Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 180

Θέμα: CBF-1000

  1. #46
    ξερεις καποιιος το πρωτο σερβις των 1000 χιλ ποσο κοστιζει και τι κανουν
    atc 350

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxidriver109
    ξερεις καποιιος το πρωτο σερβις των 1000 χιλ ποσο κοστιζει και τι κανουν
    Γύρω στα 70 ?. Μόνο λάδια αλλάζουν.

  3. #48
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    τς τς τς... ουτε δυο χιλιαρικα πιο ακριβο απ' το 600αρι μου ουτε 3000 πιο φτηνο απο το αντιστοιχο του δικου μου χιλιαρι. Γιατι να το παρει καποιος; Το μηχανακι ειναι :ZZZ:
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxidriver109
    ξερεις καποιιος το πρωτο σερβις των 1000 χιλ ποσο κοστιζει και τι κανουν



    Από 70 μέχρι 100 ευρώ ανάλογα τι λάδια θα βάλεις και σε ποιό συνεργείο θα το κάνεις.Αλλάζουν λάδια φίλτρο λαδιού σφίγγουν λίγο τη ντίζα του γκαζιού και ρυθμίζουν την αλυσίδα.Το εγχειρίδιο χρήστη περιγράφει σε πίνακα ακριβώς τι χρειάζεται

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    τς τς τς... ουτε δυο χιλιαρικα πιο ακριβο απ' το 600αρι μου ουτε 3000 πιο φτηνο απο το αντιστοιχο του δικου μου χιλιαρι. Γιατι να το παρει καποιος; Το μηχανακι ειναι :ZZZ:




    Αυτό μηχανάκι δεν το παίρνει κανείς για τα γκάζια του

  6. #51
    "Από 70 μέχρι 100 ευρώ ανάλογα τι λάδια θα βάλεις και σε ποιό συνεργείο θα το κάνεις.Αλλάζουν λάδια φίλτρο λαδιού σφίγγουν λίγο τη ντίζα του γκαζιού και ρυθμίζουν την αλυσίδα.Το εγχειρίδιο χρήστη περιγράφει σε πίνακα ακριβώς τι χρειάζεται"



    το ξερω οτι μονο φιλτρο και λαδια αλλαζουν και σου πιανουν τον κωλο αλλα λεω να το κανω για την εγγυηση,οχι φυσικα οτι θα βγαλει ποτε προβλημα αλλα ετσι
    atc 350

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133

    Smile

    Παιδιά γεια σας ! Χθες παρήγγειλα , Ελατήρια και λάδι της HYPERPRO , για το μπροστινό σύστημα ανάρτησης . Έχω είδη βάλει και τους ρυθμιστές προφόρτισης ελατηρίων οπότε θα βελτιώσω (πιστεύω )στον μέγιστο βαθμό την σταθερότητα της moto .Όλο το σετ κοστίζει 145 ευρώ . Πιστεύω ότι Δευτέρα με Τρίτη θα τα έχω στα χεριά μου . Όταν τα τοποθετήσω θα σας πω εντυπώσεις …
    ΥΓ. Η παραγγελία έγινε από εδώ : www.k-shock.gr

  8. #53
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Οι 1000αρηδες ειναι ευκολο να αναφερουν καταναλωση να σχηματισουμε μια αποψη στο κατα ποσο πινει το μηχανακι σε σχεση με το 600 (το καρμπυρατερ τουλαχιστον)

    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  9. #54
    Για χαρά πέδες.

    Μετά από έρευνα στην τουριστάδική κατηγορία των 1000cc αποφάσισα να αποκτήσω και εγώ ένα CBF 1000 με ABS.

    Κατά βάση το θέλω για μεγάλες και ήρεμες…..βόλτες!!! αλλά ίσως και για κάποιες μετακινήσεις εντός πόλης μια με δυο φορές την εβδομάδα. Γενικότερα δε τρελαίνομαι για τρελά γκάζια, απλά θέλω ροπή, να φορτώσω τη μηχανή και να κινηθώ εθνική με άνεση και ασφάλεια.

    Αυτή τη στιγμή έχω ένα F800ST το οποίο το χαίρομαι πραγματικά μόνο όταν οδηγώ μόνος. Με συνεπιβάτη και ειδικά με τη γυναίκα σε ταξιδάκι τα πράματα ζορίζουν διότι δεν χωράμε άνετα. (Και καταλαβαίνετε όλοι τη σημαίνει ‘γρύνα’ θρυλικού γένους!!! Ωχ Παναγίτσα μου…).

    Πήρα τη γυναίκα μαζί προχτές να δει το CBF και της άρεσε, οπότε έχω το πράσινο φως. Βέβαια καλοκοίταζε και το FZ1 Fazer αλλά μόλις άκουσε άλογα και συνάμα είδε και τη πίσω σέλα άλλαξε γνώμη.

    Γενικά είμαστε ψηλό ζευγάρι και πραγματικά μόνο στο CBF 1000 και το Varadero όταν κάτσαμε είπαμε…..ωραία!!! (Της αρέσει και το GS αλλά 16 χιλιάρικα δε τα σκάω με την καμία και άσε που γενικότερα δεν είμαι και on-off τύπος)

    Στο κατάστημα μας είπαν ότι το CBF του 2007 (ABS) κάνει 9.600E και του 2008 (ABS) κάνει 9.900Ε .

    Θα ήθελα να ξέρω κάποια βασικά πράγματα όπως:

    1. Αξιοπιστία (Αν και από ότι κατάλαβα δε τίθεται θέμα)
    2. Αίσθηση Οδήγησης
    3. Πραγματική Κατανάλωση
    4. Λειτουργία ABS και φρένων
    5. Γενικότερο κόστος συντήρησης (Μέσες – άκρες) και το βασικότερο,
    6. Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ του 2007 - 2008 και τι θα μου προτείνατε.
    7. Βγαίνει και με καρμπιρατέρ; (To injection του ST μου είναι ελαφρός κουραστικό στα πολύ χαμηλά)

    Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος το θεωρεί ψόφιο. Δηλαδή, δε φτάνουν 100 αλογάκια και 1000cc για να ταξιδεύεις δυκάβαλος ή να ξεκολλάς από κακοτοπιές!!!!

    Νομίζω ότι αν θες κάτι παραπάνω πας σε SS και ξεχνάς βέβαια όλες τις ανέσεις.

    Περιμένω τις απαντήσεις σας.


  10. #55
    Πέφτουλας
    Εγγραφή
    25/10/2006
    Μηνύματα
    267
    ολα θα σιαξουν καμαρι μου....

  11. #56
    Για καλό και για κακό ας μαζεύουμε καμιά άποψη!

  12. #57
    Συγνώμη για την παρεμβολή

    Εαν σε ενδιαφερει, αντι για το μικρο χοντα θα μπορουσες να παρεις και αυτο

    http://forum.bmwbikers.gr/showthread.php?t=3647





    ειναι η τριτη μοτο μου και δεν την χρησιμοποιώ πια.

    Ειναι υπερ αριστη και πιολυ πιο ανετη απο οποιοδήποτε budget 1000αρι, με ροπη τρακτερ, βαλιτσες και ετοιμη για ταξίδι.

    Ευχαριστω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aggelia.jpg 
Προβολές:	756 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	135468

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Εγω φίλε μου εάν θέλεις την γνώμη μου σου λέω να την πάρεις ! Είμαι κάτοχος του CBF 1000 ABS και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος !! Η μόνη μοτοσυκλέτα που «μπορεί» να ανταγωνιστή το cbf είναι το bandit της Suzuki , αλλά εγώ προτίμησα το Honda και σίγουρα δεν έχασα . Η μοτοσυκλέτα είναι φτιαγμένη για ανθρώπους ακριβώς με τις ανάγκες που περιγράφεις . Στο μονό πράγμα που θα έπρεπε να είναι λίγο βελτιωμένη είναι η εμφάνιση (είναι λίγο συντηρητική ) σε μαύρο όμως αγριεύει λίγο!! Ο κινητήρας έχει άφθονη ροπή , τα φρένα στην έκδοση με abs και cbs είναι απλά καταπληκτικά , ειδικά για έναν μέσο αναβάτη σαν και εμένα ! Η αναρτήσεις του είναι καλές μόνο το μπροστινό είναι κόπος μαλακό ( όλες οι μοτοσυκλέτες σε αυτήν την κατηγορία τιμής έτσι είναι ) αλλά με 250 ευρώ περίπου αγοράζεις ρυθμιστές προφόρτισης ελατηρίου , και σετ ελατήρια με λάδι ,και γίνεται αγνώριστο . Δεν είναι μια μετατροπή απαραίτητη ( εγώ την έκανα εάν διαβάσεις πριν ) απλά σβήνεις το μοναδικό «μειονέκτημα» από την moto .Τώρα για άλογα ψάξε σε άλλη κατηγορία μηχανής , εδώ έχεις 100 hp , αλλά σε πληροφορώ ότι μεχρι της 6000 rpm έχει περισσότερα και από το CBR 1000 .Όσο για το μοντέλο 2007 ή 2008 εγώ πείρα το 2008 ,για 300 ευρώ διαφορά παίρνεις πιο φρέσκια μηχανή , πιο καινούργια λάστιχα , μπαταρία , και δεν ξέρω εάν έχουν κάνει κάποια άλλη αλλαγή στον ψεκασμό ( ο οποίος είναι αψεγάδιαστος ) . Λυπών αυτά φίλε μου για το cbf 1000 ελπίζω να το αποκτήσεις και να μπεις στην παρέα μας , αλλά και κάτι άλλο να διαλέξεις δεν πειραζει ! και πάλι Καλορίζικο και πάντα όρθιος !!!!!!!!!!!

  14. #59
    Να σε καλά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Γενικά, το CBF 1000 ABS μου έχει δώσει ακριβός την εντύπωση που μου περιγράφεις. Θα το ήθελα λίγο πιο μοντέρνο αλλά δε βαριέσαι.

    Από ότι φαίνεται μάλλον θα γίνουμε καλή παρεούλα εδώ μέσα.

    Και εγώ είμαι πάντα της άποψης, μιας και το παίρνεις καινούριο, ας το πάρεις και πιο φρέσκο.

    Παίζει κανένα σενάριο να βγει καινούριο CBF 1000 μέσα στο 2009.

    Από κατανάλωση πως πάει;

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Δεν έχω ακούσει τίποτα για νέο μοντέλο το 2009 μάλλον για το 2010 το βλέπω …Όσο για κατανάλωση , για 1000 και τετρακύλινδρο δεν είναι πολύ μεγάλη . Έχει λίγο μεγαλύτερη από το TDM , άλλα πολύ μικρότερη από άλλα «τρελά» χιλιάρια…

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF