Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 50 από 50

Θέμα: ΚΟΥΝΑΕΙ ΣΑΝ ΨΑΡΙ!!!

  1. #46
    Να πω και εγω τα δικα μου.

    Μου το κανει το ΚΛΕ στα 160 κμ/ω (*με ψηλη ζελατινα και πολυ αερα σε ωμους & κρανος) σε περιπτωσεις που αλλαζω λωριδα, αλλαζει το υψος της ασφαλτου παραλληλα με τον δρομο και σε αποτομες ριπες αερα, παντα σε σχεση οτι κρατιεμαι δυνατα απο το τιμονι λογω της αντιστασης του αερα.

    Πιστευω σχεδον σιγουρα οτι σημαντικο ρολο στην ταλαντωση παιζει και η πισω αναρτηση καθως οτι στο Κλε ειναι μαλακη και δεν εχω επεμβει ακομα στην ρυθμιση της.

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Normaden Να πω και εγω τα δικα μου.

    Μου το κανει το ΚΛΕ στα 160 κμ/ω (*με ψηλη ζελατινα και πολυ αερα σε ωμους & κρανος) σε περιπτωσεις που αλλαζω λωριδα, αλλαζει το υψος της ασφαλτου παραλληλα με τον δρομο και σε αποτομες ριπες αερα, παντα σε σχεση οτι κρατιεμαι δυνατα απο το τιμονι λογω της αντιστασης του αερα.

    Πιστευω σχεδον σιγουρα οτι σημαντικο ρολο στην ταλαντωση παιζει και η πισω αναρτηση καθως οτι στο Κλε ειναι μαλακη και δεν εχω επεμβει ακομα στην ρυθμιση της.
    Το KLE με ψηλη ζελατινα και ειδικα με βαλιτσα κουναει....απαραιτητα!!!!!
    Πλεον ειναι κανονας...!!!!!

    Γενικοτερα.....και επι του θεματος....
    Οσο "χειροτερη" αεροδυναμικη αποκτισει ενα σωμα(μοτοσυκλετα),
    κατι το οποιο επαθε ο φιλος αλλαζοντας στιλ στη μοτο του,βαζοντας ορθιο "κροσαδικο"fat-bar τιμονι, καθεται πιο ορθιος και να υποθεσω εχουν βγει και τα φερινγκ...
    Τοσο πιο κοντα στη μοτο θα γινει η αποκολληση του αερα στο πισω μερος της.
    Οσο πιο κοντα στη μοτο(στο πισω μερος της) γινει αυτη η αποκολληση τοσο το κεντρο αεροδυναμικης πιεσης ερχεται πιο κοντα στο κεντρο βαρους της μοτοσυκλετας.
    Κατι το οποιο ειναι "κακο" για την ευσταθεια της μοτο. Προσομοιωνει σωμα με μικροτερο μηκος(στην περιπτωση της μοτοσυκλετας=προσομοιωνει μικροτερο μεταξονιο)


    Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι απαραιτητα φταιει παντα αυτο.....
    Αλλα στα "πολλα" που η αντισταση του αερα παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο εχει και πολυ μεγαλο λογο στο αν θα κουναει ή οχι..
    Δεν χρειάζεται να είσαι τρελός για να συνεννοηθείς μαζι μου.... αλλά βοηθάει.!!!!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    Έχεις δεί τη μέγιστη ταχύτητα που επιτρέπει ο κατασκευαστής των βαλιτσών σου; Δε νομίζω να είναι 160-180...
    Θυμάμαι όταν έβαλα τη βάση για top case στο ΧΤ και έδεσε το υποπλαίσιο μου, έφερε πολλούς κραδασμούς στο τιμόνι και ιδιαίτερα στο αριστερό grip πράγμα που πάνω από τα 120km έκανε τη μηχανή να κουνιέται αδικαιολόγητα
    α...Yeap... σε αυτό φυσικά και εχεις δικιο...και...φυσικά -και εγώ μαζί- σαν γνησιος Ελληνάρας θέλω να πηγαίνω τριβάλιτσος με 180..(που παω δηλαδή, αλλά ανάλογα τις συνθηκες ανέμου)...
    ανώτατη για top case ειναι 120 για πλαϊνες θα σε γελάσω... ζήτημα αν ειναι 140....


    παρόλα αυτά.... κουνάει μερικές φορές...
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/12/2006
    Μηνύματα
    253
    παντως εμενα στο χορνετ μολις εβαλα φατ μπαρ απο τα λιγο πανω απο 200 που δεν κουναγε τωρα με 180 το πολυ κουναει, επισης οταν πηρα το χορνετ ειχε φυγει το γρασο απο το ρουλεμαν του λαιμου και βαραγα τελικες χωρις να κουναει ουτε ελαχιστα, μεχρι 260 κοντερισια


    οταν εχω δευτερο ατομο δεν μου κουναει μεχρι τα πανω απο 200 τωρα για παραπανω δεν το εχω παει ακομα

  5. #50
    Οσο "χειροτερη" αεροδυναμικη αποκτισει ενα σωμα(μοτοσυκλετα),
    κατι το οποιο επαθε ο φιλος αλλαζοντας στιλ στη μοτο του,βαζοντας ορθιο "κροσαδικο"fat-bar τιμονι, καθεται πιο ορθιος και να υποθεσω εχουν βγει και τα φερινγκ...

    Σωστά υπόθεσες, έχουν βγει. Να και μια φώτο για να δεις τι εννοώ. Αλλά δεν πιστεύω ότι τελικά είναι από 'κει. Πρέπει να φταίει το μαλακό (πλέον) μπροστινό. Το χειμώνα θα βάλω up-side-down και τον επόμενο Απρίλη θα δούμε αν έπαιξε ρόλο. Η πιο χάλια αεροδυναμική ωστόσο σίγουρα συμβάλλει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn2037.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	134178
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 19:53
  2. Χειρολαβές μαλακές σαν ...
    από socos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 11:19
  3. Είναι οι μηχανές σαν τις γυναίκες???
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 10:29
  4. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  5. Μην κάνετε σαν μαλάκες ρε....
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF