Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 114

Θέμα: R6 για πρωτη μηχανή;

  1. #1

    R6 για πρωτη μηχανή;

    Γεια σε όλους!! Πρώτο μήνυμα..

    ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ θέμα το ξέρω αλλά τους τελευταίους μήνες έχω προβληματιστεί πολύ..

    Είμαι 22 χρονών και οδηγώ 5 χρόνια παπί 125 εντός πόλης.. Το θέμα είναι ότι έχω τρελαθεί με το r6 αλλά δεν ξέρω πόσο συνετό θα ήταν ν πάω τώρα σ'αυτό.. Πιστεύω όμως ότι έχω το μυαλό να συγκρατηθώ από μλκς αφού τις μηχανές αν και τις γουστάρω τις σέβομαι..

    Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

    Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

    Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..

  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Διαστημικό λεωφορείο για μαθήματα πτήσης;
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3
    ρε ακομα δεν μαθατε οτι εδω ΔΕΝ ρωταμε τετοια πραγματα???

    αμαν δλδ....

    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  4. #4
    Ok παιδιά κατάλαβα..
    Απλά μια άποψη ζήτησα..

  5. #5
    you will hate my music Το avatar του/της arhs
    Εγγραφή
    17/12/2006
    Μηνύματα
    201
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
    Ok παιδιά κατάλαβα..
    Απλά μια άποψη ζήτησα..
    τσίμπα καμιά μπυρα μαν και άραξε λίγο. έχει και σωστά τυπάκια εδώ μέσα. όταν κάποιος από δαύτους το πάρι χαμπάρι θα σου απαντήσει.

    αν δεν κάνω λάθος το ίδιο είχε ρωτήσει και άλλο παλικάρι αλλά για gsxr-750. αν ψάξεις κάπου εδώ μέσα θα το βρεις. εγώ δε γνωρίζω περί τούτου οπότε οτι και να σου πω παπάτζα θα είναι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    εγώ σου λέω πως αφού έχεις μια πεντάχρονη πείρα με δίκυκλο (έστω κ αν είναι παπί) προχώρα!

    απλά να είσαι συνετός με το γκάζι! κ γρήγορα για σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης στη πίστα!
    πίστεψε με αξίζουν κ το τελευταίο ευρώ κ θα σε ωφελήσει 100%


  7. #7
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Πείτε με πάλι υπερβολικό αλλά σε παρακαλώ μην το κάνεις.. μην το κάνεις για το δικό σου το καλό, και για να μην δούμε κάποιο thread στο "Στραβά και Ανάποδα" και γίνει η καρδιά μας περιβόλι.. Πριν δυο μέρες έχασα τον δεύτερο φίλο/ γνωστό για φέτος.. Είχα αρχίσει να γράφω ένα ολόκληρο κατεβατό για το ότι πρέπει να χτίζουμε σταδιακά εμπειρία αλλά έχω βαρεθεί να τα λέω και το έσβησα. Σε καμία περίπτωση δεν έχεις την εμπειρία να πας από το παπί (που έχει διαφορετική θέση οδήγησης, στήσιμο, γεωμετρία ακόμα και από μία μικρή μοτοσυκλέτα) σε r6. Θα σου πω μόνο ότι έχοντας δύο μηχανές, μία 50cc δίχρονη και ένα τετράχρονο 125 όταν οδήγησα πρώτη φορά το cb400 sf μου φάνηκε σαν διαστημόπλοιο της nasa.. πόσο μάλλον ένα 600 ss.. Αν θες να ακούσεις την συμβουλή μου (χωρίς παρεξήγηση, αφού είμαι ο τελευταίος που μπορώ να κρίνω εδώ μέσα αφού είμαι ακόμα άπειρος (όσο ζεις μαθαίνεις ούτως η άλλως) αναβάτης..) διάλεξε κατηγορία αρχικά και έπειτα βρες ένα ολοκληρωμένο μικρού κυβισμού μηχανάκι, θες street, δες το kawasaki ninja 250 κτλπ..

    Επειδή όμως συνήθως όταν έχεις lockάρει τον στόχο δύσκολα ξεκολλάς, τουλάχιστον δώσε ένα χιλιάρικο για εξοπλισμό..

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Re: R6 για πρωτη μηχανή;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
    Γεια σε όλους!! Πρώτο μήνυμα..

    ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ θέμα το ξέρω αλλά τους τελευταίους μήνες έχω προβληματιστεί πολύ..

    Είμαι 22 χρονών και οδηγώ 5 χρόνια παπί 125 εντός πόλης.. Το θέμα είναι ότι έχω τρελαθεί με το r6 αλλά δεν ξέρω πόσο συνετό θα ήταν ν πάω τώρα σ'αυτό.. Πιστεύω όμως ότι έχω το μυαλό να συγκρατηθώ από μλκς αφού τις μηχανές αν και τις γουστάρω τις σέβομαι..

    Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

    Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

    Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..
    Και κάτι που δεν σχολίασα, πίστεψε με ένα z750 με 110 άλογα μόνο φιλικό δεν μπορεί να έιναι..για fazer1000 με 152 άλογα..

  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Και για όσους δεν κατάλαβαν την παρομοίωση μου, να το αναλύσω λίγο. Ακόμα κι αν είσαι μετρημένος AΛΛA KAI TYXEPOΣ και δε χτυπήσεις, πότε δε θα μάθεις να οδηγείς όπως αξιζει στο μηχανάκι αυτό, εκτός αν έχεις πολύ χρόνο και λεφτά για να λιώσεις μέσα στις πίστες με μαθήματα και trackdays. Ξεκίνα με ένα πιο μικρό και ήπιο μηχανάκι, όχι αναγκαστικά 250, για παραδειγμα er650 στο οποίο θα μάθεις πιο EYKOΛA KAI ΓPHΓOPA τις αρχές της ασφαλτινης οδήγησης όπως το σωστό φρεναρισμα και φυσικά το γυροσκοπικο
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10

    Re: R6 για πρωτη μηχανή;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
    Γεια σε όλους!! Πρώτο μήνυμα..

    ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ θέμα το ξέρω αλλά τους τελευταίους μήνες έχω προβληματιστεί πολύ..

    Είμαι 22 χρονών και οδηγώ 5 χρόνια παπί 125 εντός πόλης.. Το θέμα είναι ότι έχω τρελαθεί με το r6 αλλά δεν ξέρω πόσο συνετό θα ήταν ν πάω τώρα σ'αυτό.. Πιστεύω όμως ότι έχω το μυαλό να συγκρατηθώ από μλκς αφού τις μηχανές αν και τις γουστάρω τις σέβομαι..

    Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

    Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

    Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..
    Φιλαράκι αν πραγματικά σου αρέσει ΠΑΡ' ΤΟ!!!!

    Απλά να είσαι ήρεμος σχετικά με το γκάζι, τα άλλα έρχονται σιγά-σιγά! Θα μάθεις κ να στρίβεις κ να πηγαίνεις γρήγορα και όλα!

    Κάνε αυτό που πραγματικά ΕΣΥ θες!!! Ο λόγος είναι ότι άμα σου πούμε μην το πάρεις, θα μείνεις με την απορεία!!!
    Pain of Solitude

  11. #11
    το βήμα προς το Ρ6 είναι μεγάλο, αλλα και τα 5 χρόνια εμπειρίας σου δεν είναι ασήμαντα

    αν το σεβαστείς πραγματικά και πάς και σε κάνα σχολείο οδήγησης τύπου 0-300, πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα

    δεδομένου ότι το μηχανάκι στροφάρει πολύ ψηλά, αν το πας ως τις 5000 στροφές τον πρώτο καιρό, θα το τιθασεύσεις σχετικά εύκολα

    κράνος μπουφάν μπότες τα ξέρεις αυτά έτσι;

  12. #12
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    πρωτα θα παρεις ενα 50 αρι , παντα κρανος και ολοσωμη στολη οπου κι αν πας ακομα και στο περιπτερο :rotflmao: :rotflmao:

    μετα θα παρεις ενα 125 - μετα ενα 150 - μετα 250 αρι μετα ενα 400 - με τη σειρα του ενα 600 αρι ηρεμα οχι πανω απο 80 αλογα

    και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα μπορεις να παρεις ενα 600 αρι ss

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    πρωτα θα παρεις ενα 50 αρι , παντα κρανος και ολοσωμη στολη οπου κι αν πας ακομα και στο περιπτερο :rotflmao: :rotflmao:

    μετα θα παρεις ενα 125 - μετα ενα 150 - μετα 250 αρι μετα ενα 400 - με τη σειρα του ενα 600 αρι ηρεμα οχι πανω απο 80 αλογα

    και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα μπορεις να παρεις ενα 600 αρι ss

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Εκτός απο το να σπαμμάρεις, έχεις να προσθέσεις κάτι στην ουσία του θέματος ;(οχι αυτού αναγκαστικά)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14

    Re: R6 για πρωτη μηχανή;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
    Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

    Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

    Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..
    Συμφωνώ με τον gdevelek

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    το βήμα προς το Ρ6 είναι μεγάλο, αλλα και τα 5 χρόνια εμπειρίας σου δεν είναι ασήμαντα

    αν το σεβαστείς πραγματικά και πάς και σε κάνα σχολείο οδήγησης τύπου 0-300, πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα

    δεδομένου ότι το μηχανάκι στροφάρει πολύ ψηλά, αν το πας ως τις 5000 στροφές τον πρώτο καιρό, θα το τιθασεύσεις σχετικά εύκολα

    κράνος μπουφάν μπότες τα ξέρεις αυτά έτσι;
    Αν σε ενδιαφέρει το θέμα συνεπιβάτη το R6 το ξεχνάς. Ιδίως το συγκεκριμένο είναι απ΄τα πιο άβολα για συνεπιβάτη (όλα τα SS είναι, αλλά τεσπα). Επίσης το R6 είναι προσανατολισμένο και από θέμα απόδοσης κινητήρα μόνο για πίστα.

    Καλύτερα να έβλεπες κάποιο fazer 600. Και τις βόλτες σου μπορείς να κάνεις με παρέα, και τα ταξιδάκια σου ενώ δεν του λείπει δύναμη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    εγώ σου λέω πως αφού έχεις μια πεντάχρονη πείρα με δίκυκλο (έστω κ αν είναι παπί) προχώρα!

    απλά να είσαι συνετός με το γκάζι! κ γρήγορα για σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης στη πίστα!
    πίστεψε με αξίζουν κ το τελευταίο ευρώ κ θα σε ωφελήσει 100%

    +1
    Μη μασάς πάρτο, και εγώ κάπως έτσι πήγα από τα 250cc στο R1

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για πρώτη μηχανή μια Svουρίτσα...
    από Scandal στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 07:42
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF