερια του παρα πολλα μηχανακια και αποκλειστικα motocross και με αυτον τον τροπο στρωνει τα δικα του αλλα και μηχανακια απο τους αγωνιζομενους του.
    Κατανοητό και λογικό ...

    Στρώνεις ένα μηχανάκι με την λογική του προβλεπόμενου τρόπου λειτουργίας του...
    (ουσιαστικά προσπαθείς να εξασφαλίσεις ότι δεν θα μείνει από πιστονοελατήρια το μηχανάκι στην μέση ενός αγώνα - το αν αλλάζεις πιστόνι κάθε 2 αγώνες είναι άλλη παράγραφος..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Για το "κάνγκουρας" όμως κουβέντα ...


    Κατανοητό και λογικό ...

    Στρώνεις ένα μηχανάκι με την λογική του προβλεπόμενου τρόπου λειτουργίας του...
    (ουσιαστικά προσπαθείς να εξασφαλίσεις ότι δεν θα μείνει από πιστονοελατήρια το μηχανάκι στην μέση ενός αγώνα - το αν αλλάζεις πιστόνι κάθε 2 αγώνες είναι άλλη παράγραφος..)


    Μεχρι τωρα παντως το νωριτερο που εχω αλλαξει πιστονι ελατηρια ειναι μετα απο 35 ωρες και το αργοτερο γυρω στις 60.Kαι τις δυο φορες δεν ειχε καποιο προβλημα απλα για λογους ασφαλειας.

    Οσο για το ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ δεν απαντω σε μικροτητες!!!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF