Σελίδα 12 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 249

Θέμα: Glam 2 Iran... TO ANTΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ

  1. #166

  2. #167
    Μεθυστικό.............με αργιάνι,

    συναρπαστικό .........έστω και χωρίς αλήτικη περιπλάνηση,

    περιπετοιώδες ........έστω και με μία μόνο παράκαμψη,

    glamour...............

    μυστηριώδη διαζύγια...έχει ουρακοτάγκους άραγε στο ΙΡΑΝ???

    εγωκεντρικό...........ορχιφορούσα adv, άνοιξε ...απλά το γκάζι

    παρείστικο............με συνοικέσιο

    υποκόσμιο ............με συνναλαγές κάτω από το τραπέζι

    ανθρωπολογικό ........βιοποικιλότητα ιδοκτητών BMW GS

    στρατιωτικό ..........τάγμα κυανοέλικων

    απαισιόδοξο...........να με πατήσει τραμ




  3. #168
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    νομίζω ότι χρωστάω και εγώ εδώ έναν μικρό επίλογο

    Καταρχήν Σας ευχαριστώ όλους εδώ μέσα, γιατί με φιλοξενήσατε τους τελευταίους μήνες, ενώ δεν είναι το στέκι μου, με ανεχτήκατε με τις ιδιοτροπίες μου και την BMW μου, χαχαχαχα

    Ελπίζω να σας διασκέδασα με τις "διαμάχες" BMW versus "όλοι οι άλλοι" κυρίως στα πειράγματα πριν το ταξίδι. Αν τυχόν κάποιος παρεξηγήθηκε, του ζητώ συγνώμη, δεν ήταν η πρόθεση να πειράξω κανέναν. Όλη η πλάκα ήτανε "στημένη" και από εμένα και από τον Βασίλη, προκειμένου να κάνουμε τις προετοιμασίες πιο διασκεδαστικές για εσάς. Στα mail μεταξύ μας υπήρχε άφθονο γέλιο, αλλά και σοβαρότητα όταν χρειάστηκε, χωρίς καμία υπόνεια όσον αφορά στις μηχανές. Δεν μας ενδιέφερε καν. Αυτή ήτανε μόνο "δημόσια" τροφή. Εντός ομάδας κανέναν και ποτέ φυσικά δεν ενδιέφερε, τι ο καθένας μας καβαλάει, φτάνει να είναι BMW



    Ο αναβάτης δίνει αξία στην μηχανή μου καβαλάει, όχι αντίθετα.

    Τρόποι ταξιδιού υπάρχουνε πολλοί. Κανένας από τους αναβάτες BMW δεν είπε ποτέ, σε πιο ξενοδοχείο θέλει να πάει. Ητανε εύκολη επιλογή. Μόλις καταλάβαμε, ότι οι τιμές στο Ιράν είναι ξεφτιλιστικές, δεν ασχοληθήκαμε καν. Ούτε ο οδηγός της Αφρικα! Άστε τον να λέει! Απλώς στέλναμε έναν-δύο μέσα να τσεκάρουνε, λίγο να διαπραγματευτούν και αυτό ήτανε. Μάλιστα ο Βασίλης είναι σίγουρο, ότι ήτανε στις περισσότερες ρεσεπσιόν. Δεν επιλέγαμε ντε και καλά ακριβά καταλύμματα. Απλά όλες οι τιμές τελικά ήτανε τόσο προσιτές... που δεν βλέπαμε τον λόγο να πάμε σε παράγκα που είναι δίπλα μόνο και μόνο, διότι πρέπει και επιβάλλεται - γιατί αλλιώς πώς θα το λέγαμε adventurous?
    Η ασφάλεια του γκαράζ μας απασχολούσε, λογικό δεν είναι? Και δεν έχει σχέση μόνο με την αξία της μηχανής. Για σκέψου να είχαμε απρόβλεπτα, σε όποια μηχανή.... Αυτά είναι χαζά πράγματα. Όταν δεν υπάρχει άνεση, μένουμε όπου λάχει, όταν υπάρχει επιλογή, δεν επιλέγουμε κακή ποιότητα μόνο για σασπένς. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να στερηθούμε την παροχή ιντερνετ και δεν το κάναμε, μας άρεσε όταν υπήρχε.
    Όταν ήτανε να πάμε στην έρημο και το πρόγραμμα ακόμα ήτανε αβέβαιο, ΕΓΩ πρότεινα να κάνουμε διανυκτέρευση με σκηνή στην έρημο, αν δεν βγουν τα χιλιόμετρα.

    Πιστεύω, ότι όλοι οι αναβάτες απέδειξαν καλή συμπεριφορά στο δρόμο και αντοχή.

    Θα απαντήσω και στο "πώς πρέπει να είναι ένα ταξίδι..."

    Χμ, δύσκολο.
    Διότι δεν μπορείς να μιλάς και να αντιφάσκεις ταυτόχρονα.
    Η έχεις plenty of time ή δεν έχεις. Και εμείς δεν είχαμε... άρα βασικός προγραμματισμός πρέπει να γίνει και ας μας άρεσε απλώς να "περιπλανιώμαστε". Όταν είναι σαφές, ότι έχεις τρεις εβδομάδες, δεν μπορείς να πάς προς τε εκεί 17 ημέρες γιατί απλά δεν θα προλάβεις να γυρίσεις. Δεν μπορείς να θέλεις κάθε δέκα χιλιόμετρα να σταματάς για φωτό, για θέα, για τσιγάρο και ταυτόχρονα να χτυπήσεις 800άρα. Αναγκαστικά στο νου μας έρχεται ο "ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ", τον οποίο το φανταζόμαστε αργόσχολο και κάπως απένταρο. Μα, δεν είμαστε αργόσχολοι. Πρέπει να φτάσουμε μέχρι το σημείο Χ σήμερα, αλλιώς να λέγαμε, ότι θα κάνουμε μικρότερη διαδρομή. Δεν γίνονται τέλος όλα μαζί: και αργά και να δεις πολλά και να κάνεις πολλά χιλιόμετρα κάθε μέρα και να φτάσεις Ιράν και κάθε απόγευμα να τερματίζεις στις 17.00 να έχεις χρόνο και όρεξη για βόλτα.

    Γι'αυτό, υπάρχουνε πολλοί τρόποι..όσοι και άνθρωποι.
    Θέλω να θυμάστε ότι όποιοι διαχωρισμοί με βάση την μάρκα μηχανής είναι τελείως λάθος. Το λέω διότι διακρίνω, ότι σας αρέσει πολύ όταν ο Βασίλης αναφέρεται σε εμάς σαν "Τάγμα γαλαζο..." και όλα τα άλλα. Ο Βασίλης μπορεί. Έχει διακίωμα. Έχει ελαφρυντικά, γιατί έχει υποστεί ψυχικό τραύμα. Έχει πληγωθεί από το μικρό του ....... ρεζερβουάρ και τον καταλαβαίνω...........





    Υ.Γ. παρακαλώ Βασίλη να τονιστεί ΚΑΙ από εσένα, ότι ένα τέτοιο ταξίδι ΔΕΝ είναι κανένας άθλος, δεν είναι μόνο για τόσο πεπειραμένους σαν και εσένα και άλλοι δεν μπορούν να τολμήσουν. 'Οτι θέλει μόνο λίγο χρόνο και πολύ λίγα χρήματα, ότι μπορεί να πάει πραγματικά κάθε ένας αναβάτης.
    [Σχεδόν] όποιος θέλει, μπορεί να πάει [το σχεδόν αφορά τις πιθανές υποχρεώσεις κτλ., όχι ικανότητα, εμπειρίες και ότι άλλο]

    Καλά χιλιόμετρα σε όλους











    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  4. #169
    Πήγασος Τούρινγκ Εντίσιον Το avatar του/της xmen
    Εγγραφή
    03/01/2008
    Μηνύματα
    43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec






    Υ.Γ. παρακαλώ Βασίλη να τονιστεί ΚΑΙ από εσένα, ότι ένα τέτοιο ταξίδι ΔΕΝ είναι κανένας άθλος, δεν είναι μόνο για τόσο πεπειραμένους σαν και εσένα και άλλοι δεν μπορούν να τολμήσουν. 'Οτι θέλει μόνο λίγο χρόνο και πολύ λίγα χρήματα, ότι μπορεί να πάει πραγματικά κάθε ένας αναβάτης.
    [Σχεδόν] όποιος θέλει, μπορεί να πάει [το σχεδόν αφορά τις πιθανές υποχρεώσεις κτλ., όχι ικανότητα, εμπειρίες και ότι άλλο]


    Σωστές κουβέντες ! ! !

    Γειά χαρά και από μένα, μετά από καιρό που απλά παρακολουθώ το όμορφο ταξίδι σας.

    Όσο για το Αντιταξιδιωτικό, όπως και όλα τα υπόλοιπα κείμενα του Uriah Heep είναι απλά κορυφαία και απολαυστικά ... πολύ.

    Μπράβο σε όλους σας θέλω να σας πω και εύχομαι και σε άλλα όμορφα..
    the Journey is the Destination

  5. #170
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec


    ι όποιοι διαχωρισμοί με βάση την μάρκα μηχανής είναι τελείως λάθος. Το λέω διότι διακρίνω, ότι σας αρέσει πολύ όταν ο Βασίλης αναφέρεται σε εμάς σαν "Τάγμα γαλαζο..." και όλα τα άλλα..

    μην αγχωνεσαι
    οι μισοι εδω μεσα εχουν μπεμπες,

    οι περισσοτεροι (και αυτοι με τις μπεμπες) θελουν να νιωσουν λιγο ποιο αγριοι, ποιο κακοι, ποιο μαγκες ποιο χυμα, ποιο αλητες, και στο προσωπο του uriah heep αυτα τα βρισκεις ευκολα, γιατι το παληκαρι ετσι ειναι ο τυπος του και φυσικα εχει παρα πολλες εμπειριες απο τα ταξιδια του
    επισης εχει χαρισμα στη διηγηση, και ο καθενας που τον διαβαζει ταυτιζεται (θελει τουλαχιστον) μαζι του, οποτε γιαυτο παρατηρεις και αντιδρασεις λατρειας σε <<πιασαρικες>> αναφορες για ταγματα κλπ κλπ

    πολυ ωραιο το αντιταξιδιωτικο αν και διαφωνω σε αρκετα σημεια, αλλα ο καθε ανθρωπος εκφραζεται οπως νομιζει..


    τελος να κλεισω λεγοντας πως τετοιο online κραξιμο δεν εχω ξαναματαδει:rotflmao:
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  6. #171
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Εύγε ρε παιδιά!!!

    Και του χρόνου... (και δις και τρις τον χρόνο αν γίνεται)

    Άντε και στα δικά μας (φεύγουμε αύριο το πρωί, αλλά πάμε σε δυτικούς πολιτισμούς)
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  7. #172
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec
    Κανένας από τους αναβάτες BMW δεν είπε ποτέ, σε πιο ξενοδοχείο θέλει να πάει.
    Συμφωνώ απόλυτα....


    ...απλά είπαν σε ποιό ξενοδοχείο ΔΕΝ θέλουν να ξαναπάνε!



    Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec
    Όλη η πλάκα ήτανε "στημένη" και από εμένα και από τον Βασίλη...

    Ξέχασες να αναφέρεις ότι και η αποχώρηση του Νώντα ήταν "στημένη"...


    ...για να μΕ "φτιάξετε" να γράψω ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ!






  8. #173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
    Συμφωνώ απόλυτα....


    ...απλά είπαν σε ποιό ξενοδοχείο ΔΕΝ θέλουν να ξαναπάνε!






    Ξέχασες να αναφέρεις ότι και η αποχώρηση του Νώντα ήταν "στημένη"...


    ...για να μΕ "φτιάξετε" να γράψω ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ!





    σβιννννννννννννννννννννννννννννν.....ντοινγκκκκκκκκκ κκκ...........

    :wacko:

  9. #174
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
    Συμφωνώ απόλυτα....


    ...απλά είπαν σε ποιό ξενοδοχείο ΔΕΝ θέλουν να ξαναπάνε!






    Ξέχασες να αναφέρεις ότι και η αποχώρηση του Νώντα ήταν "στημένη"...


    ...για να μΕ "φτιάξετε" να γράψω ΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ!






    Ε, στο πρώτο στην Τουρκία με την τουαλέτα κοινή ένα όροφο παραπάνω, με λεκάνη γεμάτη "σκ@@" τα οποία δεν εξαφανιζόντουσαν αφού δεν λειτουργούσε παροχή νερού - ε, σε αυτό το ξενοδοχείο εγώ δεν θέλω να ξαναπάω ΚΑΙ την επόμενη ημέρα - και αν θυμάμαι καλά, εσύ δεν έκανες καν δους...... οπότε αν ήταν και να πληθούμε καμιά φορά, αναγκαστικά θα έπρεπε να πάμε κάπου που υπάρχει μπάνιο σε λειτουργεία. Αν όχι, τότε απλά είναι όχι ταξίδι, αλλά μασοχισμός. Άλλο είναι ελεύθερο καμπινκ και άλλο βρωμερή τουαλέτα. Άλλο να κάνεις τρέξιμο [διασκέδαση της επιλογής] ή μπάλλα ή τένις και άλλο να κουβαλάς αποσκευές και να το θεωρούμε ντε και καλά "ανδρισμό" και χωρίς αυτό να είσαι"λουλού", glamour κτλ. Το ένα το απολαμβάνεις σαν επιλογή, το άλλο είναι [για μένα] ανιαρή αγκαρία και χάσιμο χρόνου. Δεν χρειάζεται να αποδεικνύω σε κανέναν αν μπορώ ή δεν μπορώ ή αν θέλω ή δεν θέλω να κουβαλάω αποσκευές. Αν υπάρχει αυτή η υπηρεσία, έχει καλώς και ευπρόσδεκτη, αν όχι - έχουμε χέρια.. Αλλά δεν πήγα μόνο να διασκεδάσω κουβαλόντας. Αλλιώς πήγαινα διακοπές στα βελγικά ορυχεία. Όσο πιο ξεκούραστα μπορείς να έχεις παροχές, τόσο πιο καλά θα είσαι για την βόλτα, για την αυριανή οδήγηση κ.ο.κ. - άρα μην τα ισοπεδώνουμε...

    Αυτή τουλάχιστον είναι δική μου οπτική γωνία. Πάμε για ταξίδι, με ότι με αυτό συνεπάγεται, αλλά όχι με το ζόρι να αναλωνώμαστε με ανούσια... δεν υπάρχει λόγος. Τα άλλα είναι σημαντικά.
    Και σε αυτό ελπίζω να μην έχεις παράπονο, είμαστε σιδηρόκολοι.
    Εσύ βέβαια έχεις τρομερή αντοχή στα παζάρια, πρέπει να το πούμε αυτό. Και εμένα μου άρεσαν, αλλά αλήθεια είναι, το λέω, ότι μετά από τρίτη-τέταρτη ημέρα να βλέπω [λίγο-πολύ] την ίδια εικόνα [τύπου λαϊκής - για αυτές και μόνο μιλάω] δεν μου προκαλούσε πια τον ίδιο ενθουσιασμό. Και στην Ελλάδα δεν πάω πέντε ημέρες στην συνέχεια στο Μοναστηράκι με την όποια ενδιαφέρουσα πραμμάτια. Το ομολογώ, σε αυτό είσουνα απτόητος!
    Με το καλό τα λεώ, έτσι Βασίλη...





    Για τον Νώντα και αφού δεν θέλει μόνος του να πεί κάτι [σεβαστό] από εμένα - no comments











    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  10. #175
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Κάποιος έχει πει ότι "Είμαστε οι εμπειρίες μας". Κάνοντας κανείς τέτοια ταξίδια γίνεται πλουσιότερος. Μπράβο ρε παιδιά!
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  11. #176
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

    Άντε και στα δικά μας (φεύγουμε αύριο το πρωί, αλλά πάμε σε δυτικούς πολιτισμούς)


    Καλό δρόμο!


  12. #177
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas NL
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    908
    Πρέπει να ήταν εκπληκτικό ταξίδι.

    Διαφορετικές κουλτούρες, συνήθειες και νοοτροπίες, πρέπει να ήταν τρομερή η εμπειρία να μπορέσει κάποιος να τα 'ακουμπίσει' έστω και για λίγο.

    Και αυτό κάνατε όλοι εσείς οι πέντε, ακουμπίσατε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο από τη Δέλτα της γειτονιάς, το αγαπημένο σας νούμερο pizza delivery ή την χαρακτηριστική εικόνα που 'χαίρονται' καθημερινά πολλοί νεο-Έλληνες...αυτή των τριών τηλεχειριστηρίων στο τραπεζάκι του σαλονιού.

    Λυπάμαι που ο Βασίλης ένιωσε την ανάγκη να γράψει αντι - ταξιδιωτικό, όπως λυπάμαι που συχνά οι αναβάτες της παρέας διαχωρίζουν εαυτούς σε Α και Β.

    Έχοντας αυτά κατά νου αποφασίζω να κρατήσω από αυτήν την ιστορία ότι πέντε άτομα πήγανε πολύ, μα πολύ μακριά, σε άλλους πολιτισμούς, σε μέρη που πολλοί 'ταξιδιώτες' θα τα δουν δίνοντας δέκα ευρώ αντίτιμο για να δουν τον Alan Quartermain της εποχής μας.

    Ευχαριστώ για την εμπειρία να διαβάσω ένα τέτοιο Ταξιδιωτικό.


  13. #178
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Διαβασα 2 περιγραφες μιας εμπειριας που μια πενταδα εκανε πραγματικοτητα, ο καθενας για δικο του λογο και με δικια του παροτρυνση.
    Καθε ταξιδι δινει μια νεα διασταση σε πολλες κρισεις για καθε νεα εμπειρια. Αυτο που πραγματικα μενει ειναι το χρονικο διαλλειμα του ταξιδιου που προσθετει στη καθημερινοτητα μια διαφορετικη εικονα και μια διαφορετικη γωνια συγκρισης.
    Αυτη η επιλογη συγκρισης που ξεκινα απο του καθενος τη προσωπικοτητα φαινεται παντου μεσα στα γραπτα σας, που πριν δεν υπηρχε σε γραπτες σας συνομιλιες εδω, καθως και η προσωπικη γωνια εκτιμησης του καθενος.
    Ειναι για οσους για καποιο λογο δεν εχουν κανει μεγαλα ταξιδια και δεν εχουν βιωσει απο την αρχη μεχρι το τελος μια τετοια εμπειρια, ενας τροπος να καταλαβουν τι αποφαση ειναι μια τετοια προσπαθεια.
    Πραγματικα τα συγχαρητηρια μου γιατι καταλαβαινω τι σημαινει 5 ελληνες στο δρομο !!
    Επισης καταλαβαινω τι θα γινοτανε αν ητανε και 300 !!
    Σκεψου να δεις τι εγινε οταν πηγαν σε κεινα τα μερη 100000 !!
    μυριες ευχες ναστε γεροι και γι' αλλα τοσα !!



  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas NL
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    908
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    Διαβασα 2 περιγραφες μιας εμπειριας που μια πενταδα εκανε πραγματικοτητα, ο καθενας για δικο του λογο και με δικια του παροτρυνση.
    Καθε ταξιδι δινει μια νεα διασταση σε πολλες κρισεις για καθε νεα εμπειρια. Αυτο που πραγματικα μενει ειναι το χρονικο διαλλειμα του ταξιδιου που προσθετει στη καθημερινοτητα μια διαφορετικη εικονα και μια διαφορετικη γωνια συγκρισης.
    Αυτη η επιλογη συγκρισης που ξεκινα απο του καθενος τη προσωπικοτητα φαινεται παντου μεσα στα γραπτα σας, που πριν δεν υπηρχε σε γραπτες σας συνομιλιες εδω, καθως και η προσωπικη γωνια εκτιμησης του καθενος.
    Ειναι για οσους για καποιο λογο δεν εχουν κανει μεγαλα ταξιδια και δεν εχουν βιωσει απο την αρχη μεχρι το τελος μια τετοια εμπειρια, ενας τροπος να καταλαβουν τι αποφαση ειναι μια τετοια προσπαθεια.
    Πραγματικα τα συγχαρητηρια μου γιατι καταλαβαινω τι σημαινει 5 ελληνες στο δρομο !!
    Επισης καταλαβαινω τι θα γινοτανε αν ητανε και 300 !!
    Σκεψου να δεις τι εγινε οταν πηγαν σε κεινα τα μερη 100000 !!
    μυριες ευχες ναστε γεροι και γι' αλλα τοσα !!



    Πολύ ωραίος ο Νικόλας...


  15. #180
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
    Πολύ ωραίος ο Νικόλας...

    Και το δικο σου ! ρε αθλιε μαζυ τα γραφαμε ;;


Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF