Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Ερώτηση σχετική με ασφάλεια και πώληση

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460

    Ερώτηση σχετική με ασφάλεια και πώληση

    Θα πουλήσω σε ένα παληκάρι τη μοτοσυκλέτα μου, ο οποίος δεν έχει τα χρήματα και επειδή μου φάνηκε για άτομο που μπορώ να εμπιστευτώ, του είπα πάρ' τη μέχρι να συγκεντρώσεις τα χρήματα και όταν μου την πληρώσεις πηγαίνουμε και κάνουμε και τη μεταβίβαση (για να είμαι εξασφαλισμένος). Αυτό που σκέφτηκα όμως μετά είναι, πως θα κάνει ασφάλεια αφού η άδεια θα είναι στο όνομά μου; Ξέρει κανένας τι μπορεί να γίνει σε μια τέτοια περίπτωση;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Ερώτηση σχετική με ασφάλεια και πώληση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Θα πουλήσω σε ένα παληκάρι τη μοτοσυκλέτα μου, ο οποίος δεν έχει τα χρήματα και επειδή μου φάνηκε για άτομο που μπορώ να εμπιστευτώ, του είπα πάρ' τη μέχρι να συγκεντρώσεις τα χρήματα και όταν μου την πληρώσεις πηγαίνουμε και κάνουμε και τη μεταβίβαση. Αυτό που σκέφτηκα όμως μετά είναι, πως θα κάνει ασφάλεια αφού η άδεια θα είναι στο όνομά μου; Ξέρει κανένας τι μπορεί να γίνει σε μια τέτοια περίπτωση;
    ΛΑΘΟΣ...
    η ασφάλεια είναι ένα μόνο μέρος του προβλήματος...Οτιδήποτε συμβεί την στιγμή που η μηχανή είναι στο ονομά σου είσαι ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ...και εδώ που τα λέμε ακόμα και αν "φάνηκε" άτομο εμπιστοσύνης ΠΟΤΕ δεν είσαι σίγουρος ότι θα τηρήσει τα όσα υποσχέθηκε...
    ΚΑΝΕ ΠΙΣΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ...

  3. #3
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880

    Re: Re: Ερώτηση σχετική με ασφάλεια και πώληση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ΛΑΘΟΣ...
    η ασφάλεια είναι ένα μόνο μέρος του προβλήματος...Οτιδήποτε συμβεί την στιγμή που η μηχανή είναι στο ονομά σου είσαι ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ...και εδώ που τα λέμε ακόμα και αν "φάνηκε" άτομο εμπιστοσύνης ΠΟΤΕ δεν είσαι σίγουρος ότι θα τηρήσει τα όσα υποσχέθηκε...
    ΚΑΝΕ ΠΙΣΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ...
    +1

    Φαντασου (χτυπα ξυλο) να παθει κατι με το μηχανακι στο ονομα σου.:hypnotize

    Ουτε για αστειο τετοια πραγματα.

  4. #4
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Εγώ δεν θα την έδινα στη θέση σου όσο έμπιστος και να φαίνεται!!
    Μόνο μετά από την πληρωμή ΚΑΙ την μεταβίβαση θα του την έδινα!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460

    Re: Re: Ερώτηση σχετική με ασφάλεια και πώληση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ΛΑΘΟΣ...
    η ασφάλεια είναι ένα μόνο μέρος του προβλήματος...Οτιδήποτε συμβεί την στιγμή που η μηχανή είναι στο ονομά σου είσαι ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ...και εδώ που τα λέμε ακόμα και αν "φάνηκε" άτομο εμπιστοσύνης ΠΟΤΕ δεν είσαι σίγουρος ότι θα τηρήσει τα όσα υποσχέθηκε...
    ΚΑΝΕ ΠΙΣΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ...
    Δεν ξέρω.. Έρχεται καλοκαίρι. Του είπα ήδη πάρ' τη για να μην κάθεται! Τώρα να το πάρω πίσω; Δε γίνεται να κάνουμε κάποιου είδους δήλωση στην αστυνομία; Η αλήθεια είναι πως δεν το είχα σκεφτεί έτσι και έχεις δίκιο!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Για τα λεφτά δε με νοιάζει και τόσο, ειλικρινά. Του είπα ο Θεός και η ψυχή σου το τι θα κάνεις στο τέλος, αλλά μου βάλατε ψύλλους στ' αυτιά για το τι θα γίνει αν προκαλέσει κανένα ατύχημα.

  7. #7
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391

    Re: Re: Re: Ερώτηση σχετική με ασφάλεια και πώληση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    ... Τώρα να το πάρω πίσω; ..
    Ναι

    Οτιδηποτε να γινει εσυ θα τρεχεις..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  8. #8
    Αφου δεν σε πειράζει για τα λεφτά της αγοραπωλησίας πηγαίνετε σε ένα ΚΕΠ και κάνε του τη μεταβίβαση ανέξοδα.Πάντως να ξέρεις ότι δεν είσαι καλυμένος αν παρ' ευχήν γίνει κάτι.Δεν είναι να μπλέκεις.Τουλάχιστον θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα είναι η μηχανή στο όνομά σου.

  9. #9
    Διπλωμα εχει?

    +1 στον Bavarian...Αν του εχεις τοση εμπιστοσυνη γραφτου το μηχανακι και αν στα δωσει στα εδωσε...

  10. #10
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Η κανε μια μεταβιβαση με παρακρατηση
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Η κανε μια μεταβιβαση με παρακρατηση
    Δηλαδή;

  12. #12
    Αν εχει διπλωμα και δεν ειναι νεος οδηγος ειναι καλυμενος απο την ασφαλεια...Αλλα για παραδειγμα αν χτυπησει καποιον ανθρωπο μεθυσμενος εσενα θα τρεχουν στα δικαστηρια σαν ιδιοκτητη της μοτο....

    Παρακρατηση=την περνει στο ονομα του αλλα δεν μπορει να την πουλησει οσο υπαρχει ο ορος.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Τσάμπα το κουράζουμε...

    Φίλε μου είναι μεγάλο το ρίσκο να αφήσεις μια μοτοσυκλέττα που είναι στο όνομά σου στα χέρια άλλου...Χίλια δυό μπορεί να συμβούν και τελικά να βρεθείς μπλεγμένος από αυτήν την κίνηση. Εγώ δεν θα το έκανα ούτε στον αδελφό μου...

    Αν τέλος πάντων θέλεις να του την δώσεις και τον εμπιστεύεσαι στην πληρωμή, ΚΑΝΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ και μετά να εύχεσαι να σε πληρώσει...Τουλάχιστον σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που ρισκάρεις είναι τα λεφτά σου και όχι να σε τρέχουν αν κάτι πάει στραβά...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Ρώτησα ένα δικηγόρο και μου είπε να μου υπογράψει 2 συναλλαγματικές και να του κάνω τη μεταβίβαση. Γι' αυτή τη λύση τι λέτε;

  15. #15
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο? τι μηχανή ήταν? συγνώμη για το σπαμ αλλά με τρώει η περιέργεια.. αν υπάρχει πάντως τρόπος να είναι καλυμένες και οι δύο πλευρές τότε καλύτερα έτσι παρά να σαπίσει όπως σαπίζουν ένα κάρο rgv παλιά fzr, cbr και άλλα..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2008, 01:26
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 23:26
  3. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF