Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 180

Θέμα: CBF-1000

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    αντι για το μικρο χοντα





    Μικρό είναι το μάτι σου κάθαρμα...αγύρτη...θα σε κεράσω σουβλάκια με παραθείο μέσα να σε πάει τρείς και πέντε που μου βάζεις τα ακατανόμαστα σε αυτό το υπέροχο θρέντ...






  2. #62
    Πέρασα σήμερα από τέσσερις dealer με HONDA.

    Ρε πέδες το CBF 1000 είναι πολύ πρώτο και με πολύ άνετη θέση οδήγησης.

    Μου άρεσε πάρα πολύ. Ιδικά σε ασημί.

    Θα προσπαθήσω να βρω καμιά ευκαιρία να το οδηγήσω.

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC


    Αυτή τη στιγμή έχω ένα F800ST το οποίο το χαίρομαι πραγματικά μόνο όταν οδηγώ μόνος.

    Θα ήθελα να ξέρω κάποια βασικά πράγματα όπως:

    1. Αξιοπιστία (Αν και από ότι κατάλαβα δε τίθεται θέμα)
    2. Αίσθηση Οδήγησης
    3. Πραγματική Κατανάλωση
    4. Λειτουργία ABS και φρένων
    5. Γενικότερο κόστος συντήρησης (Μέσες – άκρες) και το βασικότερο,
    6. Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ του 2007 - 2008 και τι θα μου προτείνατε.
    7. Βγαίνει και με καρμπιρατέρ; (To injection του ST μου είναι ελαφρός κουραστικό στα πολύ χαμηλά)






    Δώστο γρήγορα πρόκειτε για τη μεγαλύτερη απάτη μηχανάκι που έβγαλαν οι ακατανόμαστοι ever .

    Μερικές απαντήσεις μιάς και το είχα το 1000άρι για μιά βδομάδα περίπου από γνωστό και το ταξίδεψα αρκετά...
    1. Δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας μιλάμε για Honda
    2. Η αίσθηση είναι ότι οδηγείς το 600 αλλά με περισσότερο γκάζι και καλύτερο στήσιμο.
    3. Στο ταξίδι θα ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας στα 320 χλμ περίπου αν έχεις ελαφρύ χέρι.Στην πόλη στα 270 με 280.Εχει 19άρι τεπόζιτο.
    4. Τα φρένα του είναι απίστευτα και ισχυρά το ABS δεν ενεργοποιείται σχεδόν ποτέ εκτός και αν βρέχει και είσαι μέσα στην πόλη
    5. Τα σέρβις του είναι ίδια με του 600αριού.Περίπου 200-250 ευρώ τα μεγάλα.
    6. Διαφορές δεν υπάρχουν το ίδιο είναι από το 2006 που άρχισε η παραγωγή μόνο τα χρώματα αλλάζουν...
    7. Καρμπυρατέρ δεν έχει ελέω euro 3.Αν θέλεις καρμπυρατέρ πας στο προηγούμενο 600άρι αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο ...μην το συγκρίνεις με τους ψεκασμούς των Βαυαρών.Τα τζαπάν είναι πιό σμούθ στην απόδοση και όχι ράθυμα σαν τα BMW οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα πουθενά...




    Οταν το πάρεις τα ξαναλέμε αν έχω δίκιο ή όχι.

  4. #64
    Για χαρά Bavarian, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Δεν ξέρω αν πρόκειται για απάτη ή όχι, πάντως η BMW θα μπορούσε να φτιάξει και καλύτερο ψεκασμό και φυσικά πολύ καλύτερο κιβώτιο.

    Δε θέλω να παραλείψω το γεγονός ότι στρίβει άψογα, φρενάρει πολύ καλά, το ABS είναι φιλικότατο, η θέση οδήγησης ιδικά στο ST είναι αρκετά ξεκούραστη και φυσικά καίει αέρα…! Αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να καταλάβω πως το πετύχανε. Μιλάμε την περασμένη εβδομάδα μου έβγαλε ρεζέρβα μετά από 294 χιλιόμετρα μέσα στη πόλη…μιλάμε κουφάθηκα.

    Το μεγάλο θέμα μου είναι ότι θέλω κάτι πιο ροπάτο από χαμηλά και μεγαλύτερη άνεση στο δικάβαλο ταξίδι. Βλέπεις είμαι στο 1.96 και η γυναίκα στο 1.84 οπότε καταλαβαίνεις ότι το ST γίνετε ξαφνικά παπάκι.

    Αυτό που θέλω όμως περισσότερο από όλα είναι αυτό που γράφεις:

    «...μην το συγκρίνεις με τους ψεκασμούς των Βαυαρών, τα τζαπάν είναι πιο σμούθ στην απόδοση και όχι ράθυμα σαν τα BMW»

    Γι αυτό το θέμα έχω έρθει επανειλημμένες φορές σε ρήξη με Μπεμβεδάκιδες αλλά δε βγάζω άκρη.

    Anyway, σε ευχαριστώ και πάλι.

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Για χαρά Bavarian, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Δεν ξέρω αν πρόκειται για απάτη ή όχι, πάντως η BMW θα μπορούσε να φτιάξει και καλύτερο ψεκασμό και φυσικά πολύ καλύτερο κιβώτιο.

    Δε θέλω να παραλείψω το γεγονός ότι στρίβει άψογα, φρενάρει πολύ καλά, το ABS είναι φιλικότατο, η θέση οδήγησης ιδικά στο ST είναι αρκετά ξεκούραστη και φυσικά καίει αέρα…! Αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να καταλάβω πως το πετύχανε. Μιλάμε την περασμένη εβδομάδα μου έβγαλε ρεζέρβα μετά από 294 χιλιόμετρα μέσα στη πόλη…μιλάμε κουφάθηκα.

    Το μεγάλο θέμα μου είναι ότι θέλω κάτι πιο ροπάτο από χαμηλά και μεγαλύτερη άνεση στο δικάβαλο ταξίδι. Βλέπεις είμαι στο 1.96 και η γυναίκα στο 1.84 οπότε καταλαβαίνεις ότι το ST γίνετε ξαφνικά παπάκι.

    Αυτό που θέλω όμως περισσότερο από όλα είναι αυτό που γράφεις:

    «...μην το συγκρίνεις με τους ψεκασμούς των Βαυαρών, τα τζαπάν είναι πιο σμούθ στην απόδοση και όχι ράθυμα σαν τα BMW»

    Γι αυτό το θέμα έχω έρθει επανειλημμένες φορές σε ρήξη με Μπεμβεδάκιδες αλλά δε βγάζω άκρη.

    Anyway, σε ευχαριστώ και πάλι.


    Το ότι καίει "αέρα" το ST είναι γεγονός.Οφείλεται στις μοίρες του στροφάλου,στις πολύ μικρές διαστάσεις των βαλβίδων εισαγωγής και στη μεγάλη γωνία που έχουν τα μπεκ του ψεκασμού συν του ότι μιλάμε για δικύλινδρο μοτέρ.
    Με το ύψος που έχετε δεν σας έκανε αυτό το μηχανάκι έτσι κι αλλιώς.
    Η BMW είναι η πρώτη που πέρασε ψεκασμό στην παραγωγή πριν 25 χρόνια περίπου αλλά από τότε δεν τον έχει εξελίξει όσο οι Ιάπωνες.Είναι λίγο απότομος στα ξεκινήματα και φαίνεται σαν να "μπουκώνει" το μοτέρ όταν ανοίγεις το γκάζι αλλά όσο ανεβαίνουν οι στροφές δεν έχει πρόβλημα.Στα τετρακύλινδρά τους το έχουν ξεπεράσει μάλλον με καλύτερα ηλεκτρονικά βοηθήματα αλλά στα υπόλοιπα παραμένει το "πρόβλημα".Μπορείς να το λες και χαρακτήρα καθώς έτσι λέγονται οι μαλακίες που κάνουν οι κατασκευαστές Οπότε όταν θα μιλάς με μπεμβεδάκηδες θα τους λες είναι "χαρακτήρας" και μετά θα σκας στα γέλια

  6. #66
    Πέφτουλας
    Εγγραφή
    25/10/2006
    Μηνύματα
    267
    Nικο μεταξυ μας,κ αυτος τα κουλα που του κανει το 800 "χαρακτηρα" τα λεει!

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
    Μικρό είναι το μάτι σου κάθαρμα...αγύρτη...θα σε κεράσω σουβλάκια με παραθείο μέσα να σε πάει τρείς και πέντε που μου βάζεις τα ακατανόμαστα σε αυτό το υπέροχο θρέντ...





    Μην λες για σουβλακια και εχω πηξει στο φασολακι.....

    .....εχω μπει σε διαιτα να χασω κανα κιλο γιατι το μηχανακι δεν τραβαει....


  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Για χαρά Bavarian, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Δεν ξέρω αν πρόκειται για απάτη ή όχι, πάντως η BMW θα μπορούσε να φτιάξει και καλύτερο ψεκασμό και φυσικά πολύ καλύτερο κιβώτιο.......

    ...Το μεγάλο θέμα μου είναι ότι θέλω κάτι πιο ροπάτο από χαμηλά και μεγαλύτερη άνεση στο δικάβαλο ταξίδι. Βλέπεις είμαι στο 1.96 και η γυναίκα στο 1.84 οπότε καταλαβαίνεις ότι το ST γίνετε ξαφνικά παπάκι.
    Η σειρα F δεν ειναι και οτι χαρακτηριστικότερο σε BMW...ισως μια επαφη με καποιο αλλο μοντελο να σε κανει να δεις τα πραγματα διαφορετικά.

    Καλο και τιμιο το CBF αλλα με 1,96....δεν νομιζω να σε βολεψει....

    Χρειάζεσαι κατι με μεγαλυτερο μεταξονιο, και πιο ογκωδες, αλλιως θα μοιαζεις σαν να καβαλας μπομπο....

    Ισως ενα Ψηλο τουρερ ενα GT ή FJR... να σε βολεψουν - χωρέσουν καλυτερα...

  9. #69
    Μη μπερδευόμαστε ρε συ Orfeus.

    Κάποιες μηχανές από τη φύση τους έχουν κάποιο χαρακτήρα. Άλλες λόγο κατασκευαστικών ατελειών και άλλες λόγο στιλ.

    Στη περίπτωση του F800 η BMW έχει κάνει μπαρούφα και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.

    Όμως μπορώ να σου απαριθμώ και αντίστοιχες μπαρούφες σε γιαπωνέζικα και φυσικά και για στην ‘αψεγάδιαστη’ HONDA.

    Εγώ έχω βγει ευθέος και έχω καταγγείλει τα προβλήματα του F800, σε άλλο forum.

    Nικο μεταξυ μας,κ αυτος τα κουλα που του κανει το 800 "χαρακτηρα" τα λεει!
    Το να με απαξιώνεις έτσι δε το βλέπω και πολύ σωστό.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    να το παρεις

    μια χαρα ειναι ,διαβασα ολα τα προηγουμενα και απο οτι καταλαβα σου καθετε γαντι,ειναι οτι θελεις
    (θα μπορουσες να δεις και βαρκαντερο )αλλα και εγω οταν ειχα παρομοιο προβληματισμο,κατεληξα μετα απο τεστ ντραιβ στο σιμπιφι

    εχει ροπη παντου,ανεσηνοδηγεις στη πολη σα παπι !!!
    κανει χαλαρη βολτα χωρις να απαιτει να κατεβασεις ταχυτητα η να το εχεις να μουγκριζει

    εγω πηρα το χορνετ τη τελευταια στιγμη αλλα τελικα επειδη η χρηση ειναι αυτη που περιγραφεις επρεπε να παρω το1000

    οσο για το υψος οποιος δεν το εχει οδηγησει ΜΗ γραφει ....ειναι πολυ ανετο!!!(1.93 105 κιλα ειμαι)

    οσο για το 2007 η 2008 παρε το 2008 ποτε δε ξερεις μια εταιρια αν εχει κανει καποια βελτιωση οφ ρεκορντ

  11. #71
    Η σειρα F δεν ειναι και οτι χαρακτηριστικότερο σε BMW...ισως μια επαφη με καποιο αλλο μοντελο να σε κανει να δεις τα πραγματα διαφορετικά.
    Έχεις απόλυτο δίκιο απλά δεν με φτάνουν τα λεφτά για να ακουμπήσω τη μεγάλη κατηγορία των BMW. Από τα αγαπημένα μου το καινούριο R1200R αλλά με το χρηματοδοτικό φτάνει τα 15.500 και δε τα έχω ρε γαμώτο.


    Καλο και τιμιο το CBF αλλα με 1,96....δεν νομιζω να σε βολεψει....
    Και εγώ το φοβήθηκα στην αρχή, αλλά όταν το καβάλησα δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα. Έχει πολύ άνετη θέση οδήγησης.

  12. #72

    Re: να το παρεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
    μια χαρα ειναι ,διαβασα ολα τα προηγουμενα και απο οτι καταλαβα σου καθετε γαντι,ειναι οτι θελεις

    εχει ροπη παντου,ανεσηνοδηγεις στη πολη σα παπι !!!
    κανει χαλαρη βολτα χωρις να απαιτει να κατεβασεις ταχυτητα η να το εχεις να μουγκριζει


    οσο για το υψος οποιος δεν το εχει οδηγησει ΜΗ γραφει ....ειναι πολυ ανετο!!!(1.93 105 κιλα ειμαι)
    Να σε καλά φίλε μου.

    Από ότι βλέπω έχεις καταλάβει απόλυτα τι ακριβώς θέλω από μια μηχανή.

  13. #73
    ΚC , BSari

    Εγω ειμαι 1,86 και οταν ανεβηκα στο CBF το φαιρινγκ του μου φανηκε μικρο...ισως και ανεπαρκες -στην στανταρ μορφη του, εκτος και εαν ταξιδευεις με 120 ή σκύβεις.

    Πολυ καλο και τιμιο μηχανακι, απλο και με πολλες χρησεις...αλλα απλα ειπα οτι 2 ψηλα ατομα ΚΑΙ αποσκευες ισως του πέσουν πολλα.
    Ειναι ΚΑΙ χαμηλο σε υψος ΚΑΙ κοντο σε μηκος....
    Για οποιον εχει κανει μεγαλο ταξιδι ξερει τι θα πει αυτο σε σταθεροτητα.
    2 ατομα και 3 βαλιτσο και 150 = κατα πασα πιθανοτητα κουνηματα και ταλαιπώρια....
    Εαν το θες για καθε μερα και ΣΚ χαλκιδα...no problem.
    Καθαρα για θεμα χώρων .....

    Βεβαια για να συμπληρωσω στην αρχη του σχολίου μου , εξαρτάται με τι το συγκρινεις και τι οδηγει ο καθενας.....

    Εαν το προηγουμενο μοτο σου ηταν γυμνο τοτοε ειναι super tourer!!
    Εαν ηταν μεγαλο on-off με τζαμαρα ή τουριστικο (FJR, RT κλπ) τότε....

  14. #74
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα.

  15. #75
    Α και κατι τελευταιο....

    Για οποιο μοτο και εαν πας, πρεπει να εχεις υποψην σου και την αυτονομια - καταναλωση ανα 100......εγω την πατησα φετος με το 36ωρο και τις απεργιες, αν και εχω αυτονομια 330 - 350 χλμ!

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF