Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

  1. #1
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549

    ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

    Τέλη Νοέμβρη και έπλενα αμέριμνος την μηχανή μου. Ότι είχα γυρίσει από ένα φανταστικό 3ήμερο στα βουνά της Πίνδου και των Τζουμέρκων.(κάποια στιγμή θα ανέβει)

    Στην αυλή του πατρικού λοιπόν σενιάρω με πολύ προσοχή την λεγάμενη και στο τέλος την κουκουλώνω στο πάρκινγκ της.
    Από τότε μάλλον δεν είδα ξανά τα κλειδιά της . κάποια στιγμή γύρω στα μέσα Δεκέμβρη που πήγα να βάλω τον φορτιστή για την μπαταρία χρησιμοποίησα ασυναίσθητα τα 2α κλειδιά. Προς το τέλος Δεκέμβρη όταν χρειάστηκε να την κινήσω φάνηκε το κενό. Τα κλειδιά άφαντα.. έφερα τον κόσμο ανάποδα έψαξα σε σημεία που μόνο τον Τζίμι Χόφα θα έβρισκα αλλά και πάλι τίποτα. Μεγάλη απογοήτευση αφού όλα έτειναν στο ότι είχαν πέσει από το τσαντάκι μου ,όταν κάποια στιγμή σε μια διαδρομή μέσα στην πόλη με το παπί ,είχε μείνει ανοιχτό.

    Το ψάξιμο συνεχίστηκε και περαιτέρω δηλαδή πως και που βγάζω καινούρια, πώς αλλάζω κλειδαριές στις βαλίτσες και άλλα πολλά…
    Το μόνο που δεν είχα κάνει τόσο καιρό, αλλά το είχα στο μυαλό μου, ήταν να κάνω μια ερώτηση στην αστυνομία μπας και κάποιος άνθρωπος τα βρήκε και τα παρέδωσε. Το σενάριο αυτό στο μυαλό μου φάνταζε από πολύ δύσκολο ως απίθανο, αλλά γύριζε μέσα στο κεφάλι μου.

    Ενώ λοιπόν περνάω συχνά έξω από Α.Τ. της περιοχής δεν το έπαιρνα απόφαση μέχρι χθες το μεσημέρι. Σταμάτησα στο φυλάκιο έκανα μια ερώτηση στον φύλακα που μέχρι χθες μπορώ να πω ότι τον έκραζα μέσα μου και λόγω παρουσιαστικού. Μου απάντησε ευγενέστατα και με έστειλε να ρωτήσω Α.Υ. της ασφάλειας καθώς εκεί μου είπε ότι πιθανόν αφήνουν τα ευρήματα. Μετά από ολιγόλεπτη αναμονή ο Αξιωματικός με φώναξε στον γραφείο του και του εξήγησα τι ακριβώς είχα χάσει πως ήταν το μπρελόκ και τι είχε, όχι πως μου το ζήτησε αλλά η περιγραφή σκέφτηκα πάντα βοηθάει. Κατόπιν μου έδειξε ένα συρτάρι γεμάτο κλειδιά να ψάξω.. προς μεγάλη μου έκπληξη στο πίσω μέρος του συρταριού κάτω από άλλα κλειδιά βλέπω το μπρελόκ μου με τα κλειδιά όλα εκεί. Μετά από σχεδόν 2,5 μήνες τα βρίσκω πάλι, φοβερό συναίσθημα.

    Δυστυχώς δεν υπήρχε κάποιο στοιχείο του ανθρώπου που τα βρήκε και μπήκε στον κόπο να τα παραδώσει. Για αυτό και τον ευχαριστώ δημόσια από εδώ για το σθένος του και την μεθοδικότητά του.

    ΦΙΛΕ-Η ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ..
    ..without engineers, science is just philosophy..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    Τέλη Νοέμβρη και έπλενα αμέριμνος την μηχανή μου. Ότι είχα γυρίσει από ένα φανταστικό 3ήμερο στα βουνά της Πίνδου και των Τζουμέρκων.(κάποια στιγμή θα ανέβει)

    Στην αυλή του πατρικού λοιπόν σενιάρω με πολύ προσοχή την λεγάμενη και στο τέλος την κουκουλώνω στο πάρκινγκ της.
    Από τότε μάλλον δεν είδα ξανά τα κλειδιά της . κάποια στιγμή γύρω στα μέσα Δεκέμβρη που πήγα να βάλω τον φορτιστή για την μπαταρία χρησιμοποίησα ασυναίσθητα τα 2α κλειδιά. Προς το τέλος Δεκέμβρη όταν χρειάστηκε να την κινήσω φάνηκε το κενό. Τα κλειδιά άφαντα.. έφερα τον κόσμο ανάποδα έψαξα σε σημεία που μόνο τον Τζίμι Χόφα θα έβρισκα αλλά και πάλι τίποτα. Μεγάλη απογοήτευση αφού όλα έτειναν στο ότι είχαν πέσει από το τσαντάκι μου ,όταν κάποια στιγμή σε μια διαδρομή μέσα στην πόλη με το παπί ,είχε μείνει ανοιχτό.

    Το ψάξιμο συνεχίστηκε και περαιτέρω δηλαδή πως και που βγάζω καινούρια, πώς αλλάζω κλειδαριές στις βαλίτσες και άλλα πολλά…
    Το μόνο που δεν είχα κάνει τόσο καιρό, αλλά το είχα στο μυαλό μου, ήταν να κάνω μια ερώτηση στην αστυνομία μπας και κάποιος άνθρωπος τα βρήκε και τα παρέδωσε. Το σενάριο αυτό στο μυαλό μου φάνταζε από πολύ δύσκολο ως απίθανο, αλλά γύριζε μέσα στο κεφάλι μου.

    Ενώ λοιπόν περνάω συχνά έξω από Α.Τ. της περιοχής δεν το έπαιρνα απόφαση μέχρι χθες το μεσημέρι. Σταμάτησα στο φυλάκιο έκανα μια ερώτηση στον φύλακα που μέχρι χθες μπορώ να πω ότι τον έκραζα μέσα μου και λόγω παρουσιαστικού. Μου απάντησε ευγενέστατα και με έστειλε να ρωτήσω Α.Υ. της ασφάλειας καθώς εκεί μου είπε ότι πιθανόν αφήνουν τα ευρήματα. Μετά από ολιγόλεπτη αναμονή ο Αξιωματικός με φώναξε στον γραφείο του και του εξήγησα τι ακριβώς είχα χάσει πως ήταν το μπρελόκ και τι είχε, όχι πως μου το ζήτησε αλλά η περιγραφή σκέφτηκα πάντα βοηθάει. Κατόπιν μου έδειξε ένα συρτάρι γεμάτο κλειδιά να ψάξω.. προς μεγάλη μου έκπληξη στο πίσω μέρος του συρταριού κάτω από άλλα κλειδιά βλέπω το μπρελόκ μου με τα κλειδιά όλα εκεί. Μετά από σχεδόν 2,5 μήνες τα βρίσκω πάλι, φοβερό συναίσθημα.

    Δυστυχώς δεν υπήρχε κάποιο στοιχείο του ανθρώπου που τα βρήκε και μπήκε στον κόπο να τα παραδώσει. Για αυτό και τον ευχαριστώ δημόσια από εδώ για το σθένος του και την μεθοδικότητά του.

    ΦΙΛΕ-Η ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ..

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που σκέφτονται θετικά.
    Στην θέση σου δεν θα μου πήγαινε το μυαλό να πάω στην αστυνομία γιατί έχω χάσει την πίστη μου στους ανθρώπους... κάτι τέτοια όμως με κάνουν να πιστεύω πως ακόμα υπάρχει ελπίδα!
    Ελπίζω να συνεχίσουν να με εκπλήσσουν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    τυχερός πολύ!

    ξέρεις γι αυτές τις καλές πράξεις βαδίζω με μια θεωρία στη ζωή μου (το είχα πει σε κάποιον κάποτε που βρήκα το πορτοφόλι του έξω από ένα θέατρο και ευτυχώς ήταν μέσα και ειδοποιήθηκε να το πάρει)

    με μια καλή αντίστοιχη πράξη δική μας μελλοντικά ανταποδίδουμε νοητά αυτό το καλό που μας έγινε και δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο για εμάς και τους επόμενους.

    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Έτσι ακριβώς σκέφτεται και όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γι'αυτό και στο τμημα είχαν ένα συρταρι γεμάτο κλειδιά.
    Όπως και δεν θα σκεφτόταν κανείς να τα παραδωσει στο κοντινότερο τμήμα αν έβρισκε κλειδιά στο δρόμο.

    Εδώ που τα λεμε δεν είναι και τρομερός κόπος να τα παραδώσει κανείς στην αστυνομία.
    Βέβαια τα κλειδιά δεν έχουν καμία αξία, ας έχανε ο φίλος πορτοφόλι να μας έλεγε τι θα έβρισκε!


    Η ιστορία αυτή είναι μια καλή αφορμή να το έχουμε κι εμείς υπόψη, είτε χάσαμε είτε βρήκαμε κλειδιά (ή ότι άλλο) να μην διστάζουμε να απευθυνθούμε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Προχθές έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    Βρήκα κάτι κλειδιά πάνω στην Μεσογείων και τα άφησα στο κοντινό ΑΤ. Έκανα και ένα ποστ στο FACEBOOK, αλλά το αναφέρω και εδώ.

    Εάν κάποιος έχει χάσει κάτι αντίστοιχο ας μου στείλει μήνυμα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φιλος βρήκε πριν 3-4 χρονια 2 γυναικείες τσάντες κλεμμένες πεταμένες διπλα σε κάδο ,ελειπαν μονο τα χρηματα ,μεσα υπήρχαν κάρτες τραπεζών κλειδιά σπιτιών -αυτοκινήτων -ταυτότητες -διαβατήριο-αδεια και δίπλωμα αυτοκινήτου ,δηλαδή μιλάμε για μεγάλα εξοδα και χαρτούρα για να ξαναβγούν αυτα ,μεσα υπήρχε κάρτα με τηλέφωνο ,παιρνει ο φίλος τηλ. ερχεται μετα απο τρείς ωρες μια sport mercedes οδηγούσε ο συζυγος μαζι με την κυρία (στης οποίας το ονομα και σε φωτο υπήρχε αδεια εισόδου στη βουλή ?)η οποία απλα ειπε ενα ξερό ευχαριστώ ,ουτε 5 ευρώ δεν του εδωσε να πιει εναν καφέ που λέει ο λόγος ...(αυτος τους περιμενε σαν μαλακα@ μεσα στο κρύο) την αλλη τσαντα την πηγε σε αστυνομικό τμήμα ,τον ειχαν εκεί 3ωρες και τον ανέκριναν ????????????????????? που και πως βρηκε την τσάντα κλπ κλπ ,(μονο δακτυλικά αποτυπώματα δεν του πήραν..αφησε αριθμό τηλ. κινητού κανείς δεν τον πήρε να του πει απλα ενα ευχαριστώ απο αυτην που την εκλεψαν ) αλλη φορά ποτέ ΔΕΝ θα ασχοληθεί με παρόμοια περίπτωση οπως το ΙΔΙΟ θα κανω και εγω -απλά εχασε 6 ωρες απο τον χρόνο του 3ωρες να περιμένει την κυρία και 3 ωρες στο αστυνομικό τμήμα )
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 09/02/2024 στις 20:34.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Έχω βρει τσάντα γυναικεία, όπου μεταξύ άλλων είχε μέσα μια καρτέλα άδεια αυτοκινιστη.
    Η γυναίκα είχε ταξί. Καταφέρνω μέσω κλήσης στην τράπεζα να την ενημερώσουν να με καλέσει.με παίρνει,της λέω το και το,πω πω μου λέει μόλις έφυγα από την υπηρεσία για επανέκδοση της άδειας που ήταν αυτή η καρτέλα.
    Της λέω πάρε αμέσως πίσω να τους πεις να ακυρώσουν και έλα να με βρεις στο τάδε μέρος.

    Άλλη φορά,έχω βρει πιστωτική κάρτα,ντριν ντριν στην τράπεζα,μουμπλε μουμπλε,με παίρνει η ιδιοκτήτρια και συνεννοούμαστε να την αφήσω στο τμήμα. Οι ασφαλιτες, κατά την παράδοση, τυπικοί,ούτε μα ούτε μου.

    Άλλη φορά έχω βρει πινακίδα αυτοκινήτου σε πολύ κεντρικό σημείο.λογω φόρτου δεν προλάβαινα να την πάω σε κάποιο τμήμα.
    Λέω θα πετύχω τίποτα Έβερεστακιδες θα τους το πω . Όταν τους γυρεύεις ΔΕΝ τους βλέπεις ποτέ! Πήρα τηλ στο 100,άφησα στοιχεία για το που την έκρυψα, μη φανταστείτε κάνα χαντάκι,απλά να μην την πάρει ο αέρας και τους λέω ας πάει κάποιος να την πάρει.

    Γενικά, συμβαίνουν τέτοιες μικρές πράξεις ελπίδας.
    Και όταν συμβαίνουν, όλα είναι προς στιγμή λίγο πιο αισιόδοξα.
    Μετά όμως, η πραγματική πραγματικότητα που θέλει τον κόσμο αποκτηνωμενο,μας ξανακάνει αισθητή την παρουσία της
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Λίγο μυαλό θέλει για να μην μπλέξεις.
    Δυο φορές που μάζεψα πινακίδες τις άφησα στην αστυνομία και τέλος.
    Τώρα αν βρούμε κάτι που ενδεχομένως είναι κλεμμένο λογικά θα μπλέξουμε οπότε καλό είναι να ειδοποιήσουμε την αστυνομία πριν το πάρουμε.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    ξέρεις γι αυτές τις καλές πράξεις βαδίζω με μια θεωρία στη ζωή μου (το είχα πει σε κάποιον κάποτε που βρήκα το πορτοφόλι του έξω από ένα θέατρο και ευτυχώς ήταν μέσα και ειδοποιήθηκε να το πάρει)

    με μια καλή αντίστοιχη πράξη δική μας μελλοντικά ανταποδίδουμε νοητά αυτό το καλό που μας έγινε και δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο για εμάς και τους επόμενους.

    Υπάρχει σχετική ταινία που πραγματεύεται τέτοια θεωρία. Από τις αγαπημένες μου:
    Pay It Forward
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Τεράστιο μπράβο σε αυτόν που μπήκε στον κόπο να δώσει τα κλειδιά στο τμήμα! Αναμένουμε το ταξιδιωτικό στα Τζουμέρκα εννοείται!!!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. "Άνθρωποι" και ζώα
    από Vorios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2008, 11:24
  2. ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    από mourgakos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2008, 22:23
  3. ανθρωποι και ζωα
    από EVI στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 17:46
  4. S.o.s. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ.
    από beniamin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF