Σελίδα 32 από 45 ΠρώτοΠρώτο ... 22272829303132333435363742 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 665

Θέμα: Τελική ταχύτητα V strom 650

  1. #466
    Αντιπαράθεση μεν, ισχύουν οι κανόνες όμως, ε;

    Προσωπικοί χαρακτηρισμοί τέλος, ότι θέλετε που να έχει σχέση με το μηχανάκι και την τελική του δεκτό.


    Το ότι ξύπνησε ένα νήμα που κοιμόταν επί πέντε έτη ενώ δεν καίγεται κανείς για την τελική του βεστρομ δεν θα το καταλάβω ποτέ, αλλά τέλος πάντων. Ηρεμία. Ευχαριστώ.

  2. #467
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Συνέχισε την έρευνα σου και μπες και στα υπόλοιπα μοντέλα.Εδω δεν νομίζω ότι έχεις να πεις κάτι.
    Άντε πήγαινε για ύπνο μην πάθεις και τίποτα!
    Γιατί εκφράζεσαι έτσι φίλε;
    Τι παθαίνετε όταν αγοράζετε v strom,πως την ακούτε έτσι;
    Μύγα στο σπαθί σας,και χωρίς λόγο...
    Για πες,κανένα πραγματικά γρήγορο μηχανάκι έχεις οδηγήσει;;

  3. #468
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχω αγοράσει κάτι (δύο φορές) για ξέρω αν και τι μπορεί να κάνει..
    Το στρομα το 650 είναι ένα συμπαθητικό μηχανάκι. Μέχρι εκεί. Φορτώνεται και ταξιδεύει.
    Διακόσια χιλιόμετρα δεν βγάζει ούτε με τάμα.
    Είναι το απόλυτο μηχανάκι για τον ελληνα "μηχανόβιο" της καφετέριας και γι αυτό και πούλησε τόσο. Έχει μπούγιο, μοιάζει με χίλια, ήταν φτηνό, ήρθε σε μια εποχή που κυκλοφορούσε μόνο το τρανσαλπ και μονοκυλινδρα και το πήρε και η κουτσή Μαρία για να βάλει και μια 52άρα μπαγκαζιερα και να πηγαίνει, σπίτι δουλειά, καφετέρια, Βασιλόπουλο.

  4. #469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχω αγοράσει κάτι (δύο φορές) για ξέρω αν και τι μπορεί να κάνει..
    Το στρομα το 650 είναι ένα συμπαθητικό μηχανάκι. Μέχρι εκεί. Φορτώνεται και ταξιδεύει.
    Διακόσια χιλιόμετρα δεν βγάζει ούτε με τάμα.
    Είναι το απόλυτο μηχανάκι για τον ελληνα "μηχανόβιο" της καφετέριας και γι αυτό και πούλησε τόσο. Έχει μπούγιο, μοιάζει με χίλια, ήταν φτηνό, ήρθε σε μια εποχή που κυκλοφορούσε μόνο το τρανσαλπ και μονοκυλινδρα και το πήρε και η κουτσή Μαρία για να βάλει και μια 52άρα μπαγκαζιερα και να πηγαίνει, σπίτι δουλειά, καφετέρια, Βασιλόπουλο.
    Εντάξει εσύ μπορεί να πήγαινες ως την καφετέρια και τον βασιλόπουλο αλλά το συγκεκριμένο μηχανάκι κάποιοι το πήρανε για να μπορούν να πηγαίνουν οικονομικά και πολύ άνετα πολύ πιο μακριά. Οπότε ας μην κρίνουμε από τον εαυτό μας μόνο "μηχανοβιε".

    Το συγκεκριμένο νήμα έχει ως θέμα την τελική του vstrom. Τώρα κάποιοι που μπαίνουν σαν τις κατσαρίδες και απλά λένε το μακρύ και το κοντό τους δεν βοηθάει κανέναν.
    Αυτός είναι και εξάλλου ένας από τους λόγους που τα φόρουμ πλέον σε σχέση με το παρελθόν δεν έχουν τον κόσμο και την συμμετοχή όπως κάποτε.

  5. #470
    ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ 2 ΒΕΣΤΡΟΜ.........




    Ένα του 2006 χωρίς abs και το τελευταίο από τα παλιά του 2010 με abs,
    θα πω για την τελική του.
    Με το παλιό το πρώτο είδα το κοντέρ δύσκολα βέβαια να περνάει και τα 200.
    Τώρα πόσα πραγματικά ήταν είναι άλλο καπέλο..!!
    Με το πιο καινούργιο του 2010 το είδα να δυσκολεύεται να αγγίξει τα 200,στα
    190 - 195 και μετά από επιμονή.
    Όμως τα πράγματα εκεί πάνω είναι τόσο ρευστά.
    Ένας δρόμος λίγο πιο ανηφορικός,μια ζελατίνα πιο σηκωμένη,ένα καύσιμο λίγο καλύτερο,
    ένα ελαστικό με λιγότερο αέρα,οι καιρικές συνθήκες της στιγμής ,κ.λ.π.....
    Το σίγουρο είναι ότι το μηχανάκι μετά τα 185-190,μιλάω πάντα για αυτά που βλέπουμε στο κοντέρ,
    δύσκολα ανεβάζει χιλιόμετρα.
    Ταξιδεύει δε σχεδόν τέλεια μέχρι τα 130-140....!!!
    Για το επόμενο βεστρόμ που το έκανα βόλτα το είδα μάλλον λίγο πιο αδύναμο.
    Για το νέο που βγήκε φέτος .........δεν έχω γνώμη.
    Τώρα όσοι ΒΛΑΚΩΔΩΣ έχουν κάθε είδους πρόβλημα με το μηχανάκι,επειδή γέμισε η Ελλάδα βεστρόμ.........
    τους εύχομαι να το ξεπεράσουν...!!!

  6. #471
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τέρενς, είναι άλλο να έχει κάποιος πρόβλημα με το μηχανάκι και άλλο να σατιρίζει την υπερβολή που επικρατεί γύρω απ αυτό.

  7. #472
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Εγώ απορώ γιατί δεν ρωτάει κανείς για την τελική του gsxr, cbr κλπ
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #473
    Ε καλά μην το λες, το μαδημα στο νήμα του gsxr το είδες;

  9. #474
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ε καλά μην το λες, το μαδημα στο νήμα του gsxr το είδες;
    299

  10. #475
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τέρενς, είναι άλλο να έχει κάποιος πρόβλημα με το μηχανάκι και άλλο να σατιρίζει την υπερβολή που επικρατεί γύρω απ αυτό.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΤΙ............



    Πολύ λίγοι έχουν αίσθηση του χιούμορ,της σάτιρας,κ.λ.π.
    Τώρα το να έχεις θέμα με κάποιο μηχανάκι είναι απλά ΓΕΛΟΙΟ..!!
    Άλλο πράγμα εννοείται το να γράφεις τα στραβά του για να μαθαίνει ο κοσμάκης.
    Όπως για παράδειγμα το να κράζεις τους Γερμανούς για τα 165000
    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ στο καμάρι τους.
    Που τα έκαναν γαργάρα παγκοσμίως ΟΛΟΙ από τον θάνατο του δημοσιογράφου Ας
    με το τότε ΝΤΕΜΕΚ ατύχημα,όπου ακούστηκαν κάτι λίγα,αλλά μετά κουκούλωμα...!!!
    Το να έχει δηλαδή κάποιος εμμονές με κάτι είναι πολύ διαφορετικό από το να βγάζει
    στη φόρα κάποιο ελάττωμα....
    Και το ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΟ , ΣΟΥΠΕΡ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ, ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΙΤΟ ταυτόχρονα στην τιμή
    και BEST VALUE βεστρομάκι μας κατέκτησε...!!!
    Όσοι το παίζουν οδηγάρες......και ότι άλλο σε άρες και το απαξιώνουν επειδή το καβάλησε
    και η κουτσή Μαρία είναι...........ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ να μην το πω αλλιώς...!!!

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

  11. #476
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    και το απαξιώνουν επειδή το καβάλησε
    και η κουτσή Μαρία είναι...........ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ να μην το πω αλλιώς...!!!
    Αν το απαξιώνουν επειδή είναι ακόμα ένα αδιάφορο τουριστικό μηχανάκι, είναι σωστοί;
    Life begins at 45°.

  12. #477
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εγώ απορώ γιατί δεν ρωτάει κανείς για την τελική του gsxr, cbr κλπ


    ΤΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΒΡΕ ΚΑΦΕΤΖΗ ΜΟΥ...??



    Αφού εδώ και πολλά χρόνια ότι είναι από χίλια και πάνω τριακοσαρίζει για πλάκα..!!
    Γιαυτό και οι κόφτες στα 300 με τα ανάλογα κοντέρ έπειτα από συμφωνία όλων των
    σοβαρών κατασκευαστών.
    Αυτοί τα βρήκαν και θα μαλώνουμε εμείς ποιανού το παρτάλι είναι γρηγορότερο..???
    Και αν υπάρχουν εξαιρέσεις δεν έχει νόημα με τόσες κάμερες στο δρόμο πλέον...!!!
    Γιαυτό σε όλη την Ευρώπη δεν βλέπεις πια σκυφτό μηχανάκι στους δρόμους...!!!

  13. #478
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Πόσο στοίχημα ότι πάλι στα gs θα γυρίσει η κουβέντα.

  14. #479
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αν και το θέμα "τελική" είναι λίγο σαν το κυνήγι του αγίου δισκοπότηρου, θα σας πω για την τελική του v-strom 1000 (04-09) απο το οποίο έχουν περάσει 2 τεμάχια από τα χέρια μου...
    Στο κοντέρ θα δείτε από 220-230+ ανάλογα τις συνθήκες
    Φυσικά το κοντέρ όπως σε όλα τα μηχανάκια (και ειδικά σε κάποια ψηλόφτερα όπως v-stron, 600tenere - και γράφω μόνο αυτά από τα οποία έχω προσωπική εμεπειρία) κλέβει ασύστολα
    Στο συγκεκριμένο μοντέλο το κλέψιμο είναι της τάξης του 8,5 -9 % που σημαίνει ότι τα 230 για τα οποία καμαρώνετε είναι στην πράξη γύρω στα 210 - μπορεί και λίγο πιο κάτω.... Και μιλάμε για μαμά γρανάζια-αλυσίδα-λάστιχα. Αν με κάποιο τρόπο έχετε κοντύνει μετάδοση τότε η κατάσταση γίνεται εντελώς γελοία και πολλοί που το έχουν κάνει έχουν πάθει σοκ όταν τους προσπερνάνε παπιά την ώρα που "πάνε" με 120-130....
    Πάντως για το strom 1000 υπάρχει ένας ασφαλής τρόπος για 10 παραπάνω (και κυρίως για καλύτερο άρπαγμα-επιτάχυνση μετά τα 180). Αν παρακάμψετε τον ηλεκτρονικό περιοριστή των 2 τελευταίων ταχυτήτων τότε το μοτέρ ελευθερώνεται και δίνει την μέγιστη ιπποδύναμη πλέον και στις τελευταίες σχέσεις, με άμεσο αποτέλεσμα η "πνιγμένη" τώρα τελική του να έρχεται αυτόματα στην (φυσιολογική και αναμενόμενη για μηχανάκι των 90-92 ίππων τροχό) περιοχή των 220-225 πραγματικών (δηλαδή γύρω στα +240 κοντερίσια).

    Για το 650 δεν έχω από 1ο χέρι στοιχεία μιας και δεν ήμουν ποτέ κάτοχος, αλλά από μερικά δείγματα στον δρόμο και συζητήσεις με γνωστούς φίλους έχω αποκομίσει ότι έχει μια (οριακή) κοντερίσια των 200, αλλά κι αυτό με υπερβολικό κλέψιμο που σημαίνει κάπου στα 180 πραγματικά - κι αυτό με ευνοικές συνθήκες...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 17/07/2017 στις 09:25.

  15. #480
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Έχει φίλε μου γιατί το κλέψιμο σε όλα τα κοντέρ είναι σταδιακο, στα 60χλμ/ωρα ας πούμε όλα τα κοντέρ δείχνουν τα πραγματικά. Συνήθως από τα 110 και πάνω αρχίζουν να χάνουν.(είναι λάθος όρος το κλέβουν)
    Λάθος, ενα κοντέρ μπορεί άνετα να έχει μεγαλύτερο σφάλμα στα 60 απ τα 100.

    Και λάθος είσαι γενικώς και λίιιιιγο ισχυρογνώμων απ ότι διαβάζω , αλλά δεν το ξέρεις ακόμα.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 17/07/2017 στις 09:34.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF