Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Γυαλιά ηλίου και κράνος

  1. #1
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    271

    Γυαλιά ηλίου και κράνος

    καλημέρα παιδιά.

    Το Σάββατο αγόρασα ένα ζευγάρι γυαλιά με πολωμένους φακούς (polaroid - δεν ξέρω αν το λέω σωστά).
    Σήμερα το πρωί τα φοράω με το κράνος, κατεβάζω τη ζελατίνα και ω, το θαύμα!
    Βλέπω ιριδισμούς, ουράνια τόξα, μωβ την άσφαλτο και δε συμμαζεύεται...
    Οι ειδικοί περί οπτικής... Έχετε καμιά γιατρειά;
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  2. #2

    Re: Γυαλιά ηλίου και κράνος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
    καλημέρα παιδιά.

    Το Σάββατο αγόρασα ένα ζευγάρι γυαλιά με πολωμένους φακούς (polaroid - δεν ξέρω αν το λέω σωστά).
    Σήμερα το πρωί τα φοράω με το κράνος, κατεβάζω τη ζελατίνα και ω, το θαύμα!
    Βλέπω ιριδισμούς, ουράνια τόξα, μωβ την άσφαλτο και δε συμμαζεύεται...
    Οι ειδικοί περί οπτικής... Έχετε καμιά γιατρειά;
    φιμε ζελατινα και τερμα τα γυαλια στο κρανος

  3. #3
    Φίλε, κυκλοφορούν στην αγορά πολλά κράνη, πολλών εταιρειών με εσωτερική αντιηλιακή φιμέ ζελατίνα.

    Έχω ένα Airoh TR-1 εδώ και 2,5 χρόνια και, πίστεψέ με, μ'έχει σώσει...

    Δεν ξαναφόρεσα γυαλιά στη μηχανή...


    Αν έχεις στο πρόγραμμα να πάρεις κράνος, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    δεν σου φταει το κρανος για αυτα που βλεπεις με του POlarized φακους...
    θα το δεις οτι και οταν εισαι πχ, μεσα σε αυτοκινητο ή οταν κοιτας καποιον καθρεπτη βλεπεις αυτους του ιριδισμους και την μωβιλα που λες !!

    εινα χαρακτηριστικο τον polarized φακων αυτο....
    πολλους δεν τους βολευουν καθολου,....
    και εγω οταν ειχα πρωτοπαρει μου φαινοταν λιγο περιεργα...τωρα απλα τα εχω συνηθισει !!
    και ειναι πολυ καλη η προαστασια που προσφερουν στα ματια σου !!

  5. #5
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Και τι γίνεται άμα σε βρει η νύχτα με την φιμε ζελατίνα?
    Τα γυαλιά τα βγάζεις, την ζελατίνα?
    Έχεις μαζί και την διάφανη?
    Αυτή που έχω είναι ελαφρα φιμέ και καμιά φορά δεν βλέπω καλά
    ακόμα και μέσα στα τούνελ κι αναγκάζομαι να την ανοίγω.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  6. #6
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο Γιάννη24 για την προστασία στα μάτια.

    Αλλά, όταν έχεις τη δυνατότητα να πατάς ένα κουμπί και να κατεβαίνει εσωτερικά μια φιμέ ζελατίνα με προστασία από τον ήλιο, είναι πολύ πρακτικό και λύνει το πρόβλημα των γυαλιών με το κράνος.

    Επίσης χρησιμοποιείται όλες τις εποχές του χρόνου γιατί, πολύ κόσμος δεν φοράνε ή ξεχνάνε ή βαριούνται να έχουν τα γυαλιά ηλίου μαζί τους το χειμώνα π.χ.

    Επίσης, δεν έχεις μόνιμα μια φιμέ ζελατίνα να σε εμποδίσει στην οδήγηση τη νύχτα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    απλα παιδια προσεξτε...
    η ποιοτητα της φιμε ζελατινας δεν ειναι και το απολυτο για την προστασια των ματιων σας απο τον ηλιο....
    μην ξεχνατε οτι η φιμε ζελατινα ειναι πλαστικη, με οτι αυτο σημαινει...
    Δεν απορροφαει τις επικυνδυνες ακτινες και δεν ειναι οτι καλυτερο για την προστασια σας...
    πιστευω οτι ενα καλο γυαλι ηλιου θα ηταν 1000 φορες πιο χρησιμο....για τα ματιαι σας και μονο !!
    η ζελατινα η φυμε, θα σας βολευε αμα πχ καποτε ξεχνουσατε τα γυαλια σας ή την περιοδο του χειμωνα που ο ηλιος υπαρχει μεν, αλλα ειναι λιγοτερο βλαβερος δε....

    τελος παντων...αυτη ειναι η γνωμη η δικια μου....

    απλα....επειδη πριν 4 χρονια ειχα κανει μια επεμβαση laser απο τοτε με εχει απασχολησει πολυ το θεμα και το εχω ψαξει αρκετα θα ελεγα....και κατεληξα οτι ενα καλο γυαλι ηλιου ειναι οτι καλυτερο.....(πχ εχω για την μηχανη και μονο ενα ζευγαρακι rayban απλο, που κοστισε απο μαγαζι με οπτικα €90 - 2 χρονων μοντελο ειναι - και δεν με ενδιαφεριε και πολυ αν πχ στρραβωθει λιγο ο σκελετος !!)

  8. #8
    τα περισσότερα γυλιά ηλίου τύπου rayban σχηματίζουν ένα Π, δηλαδή έχουν γωνίες αριστερά και δεξιά, οι οποίες απέχουν αρκετά από το κεφάλι

    το κράνος σε μια πτώση μπορεί να πιέσει τη γωνία με αποτελέσματα που ένα γνωστό μου τον έστειλαν ΗΠΑ για μια σειρά εγχειρήσεων, αφού συνεθλίβη η κοιλότητα του ματιού από τη μεγάλη δύναμη που ασκήθηκε, και ακόμη ΔΕΝ έχει πετύχει πλήρη αποκατάσταση της όρασής του από το μάτι αυτό και ούτε πρόκειται

    προσωπικά δεν φτάνω στο σημείο να μη φορω γυαλιά ηλίου, γιατί όπως είναι γνωστό υπάρχουν μοντέλα (σχεδόν όλα με πλαστικό σκελετό) που σχηματίζουν το γράμμα U, δηλαδή είναι "κυκλικά" μπροστά, κι έτσι δεν υπάρχει γωνία που να απέχει από το κεφάλι και στην οποία να βρεί αντίσταση το κράνος, με άλλα λόγια ο σκελετός σχεδόν εφάπτεται στο κεφάλι σε όλο του το μήκος

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παιδια πολλοι (οπως εγω) φορανε και γυαλια μυωπιας με το κρανος...


    Σιγουρα ειναι πιο βολικο χωρις τασ γυαλια αλλα δε νομιζω να υπαρχει κυνδινος σε περιπτωση πτωσης απο τα γυαλια...

    Οι φαλοι ειδικα δε σπανε με τιποτα μιας και ειναι πλαστικοι, αλλα και οι σκελετοι ακομα ειναι δυσκολο να σπασουν μιας και εχουν τη ''δυνατοτητα'' να στραβωνουν αρκετα πρωτου φτασουν στο σημειο να σπασουν.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

    Οι φαλοι ειδικα δε σπανε με τιποτα μιας και ειναι πλαστικοι, αλλα και οι σκελετοι ακομα ειναι δυσκολο να σπασουν μιας και εχουν τη ''δυνατοτητα'' να στραβωνουν αρκετα πρωτου φτασουν στο σημειο να σπασουν.
    μάλλον δεν διάβασες το από πάνω...

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μάλλον δεν διάβασες το από πάνω...

    οχι δε το διαβασα

  12. #12
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
    δεν σου φταει το κρανος για αυτα που βλεπεις με του POlarized φακους...
    θα το δεις οτι και οταν εισαι πχ, μεσα σε αυτοκινητο ή οταν κοιτας καποιον καθρεπτη βλεπεις αυτους του ιριδισμους και την μωβιλα που λες !!

    εινα χαρακτηριστικο τον polarized φακων αυτο....
    πολλους δεν τους βολευουν καθολου,....
    και εγω οταν ειχα πρωτοπαρει μου φαινοταν λιγο περιεργα...τωρα απλα τα εχω συνηθισει !!
    και ειναι πολυ καλη η προαστασια που προσφερουν στα ματια σου !!
    αντε ρε παιδια!

    και τα γυαλια μου ηλιου, ειναι polaroid, και μου κανει αυτα τα κολπα με τα μωβ, και κατι περιεργες αντανακλασεις και σκεφτομουνα τον πρωτο καιρο, τι μαλακια πηγα και πηρα, θα σταβωθω (ο κλασσικος ο ελληνας)

    τωρα πλεον εχω συνηθισει, κανενα προβλημα, αλλα δεν ηξερα οτι ειναι οντως τοσο καλοι οι φακοι
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
    μην ξεχνατε οτι η φιμε ζελατινα ειναι πλαστικη, με οτι αυτο σημαινει...
    Δεν απορροφαει τις επικυνδυνες ακτινες και δεν ειναι οτι καλυτερο για την προστασια σας...
    ποιος τα λεει αυτα;;
    οι φακοι στα γυαλια δεν ειναι πλεον γυαλινοι.
    εχουν προδιαγραφες προστασιας οι ζελατινες οπως και τα γυαλια ηλιου.
    χωρια που δεν φοραμε γυαλια μεσα απτο κρανος για προφανεις λογους σε περιπτωση ατυχηματος.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    τα περισσότερα γυλιά ηλίου τύπου rayban σχηματίζουν ένα Π, δηλαδή έχουν γωνίες αριστερά και δεξιά, οι οποίες απέχουν αρκετά από το κεφάλι
    υπαρχουν και τα αλλα που λες.....
    οταν ειπα rayban ειπα καποια συγκεκριμενα που φοραω εγω...με στρογγυλεμενες ακρες οπως πολυ σωστα λες....
    υπαρχουν και αλλες μαρκες, που προσφερουν γυαλια που σχηματιζουν αυτο το U που λες....μην κολλαμε στην αμρκα Rayban !!

    και κατι αλλο που πολυ σωστα ανεφερε ο gdevelek-ιος και ξεχασα να αναφερω και εγω.....
    ο σκελετος να ειναι πλαστικος.....και ελαστικος.....ουτε αλουμινενιος-σιδερενιος-κοκκαλινος ουτε τιποτα αλλο.....
    μιλαμε παντα για γυλαι ηλιου τα οποια τα φοραμε με το κρανος....για να κανουμε την δουλεια μας και να προστατεψουμε τα ματια μας....οποτε....δεν τα φοραμε για μουρη ή οτιδηποτε αλλο...

  15. #15
    δεν με ενδιαφέρει η φίρμα rayban, σαν παράδειγμα τα έφερα γι' αυτό έγραψα "τύπου rayban', η ουσία είναι το ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ σχήμα Π, κι ας είναι ό,τι μάρκα θέλουν

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF