Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ ΧΤ660!

  1. #1

    ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ ΧΤ660!

    Καλησπέρα και πάλι φιλαράκια!!! Θέλω να αλλάξω τιμόνι στο εργαλείο και προσανατολίζομαι σε renthal και κατα προτίμηση σε χρώμα χρυσαφί. Δεν γνωρίζω όμως τον τύπο (σε renthal πάντα) που ταιριάζει στο XT.
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 26/04/2013 στις 07:45.
    XT POWER ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ !!!!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Αυτο που μπαινει κανονικα στο Χτ ειναι αυτο με παχος 22mm,αλλα δεν θα δεις καμια διαφορα σε συγκριση με αυτο που εχει τωρα, αν θες να δεις διαφορα στους κραδασμους και στην αισθηση του τιμονιου βαλε fat bar τιμονι.Εγω που το εβαλα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος
    Super motard και ξερο ψωμι!

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Steve_athens
    Αυτο που μπαινει κανονικα στο Χτ ειναι αυτο με παχος 22mm,αλλα δεν θα δεις καμια διαφορα σε συγκριση με αυτο που εχει τωρα, αν θες να δεις διαφορα στους κραδασμους και στην αισθηση του τιμονιου βαλε fat bar τιμονι.Εγω που το εβαλα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος
    +1!!!

  4. #4
    Καμιά φοτο παίζει απο fat bar σε XT??????
    XT POWER ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ !!!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Να μια φωτο απο το δικο μου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02062008.jpg 
Προβολές:	1275 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	132582
    Super motard και ξερο ψωμι!

  6. #6
    Εχεις αλλάξει και καβαλέτα ; Πάντως είναι μαμάτο ....Πόσο πήγε η αλλαγή;

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι,αν κι εγώ έχω το 600.

    Τι κερδίζει κανείς αλλάζωντας το τιμόνι στο ΧΤ?
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
    Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι,αν κι εγώ έχω το 600.

    Τι κερδίζει κανείς αλλάζωντας το τιμόνι στο ΧΤ?

    Ουσιαστικα τιποτα.




    Κατα βαση χανεις μερικα απο τα ωραια πορτοκαλια χαρτινα που εχεις στην τσεπη σου.

    Μονο σε εμφανιση προσφερει.

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Ουσιαστικα τιποτα.




    Κατα βαση χανεις μερικα απο τα ωραια πορτοκαλια χαρτινα που εχεις στην τσεπη σου.

    Μονο σε εμφανιση προσφερει.

    κοίτα να δεις,επειδή μου περισσεύουν μωρέ κάτι τουβλάκια με περτικαλιά άρχισα κι εγώ να αναρωτιέμαι τι να τα κάμω.

    Στην αρχή σκεφτόμουν να τα πάρω ηλιόσπορους αλατισμένους και να περιμένω πότε θα ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες για να τα φάω.

    Μετά όμως είδα αυτό το τόπικ και ψάρωσα κομμάτι.

    προβλέπω το μηχανάκι να μένει ατόφιο και να κρατάει τον μινιμάλ χαρακτήρα του...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Ουσιαστικα τιποτα.
    Όχι ακριβώς.....

    Το να αλλάξεις τιμόνι έτσι για να το αλλάξεις δεν λέει τίποτα.

    Απο κει και πέρα όμως υπάρχουν διαφορές όσον αφορά τις διαστάσεις αλλά και το υλικό.

    Εάν μπείτε στο site της Renthall , θα δείτε ότι δίνει πλήρεις διαστάσεις για τα τιμόνια της (και λίγο πολύ όλοι οι κατασκευαστές του είδους).

    Επίσης, τα τιμόνια όπως το Renthall είναι κατασκευασμένα από κράμα αλουμινίου (aluminum alloy) αντί σκληρού -κε υψηλή περιεκτικότητα σε άνθρακα- χάλυβα που είναι συνήθως τα τιμόνια των ψευδοεντούρο.

    Τα 'αλουμινένια' λοιπόν έχουν μικρές ελαστικότητες (που σε καμμία περίπτωση δεν γίνονται αντιληπτές κατά την οδήγηση) και απορροφούν μέρος των μεταφερόμενων στα γκριπ κραδασμών.
    Επίσης για τον παραπάνω λόγο είναι και ανθεκτικότερα σε μικοπτώσεις και δεν στραβώνουν εύκολα σε αντίθεση με τα 'σιδερένια' τα οποία στην πρώτη καλή, στραβώνουν... για τα καλά.
    Βέβαια αυτό παίζει ρόλο στις μοτό χώματος που είναι μεταξύ 100-130 κιλά, για το ΧΤ που είναι 170 βάλε στην καλή ούτε το αλουμινένιο θα αντέξει (και μετά έρχεται πιο δύκολα...)

    Προσωπικά όμως σκέφτομαι να αλλάξω και εγώ το τιμόνι του ΧΤ γιατί δεν με πολυβολεύει από διαστάσεις κτλ.

    Συνεπώς εάν έχετε βρει κάποιο τιμονάκι που σας αρέσει και δεν είσαστε σίγουροι ότι τ αυτό που έχετε σας βολεύει, προσπαθήστε να δείτε τι διαφορές έχει με το δικό σας όσον αφορά τις διαστάσεις
    και αν θα σας βολεύει.

    Το να το αλλάξετε μόνο για την μόστρα, δεν έχει ιδιαίτερη πρακτική σημασία....

    Όλα τα παραπάνω αφορούν αυτούς που κάνουν χώμα και κυρίως τα αντίστοιχα μηχανάκια

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Εχω αλλαξει καβαλετα και προτιμησα reikon σαν μαρκα για το τιμονι,παντως 3 μηνες που το εχω βαλει οι εντυπωσεις μου ειναι καλες,εχουν μειωθει οι κραδασμοι σε αισθητο βαθμο και η αισθηση σαν οδηγικη θεση ειναι ποιο καλη(εχει και ενδειξη πανω με τις κλισεις για να δεις κ να ρυθμισεις ποια σε βολευει)
    Super motard και ξερο ψωμι!

  12. #12
    Δηλαδή αν βάλω το fat bar της renthal χρειάζομαι και καβαλέτα? Με τα αντίβαρα τι γίνεται? Χρειάζεται άλλα αντίβαρα? Ποιά μάρκα αντίβαρα βάζω σε fat bar renthal??? Αυτό το τιμόνι κάνει για XT http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...m=130212014310 ?????
    XT POWER ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ !!!!!!!

  13. #13
    Για δεστε και αυτό.....http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...id=p2759.l1259 ??????? Μας κάνει???? Με καβαλέτα 75? Ελλάδα!!!!
    XT POWER ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ !!!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Για να μπει fat bar τιμονι χρειαζεσαι σιγουρα ειδικα καβαλετα για να μπει,αντιβαρα παντως εβαλα αυτα που ειχε το μαμα τιμονι ταιριαζαν κανονικα
    Super motard και ξερο ψωμι!

  15. #15
    Αδέλφια ΧΤάκηδες, έχει πέσει πολύ μελέτη απ'την Yamaha για το ΧΤ660.

    Το τιμόνι του είναι μιά χαρά για μένα, αν και αισθητικά μου αρέσει πιο πολύ αυτό του Στέφανου...

    Αλλά το μαμίσιο δημιουργήθηκε για να βολεύει την πληθώρα των αναβατών.

    Αν κάποιος έχει γκαφρά μπορεί να τα σκάσει και να κάνει τη μηχανή σούπερ.

    Εγώ οδηγώ πάντα με γαντάκι και δεν έχω κραδασμούς στο τιμόνι.

    Πέμπτη βάζω και χούφτες μπλε από WR...

    Από διάφορα mods που έχω δει για ΧΤ660, χώνοντας 2000-2500 γίνεται διαστημόπλοιο, αλλά για μένα χάνει τον πολυμορφικό χαρακτήρα του...

    Τέσπα ... Γούστα είναι αυτά...

    ΧΤ λέεεεεεεεμεεεεεεεε!!!

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμονι για Fazer ????
    από illuminatios στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2009, 15:46
  2. ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ Fz1
    από bliblis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2007, 10:01
  3. After market - τιμόνι για ΑΧ-1
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF