Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Triumph Tiger 955i - Ενας χρόνος (κιόλας)

  1. #31
    Νέο μέλος Το avatar του/της Deluxe
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σε όποιον βρεθεί και πάλι στο ξεθαμμένο τόπικ.

    Εν τέλει, εν έτη 2020 η συγκεκριμένη μηχανή (για μοντέλο 04 και έπειτα) αξίζει; Πωλούνται βλέπω στο car χωρίς μεγάλη απήχηση. Αν την πάρεις την παντρεύεσαι; Με ενδιαφέρει αρκετά σαν εναλλακτική tdm/vstrom για αυτά που προσφέρει στα χρήματα που ζητάνε. Θα εκτιμούσα πολύ μια γνώμη ιδιοκτήτη.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Deluxe Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όποιον βρεθεί και πάλι στο ξεθαμμένο τόπικ.

    Εν τέλει, εν έτη 2020 η συγκεκριμένη μηχανή (για μοντέλο 04 και έπειτα) αξίζει; Πωλούνται βλέπω στο car χωρίς μεγάλη απήχηση. Αν την πάρεις την παντρεύεσαι; Με ενδιαφέρει αρκετά σαν εναλλακτική tdm/vstrom για αυτά που προσφέρει στα χρήματα που ζητάνε. Θα εκτιμούσα πολύ μια γνώμη ιδιοκτήτη.
    Υπό προϋποθέσεις αξίζει. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την έχω τρία χρόνια (και κάτι ψιλά), φορτώνεται σαν γαϊδούρι και ταξιδεύει απροβλημάτιστα σε εθνικές και επαρχιακό οδικό δίκτυο, είναι άνετη και ευρύχωρη, το μοτέρ της είναι ιδιαίτερο και πολύ ευχάριστο (πολύ πιο ευχάριστο από tdm και vstrom κατά την γνώμη μου), στρίβει ωραία σε στροφιλίκια. Την πήρα με 25000 km και τώρα έχει 65000.

    Θέλει προσοχή στα εξής:
    1. Είναι ψηλή και βαριά, και το βάρος της φαίνεται γιατί το κουβαλάει ψηλά και ατσούμπαλα. Θα φας στατικές τούμπες. Καλό θα είναι να είσαι πάνω από 1.80.
    2. Η αεροδυναμική της είναι άθλια (με την στοκ ζελατίνα). Για να εκμεταλλευτείς της δυνατότητές της στο ταξίδι χωρίς να σε πιάσει πονοκέφαλος θα χρειαστεί να πειραματιστείς λίγο. Εγώ βρήκα την ησυχία μου με αφτερμαρκετ palmer, που φαίνεται πως γενικά έχει βοηθήσει πολύ κόσμο.
    3. Στην πόλη ζεσταίνεται γρήγορα, 3 λεπτάκια σε φανάρια και θα ανέβει σε επίπεδα που το βεντιλατέρ θα γίνει φίλος σου. Δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό, αλλά είναι λίγο ενοχλητικό.
    4. Είναι λίγο ζόρικο στα ηλεκτρικά του, και συγκεκριμμένα στο σύστημα φόρτισης. Θα πρέπει να μετρήσεις τα βολτ που δίνει στην μπαταρία, και αν δεις ότι είναι χαμηλά (πχ 12.8-13 στο ρελαντί) να αναβαθμίσεις την καλωδίωση του κυκλώματος αυτού με πιο βαρβάτα καλώδια που έχουν λίγες απώλειες. Είναι εύκολη και φτηνή διαδικασία (10-20 ευρώ) και οι μάστορες την ξέρουν.
    5. Θα δυσκολευτείς να βρεις αφτερμάρκετ καλούδια, πχ δεν υπάρχουν ποδιές κινητήρα. Για ότι θες μάλλον από εξωτερικό. Να προτιμήσεις οπωσδήποτε κάποιο που να έχει πλαινές βαλίτσες, οι μαμά είναι πολύ πρακτικές, αν και όχι ιδιαίτερα μεγάλες, αλλά μάλλον πια είναι και η μόνη επιλογή.
    6. Δεν είναι καλό στο χώμα. Με σωστά λάστιχα πάει, αλλά όχι σαν άλλα.

    Γενικά, αν ξέρεις τι παίρνεις, θα το ευχαριστηθείς. Ειδικά σε αυτά τα λεφτά.

  3. #33
    Νέο μέλος Το avatar του/της Deluxe
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα Turrican. Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσο αναλυτική απάντηση! Θα τα πάρω ένα ένα για να μην χαθούμε με τους αριθμούς.

    1) Το είχα διαβάσει αυτό και απομένει να το δω και μόνος τώρα. Από ύψος, είμαι 1,80 ακριβώς, αν και απο το ergonomics είδα οτι δεν θα πατάω ιδιαίτερα καλά κάτω.. Στο όριο δηλαδή και με λεπτό σωματότυπο. Επίσης δεν είμαι ογκώδης και σκεφτομαι οτι θα φαίνομαι δυσαναλογος..

    2) Στα μεταχειρισμένα της προκοπής έχω παρατηρησει πως οι περισσότεροι την έχουν αλλάξει , αλλιώς και μια ζελατίνα στα γουστα μου δεν είναι κάτι.

    3) Το θεωρώ λογικό αυτό, συχνό φαινόμενο και στο r6 2003 του φίλου μου. Δεν την προορίζω σχεδόν καθόλο βέβαια για διαδρομές πόλης, θα διατηρηθεί το παπί για αυτό τον σκοπό. Εξορμήσεις τα ΣΚ κυρίως και ταξίδια κοντινά στο μέλλον.

    4) Μάλιστα. Έχουν παρουσιάσει γενικά κάποιες ιδιαιτερότητες στα ηλεκτρικά δηλαδη και συνήθως ευθύνονται οι διατομές; Το υπολοιπο κύκλωμα ανορθωτη-πηνια-κλπ ήταν οκ ή γενικα χοντεικο;? ^^ Όταν πάω να δω κάποια θα πάρω και το πολύμετρο παρέα παντως.

    5) Είναι και αυτό ένα θέμα σαν μη τοσο εμπορικό μοντέλο..Δυσκολη μεταπώληση, δυσκολη ευρεση aftermarket πραγμάτων κλπ. Απο εξαρτήματα και ανταλλακτικα πάντως έχουμε, υπάρχουν; Χρειάστηκες εσυ κάτι αναλώσιμο και αναγκάστηκες να το πάρεις απο εξωτερικό;

    6) Μικρό το κακό, δεν είμαι φαν. 99% δεν θα μπώ σε χώμα.

    Απο άποψη service επίσης. Είναι κάπου περίπλοκη και έχει καμια δυσκολία; Κόστος υποθέτω, στα επίπεδα των αντίστοιχων touring, η παραπάνω;

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Deluxe Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Turrican. Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσο αναλυτική απάντηση! Θα τα πάρω ένα ένα για να μην χαθούμε με τους αριθμούς.

    1) Το είχα διαβάσει αυτό και απομένει να το δω και μόνος τώρα. Από ύψος, είμαι 1,80 ακριβώς, αν και απο το ergonomics είδα οτι δεν θα πατάω ιδιαίτερα καλά κάτω.. Στο όριο δηλαδή και με λεπτό σωματότυπο. Επίσης δεν είμαι ογκώδης και σκεφτομαι οτι θα φαίνομαι δυσαναλογος..
    Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να δοκιμάσεις και να δεις πως σου φαίνεται.

    2) Στα μεταχειρισμένα της προκοπής έχω παρατηρησει πως οι περισσότεροι την έχουν αλλάξει , αλλιώς και μια ζελατίνα στα γουστα μου δεν είναι κάτι.
    Εγώ παρήγγειλα μια palmer ρυθμιζόμενη από Αγγλία, η οποία πατάει σε μια μεταλλική κατασκευή για να δημιουργήσει απόσταση από το φέρινγκ. Έτσι περνάει αέρας και μέσα, απαλύνει την υποπίεση και εξαφανίζει τους στραβιλισμούς. Είναι πολύ αποτελεσματική. Απλά πιο ψηλή δεν έχω ιδέα αν θα δούλευε, η αεροδυναμική είναι λίγο μαύρη μαγεία και έχει να κάνει με το ύψος σου, το πως κάθεσαι κλπ.

    3) Το θεωρώ λογικό αυτό, συχνό φαινόμενο και στο r6 2003 του φίλου μου. Δεν την προορίζω σχεδόν καθόλο βέβαια για διαδρομές πόλης, θα διατηρηθεί το παπί για αυτό τον σκοπό. Εξορμήσεις τα ΣΚ κυρίως και ταξίδια κοντινά στο μέλλον.

    4) Μάλιστα. Έχουν παρουσιάσει γενικά κάποιες ιδιαιτερότητες στα ηλεκτρικά δηλαδη και συνήθως ευθύνονται οι διατομές; Το υπολοιπο κύκλωμα ανορθωτη-πηνια-κλπ ήταν οκ ή γενικα χοντεικο;? ^^ Όταν πάω να δω κάποια θα πάρω και το πολύμετρο παρέα παντως.
    Δεν μου κάηκε κάτι, απλά από το εργοστάσιο έχει πολύ λεπτά καλώδια και παρεμβάλλονται διάφορα μάλλον άχρηστα (φισάκια κλπ) 1. στο κύκλωμα από τον ανορθωτή στην μπαταρία και 2. στην τροφοδοσία της μίζας. Σαν αποτέλεσμα είχε να υπάρχει πτώση τάσης και να μην περνάει σε κανένα σημείο σε όλο το εύρος των στροφών η τάση φόρτισης τα 13.5V, ενώ στο ρελαντί έδειχνε 12.8 και ακόμα λιγότερο όταν άναβε βεντιλατέρ. Αποτέλεσμα ήταν να μου ρίχνει την μπαταρία. Μετά την αναβάθμιση (προσέθεσα και ένα βολτόμετρο στα όργανα) δείχνει σταθερά 13.8-14.4V. Επίσης έβαλα φώτα led και έχω σώσει και λίγη πτώση τάσης και από εκεί.

    5) Είναι και αυτό ένα θέμα σαν μη τοσο εμπορικό μοντέλο..Δυσκολη μεταπώληση, δυσκολη ευρεση aftermarket πραγμάτων κλπ. Απο εξαρτήματα και ανταλλακτικα πάντως έχουμε, υπάρχουν; Χρειάστηκες εσυ κάτι αναλώσιμο και αναγκάστηκες να το πάρεις απο εξωτερικό;
    Από αναλώσιμα όχι, απλά δεν μπορείς να βρεις διάφορα πραγματάκια όταν σε πιάνουν καταναλωτικές μανίες. Εδώ που τα λέμε αυτό μπορεί να είναι και καλό!
    6) Μικρό το κακό, δεν είμαι φαν. 99% δεν θα μπώ σε χώμα.

    Απο άποψη service επίσης. Είναι κάπου περίπλοκη και έχει καμια δυσκολία; Κόστος υποθέτω, στα επίπεδα των αντίστοιχων touring, η παραπάνω;
    Ψιλοπράγματα τα κάνεις εύκολα μόνος σου. Αν θες να φτάσεις στα βαθιά είναι λίγο χρονοβόρο, μιας και για να φτάσεις σε μπουζί και φίλτρο αέρος πρέπει να βγάλεις καρμπυρατέρ. Κόστος σέρβις δεν μου έχει φανεί υπερβολικό, ίσως ένα 10-15% πιο τσιμπημένο σε σχέση με ένα fazer 600 που είχα πιο πριν. Αθήνα υπάρχουν καλοί μάστορες.
    Γενικά, για την χρήση που λες ότι το θες, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις κάποιο που να έχει τις πλαϊνές βαλίτσες του μιας και για να βάλεις κάγκελα για βαλίτσες θα πληρώσεις αρκετά λεφτά και αυτό αν καταφέρεις να βρεις. Δες αν πατάς εύκολα κάτω και αν γενικά σου κάθεται καλά, στην πορεία δες αν σου κάθεται καλά η ζελατίνα ή αν σε ταλαιπωρούν οι στροβιλισμοί. Και εννοείται ένα καλό τσεκάρισμα σε συνεργείο πριν οποιαδήποτε αγορά!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF