Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 180

Θέμα: CBF-1000

  1. #166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μηχανη με διπλες μπουκες εξατμισεις να τις κανεις 2 σε 1
    Αν υπαρχει εγκληματολογικο με βαση την αισθητικη παραμορφωση σε τσιμπισαν κανονικότατα
    Το στέλνεις κατ' ευθείαν Ιαπωνία γιατί το έκανε η ίδια η Honda στην ανανέωση/αναβάθμιση του μοντέλου.

  2. #167
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μηχανη με διπλες μπουκες εξατμισεις να τις κανεις 2 σε 1
    Αν υπαρχει εγκληματολογικο με βαση την αισθητικη παραμορφωση σε τσιμπισαν κανονικότατα
    Aμα χασω κοντα 10 κιλα σε βαρος δεν με χαλαει καθολου..
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #168
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Bob ο μεγαλύτερος μυθος που εχει παιχτεί χρονια τωρα, βγαλε το τελικο απο το fazer στο χερι επίσης παρε ενα στοκαρισμενο τελικο απο τον μαστορα σου και κουβαλα μαζι τη οικιακη σου ζυγαριά ανεβα πανω και με τις δυο εναλλάξ αν βγαλεις διαφορα μεγαλητερη απο κιλο(βαρια 1,5) σου δινω το μηχανακι μου βολτα

  4. #169
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Bob ο μεγαλύτερος μυθος που εχει παιχτεί χρονια τωρα, βγαλε το τελικο απο το fazer στο χερι επίσης παρε ενα στοκαρισμενο τελικο απο τον μαστορα σου και κουβαλα μαζι τη οικιακη σου ζυγαριά ανεβα πανω και με τις δυο εναλλάξ αν βγαλεις διαφορα μεγαλητερη απο κιλο(βαρια 1,5) σου δινω το μηχανακι μου βολτα
    Tι μηχανακι εχεις...;;;

    Το Fazer δεν ξερω, δεν φαινετε τοσο βαρυ το τελικο αλλα σιγουρα δυο κιλακια τα κερδιζεις με μια αλουμινιου, τιτανιου ή carbon.
    Σε ΝΧ650 και FMX που εχω κανει την αλλαγη (με την GPR) και ειδικα απο 2 σε 1 η διαφορα ηταν χαωδης. Η aftermarket ηταν το μισο βαρος απο το ενα μονο τελικο συν οτι γλυτωνες το βαρος του ενος σωληνα που πηγαινε στο αλλο τελικο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #170
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Για την διαφορα μιλαω παντα να εχεις 2 στοκ τελικα και να το αντικαταστήσεις με 2 τελικα αφτερμαρκετ.
    Δε θα εκανα ποτε το εγχείρημα να καταργησω το ενα τελικο εναντια στην ρυθμιση μελετη του κατασκευαστη να το σχεδιάσει με αυτο τον τροπο, για να κερδισω μερικα κιλα. Το οποιο θα εφερνε το μηχανακι κατα 0.3sec πιο γρηγορο στο 400ρι και κατα ενα 0.6sec στο 1000τρο.
    Χωρια το αισθητικο με την τρύπα

    Η λυση θα ηταν αντικατάσταση με lc4 640 competition

  6. #171
    στον πήγασο είναι πέντε κιλάκια μείον, από ψηλά στην ουρά, σε ένα μηχανάκι που είναι πολύ πισώβαρο. Δεν τα λες και λίγα, δεν τα λες αμελητέα. Το αν κερδίζεις σε απόδοση δεν ξέρω και δεν με απασχόλησε ποτέ, αλλά σίγουρα με απασχολεί το ότι τα αφτερμάρκετ δεν θα σαπίζουν όπως τα δικά του. Οπότε πολλαπλά τα ωφέλη. Επειδή έχω ένα τελικό από άλλο μηχανάκι, σκέφτομαι να πάω να μου φτιάξουν link pipe και να αλλάξω τα δύο με ένα. Ναι είναι άσχημο με μία εξάτμιση, αλλά κοντά 500 ευρώ για αφτερμάρκετ δεν θα δώσω επ' ουδενί.

    Στο Bandit είχε κάπου 2.5 κιλά μείον, αλλαγή από τον "θερμοσίφωνα" σε leovince τιτάνιο. Και μπόνους το ότι δεν καιγόσουν.

  7. #172
    Νέο μέλος Το avatar του/της kotr78
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    1000 € Remus, my ass...
    Υπαρχουν φιλε στο ebay αλλα και σε ελληνικο καταστημα (εκ Μιναρουπολεως) οι GPR. Ιταλικες εξατμισεις αριστης ποιοτητας.
    317 € η Furore Nero αλουμινιου 2 σε 1 για το δικο σου και 580 οι διπλες. Ειναι παναλαφρες, ειδικα σε σχεση με τους θερμοσυφωνες που φοραει τωρα. Μονο για την εξοικονομηση βαρους αξιζει. Εγω θα εβαζα 2 σε 1 (δοκιμασμενο σε αλλο μηχανακι μετατροπη 2 σε 1 με gpr, ταιριαζαν γαντι).

    Kαλα χιλιομετρα οπως και να εχει..
    Τις GPR τις ειδα και ειναι και αρκετα φτηνες συγκριτικα,αυτο που δεν ξερω,ειναι ποσο καλες ειναι.Εννοειται πως δεν θα εβαζα 2 σε ενα γιατι δεν αρκει μονο αυτο,απο ο,τι μου ειπε ενας μαστορας θελει να το συνδιασεις με αλλαγη ρυθμισης κτλ και παει αλλου η δουλεια.Ασε που ειναι πιο τουμπανο με διπλες!!!
    Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

  8. #173
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2018
    Μηνύματα
    7

    Namaste!

    Καλησπέρα και απο εμένα (είπα να κουνήσω λίγο αυτο το ανενεργό νήμα).

    TDMάκιας απο το 1998 (εχουν περάσει απο τα χέρια μου και τα 3 μοντέλα).

    Με το 900 συμπληρώσαμε τα 10 χρόνια και 120.000 μαζί (η χάρη μας έφτασε μέχρι το μακρινό βόρειο ακρωτήρι).

    Φυσικά ουσιαστικό πρόβλημα ποτέ δεν είχα (πέρα απο τα γνωστά θέματα με τα πηνεια).

    Τρικαβαλος οπως ταξιδεύω με βαλίτσες κλπ, αποφάσισα να κανω ενα βήμα σε τετρακύλινδρο για την εμπειρία και την ανανέωση, αναγκασμένος απο τη στιγμή που δεν βγάζει νέο TDM η μαμά Yamaha.

    To CBF 1000 ταιριαξε στα γούστα και τα βαλάντια μου, μετα απο αρκετό ψάξιμο, ως εκεινο το ‘’all around’’ που φέρνει λίγο στο χαρακτήρα της TDM.

    Το επέστησα πριν 2 μήνες, μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση (μοντέλο 2009) με 35.000χλμ, το εξόπλισα με τριπλέτα, μεγάλη ζελατίνα (ουσιαστική αγορά), κάγκελα, λάστιχα, αλυσίδα γρανάζια, μπουζί λάδια φίλτρα και έφυγα για 3.000 χλμ στο ‘’κοντινό’’ Ντουμπρόβνικ.

    Παραθέτω λοιπόν εντυπώσεις εν ταχη για καθε επίδοξο αγοραστή που θα προέλθει απο δικύλινδρο του τύπου:

    Η οδική συμπεριφορά κρίνεται ικανοποιητική με καλο ζύγισμα, σωστή θέση οδήγησης οπως και άνετη σέλα για τους αναβάτες (είμαι 1,86 και 1,70 η σύζυγος), επαρκή προστασία απο τον αέρα και φυσικά, περιορισμένους κραδασμούς να μεταφέρονται απο το μοτέρ.


    Τα φρένα του προσδίδουν εμπιστοσύνη, εχουν σωστή αίσθηση και σε ακούν χωρις να σε πανικοβάλουν ποτέ.

    Στο θέμα της ροπής δεν υπάρχουν ζήτηματα, αφου ακούει γραμμικά σε καθε σχέση, επιταχύνοντας εύκολα ακόμα και με 6η στο κιβώτιο. Τα 1000 κυβικά σε σχέση με τα 95 αλογάκια του κρίνονται τίμια. Έφτασα να οδηγώ με 190 για αρκετή ώρα, απροβλημάτιστα (μην ξεχνάς το φορτίο που με συνόδευε) κατι που παλιότερα ηταν απίθανο να συμβεί χωρίς κούραση.

    Στα αρνητικά του συγκαταλέγονται οι αναρτήσεις που μάλιστα δεν έχουν καμία ουσιαστική ρύθμιση, η κατανάλωση που με τη σειρά της ξεπερνά τα 7,5 αν το χεράκι σου σφίγγει τα γκριπ, τα ξεπερασμένα όργανα του στο ταμπλό, η έντονη ζέστη που φτάνει στα καλάμια του οδηγού απο το μοτέρ (οκ το χειμώνα αυτο περνά στα πλεονεκτήματα) και τέλος η ασχήμια του (θελει προσπάθεια να σχεδιάσεις τοσο ντεκαβλε μηχανάκι).

    Σε καθε περίπτωση και χωρις να τίθεται θέμα σύγκρισης με τη πρότερη κατάσταση (καλο το TDM αλλά παρωχημένο αρκέτα πλέον), το CBF 1000 με πήγε εκει που του ζήτησα γρήγορα, άνετα, απροβλημάτιστα και με ισχυρή την αίσθηση ασφαλείας.

    Με ενθουσίασε τοσο που το χειμώνα θα επιδιώξω να περάσω στην νεότερη έκδοση του.


  9. #174
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καλός ήρθες
    Το μηχανάκι ειναι καλο, ειναι απίστευτο πως ενα I4 SS μοτερ εχει σεταριστει τοσο καλα ωστε να γινει ενα παρα πολυ καλο βολταδικο-τουριστικό πολυ άνετο μηχανακι που μπορεις να διανυσεις ευκολα πολλα χιλιομετρα (εχω διασχίσει την μισή ευρωπη με αυτο).Αν δεν το σπας δε ξεπερνάει τα 6.5 lt/100, σε πορεία εως 140km/h φορτωμενος τέρμα, δε καιει πανω απο 5.5

    Τα όργανα ειναι αναλογικά οπως καποτε στις μοτοσυκλέτες αυτο ακόμη και σημερα δεν νομιζω οτι ειναι κακο

    Οι αναρτήσεις οπως στα περισσοτερα budget honda ειναι επαρκείς και ασφαλείς για βολταδικους ρυθμούς εαν εχεις πιο σπορ βλεψεις θα κινηθεις προς αντικατασταση τους με πολλες επιλογες για ολα τα βαλαντια.
    Ενω εαν (ως συνήθως) περάσεις τα 50k το πισω αμορτισερ χανει τις αποσβεσεις του και κοπανάει και θα πρεπει να πας ειτε για επισκευη ειτε ακομη καλυτερα για αντικατάσταση.

    Τέλος στα ματια μου τα μαυρα-κοκκινα-μπλε ειναι κουκλάκια!

    Το mk2 το βελτίωσαν στα σημεία αλλα με την ιδια πετυχημένη βαση, εαν διαθέτεις τα χρηματα και το θέλεις παρτο διαφορετικα αναβάθμισε το παλιο σε αναρτήσεις ενω αισθητικα οι διπλες εξατμίσεις δένουν πιο ομορφα στο πισω μέρος

  10. #175
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλός ήρθες
    Το μηχανάκι ειναι καλο, ειναι απίστευτο πως ενα I4 SS μοτερ εχει σεταριστει τοσο καλα ωστε να γινει ενα παρα πολυ καλο βολταδικο-τουριστικό πολυ άνετο μηχανακι που μπορεις να διανυσεις ευκολα πολλα χιλιομετρα (εχω διασχίσει την μισή ευρωπη με αυτο).Αν δεν το σπας δε ξεπερνάει τα 6.5 lt/100, σε πορεία εως 140km/h φορτωμενος τέρμα, δε καιει πανω απο 5.5

    Τα όργανα ειναι αναλογικά οπως καποτε στις μοτοσυκλέτες αυτο ακόμη και σημερα δεν νομιζω οτι ειναι κακο

    Οι αναρτήσεις οπως στα περισσοτερα budget honda ειναι επαρκείς και ασφαλείς για βολταδικους ρυθμούς εαν εχεις πιο σπορ βλεψεις θα κινηθεις προς αντικατασταση τους με πολλες επιλογες για ολα τα βαλαντια.
    Ενω εαν (ως συνήθως) περάσεις τα 50k το πισω αμορτισερ χανει τις αποσβεσεις του και κοπανάει και θα πρεπει να πας ειτε για επισκευη ειτε ακομη καλυτερα για αντικατάσταση.

    Τέλος στα ματια μου τα μαυρα-κοκκινα-μπλε ειναι κουκλάκια!

    Το mk2 το βελτίωσαν στα σημεία αλλα με την ιδια πετυχημένη βαση, εαν διαθέτεις τα χρηματα και το θέλεις παρτο διαφορετικα αναβάθμισε το παλιο σε αναρτήσεις ενω αισθητικα οι διπλες εξατμίσεις δένουν πιο ομορφα στο πισω μέρος

    Δεν ξέρεις πόσο είχα προβληματιστεί μέχρι να καταλήξω στο Συγκεκριμένο.

    Και μάλιστα όταν το καβάλησα πρώτη φορά και πήγα να φύγω (το παρέλαβα απο το Άργος), ήμουν απογοητευμένος όσο και αστείο να διαβάζεται.

    Μετά απο τόσα χρόνια και χιλιόμετρα στο εξωτερικό με την TDM (στην πόλη οδηγώ ενα nexus 250), μου ήρθε κάπως.

    Οταν βγήκα εθνική και δη οταν έκανα το Αθήνα - Ντουμπρόβνικ με γυναίκα και βαλίτσες, άλλαξα γνώμη παρασάγγας (ακόμα και για τη φιλοσοφία των δυο κυλίνδρων).

    Τα περί ομορφιάς ... αντικειμενικά ότι ανέφερα γιατι προσωπικά, το Μπορντό που αγόρασα (ηταν και φρεσκοβαμμένο) μου έκανε κλικ στο μπαμ.

  11. #176
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Σχετικά με τα λίγο πιο πάνω αναφερθέντα, μιάς και εγώ είμαι φρέσκος cbf..άς, να πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου, σας διάβαζα για καιρό, ν'αποκτήσω μια σχετική σφαιρική άποψη, απο χρήστες. Όταν το πήρα λοιπόν........ κατ'αρχάς τα δόντια γέμιζαν μυγάκια απο το συνεχές χαμόγελο....., με ρωτάει φίλος τί λέει τελικά??? του λέω, ρε συ αυτό είναι αυτόματο με ανάποδο v-tec, ( ροπάρα από χαμηλά, άν βαριέσαι έχεις μια 6η και αυτό τραβάει απο τα 50 έως τον κόφτη) , έχει καλά φρένα, στην πόλη είναι ευέλικτο, εμένα μου αρέσει το ζυγισμά του, ξάφανίζονται τα κιλά του με το που θα αφήσεις το συμπλέκτη, και στο δρόμο με τις χάλια, άχρηστες αναρτήσεις που έχει με αφήνει να παίζω, ανυπομονώ να μαζέψω κανα φράγκο να φτιάξω αναρτήσεις...... έρε γλέντια μετάάά.... το φαντάζομαι αλλαγή συμπεριφοράς...... ένας ΜΕΓΑΛΟΣ έρωτας έχει ξεκινήσει...........

    Να ρωτήσω κιόλας κάτι, το πήρα με την σέλα ρυθμισμένη στην χαμηλή θέση, σήμερα είπα να δοκιμάσω την μεσαία, την έβαλα και έχω ένα κενό 1+ δάχτυλο απο το ρεζερβουάρ, χωράνε τα δάχτυλα να συρταρώσουν ενδιάμεσα σέλα ρεζερβουάρ, λέω κάτι έκανα λάθος τα ξαναβγάζω, κοιτάω , σκέφτομαι, κάνω τσιγάρο για ιδέές τίποτα, με το μυαλό μου, έτσι είναι το κενό δέν αλλάζει, η μόνη σκέψη που έκανα είναι μήπως μπαίνουν τίποτα αποστάτες ενδιάμεσα πλαισίου - βάσης σέλας ώστε να έρθει η βάση πιο μπροστά??? αλλα και αυτή η σκέψη δέν με ικανοποιεί,
    Εχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα????
    Ευχαριστώ....

  12. #177
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Δεν με εχει προβληματίσει ποτε αυτο που περιγράφεις ουτε αισθητικά μου κανει διαφορα.
    Είναι λογικό οταν ανεβει το υψος( μεχρι 2 cm) η σελα δεν δείχνει κατι ασχημα.

    Καλορίζικο το εργαλείο και καλώς ήρθες

  13. #178
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δεν με εχει προβληματίσει ποτε αυτο που περιγράφεις ουτε αισθητικά μου κανει διαφορα.
    Είναι λογικό οταν ανεβει το υψος( μεχρι 2 cm) η σελα δεν δείχνει κατι ασχημα.

    Καλορίζικο το εργαλείο και καλώς ήρθες

    Γιατρέ μου, σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου,
    Μου φάνηκε κάπως στην αρχή, μάλλον απο συνήθεια να βλέπω την σέλα κοντά στο ρεζερβουάρ,
    Σήμερα έτυχα και ένα ΜΚ ΙΙ, και το παρατήρησα, φαινόταν ότι είχε το κάλυμα σέλλας της μαμάς, είχε το ίδιο κενό, απλά στην επάνω άκρη είχε γαζωμένο ένα ''φρυδάκι'', που κάλυπτε το κενό,
    και καλώς σας βρήκα, σας διαβάζω καιρό τώρα....

  14. #179
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Έχω αρχίσει να μπαίνω σε σκέψεις για λαστιχάκια, φοράει Τ30, το πήρα με αυτά, που ήταν στην δύση τους, αλλά ικανοποιημένος θα έλεγα.
    Είμαι τουριστικός τύπος, αλλά κυνηγιέμαι, δέν μου αρέσουν οι εθνικές και οι ευθείες, δίνω έμφαση στην πληροφόρηση και στο κράτημα και ας βγάλει και λίγο λιγότερα χλμ, μ'ενδιαφέρει και το βρεγμένο.... (παντός καιρού)
    Τί έχετε δοκιμάσει?
    Σκεφτομαι Τ31, PR5, ή μήπως S21-2 ?? έχουμε feedback για κάποιο απο αυτά??, απόψεις-προτάσεις-γνώμες.
    Ευχαριστώ

  15. #180
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλησπερα σε ολους
    Πηρα ενα cb1000/ 06 τον Φλεβαρη και μεχρι στιγμης τα παμε καλα. Πολυ καλος κινητηρας.
    Ξερει κανεις κανεναν καλο μηχανικό σε Αθηνα, που να μπορεις να το εμπιστευτεις? Που να ειναι επιστήμονας στη δουλεια του?
    Εχει κανεις αριστη εμπειρία απο καποιον, που να τον προτείνει ανεπιφυλακτα?
    βαλβιδες, αναρτησεις κλπ.

    Σε ενα εξουσιοδοτημένο που πηγα, επειδη η δουλεια γινεται μακρια απο τον πελάτη, δεν εχω τροπο να ελεγξω , παρα μονο απο το αποτελεσμα και αυτο με ανησυχεί.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF