Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: slick λαστιχα για κ7 600

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774

    slick λαστιχα για κ7 600

    Καλησπερα σε ολους , εχω ρε παιδια μια σκεψη και θελω να μου πειτε την γνωμη σας .
    Βασικα το κ7 600 ειναι το πρωτο μηχανακι supersport που του κανω χρηση ( ειχα και 636 αλλα το πουλησα μεσα σε 2 μηνες ) , οποτε η εμπειρια μου απο ss mηχανες ειναι περιορισμενη .
    Τωρα σιγα σιγα αρχιζω να αισθανομαι ανετα στις στροφες αλλα παντα υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου μου οτι το πισω λαστιχο θα ξεκολλισει εκει που δεν το περιμενω και θα βρεθω να μετραω τα κλαρια κανενος χωραφιου ( στην καλυτερη περιπτωση ) . Σκεφτομαι λοιπον να βαλω slick γιατι θα μου αλλαξει η ψυχολογια και θα εχω αλλη σιγουρια . Να προσθεσω οτι το εχω δει το μηχανακι με slick και εχω παθει πλακα απο θεμα εμφανισης παντα . Δεν το κανω για αυτο αλλα ειναι ενα συν .

  2. #2
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    τα λάστιχα slick δεν ενδείκνυται για χρήση δρόμου παρά μόνο για πίστα. προτίμησε ένα καλό και μαλακό λάστιχο. κάποιοι άλλοι συμφορουμήτες θα βοηθήσουν περισσότερο σ' αυτό.
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisdani750
    Εγγραφή
    26/06/2006
    Μηνύματα
    192
    ρε φιλε πλακα με κανεις τα σλικ ειναι μονο για πιστα.
    στο δρομο υπαρχουν πλεον πολυ καλα λαστιχα τα οποια κρατανε παρα πολυ καλα μην πεταξεις τζαμπα λεφτα....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Αν το χρησιμοποιείς για δρόμο μην βάλεις slick.Κρατάνε απίστευτα αλλά όχι για δρόμο.Πάρε μαλακό δρομίσιο λάστιχο.

  5. #5
    Ποτε και για κανένα λόγο στο δρόμο.

    Διάβασε παρακάτω τα ποστ .


    dimdoc σε απάντηση πως τα slick κρατάνε καλύτερα στο δρόμο.

    " Τα σλικ θελουν ζεσταμα (και μαλιστα ιδανικα με κουβερτες) για να δουλεψουν και ακομα και αν καταφερεις να τα φερεις σε θερμοκρασια λειτουργιας στο δρομο, μολις πεσει ο ρυθμος η σταματησεις για λιγο χανουν μεγαλο ποσοστο προσφυσης και γινονται χειροτερα απο πολιτικο ελαστικο, για αυτο και ειναι εντελως ακαταλληλα για δρομο "

    Και CD σε απάντηση για την χρήση αγωνιστικών ελαστικών στο δρόμο....

    " ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ή ΜΗ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΩΝ (ΛΕΓΕ ΜΕ SLICK ΚΑΙ "ΓΟΜΑ") ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟΥ

    Α. Σκελετός. Έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι πόσο πιο μαλακός είναι ο σκελετός των αγωνιστικών ελαστικών. Φαντάζομαι θα σκέφτηκες γιατί δεν κάνουν έτσι και αυτά του δρόμου - αλλά απάντηση δεν πήρες. Ένα λάστιχο αγώνα έχει σχεδιαστεί να "ζήσει" μερικές ώρες -άντε μέρες- πάνω στις ζάντες. Θα το βάλουν, θα τρέξουν, θα το φάνε και αυτό ήταν όλο. Αντιθέτως, ένα λάστιχο δρόμου μπορεί να βγάλει μέχρι και πάνω από 2 χρόνια πάνω στη μοτοσυκλέτα - ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο θα συναντήσει στο δρόμο του λακκούβες, σαμαράκια, νερά, ακινησία στον ήλιο κ.ο.κ. Ο μαλακός σκελετός στο αγωνιστικό λάστιχο προσφέρει μεγαλύτερη ευκαμψία - και, κατ' επέκταση, μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και καλύτερο "χτίσιμο" και κατανομή θερμότητας λόγω της στρέβλωσης του υλικού.

    Β. Γόμα. Κανένα λάστιχο αγώνα δεν κατασκευάζεται για χρήση στο δρόμο. Ως εκ τούτου, δεν είναι το ίδιο πορώδες με ένα λάστιχο δρόμου, που έχει σχεδιαστεί να τα βγάζει πέρα με σκόνη, σκουπίδια, νερά, πέτρες και ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Η γόμα των αγωνιστικών ελαστικών ΔΕΝ έχει σχεδιαστεί για το "βιασμό" του δημόσιου δρόμου - και όπως θα έχεις παρατηρήσει, είναι πιο ευπαθή σε πρόκες και σκισίματα. Αν όχι εσύ, ρώτα εδώ μέσα και θα σου πουν.

    Γ. Παρατεταμένη πορεία. Δεν υπάρχει ούτε μια πίστα στον κόσμο (εντάξει, το nardo εξαιρείται, άντε και το Nurburgring, αλλά εκεί δεν βάζουν αγωνιστικά λάστιχα αν τους ρωτήσεις) που να έχει ευθεία μεγαλύτερη από 2 χιλιόμετρα. Εσύ λοιπόν τα φόρεσες και βγήκες για ταξίδι με 160; 180; 200; Μπορεί και παραπάνω. Αυτό το λάστιχο όμως δεν έχει μελετηθεί να δέχεται τριβή και θερμότητα επί ώρα στο ίδιο σημείο - γι' αυτό και έχουν παρατηρηθεί πολλά από αυτά να σκάνε στις ευθείες - έχω και δύο γνωστούς να σου περιγράψουν ιστορίες τρόμου επί τούτου.

    Δ. Θερμικοί κύκλοι. Όπως είπαμε και νωρίτερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη σύντομη διάρκεια ζωής. Ακόμα χειρότερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη χρήση κουβέρτας για το ζέσταμα και το κρύωμα, ούτως ώστε οι μεταβολές της θερμότητας να γίνονται όσο πιο ομαλά είναι δυνατόν. Σκέφτηκες γιατί; Μα, γιατί στο βωμό των επιδόσεων και της πρόσφυσης, κανένα ελαστικό αγώνα δεν σχεδιάζεται να αντέξει τους άπειρους θερμικούς κύκλους με τους οποίους καλείται να τα βγάλει πέρα ένα ελαστικό δρόμου. Και τι γίνεται όταν κλείσει ο κύκλος των θερμικών μεταβολών; Απλούστατα, η γόμα πολυμερίζεται και το λάστιχο είναι για τα μπάζα - άσχετα αν οι δείκτες φθοράς δεν συμφωνούν μαζί του...

    Αυτοί είναι οι πιο βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ελαστικά αγώνα στο δρόμο. Αν τώρα σου περίσσεψαν από ένα TD και δεν έχεις λεφτά για άλλα, τα αφήνεις πάνω και έχεις το νου σου εκατό φορές πιο πολύ απ' ότι αν φορούσες ένα λάστιχο δρόμου.

    Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε και μερικές αλήθειες. "
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    ...
    κατατοπιστικότατος. δεν ήξερα τόσες λεπτομέριες για του κινδύνους

    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  7. #7
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.326
    Καλα όλα αυτά που λετε ρε παιδια δεν θα διαφωνησω αλλα προσωπικα εγω περα από σλικ και στο δρομο δεν βαζω αλλα λαστιχα με εχουν βολεψει αφανταστα αλλα να επισημανω ότι δεν βγαινω ποτε σε βροχη δεν τα εχω ποτε πανω από 6 μηνες (γιατι εχουν λιωσει) και τα προσεχω (δηλαδη δεν τα βλεπει ηλιος δεν τα παω σε χωματοδρομους κ.τ.λ. )


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01461.jpg 
Προβολές:	751 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	132916
    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της snow
    Εγγραφή
    25/06/2007
    Μηνύματα
    485
    kati 8a 3erei kai o agonizomenos...
    alla ego leo oxi ,pare kalitera ena zeugari bt002 brigestone,ta opoia einai telia lastixa

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια για το ενδιαφερον , πραγματικα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες . tΤο μηχανακι απ την μανα του φοταει BT 014 . Eιναι μαπα ή εγω ειμαι υπερβολικος ?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisdani750
    Εγγραφή
    26/06/2006
    Μηνύματα
    192
    εισαι λιγο υπερβολικος


    δες εδω τι λεει ενας αλλοσ συμφουριτης...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=60774

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
    σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια για το ενδιαφερον , πραγματικα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες . tΤο μηχανακι απ την μανα του φοταει BT 014 . Eιναι μαπα ή εγω ειμαι υπερβολικος ?
    αν και δεν ειμαι κανενας ειδικός μάπα δεν είναι αλλά εγώ δεν θα τα ξαναέβαζα.
    Δεν συγκρίνονται με τα pirelli dragon supercorsa pro που φοράει τώρα ... (μάλλον δεν συγκρίνονται και σε τιμή βέβαια... )
    11 μείνανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    Παιδια σημερα πηγα στον Περιστερα για΄λαστιχα ( γαμω τα ατομα ) μιλαγαμε πανω απο μιση ωρα , τελικα slick δεν βαζω εχετε δικιο , το ιδιο μου ειπε και ο Περιστερας .
    Οσον αφορα για τα bt - 014 αλλα μου ειπε . Μου ειπε οτι ζεσταινωνται αργα , αργη κορονα και οτι η ιδια η bridgestone τα κατηργησε γιατι υπηρχαν πολλα παραπονα . Τελικα μαλλον απο βδομαδα θα βαλω τα dunlop qualifer rr ( δυγομα ) . Τι γνωμη εχετε για αυτα ? Ελεγα για τα pirelli super corsa pro αλλα παρα πολυ ακριβα ρε παιδια .

  13. #13
    Ξαναπροσλήφθηκααααα!!!! Το avatar του/της micele
    Εγγραφή
    29/06/2007
    Μηνύματα
    72
    βάλε τα qualifer ,πολυ καλό λάστιχο ,μεχρι στιγμής έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/05/2008
    Μηνύματα
    27
    o fil.os mou eixe ta dunlop qualifer rr se z750 kai tou kratisan mono 3600 km xoreis poles mak@{'s
    gsxr 600 k8

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της snow
    Εγγραφή
    25/06/2007
    Μηνύματα
    485
    ta qualifier rr eixa sto r6 mou ...mou kratisan poli ,to piso 9-10000klm kai to mprosta 14000+

    alla opos eipa kai pio prin bt002 -korifi-

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα για xt 600?
    από alexandrosm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 12:09
  2. ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ To 600 K6?
    από gtsagas στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 09:24
  3. λάστιχα για XT 600 motard
    από blackpit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 22:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF