Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 142

Θέμα: Triumph...ti lene?

  1. #91
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Angelina
    Παίζει ένα (ST όμως) του brother μου. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται αραγμένο στην Αθήνα. Απ' ότι θυμάμαι έχει τριβάλιτσο μαμάς, εξάτμιση LPA και κάτι έχει αλλάξει στις αναρτήσεις, αλλά δεν θυμάμαι τι. Όποιος θέλει να τ' οδηγήσει ας στείλει πμ. Btw το πουλάει κιόλας.

    Πάρτε και μια φωτο από εκδρομή στη Σαμοθράκη.
    Διευκρίνηση (αν και σύντομα θα το βάλω στις αγγελίες, όταν του αλλάξω μπαταρία και πάρει μπρος): Είναι το exclusive του ΄99 και φοράει πίσω πλήρες WP και ελατήρια μπροστά.

  2. #92
    ελεος ρε σεις ....συνελθετε....δεν εχω δει στην ζωη μου πιο κολλημενους απο τους ντουκατακηδες......

    σεβαστες οι επιλογες ολων λογω αρεσκειας αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακι....

    μου μιλατε για την ντουκατι,μια εταιρια που παραγει 1(ολογραφως ΕΝΑ) μοτερ εδω και 35 χρονια και ακομη δεν εχει μπορεσει να το κανει αξιοπιστο....(μην πεταχτει εδω κανας κατοχος αεροψυκτου και μου πει οτι δεν σπανε....που να σπασει αν απο 800-900-1000 cc βγαζει 70-80 αλογα?)...

    οι ιαπωνικες εταιριες βγαζουν ενα σκασμο μοντελα και εννοω διαφορετικους τυπους κινητηρων και ως επι το πλειστον ειναι αξιοπιστα...σιγουρα πολυ περισσοτερο απο αντιστοιχα ιταλικα....

    αν αντεγραψαν οι ιαπωνες τους ευρωπαιους? σαφεστατα και το εκαναν....απο κει και περα ομως εφτασαν την τεχνολογια σε δυσθεωρητα επιπεδα και αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις....

    ακομη και στο θεμα κρατηματος,την τελευταια 5ετια δεν υπαρχει διαφορα στις σουπερσπορτ κατασκευες....(δειτε συγκριτικα 999,MILLE, VTR 1000 SP2) και θα καταλαβετε τι εννοω....

    η διαφορα σε τεχνολογια και τεχνογνωσια φανηκε εντονοτατα οταν ετρεξε η χοντα για πρωτη φορα με το VTR...δεν θα σταθω στο οτι με το καλημερα πηρε πρωταθλημα...αυτο ειναι και θεμα συγκυριων...θα σταθω στο οτι επαιζε στα ισια με τα ντουκατι που εξελισσονταν 10 χρονια και ειδικα στο θεμα μοτερ ηταν μακραν μπροστα(εδω μπορουν τα παρατεθουν και στοιχεια για τους απιστους)...και ηταν η πρωτη ουσιαστικα φορα που η χοντα ασχολουνταν με V2...αυτο τα λεει ολα νομιζω...

    εν ετη 2005 και ακομη δεν μπορει η ντουκατι να κανει τα μηχανακια της οχι μονο αξιοπιστα,αλλα ουτε καν ησυχα...μην μου πειτε οτι φταιει η ξηρη καμπανα γιατι θα ξερασω απο τα γελια....

    αναρτησεις.....σταματηστε πια να πιπιλατε την καραμελα των ohlins με το σκεπτικο οτι ειναι τα καλυτερα....σαφως και ειναι....το γιατι μας απασχολει...

    ειναι μια εταιρια εξειδικευμενη σε ποιοτικες αναρτησεις για αγωνιστικες κατασκευες η καβλωμενους "γρηγορους"...

    στα παπαρια της kayaba η της showa να την ανταγωνιστει....δειτε τα στατιστικα πωλησεων μεταξυ τους και θα καταλαβετε....

    δεν ειναι θεμα τεχνολογιας...απλως δεν απασχολει τις εταιριες αυτες να εμπλακουν....οπως ειπε και καποιος αλλος, η χοντα φοραει showa στα αγωνιστικα της...μπορει καποιος απο σας να μου πει οτι ειναι καλυτερα τα αντιστοιχα της ohlins?...δεν νομιζω...

    δεν μπορει να ξερει κανεις τι συμβαινει ενδοεταιρικα....μην κολαμε ταμπελες....

    ΑΛΛΑ... σε θεματα τεχνολογιας ,τεχνογνωσιας ειναι τουλαχιστον ντροπη να συγκρινουμε ευρωπη με ιαπωνια....

    ενα quiz...γιατι ολη η σειρα της ktm και πλεον της husqvarna δουλευει με japan τροφοδοσια και japan ηλεκτρικα(keihin και kocusan)???
    frankly my dear, i dont give a damn...

  3. #93
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

    μου μιλατε για την ντουκατι,μια εταιρια που παραγει 1(ολογραφως ΕΝΑ) μοτερ εδω και 35 χρονια και ακομη δεν εχει μπορεσει να το κανει αξιοπιστο....(μην πεταχτει εδω κανας κατοχος αεροψυκτου και μου πει οτι δεν σπανε....που να σπασει αν απο 800-900-1000 cc βγαζει 70-80 αλογα?)...΄
    ναι βεβαιως η ντουκατι εχει εναν ολογραφως ενα κινητηρα 600-800-900-1000 που σε ολες τις εκδοσεις βγαζει 70-80 αλογα βεβαια (παρατηρηση αμα ξεκινας το ποστ με κατι τελειως ασχτο που υποδηλωνει οτι ειτε δεν ξερεις ειτε απλα γραφεις βλακειες δεν προσδιδει καθολου αξια στα γραφομενα που ακολουθουν

    οι ιαπωνικες εταιριες βγαζουν ενα σκασμο μοντελα και εννοω διαφορετικους τυπους κινητηρων και ως επι το πλειστον ειναι αξιοπιστα...σιγουρα πολυ περισσοτερο απο αντιστοιχα ιταλικα....
    [/QUOTE] και οι κινεζοι βγαζουν ενα σκασμο μοντελα που ειναι ως επι το πλειστον αξιοπιστα με διαφορετικους τυπους κινητηρων. Θα επερνες εσυ ενα κινεζικο?

    αν αντεγραψαν οι ιαπωνες τους ευρωπαιους? σαφεστατα και το εκαναν....απο κει και περα ομως εφτασαν την τεχνολογια σε δυσθεωρητα επιπεδα και αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις....
    [/QUOTE] Την τεχνογνωσια και τεχνολογια των γιαπωνεζων την περνανε ανετα ευρωπαικες εταιριες. Σκεψου σκεψου... bmw( tele paralever πλαισια υδραυλικες αναρτησεις και πολλα πολλα αλλα), ktm (adventure rc8 superduke και ολα τα εντουρακια της που δεν μπορουν να συγκιθουν με κανενα jpn), mv agusta (εμ... μεταβλητος ψεκασμος σου λεει τιποτα?)

    ακομη και στο θεμα κρατηματος,την τελευταια 5ετια δεν υπαρχει διαφορα στις σουπερσπορτ κατασκευες....(δειτε συγκριτικα 999,MILLE, VTR 1000 SP2) και θα καταλαβετε τι εννοω....
    [/QUOTE] βλεπε την πρωτη παρατηρηση που εγραψα...

    η διαφορα σε τεχνολογια και τεχνογνωσια φανηκε εντονοτατα οταν ετρεξε η χοντα για πρωτη φορα με το VTR...δεν θα σταθω στο οτι με το καλημερα πηρε πρωταθλημα...αυτο ειναι και θεμα συγκυριων...θα σταθω στο οτι επαιζε στα ισια με τα ντουκατι που εξελισσονταν 10 χρονια και ειδικα στο θεμα μοτερ ηταν μακραν μπροστα(εδω μπορουν τα παρατεθουν και στοιχεια για τους απιστους)...και ηταν η πρωτη ουσιαστικα φορα που η χοντα ασχολουνταν με V2...αυτο τα λεει ολα νομιζω...
    [/QUOTE] επειδη μια εταιρια εβγαλε μαι φορα ΕΝΑ καλο αγωνιστικο μηχανακι και νικησε παει να πει οτι φανηκε οτι ειναι πολλα χρονια μπροστα τεχνολογικα? Αμα ειναι ετσι τοτε ΠΟΛΛΑ (οχι μονο ΕΝΑ) άλλα μοντελα της (πχ fmx650 xr125 cbr125 κλπ δειχνουν οτι ειναι τεχνολογικα γερασμενη και πολ πισω απο αλλες εταιριες)

    εν ετη 2005 και ακομη δεν μπορει η ντουκατι να κανει τα μηχανακια της οχι μονο αξιοπιστα,αλλα ουτε καν ησυχα...μην μου πειτε οτι φταιει η ξηρη καμπανα γιατι θα ξερασω απο τα γελια....
    [/QUOTE] μα πολυ απλα επειδη ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να τα κανει ησυχα (ουτε και οι πελατες της αλλα σιγουρα ουτε και πολλοι αλλοι)). Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο τοτε δεν καταλαβαινεις ολη την ιταλικη νοοτροπια και δεν υπαρχει λογος να αναφερεσε σε ιταλικες μηχανες με λεπτομεριες και παραδειγματα

    αναρτησεις.....σταματηστε πια να πιπιλατε την καραμελα των ohlins με το σκεπτικο οτι ειναι τα καλυτερα....σαφως και ειναι....το γιατι μας απασχολει...
    ειναι μια εταιρια εξειδικευμενη σε ποιοτικες αναρτησεις για αγωνιστικες κατασκευες η καβλωμενους "γρηγορους"...
    [/QUOTE] Μηπως και οι γιαπωνεζικες εταιριες στοχευουν με ενα μεγαλο ποσοστο των πωλησεω τους σε ''καυλωμενους γρηγορους''?? Γιατι τοτε δεν βαζει τετοιες αναρτησεις? Και αυτο ειναι αλλη μια ενδειξη για το ποσα λιγα ξερεις. Ενα καλο συνολο αναρτησεων πανω απ'ολα προσφερει ΑΣΦΑΛΕΙΑ (καλο φρεναρισμα, πληρης πληροφορηση για την προσφυση και οδοστρωμα, συγχωρει λαθη και κραταει γραμμες, δεν διαταρασσεται ευκολα και ειναι πληρως ρυθμιζομενα για καθε χρση και αναβατη)

    στα παπαρια της kayaba η της showa να την ανταγωνιστει....δειτε τα στατιστικα πωλησεων μεταξυ τους και θα καταλαβετε....
    [/QUOTE] μα φυσικα και ΔΕΝ ειναι σταρχιδια τους. Η ohlins ειναι πολυ μπροστα απο αυτες τις εταιριες, απλα και εδω ισχυει το ''οτι πληρωνεις περνεις'' και οι υπολοιπες εταιριες ζουνε χαρη στην οικονομικη πολιτικη ολων των γιαπωνεζικων εργοστασιων

    δεν ειναι θεμα τεχνολογιας...απλως δεν απασχολει τις εταιριες αυτες να εμπλακουν....οπως ειπε και καποιος αλλος, η χοντα φοραει showa στα αγωνιστικα της...μπορει καποιος απο σας να μου πει οτι ειναι καλυτερα τα αντιστοιχα της ohlins?...δεν νομιζω...
    [/QUOTE] ΝΑΙ μπορω ΕΓΩ να σου πω οτι ειναι καλυτερα. και για στο φερω στα μετρα σου να το καταλαβεις και συ με ενα απλο παραδειγμα..και ο ροσι φοραει ohlins...βγαλε τα δικα σου συμπερασματα

    ΑΛΛΑ... σε θεματα τεχνολογιας ,τεχνογνωσιας ειναι τουλαχιστον ντροπη να συγκρινουμε ευρωπη με ιαπωνια....
    [/QUOTE] ναι ειναι ντροπη για τους ιαπωνες γιατι οπως νεφερα και πιο πανω και οι ευρωπαιοι εχουν πολυ εξελιγμενη τεχνολογια και ΕΙΔΙΚΑ τεχνογνωσια(η οποια παρεπιμτοντως κλαπηκε απο τους ιαπωνες)

    ενα quiz...γιατι ολη η σειρα της ktm και πλεον της husqvarna δουλευει με japan τροφοδοσια και japan ηλεκτρικα(keihin και kocusan)???
    [/QUOTE] οπως αναφερε και ο αφρο πιο πανω (και 7μηνες πιο πριν )
    ''ME TIN KENTRIKI PLEKSOUDA ILEKRIKON ODIGAS ESI?''

    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  4. #94
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Άτυχα παραδείγματα και για άλλη μια φορά σχόλια για γέλια... δεν θα απαντήσω εγώ, θα απαντήσει ο ίδιος...

    καλή σας νύχτα.

  5. #95
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    rezeguet είχες ποτέ Ducati και ξαφνικά έχεις και άποψη;;;;;;;
    Δες τις ηλικίες και μόνο των ανθρώπων που μιλάς και θα δεις ότι πιθανότατα οδηγούσαν μηχανή όταν εσύ ακόμα μπουσούλαγες και πιθανότατα η οδηγική τους εμπειρία είναι αρκετές και διαφορετικές μηχανές.........
    Τι έχεις να αντιπαρατάξεις σ'αυτούς ;;;;;;
    Ότι το διάβασες στα περιοδικά;;;;;;;;
    Respect please και αυτά που λες είναι άσχετα.......

  6. #96
    ειναι απιστευτη χαρα για μενα να συνδραμει ενας συνομιλητης σαν κι εσενα για τον οποιο η εννοια της αντιληψης δεν περιλαμβανεται στα προτερηματα του....εν ολιγοις λεει μπουρδες...κατι απο λοβοτομη ενα πραμα....

    παμε λοιπον....θα με συγχωρησεις που δεν κανω quote αλλα με κουραζει.....

    πρωτον...οταν λεω ενα μοτερ εννοω ενα γαμημενο v2 που ειναι ακριβως ιδιο σχεδιαστικα ειτε ειναι 250 ειτε χιλια κυβικα...με προσβαλλει διανοητικα και μονο το γεγονος οτι αυτο χρηζει αποσαφηνισης εστω και για εναν....

    στο δευτερο (οι αριθμοι αναφερονται στα quote σου)...βλεπε πρωτο...

    τριτο..αν ισχυε αυτο που λες τοτε τα ευρωπαικα μηχανακια θα ηταν σαφεστατα προτιμοτερη αγορα απο τα αντιστοιχα ιαπωνικα...προς μεγαλη σου λυπη....δεν ειναι....τελελεβερ παραλεβερ....ειναι τοσο καλο που η ιδια εταιρια δεν το χρησιμοποιει στα αγωνιστικα της...βλεπε ντακαρ....

    υδραυλικες αναρτησεις....συνελθε η μαθε καλυτερα ελληνικα...ολες ειναι υδραυλικες.....καταλαβαινω φυσικα τι θες να πεις αλλα εχει πλακα.....

    εννοεις τα μεταβλητου μηκους throttle bodies φανταζομαι....(καλε κυριε δεν μπορουμε να φτιαξουμε μηχανακι που να συναγωνιστει τα τζαπαν και του φοραμε γοβακια και εξωπλατο μπας και το γαμησει κανενας)

    η τεχνολογια δεν ιφισταται ως ιδεα ...αν ηταν ετσι θα ηταν παραγωγη και το εξαχρονο μοτερ που σχεδιαστηκε προς δεκαετιας....

    και μια επεξηγηση εδω μπας και καταλαβεις την εννοια της τεχνογνωσιας αν και το βλεπω απιθανο....

    τεχνογνωσια ειναι η δυνατοτητα εφαρμογης της υπαρχουσας τεχνολογιας με τον καλυτερο δυνατο τροπο....ποιος μπορει παιδι μου να βγαλει την μεγιστη αποδοση με την λιγοτερη τεχνολογια αρα και πολυ φθηνοτερα? η ιαπωνια μπαμπα....το αναλυουμε και περαιτερω αν θες....εν καιρω...

    τεσσερα η πεντε δεν θυμαμαι....κανεις quote μια λεξη μου και γραφεις παπαριες...η χρειαζεσαι μπαστουνι με συναγερμο και σκυλο χωρις τα γυαλια σου, η καπου χανεις....το πρωταθλημα ειπα οτι ΔΕΝ εχει σχεση...ειναι θεμα συγκυριων....

    ενα καλο μηχανακι?rc 30 rc 45 σου λενε κατι? η θες να παμε στα gp και να συγκρινουμε ευρωπη ιαπωνια? δεν νομιζω...και μην πεις εδω καμια μαλακια του στυλ το rc 45 δεν πηρε πρωταθλημα αρα δεν αξιζε...τρεις φορες ο σλαιτ το χασε στο παρα πεντε ειτε απο ατυχια ειτε απο μαλακια του....το υπολοιπο του quote σου ειναι σαν να μου λες οτι επειδη ο ανθρωπος ,συν τοις αλλοις χεζει, χαρακτηριζεται μονο κουραδομηχανη....συνελθε(δις)..

    εξι......σεξυ κι οποιος αντεξει....

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    εδω μεγαλε την μαστιγωσες την μαιμου...
    να σε βοηθησω παλι....ποια η διαφορα καριολας και πουτανας? η πουτανα παει με ολους....η καριολα παει με ολους εκτος απο σενα....πιο απλα για να σιγουρεψουμε οτι το πιασες....

    ΔΕΝ μπορουν να τα κανουν ησυχα και σου πετανε το γλυφιτζουρι της νοοτροπιας και του "χαρακτηρα" κι εσυ πας και τα σκας για να το πιπιλισεις....( σεβαστοι οσοι τα αγοραζουν γιατι γουσταρουν κι οχι γιατι ειναι τα καλυτερα...δεν ειναι...)

    επτα...δυο εννοιες οχι μια...."γρηγοροι" και "καβλωμενοι γρηγοροι"....οι απλως γρηγοροι καλυπτονται απο τις μαμα αναρτησεις των σουπερσπορτ...οι καβλωμενοι γρηγοροι νομιζουν πως δεν καλυπτονται και αγοραζουν ohlins...φανταζομαι οτι ανηκεις στην δευτερη κατηγορια που δεν σε καλυπτουν οι μαμα(τον σβαντζ στην παρουσιαση του κ5 στην πιστα μια χαρα του φανηκαν αλλα αυτος ειναι κουλος)...

    παμ παρακατ...καλο συνολο στησιματος δεν σημαινει απολυτο στησιμο ...σηυμαινει ενδοτικο στησιμο για ολους...αυτο συγχωρει...αν δεν σε καλυπτει αλλαζεις σετ απ...(σουπερσπορτ παντα γιατι κολλας γενικοτερα....) και μιλησα για την τελευταια πενταετια.....


    οκτω....ξαναλεω....ανοιξε καμια οικονομικη φυλλαδα και δες τζιρους...μην με κουραζεις....

    εννια....το απλο σου παραδειγμα ειναι για κλαυσιγελα και δειχνει μεχρι που φτανεις...ολινς φοραει επειδη η περι ης ο λογος εταιρεια ειναι θυγατρικη της γιαμαχα...οι υπολοιπες φορανε επειδη καμια αλλη εταιρεια δεν βγαζει τοσο εξειδικευμενα προιοντα...γιατι?(βλεπε προηγουμενο ποστ...

    γιατι δεν φοραει showa? γιατι ζε ζινει η χοντα.....
    φυσικα ειναι πολυ πιο περιπλοκο το ζητημα αλλα θα μου επιτρεψεις να το αναλυσω με καποιον πιο σχετικο...συγνωμη τα μαλλα ε?

    δεκα....γελαμε....

    εντεκα....ξεσκιζομαστε στο γελιο....


    ο επομενος....θερμη παρακληση.... επι της ουσιας.....

    κανω εδω ενα υ.γ. για τους μη κολλημενους εκατερωθεν....δεν κατηγορω κανεναν για τις επιλογες του ουτε ιαπωνα ουτε ευρωπαιο... ....κατηγορω απλως τους εθελοτυφλουντες που πιπιλανε την καραμελα του χαρακτηρα και της νοοτροπιας ως κατασταση και οχι ως αδυναμια παρουσιασης αποτελεσματων(πωλησεις)...αν καποιος θελει να το συζητησουμε σοβαρα και σε ολα τα επιπεδα του,(τεχνολογικα,οικονομικα,και κοινωνικα ακομη)εχει καλως...σε χαζομαρες ομως δεν ξαναπανταω.....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  7. #97
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    να σε βοηθησω παλι....ποια η διαφορα καριολας και πουτανας? η πουτανα παει με ολους....η καριολα παει με ολους εκτος απο σενα....
    Τι είπε ρε το άτομο πάλι;;;;

    πιές: Ρε μαλλάκα, το παιδί γεννήθηκε όταν φορούσαμε τα χακί. Δείξε λίγη επιείκια.

  8. #98
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ελεος ρε σεις ....συνελθετε....δεν εχω δει στην ζωη μου πιο κολλημενους απο τους ντουκατακηδες......

    Επειδη reinmeister πεταχτηκες και ανεπτυξες ενα ολοκληρο θεμα ασχετο ουσιαστικα με αυτο που απαντησα εγω στο DimST...
    θα σε ρωτησω κατι αλλα θελω να απαντησης παρακαλω ειλικρινα........

    1) ΕΙΧΕΣ ΠΟΤΕ ΝΤΟΥΚΑΤΙ ???
    (οχι για μια βολτα... δικο σου για καιρο, να ζησεις με αυτο)

    2) ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΓΑΡΑ ???
    (θα χαρω να δω ενα Ιαπωνικο μηχανακι πως στριβει, πως πλαγιαζει, πως φρεναρει, (εφοσον βεβαια δεν εχεις αλλαξει τα εργοστασιακα περιφεριακα επανω στο μηχανακι σου)... να δεις και συ ενα "αρχαιας" τεχνολογιας γυμνο και οχι supersport ποσο ικανο ειναι και τι αναρτησεις -Μarzocchi-Sachs-Brembo με 320αρηδες και τετραπιστονες εχει, πλαισιο, γεωμετρια, στησιμο, οπως ειναι απο το εργοστασιο... δεν αναφερω αντιπαραθεση σε πιστα και χαζομαρες, μονο διαπιστωσεις... φιλικα το λεω γιατι μαλλον δεν γνωριζεις...)

    μην απαντησεις με θεωριες σε παρακαλω... δεν ειμαι 20αρης... ειμαι 37 χρονων... πραξη...


    Καλημερα...............

  9. #99
    δεν ειδα ρε μυστακοφορε οτι δεν εχει ακομη απογαλακτιστει να τεθει θεμα απαλλαγης.....ποτε θα παμε για καφε ρε?(φερε και την παπια σου....cbr )

    runner...εκανες βλεπω quote μια φραση μου μονο...αυτη που προφανως σε ενοχλησε...λογικο....δεν την αλλαζω ομως χωρις αυτο να σημαινει οτι τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι...

    σε αυτα που ρωτησες....εχω οδηγησει για καμποσο αλλα οχι δεν ειχα ποτε....αν και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο θα πρεπε να χω για να τα χαρακτηρισω αναξιοπιστα...

    κατα πρωτον...ποτε δεν ειπα οτι τα ντουκατι δεν στριβουν....η οτι απο πλευρας στησιματος δεν ειναι αξιολογα....αν ειδες κατι τετοιο γραμμενο απο μενα δειξτο μου....αλλα δεν θα βρεις....αλλωστε στους νεους περισυ επαιζε το μανστερ για πρωτια στους περισσοτερους αγωνες...οπως και το φειζερ....

    μην αναφερεις την ηλικια σου...ποτε δεν κρινω καποιον απ αυτη αλλα απο αυτα που λεει -γραφει....

    μεγαρα....δυστυχως δεν εχω πλεον το gsxr μου για να δουμε τι γινεται...

    εχω ενα xr 650 r με μαμα αναρτησεις αλλα τροποποιημενα εντοσθια και κατ επεκτασιν σετ απ...

    φοραει ενα MT 60 μισοτελειωμενο μπροστα και ενα pilot road(παντοφλα πισω)...

    δισκοπλακα 280 μπροστα κι αυτη στα τελευταια της...εχω ενα δυο πατηματα πριν βρασει...

    οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι οτι καλυτερο για να μπω πιστα και να γινει παιχνιδι...εξυπακουεται οτι θα ρθω...αλλα θελω να πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι δεν γινεται να μπω.....

    ΑΛΛΑ... για να μην νομιζεις οτι αποφευγω καταστασεις μπορουμε καλλιστα να παμε μια βολτιτσα εδω τριγυρω για καφε....λιμανακια η καμια πεντελη( το πρωτο κομματι μετα τον αγιο πετρο που ειναι σχετικα κλειστο) και να παιξουμε....χαλαρα και φιλικα παντα....χωρις να κινδυνεψουμε....απλως για να δεις τι γνωριζω και τι οχι...μια και τεθηκε ετσι το ζητημα και συμφωνω απολυτως μαζι σου αναφορικα με το ζητημα "πραξη".....

    θα χαρω πολυ....




    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #100
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Λοιπόν…………….. έχουμε και λέμε, λέμε και έχουμε………………….
    Καλλίτερη μηχανή είναι για τον καθένα μας αυτή που ερωτεύτηκε, και αφού έστησε κώλο για να πληρώνει τις δόσεις την κάνει όμορφες βόλτες για να ξεχνάει τις δόσεις και να ξελαμπικάρει……………………..και κανείς δεν μπορεί να τον πείσει για το αντίθετο, όσο και αν χτυπιέται……..
    Ο Runner Ducati έχει δίκιο σ’αυτά που λέει όμως το ίδιο και ο Reinmaster με τον Dimst.
    Πως γίνεται αυτό;;;;;
    Μα ουσιαστικά δεν διαφωνούνε κάπου.
    Σίγουρα όλοι δέχονται την ιδιαιτερότητα των Ducati και όπως και να γίνει είναι μηχανές φετίχ για τους λάτρες….
    Όμως όταν έχεις φετίχ δέχεσαι εκ προοιμίου το γεγονός ότι δεν είναι ότι πιο εύκολο, αλλά το γουστάρεις τρελά……..
    Και σίγουρα κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι τα Ducati στρίβουν και φρενάρουν καλά……..
    Στα υπόλοιπα όμως περί τεχνολογίας και τεχνογνωσίας έχουν δίκιο μάλλον οι Japan.
    Τέλος ναι οι Ducati έχουν καλά περιφερειακά όμως έχουν και ανάλογο κόστος αγοράς..
    Τέλος ας δούμε και το κόστος χρήσης (συνεργεία, ανταλλακτικά και σέρβις) όπου τα Japan είναι σαφώς φθηνότερα…… και το ότι τα Japan περνούν γενικά λιγότερο συχνά από τα συνεργεία.
    Παρ’όλα αυτά αν δεν αγαπάς τα ducati με όλα τα προβλήματά τους είναι σαν να μην αγαπάς τις μηχανές, γιατί είναι σοβαρό κομμάτι της ιστορίας της μηχανοκίνησης και όλοι κάποτε (παραδεχτείτε το) αγαπήσαμε ή ποθήσαμε μια ιταλίδα…. Έστω και μόνο για την ιδιαίτερη αυτή πουτανιά που κουβαλάνε στα γονίδιά τους (οι μηχανές και όχι μόνο………).
    Φυσικά όμως το ίδιο ισχύει για το σεβασμό προς την χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, γιατί και πάλι όλοι μας κάποια στιγμή ποθήσαμε μια λεπτεπίλεπτη και πιστή γιαπωνέζα Γκέϊσσα που θα μας έκανε όλα τα χατήρια……..
    Με πιο απλά λογάκια, πολύ θα ήθελα να έχω μια 749 αλλά τότε θα έπρεπε να έχω και μια δεύτερη π.χ. παπάκι για κάθε μέρα, ένω με το Fazer κάνω τα πάντα εκτός από εντούρο………..
    Μια από τις πρώτες μου μηχανές ήταν μια μεταχειρισμένη ασημογάλαζη Ducati 900 ss darmah που αγόρασα το ’84.
    Από τότε η απάντηση σε οδηγούς γιαπωνέζικων τετρακύλινδρων ήταν «….. αλλά πάμε σε στροφηλίκια και θα βλέπεις μόνο το κωλοφλαναρό μου………»….
    Λατρεμένη μηχανή αλλά το κατσαβίδι ήταν μόνιμα στην κωλότσεπη να γαργαλάει καρμπυράτορες ……………….

  11. #101
    ....δεν θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα αρχαιε....(τωρα να μην πω εγω για τα r25 r 26 και r51 (μπεκατσα στενοταμπουρη) που ειχα,λατρεψα και σαφεστατα θα ξαναπαρω οταν θα μαι χαλαρος για restoring γιατι θα μας παρουνε τα κλαμματα.....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #102
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Πράγματι καλύτερα δεν θα μπορούσαν να γραφτούν, κανείς δεν αρνήθηκε την ιδιαίτερότητα των ντουκάτι, είχα πάθει σόκ όταν οδήγησα ένα 916strada πίσω το '97 στην Αγγλία αλλά και με το 900SL του συγκατοίκου. 916/888 θα αγόραζα άμεσα και με κλειστά μάτια αν είχα την δυνατότηα γιατί πολύ απλά απο μόνες τους αποτελούν μεγάλο μέρος της σύγχρονης ιστορίας της μοτοσυκλέτας.

    Δηλώνω τέλος το λιγότερο γοητευμένος απο την περιορισμένη σειρά sport-classic (ένα sport1000 θα ήθελα παρακαλώ... )

  13. #103
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    πρωτον...οταν λεω ενα μοτερ εννοω ενα γαμημενο v2 που ειναι ακριβως ιδιο σχεδιαστικα ειτε ειναι 250 ειτε χιλια κυβικα...με προσβαλλει διανοητικα και μονο το γεγονος οτι αυτο χρηζει αποσαφηνισης εστω και για εναν....
    εμενα με απαγοητευει οτι δεν καταλαβαινεις γιατι το γραφω αυτο. Πολυ απλα για να μειωσω τα γραφομενα σου ωστε να γινουν πιο πειστικα αυτα που θα γραψω μετα , τουλαχιστον μεχρι να γραψεις εσυ κατι παρομοιο πιο κατω ωστε να αντιστραφουν παλι οι γνωμες


    στο δευτερο (οι αριθμοι αναφερονται στα quote σου)...βλεπε πρωτο...
    πραγματικα ομως εδω πρεπει να με βοηθησεις γιατι δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Σε προσβαλλει διανοητικα οτι σου ανεφερα ως αντιλογο στο οτι οι γιαπωνεζεοι εχουν πολλα αξιποιστα μοντελα οτι και οι κινεζοι εχουν πολλα μοντελα? Ισως αντι να προσβαλλεσαι συνεχως διανοητικα (μην παθεις και καμια διανοητικη προσβολη και τρεχουμε ) καλυτερα να λες αυτα που θες με σαφηνεια και οχι να γελειοποιεις κατι για τους αλλους ενω κανενας δεν εχει καταλαβει τι θες να γελειοποιησεις...


    τριτο..αν ισχυε αυτο που λες τοτε τα ευρωπαικα μηχανακια θα ηταν σαφεστατα προτιμοτερη αγορα απο τα αντιστοιχα ιαπωνικα...
    δεν ειναι αλλα για αλλους λογους και οχι γιατι εχουν χειροτερα μηχανακια. Και μιας και το αναφερεις συνεχεια, διαβασε κανενα γαμημενο βιβλιο οικονομιας να καταλαβεις γιατι

    προς μεγαλη σου λυπη....δεν ειναι....τελελεβερ παραλεβερ....ειναι τοσο καλο που η ιδια εταιρια δεν το χρησιμοποιει στα αγωνιστικα της...βλεπε ντακαρ....
    η ιδια η εταιρια χρησημοποιει στο εντουρακι της συμβατικο οπως και στο ντακαρ. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το τελε και το παρα δεν ειναι καλα αφου το χρησημοποιει με επιτυχια στα περισσοτερα μοντελα της.

    υδραυλικες αναρτησεις....συνελθε η μαθε καλυτερα ελληνικα...ολες ειναι υδραυλικες.....καταλαβαινω φυσικα τι θες να πεις αλλα εχει πλακα.....
    σορυ αλλα αν θες δες και λιγο την ωρα που γραφτηκε το ποστ (1.30 το πρωι) οποτε συγχωρουμαι και λιγα λαθακια. Φυσικα εννοουσα πνευματικες αναρτησεις

    εννοεις τα μεταβλητου μηκους throttle bodies φανταζομαι....(καλε κυριε δεν μπορουμε να φτιαξουμε μηχανακι που να συναγωνιστει τα τζαπαν και του φοραμε γοβακια και εξωπλατο μπας και το γαμησει κανενας)
    δεν εχει σημασια γιατι το εκανε εσυ απλα ανεφερες οτι δεν εχει τεχνογνωσια και τεχνολογια και εγω στο εφερα για παραδειγμα

    η τεχνολογια δεν ιφισταται ως ιδεα ...αν ηταν ετσι θα ηταν παραγωγη και το εξαχρονο μοτερ που σχεδιαστηκε προς δεκαετιας....και μια επεξηγηση εδω μπας και καταλαβεις την εννοια της τεχνογνωσιας αν και το βλεπω απιθανο....τεχνογνωσια ειναι η δυνατοτητα εφαρμογης της υπαρχουσας τεχνολογιας με τον καλυτερο δυνατο τροπο....ποιος μπορει παιδι μου να βγαλει την μεγιστη αποδοση με την λιγοτερη τεχνολογια αρα και πολυ φθηνοτερα? η ιαπωνια μπαμπα....το αναλυουμε και περαιτερω αν θες....εν καιρω...
    μα φυσικα αν δεν το καταλαβες μιλαμε για το ιδιο πραγμα. Αν εχεις σκοπο να μειωσεις τα λεγομενα μου η εμενα μπραβο το πετυχες στα ματια των αλλων τουλαχιστον γιατι τετοιες προτασεις σιγουρα επηρεαζουν πολλους. Παντως στην εφαρμωση των τεχνολογιων ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΟΣΤΟΣ, σε παραπεμπω παλι στα οικονομικα βιβλια που τοσο λατρευεις

    τεσσερα η πεντε δεν θυμαμαι....κανεις quote μια λεξη μου και γραφεις παπαριες...η χρειαζεσαι μπαστουνι με συναγερμο και σκυλο χωρις τα γυαλια σου, η καπου χανεις....
    σορυ τωρα αλλα αυτο μειωνει το δικο σου επιπεδο οχι το δικο μου

    το πρωταθλημα ειπα οτι ΔΕΝ εχει σχεση...ειναι θεμα συγκυριων....
    ενα καλο μηχανακι?rc 30 rc 45 σου λενε κατι? η θες να παμε στα gp και να συγκρινουμε ευρωπη ιαπωνια? δεν νομιζω...και μην πεις εδω καμια μαλακια του στυλ το rc 45 δεν πηρε πρωταθλημα αρα δεν αξιζε...τρεις φορες ο σλαιτ το χασε στο παρα πεντε ειτε απο ατυχια ειτε απο μαλακια του....το υπολοιπο του quote σου ειναι σαν να μου λες οτι επειδη ο ανθρωπος ,συν τοις αλλοις χεζει, χαρακτηριζεται μονο κουραδομηχανη
    Ουτε αυτο (προς απαγοητευση μου) δεν το καταλαβες γιατι το ειπα. ΕΣΥ ανεφερες ΕΝΑ μηχανακι οποτε σου εφερα και γω ΕΝΑ μηχανακι για αντιλογο. Στο βασικο θεμα δεν θα διαφωνησω, απλα θα σου πω να ξανακοιταξεις τα βιβλια οικονομιας σου (μα καλα οικονομολογος εισαι?) και να δεις γιατι οι γιαπωνεζοι εχουν παραπανω λεφτα να ξοδεψουν σε αναπτυξη κινητηρων και σε πανακριβους αγωνες οπως τα gp. Αλλα ακομα και κει μπορεις να βρεις στα 250 την Aprillia που ανταγωνιζεται στα ισα την Χοντα (και ας ειναι μονο τα διχρονα)


    ΔΕΝ μπορουν να τα κανουν ησυχα και σου πετανε το γλυφιτζουρι της νοοτροπιας και του "χαρακτηρα" κι εσυ πας και τα σκας για να το πιπιλισεις....( σεβαστοι οσοι τα αγοραζουν γιατι γουσταρουν κι οχι γιατι ειναι τα καλυτερα...δεν ειναι...)
    Και παλι σου λεω να μην ασχολεισαι με τα ιταλικα γιατι μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινεις. Αν καταλαβαινεις μονο τακτικες ψυχρου μαρκετινγκ τοτε ειναι φυσικο να υποστηριζεις τα γιαπωνεζικα και την πολιτικη τους. Και ναι το ξερω οτι και ευρωπαικες εταιριες σκεφτονται φυσικα το κοστος αλλα δεν ξεκινησαν απο κει και γινανε απο αναγκη ετσι στην πορεια, αλλα κρατησαν την παραδοση και την ιστορια τους. Και δεν εχει σημασια γιατι την κρατησαν σημασια εχει οτι ειναι αληθινη.


    επτα...δυο εννοιες οχι μια...."γρηγοροι" και "καβλωμενοι γρηγοροι"....οι απλως γρηγοροι καλυπτονται απο τις μαμα αναρτησεις των σουπερσπορτ...οι καβλωμενοι γρηγοροι νομιζουν πως δεν καλυπτονται και αγοραζουν ohlins...φανταζομαι οτι ανηκεις στην δευτερη κατηγορια που δεν σε καλυπτουν οι μαμα...
    αλλη μια περιπτωση που εσυ τροποποιεις αυτα που ειπες πριν. Εμενα παντως μια χαρα με καλυπτουν οι μαμα αλλα φυσικα και θα προτιμουσα κορυφαια περιφερειακα οπως ολοι αν και δεν θελουν να το παραδεχτουν (ειδικα οι ελληνες που οτι εχουν ειναι το τελειο)

    παμ παρακατ...καλο συνολο στησιματος δεν σημαινει απολυτο στησιμο ...σηυμαινει ενδοτικο στησιμο για ολους...αυτο συγχωρει...αν δεν σε καλυπτει αλλαζεις σετ απ...(σουπερσπορτ παντα γιατι κολλας γενικοτερα....) και μιλησα για την τελευταια πενταετια.....
    αυτο δεν στεκει πουθενα φιλτατε. Κορυφαια αναρτηση δεν ειναι απολυτη αναρτηση

    οκτω....ξαναλεω....ανοιξε καμια οικονομικη φυλλαδα και δες τζιρους...μην με κουραζεις....
    εδω εσυ θα πρεπε να δωσεις προσοχη στα λεγομενα γιατι αποτι φαινεται εσυ ''χρειαζεσαι μπαστουνι με συναγερμο και σκυλο χωρις τα γυαλια σου, η καπου χανεις'' γιατι αυτο που ειπες σαν σχολιο εχει ηδη απαντηθει με το ιδιο το σχολιασμενο κομματι. Ελεος δηλαδη σκεψου λιγακι πριν γραψεις κατι

    εννια....το απλο σου παραδειγμα ειναι για κλαυσιγελα και δειχνει μεχρι που φτανεις...ολινς φοραει επειδη η περι ης ο λογος εταιρεια ειναι θυγατρικη της γιαμαχα...οι υπολοιπες φορανε επειδη καμια αλλη εταιρεια δεν βγαζει τοσο εξειδικευμενα προιοντα...γιατι?(βλεπε προηγουμενο ποστ...
    Αλλη μια περιπτωση που με απαγοητευεις. Φυσικα και δεν φταινε οι ohlins που νικησε ο ροσι αλλα στο ειπα για αλλους λογους (μεταξυ αλλων επειδη θεωρησα -λαθος μου τελικα- πως εισαι ασχετος με το θεμα και απλα γραφεις κατι για το πεις)


    γιατι δεν φοραει showa? γιατι ζε ζινει η χοντα.....
    φυσικα ειναι πολυ πιο περιπλοκο το ζητημα αλλα θα μου επιτρεψεις να το αναλυσω με καποιον πιο σχετικο...συγνωμη τα μαλλα ε?
    και αυτο ειναι απορεια του αποπανω quote, το σβηνω σαν να μην τογραψες

    δεκα....γελαμε....
    εντεκα....ξεσκιζομαστε στο γελιο....
    εδω λεμε ''μακαριοι οι πτωχοι τω πενυματι'' και σημειωνουμε οτι αυτος που τογραψε απλα δεν εχει τοπτα να αντιπαραθεσει

    σε χαζομαρες ομως δεν ξαναπανταω.....
    αυτο βασικα θατο πρεπε να το πω εγω πιο πριν αλλα μιας και απαξιωνεις αυτο που δεν καταλαβαινεις και φυσικα αναγνωριζω την απολογια σωκρατους σε αφηνω να απαντησεις οπου θελεις :rotflmao:
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  14. #104
    το να εισαι χαζος και παντελως ασχετος ειναι μια κατασταση...το να κανεις οτι μπορεις για να το δειξεις σε ολους τους υπολοιπους,ειναι καταντια....


    κανε την χαρη στον εαυτο σου και προπονησου σε γραμματικη,ορθογραφια ,συντακτικο ,μηχανολογια,ιστορια,οικονομια κι αν τα πας καλα ισως....λεω ισως....ξανασχοληθω με σενα...


    αν και ηλιου φαεινοτερο,να σου το πω και ευθεως ετσι ωστε να καταστει απολυτως σαφες....μην περιμενεις αλλη απαντηση απο μενα οτι και να γραψεις...αδικος κοπος θα ναι....


    σοβαρεψου....αντιος....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #105
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΤΕΛΙΚΑ..

    ΤΑ TRIUMPH.....


    ...ΕΙΠΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.???ΘΑ ΠΟΥΝΕ??


    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝΕ??

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ta Amsoil Ti Lene??
    από johnny honda στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 15:50
  2. To gramma tis pontias manas... (Syggnomi Petri)
    από delichoussein στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 16:06
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 11:23
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF